Najlepšie elektrické grily 2024 – recenzie, test, porovnanie

Zelenina, klobásky, kuracie prsia či bravčová krkovička. Za grilovanými pochúťkami nemusíte utekať do reštaurácie, elektrický gril vám chuť grilovaných dobrôt dopraje aj v pohodlí domova. Okrem toho, že je elektrický gril výborným pomocníkom, je aj ľahko uskladniteľný, nenáročný na údržbu, jeho cena je prijateľná a na prípravu jedál nepotrebujete žiadny olej.

Domáce grilovanie

Elektrický gril je šikovný asistent, ktorý je skutočne veľmi využiteľný, vhodný aj na zimné kuchtenie v interiéri a jednoduchý na manipuláciu.

Najlepšie elektrické grily

Názov Hodnotenie Detail
Sage BGR820   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Sencor SBG 106BK   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Tefal GC712D34   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Tefal GC714834   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Elektrické grily – recenzie

Elektrický gril môžete použiť v interiéri aj v exteriéri, grilovanie v záhrade vám výrazne uľahčí, keďže sa nebudete musieť zaoberať "palivom". Nie každý elektrický gril je však vhodný na grilovanie vnútri a nie každý elektrický gril môžete používať v záhrade. V krátkych recenziách sme pre vás spísali hlavné plusy a mínusy jednotlivých modelov. O svoje skúsenosti sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Široký výber

Dnešný trh je dostatočne vybavený týmto spotrebičom, takže ho s istotou zakúpite v ktorejkoľvek predajni alebo na internete. Pred kúpou však zohľadnite niektoré parametre: či grilujete pre pár ľudí alebo väčšiu skupinu, či grilujete občas alebo pravidelne. Zamerajte sa aj na to, aká priestranná je vaša kuchyňa, koľko priestoru máte pre jeho uskladnenie, aký je výkon grilu a či chcete investovať do kvality. Ak je pre vás dôležitý aj finančný limit, tak si ho nastavte.

Kritériá výberu grilu

Pri výbere grilu je dôležité zohľadniť niekoľko parametrov. Je dobré si ujasniť, aký by mal mať váš gril výkon, či to, akú by mal mať veľkosť plochy.

  • Výkon grilu: Pokiaľ plánujete pripravovať na svojom grile nielen zeleninu, zapekané bagety, ale aj mäso, potrebujete väčší výkon spotrebiča. Výkon grilu totiž zodpovedá za rýchlosť jeho zohriatia, ale aj za to, že teplota po kontakte s chladnými potravinami nepoklesne. Grilovanie si naozaj užijete s modelmi s minimálnym príkonom 2 000 W.
  • Veľkosť grilovacej plochy: Pred kúpou grilu si premyslite, ako často a pre koľko ľudí budete pripravovať pokrm. Viac miesta zväčša zaberajú profesionálnejšie. Ak vás nedostatok priestoru netrápi, potom určite vyberajte z modelov s čo najväčšou plochou na grilovanie.
  • Možnosť nastavenia rôznej teploty grilu: Vybrať si môžete z 2 variantov. Pri prvom type nastavujete teplotu pomocou otočného termostatu plynule, v druhom prípade máte na výber niekoľko prednastavených možností.
  • Druh grilovacej plochy: Najlacnejšie modely disponujú chrómovou grilovacou mriežkou - roštom. Ak máte väčší finančný rozpočet, potom si môžete vyberať z grilov s keramickou, kamenou či liatinovou grilovacou doskou. V ponuke nájdete aj grily s vymeniteľnými doskami. Tie sú vyrábané z nepriľnavého materiálu, ktorý sa čistí pomerne jednoducho.
  • Senzory: Najväčší luxus vám zabezpečia modely so senzormi, ktoré merajú stupeň prípravy mäsa a automaticky regulujú teplotu. Oceníte ich aj v prípade, že patríte k začiatočníkom.
  • Špeciálne funkcie: Časovač či nastaviteľný sklon alebo výšku grilovacej dosky určite oceníte. Niektoré grily sú vybavené taktiež miskou na odchytávanie vytekajúcej šťavy a tuku.
  • Materiál a dizajn: Najlacnejšie grily sú plastové, typické sú nízkou životnosťou - pri intenzívnom používaní vydržia v priemere 2 až 3 roky. Potom sú tu grily z tvrdých plastov pospájané kovovými časťami. Tento typ je kvalitnejší a drahší a bude vám slúžiť dlhšie. Pokiaľ máte predstavu o lepšom a funkčnejšom grile, potom stavte na ušľachtilé kovy a nerezovú oceľ.

Sklon je rozhodujúci

Prečo je sklon dôležitý? Pretože nechcené tuky a šťava si nájdu spôsob, ako sa dostať do misky na odkvapkávanie. Taktiež je pri týchto griloch viditeľný aj pokles dymu, ktorý je pri grilovaní výhodou. Ak nemáte gril so sklonom, tak si ho nastavte. V prípade, že sa vaša grilovacia platňa nastaviť nedá, tak si radšej niektoré potraviny pripravujte na panvici.
Grilujete pre viacerých alebo len pár ľudí? Pre jednu, dve či tri osoby je vhodný elektrický gril s teflónovou doskou, ktorá má v sebe zabudované špirály pre ohrev dosky. Miniatúrne grily stačia na steaky, zeleninu alebo klobásy. Pre väčší počet ľudí sa odporúčajú rošty, pod ktorými je taktiež špirála. Ku grilovaniu dokonca nepotrebujete žiadne drevené uhlie ani drevo.

Griovanie na elektrickom grile

Pravidelnosť, či občasné grilovanie? Ak grilujete každú chvíľu, tak je lepšie investovať do kvalitného grilu, ktorý zvládne každodenné používanie. Ak grilujete občas, tak si vystačíte aj s menším, jednoduchším elektrickým grilom. V oboch prípadoch však platí, že okrem mäsa ugrilujete aj zeleninu, ale aj pečivo ako bagety či sendviče. Oproti grilovacej panvici sú elektrické grily určite šikovnejšie.

Priestor v kuchyni

Pri kúpe grilu treba sústrediť pozornosť aj na priestrannosť kuchyne, teda či je na kuchynskej linke dostatok miesta. Ak ho používate občasne, tak s tým nie je až taký problém, pretože gril sa dá bez problémov uschovať aj do komory na policu a vytiahnuť ho až v prípade potreby. Ak grilujete často, tak je lepšie, keď má gril na kuchynskej linke svoje stále miesto. Umiestniť ho môžete napríklad vedľa varnej dosky alebo priamo na ňu. Nie je to však striktne dané, ak to miesto naozaj nemáte, tak ho jednoducho len odložte do skrine a opäť vytiahnite.

Elektrický gril

Veľkosť mnohých grilov je priemerná, avšak tie profesionálnejšie si žiadajú už väčší priestor v kuchyni. Ak nemáte dostatok miesta, tak radšej porozmýšľajte nad kúpou toho menšieho.

Údržba je dôležitá

Pri elektrických griloch je údržba výrazne jednoduchšia ako pri klasických modeloch na uhlie. Dosky možno vybrať a umyť pod tečúcou vodou či v umývačke. Niektoré kvalitné grily majú však dosky pripevnené napevno. keďže sú masívnejšie a potrebujú lepšie rozvádzať teplo.

Pri výbere modelu sa riaďte jednoduchým pravidlom: pri výkone do 2 000 W vyžadujte odnímateľné dosky, pri výkonnejších modeloch na tom netrvajte.

Elektrický gril so stojanom

V ponuke sú nielen klasické kompaktné grily, ale vybrať si môžeme aj z modelov, ktoré sa dajú položit na odnímateľný stojan, či pevnejšiu kovovú konštrukciu, ktorá je často vybavená táckami na odkladanie tanierov a grilovacích pomôcok.

Elektrický gril so stojanom

Takýto typ grilu sa dá s ľahkosťou použiť vo vnútri i počas vonkajšej barbecue party. Pokiaľ vás zaujalo toto riešenie, potom sa poobzerajte po elektrických griloch Weber, Steba čiTristar.

Cena = výkon grilu

Či už si vyberiete gril v cenovej hodnote pod 50 eur, alebo gril nad 150 eur, zaujímať by ste sa mali o výkon grilu. Jeho cena by totiž mala zodpovedať výkonu.

  • Grily v cenovej hodnote pod 50 eur: Výrobná cena zodpovedá kvalite grilu. Gril v tejto cenovej relácii nie je ideálny na grilovanie mäsa, ide skôr o ohrievač potravín, vhodný na zapekanie bagiet.
  • Grily od 50 do 100 eur: Typ grilu, ktorý má priemerný výkon vzhľadom na cenu tovaru. Výkon sa spravidla pohybuje od 1 600 so 1 800 W. Zvládne ugrilovať mäso, ale má svoje rezervy.
  • Grily od 100 do 150 eur: Patria sem kvalitné grily s variabilným nastavením alebo menšie grily s väčším výkonom. Je to ideálna voľba pre väčšinu používateľov, ktorí si môžu dovoliť vyššiu investíciu.
  • Grily nad 150 eur: Poloprofesionálne grily sú výbornou investíciou pokiaľ grilujete často, pravidelne a z grilovania chcete vytvoriť zážitok pre všetky chuťové bunky. Gril je vhodný na záhrady či veľké terasy. Urgilujete v ňom dokonca i kurča. Je vyrobený z ušľachtilých materiálov a jeho životnosť je veľmi solídna.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ponuka elektrických grilov je vskutku bohatá. Na výber máte množstvo značiek a modelov. Ako si teda nájsť ten najlepší gril? Pomôcť by vám mohli odpovede na viaceré zásadné otázky:

Môžem elektrický gril používať aj v interiéri?

Áno, pokiaľ to nie je v návode na použitie uvedené inak. Väčšina z elektrických kontaktných grilov umožňuje aj použitie v interiéri, keďže grilovanie týmto spôsobom je bezpečné.

Ako sa treba o elektrický gril starať?

Po každom grilovaní je potrebné vyčistiť grilovacie platne a misku na odkvapkávanú šťavu. Zvyčajne sa dajú platne odňať a čistiť v umývačke. Odporúčame poutierať aj okolie grilovacích platní a telo grilu.

Čo všetko si môžem na elektrickom grile pripraviť?

Na elektrickom grile si môžete pripraviť rovnaké potraviny ako na plynovom alebo na grile na uhlie. Môžete pripraviť mäso, ryby, zeleninu, huby či pečivo. Väčšina elektrických grilov je uzatvárateľných, čo umožňuje grilovanie z oboch strán naraz.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 22.11.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 21:53
Gabika

Steba FG 70 je pre nás skvelý gril s vysokým výkonom. Pripravujeme na ňom hlavne mäso, zeleninu a občas panini. Povrch je nepriľnavý, ľahko sa čistí a vybrať sa dajú aj grilovacie plochy, takže sa dajú očistiť ešte viac. Nechýba regulácia teploty a miska, do ktorej sa zachytáva prebytočný tuk.

01/08/2021 10:46
Zuzička

Používame elektrický gril Tefal Optigrill+ XL GC722D34, ktorý je dostatočne veľký pre prípravu jedla pre štvorčlennú rodinu. Gril má automatické programy a príprava jedla je veľmi rýchla. Páči sa mi dizajn výrobku, jednoduchá údržba, respektíve ľahké čistenie. Myslím si, že príprava jedla na grile je zdravšia, pretože používam menšie množstvo tuku. Jedlo sa na platniach nepripaľuje, preto grilu nemám čo zásadné vytknúť. Jediné maličké mínus dávam za kratší kábel, ale to sa dá v prípade potreby vyriešiť predlžovačkou. Gril odporúčam pre bežné domáce grilovanie pre rýchlu prípravu chutných jedál.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok