Najlepšie robotické kosačky 2024 – recenzie, testy, porovnanie

Ak beriete kosenie trávnika ako hobby, robotická kosačka zrejme nebude nič pre vás. Ak však naopak kosenie trávy vnímate ako ťažko strávený čas, robotická kosačka sa vám bude hodiť. Moderná technológia sa už dostáva aj do záhrady a robotické kosačky na našich dvoroch budú pomaly samozrejmosťou. Viete, koľko času vám môže takéto zariadenie ušetriť? Sú ekologické, tiché a praktické. Ušetria čas i energiu? Ako si správne vybrať?

Ako vybrať robotickú kosačku

Zaujala vás robotická kosačka? Alebo skôr predstava, že zatiaľ čo sa vy kúpete v bazéne na záhrade alebo okopávate skalku, kosačka si robí svoju prácu. Je len na vás, ako ten čas, ktorý by ste inak strávili kosením, využijete. A prekvapí vás možno aj fakt, že robotické kosačky sú na trhu už viac ako 20 rokov. Samozrejme, všetko má svoje plusy i mínusy. Robotická kosačka nie je určená do každého terénu. Rozhoduje i jeho členitosť a v neposlednom rade i výmera pozemku. Rozhodujúce sú i prekážky a prípadné nástrahy. Preto vám teraz poradíme, ako si vybrať správnu robotickú kosačku do vašej záhrady či na dvor.

Najlepšie robotické kosačky

Názov Hodnotenie Detail
Gardena Sileno minimo 250   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Riwall RRM 650 APP   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
EcoFlow Blade   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch Indego M 700 0.6008B0203   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Husqvarna Automower 550   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Robotické kosačky – recenzie

Robotická kosačka je vhodnou voľbou pre každého, kto chce trávnik, avšak neobľubuje kosenie. Tento pomocník totiž urobí takmer všetku prácu za vás. Prečítajte si naše recenzie a vyberte si ten najlepší model pre vaše potreby.

Ako robotická kosačka funguje?

Robotické kosačky na svoj pohon nevyužívajú žiadny spaľovací motor. Nie sú poháňané ani benzínom a dokonca vás neobmedzuje ani elektrický kábel. Pohonnou jednotkou každej robotickej kosačky je elektromotor, ktorému dodáva energiu akumulátor. Typickým zdrojom energie je Li-ion akumulátor. Ich kapacita sa môže líšiť model od modelu. V závislosti od toho sa mení i samotná doba prevádzky.

Nabíjanie je však automatické. Dokovaciu, resp. nabíjaciu stanicu stačí umiestniť na vhodné miesto a pri poklese kapacity batérie, kosačka sama vyhodnotí, že je potrebné dobiť energiu. Následne ju svojimi senzormi alebo GPS lokalizáciou vyhľadá a po zapojení sa začne sama nabíjať. Nabíjaciu stanicu je vhodné umiestniť na zastrešené miesto.

Nabíjacia stanica robotickej kosačky

A ako je to s kosením? Tu je potrebné kosačke vymedziť tzv. ohraničovacie body. Za pomoci zatĺkacích kolíkov a hraničného drôtu umiestneného do zeme, sa ohraničí hranica kosenej plochy. Tým pádom kosačka nevbehne do záhonu alebo sa nebude voziť po betóne či nepokosí plody v záhrade, kde by mohla napáchať škody. Modernejšie modely disponujú doplnkovým GPS modulom a vedia vyhodnotiť aj to, aká plocha pokosená je a ktorá ešte nie. O kosenie sa starajú rotujúce nože. Takéto kosačky nie sú vybavené zbernými košmi.

Rozloha kosenej plochy

Veľkosť pozemku a samotný terén rozhodujú práve o tom, či sa je pre vás robotická kosačka vlastne súca a vhodná. Niektoré kosačky totiž nemusia zvládnuť práve členitejší terén. V závislosti od sklonu terénu si kosačka poradí so stúpaním od 25 do 45 percent. Modernejšie a výkonnejšie kosačky zvládnu aj o kúsok viac. Samozrejme, robotické kosačky si svoje uplatnenie nájdu predovšetkým na rovnom teréne s miernym sklonom a s porastom, ktorý sa pravidelne kosí. Nie pri vyrastenej hustej tráve. V takom prípade robotická kosačka nie je to, čo hľadáte. Takáto kosačka má slúžiť na pravidelnú údržbu trávnika.

Rozloha kosenej plochy je podobne ako pri bežných kosačkách rozdelená do troch kategórií – do 400 m2, do 800 m2, do 1 600 m2 a viac. V takom prípade teda vyberajte model robotickej kosačky aj podľa toho, na akú veľkú plochu je určená a akú vlastne vyžadujete.

Nabíjanie a výdrž robotickej kosačky

Elektromotor kosačky poháňaný akumulátorom je potrebné dobíjať. Ako sme už písali vyššie, dobíjanie prebieha automaticky, keď kosačky vyhodnotí, že pre ďalší chod je potrebné batériu dobiť, aby bola robotická kosačka schopná chodu, jednoducho, sa napojí na nabíjaciu stanicu a následne pokračuje v automatickom režime a kosí.

Výdrž robotickej kosačky je dôležitým parametrom výberu

Batéria má pri jednotlivých modeloch rôznu výdrž. Ďalej na výdrž batérie vplýva aj typ terénu či veľkosť kosenej plochy. Výdrž robotickej kosačky sa však pohybuje v rozmedzí od 30 do 180 minút. Čas nabíjania je zvyčajne priamo úmerný výdrži. Modernejšie kosačky to zvládnu aj rýchlejšie.

Ovládanie kosačky

Pri mnohých modeloch je možné nastaviť konkrétny čas, kedy majú pracovať. Takisto je možné nastaviť čas, koľko majú kosením stráviť. Kosiť tak robotická kosačka môže aj vtedy, keď práve nie ste doma. Kosačky disponujú senzormi. Preto aj keď náhodou narazia do prekážky, okamžite sa jej vyhnú zmenou smeru. Senzory však monitorujú aj práve vopred vymedzené hraničné body pre správne kosenie v priestore, aby vedeli, kam ešte ísť môžu a kam už nie. Dôležitý je i dažďový senzor, ktorý kosačke deteguje, kedy je čas na prestávku. Hoci sú kosačky vodotesné, kosiť za dažďa nie je dobrý nápad.

To platí aj pri možnom strete so psom, mačkou alebo iným predmetom či prekážkou. Kosačka vtedy dokonca dokáže zastaviť svoj chod. To isté platí v prípade, ak by sa náhodou kosačka prevrátila. Niektoré moderné kosačky je dokonca možné ovládať cez mobilnú aplikáciu a sledovať aj jej GPS lokalizáciu. Chránené bývajú niektoré bezpečnejšie modely aj PIN kódom, ktorý je potrebné zadať, ak chcete byť jej používateľom.

Výška kosenia a záber

Prirodzene, pre plochy s väčšou výmerou je najideálnejšie, ak má kosačka, čo najväčší záber. Bežné sú robotické kosačky s priemerom 17 – 34 cm, avšak výkonnejšie automatické kosačky môžu mať záber aj o niečo väčší. Výšku kosenia možno nastaviť priamo na kosačke. To ej v rozmedzí 20 až 60 mm. Môže ísť o plynulé nastavenie výšky kosenia alebo o bodové nastavenie výšky v niekoľkých polohách. Treba opäť zdôrazniť, že robotická kosačka je určená na pravidelnú údržbu trávnika, nie na husto zarastené trávnaté plochy.

Kosenie trávnika pomocou robotickej kosačky

Údržba robotickej kosačky

Samozrejme, v rámci údržby je ideálne kosačku pravidelne čistiť. Takisto je dobré kontrolovať ostrosť nožov. Tie je možné nabrúsiť a naostriť alebo kúpiť náhradné. Zároveň v čase, keď kosačku dlhodobo nepoužívate (zimné ročné obdobie), nikdy ju neskladujte v príliš veľkom chlade či teple. Snažte sa batériu aspoň raz za mesiac nabiť. Vo vybitom stave totiž stráca na svojej životnosti.

Dôvody, prečo si kúpiť robotickú kosačku

  • Úspora času
  • Šetrí peniaze
  • Pravidelné kosenie bez námahy
  • Tichý chod
  • Minimálna údržba
  • Jednoduché ovládanie

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Robotická kosačka je pre vás to pravé, pokiaľ máte rovný trávnik a kosenie vás veľmi nebaví. Predstavili sme vám dôvody, prečo si robotickú kosačku kúpiť a podľa čoho si ju vybrať. Parametre výberu sú však jedna vec, samotný nákup druhá. Na časté otázky týkajúce sa týchto skvelých pomocníkov do záhrady sme sa rozhodli odpovedať.

V čom spočíva údržba robotickej kosačky?

Údržba robotickej kosačky je nenáročná, keďže ju netreba vyprázdňovať (posekanú trávu mulčuje), dopĺňať benzín a ani meniť olej či filtre. Pravidelne treba čistiť od trávy podvozok, nože aj kolesá. Nože by ste mali z času na čas naostriť, resp. cca raz ročne vymeniť.

Ako začať kosiť s robotickou kosačkou?

Pred prvým použitím je potrebné za pomoci hraničného obvodového drôtu vytýčiť plochu na kosenie. Dokovacia stanica by sa mala nachádzať na dobre dostupnom mieste (nie v rohu pozemku, na priamom slnku a v dosahu závlahových trysiek). Medzi dokovacou stanicou a najvzdialenejším miestom trávnika natiahnite vodiaci drôt, aby našla kosačka cestu k stanici. Z trávnika treba zozbierať všetky pevné predmety (detské hračky, konáre, kamene a pod.). Tráva by nemala byť vyššia ako 10 cm, inak ju treba najprv pokosiť bežnou kosačkou. Naprogramujte činnosť kosačky.

Musí byť nabíjacia stanica umiestnená na trávniku alebo sa môže nachádzať aj inde?

Nabíjacia stanica sa môže teoreticky nachádzať aj mimo pracovnú oblasť. Plocha pred nabíjacou stanicou je miestom s vysokou prevádzkou, robotická kosačka musí byť schopná naštartovať do ľubovoľného smeru a k nabíjacej stanici sa aj z akéhokoľvek smeru vrátiť. Keďže v prípade, že je dokovacia stanica umiestnená mimo pracovnú plochu, dochádza k jej častému otáčaniu, môže dochádzať k nadmernému opotrebovávaniu trávnika. Pri inštalácii sa treba riadiť návodom na použitie, ak je to možné, umiestnite nabíjaciu stanicu na trávnik.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 09.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 18:36
Igor

Nakoľko som starší, hľadal som spôsob ako si uľahčiť práce na záhradke. V obchode mi odporučili TECHline NEXTTECH LX2. Je to robotická kosačka a dlho som rozmýšľal nad kúpou, keďže to nie je lacná záležitosť. Kosačka má spoľahlivú konštrukciu a je vhodná aj pre svahy so sklonom do 45 %. S kúpou som napokon spokojný. Dokáže detegovať prekážky, seká obstojne.

09/11/2021 10:13
Soňa

my mame doma roboticku kosacku bosh

08/11/2021 11:54
Nin

GARDENA je aj u nás doma

05/11/2021 10:05
Bea

dlho sme zvažovali ktorú kúpiť ale nakoniec voľba padla na GARDENA Sileno City

01/08/2021 09:22
Reno

Kúpil som si robotickú kosačku Husqvarna Automower 305, ktorá je pre mňa skvelým pomocníkom pre kosenie trávy. Páči sa mi dizajn kosačky aj jednoduché ovládanie. Kosačka sa hodí najmä pre kosenie trávy s rovným podkladom. Vie všetko, čo deklaruje výrobca, čomu je prispôsobená aj cena, ktorá je podľa mňa nastavená príliš vysoko. Aj napriek vyššej cene však kúpu neľutujem. Kosačka má tichý chod a dokáže pracovať, aj keď prší. Pokosí len to, čo má, preto mám dokonale upravený trávnik podľa mojich predstáv. Oceňujem rýchle nastavenie výšky kosenia a hlavne to, že mi zakaždým ušetrí kopu času a energie. Kosí spoľahlivo a bez zaváhania a myslím si, že konkurencia môže len závidieť.

06/07/2021 09:59
Imrich

Mám smart robotickú kosačku GARDENA Sileno City 250 a som s ňou spokojný. Chvíľu mi síce trvalo, kým som kosačku uviedol do prevádzky, ale potom už išlo všetko hladko. Najväčší problém bol v správnom zastrčení konektorov drôtu navádzajúceho vodiča a hraničných vodičov do nabíjacej stanice. Následné nastavenie plánu kosenia bola hračka a potom už stačí nechať kosačku, aby si robila svoje. Kosenie je kvalitné a kosačka nevynecháva žiadne miesta. Je malá, šikovná a veľmi skladná. Používam ju na chate aj na dome a kúpu neľutujem, hoci cena nie je najnižšia. :-)

06/07/2021 07:51
Marcel

Mám robotickú kosačku Robomow RC304. Cena bola pomerne vysoká, preto som očakával skvelé výsledky. Zatiaľ ju používam krátko, no som s ňou spokojný. Automatické kosenie mi šetrí čas a tento robot dokáže pokosiť aj členitý terén. Chod je veľmi tichý a robot má svoj systém kosenia, aby posekal celý trávnik. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že po trávniku chodí chaoticky, ale je to len zdanie. :-) Pred prvým použitím je dôležité správne nastaviť a nainštalovať kosačku tak, aby ste s ňou boli čo najviac spokojní a vyhovovala vášmu typu trávniku. Poradí si s jednoduchými aj zložitejšími trávnikmi, takže moje očakávania splnila do bodky.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok