Najlepšie ponorné tyčové mixéry 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie tyčové mixéry
- Tyčové mixéry – recenzie
- Delimano Ponorný mixér 3v1 Joy
- Bosch MSM67170
- Braun MQ 500 Soup
- Rovus Delimano Joy
- G21 VitalStick
- Sencor SHB 5601GR
- Orava RM-250
- Vysoká mobilita, ľahká údržba
- Pre každodenné využitie aspoň 600 W
- Štandardom je plynulá regulácia otáčok
- Na mixovanie, sekanie i šľahanie
- Oceľ zaručí odolnosť
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Braun MQ 745 Aperitive
Tyčové mixéry majú pred ostatnými výhodu najmä čo sa týka pohodlnejšieho skladovania, mobility a nízkej ceny.
Pozreli sme sa aj na ich ďalšie výhody i nevýhody a poradíme vám, podľa akých kritérií si tyčový mixér vybrať. Predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely, dostupné na Slovensku.
Najlepšie tyčové mixéry
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Bosch MSM67170 ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Tefal QuickChef HB65KD38 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Zelmer ZHB4551S ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
ECG RM 200 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
Braun MQ9195XLI ✔ PRE NÁROČNÝCH | ![]() |
Zobraziť produkt |
Sencor SHB 4461GR-EUE3 ✔ DNES V AKCII | ![]() |
Zobraziť produkt |
Tyčové mixéry – recenzie
Pripravili sme pre vás zopár recenzií a testov, aby sme vám pomohli v rozhodovaní. Naše skúsenosti vám poskytnú všetky potrebné informácie na výber toho najlepšieho produktu, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.
Vysoká mobilita, ľahká údržba
Najväčšou výhodou tyčových mixérov je ich konštrukčné vyhotovenie. Vďaka tenkému tvaru dobre padnú do ruky a ľahko sa prenášajú, k čomu prispieva aj ich nízka hmotnosť. Vymeniteľné nadstavce zasa umožňujú jednoduché čistenie či umývanie pod vodou.
Nevýhodou tyčových mixérov je, že pri práci s mixovacím nadstavcom využívate otvorenú nádobu, z ktorej môžu pri mixovaní prskať suroviny. Zároveň však, na rozdiel od bežných mixérov, môžete rovnomerné rozmixovanie podporiť opakovaným stláčaním mixéra.
Tyčové mixéry využijete napr. na prípravu koktejlov, zemiakového či iného pyré, ovocnej drene, smoothie nápojov alebo hustých polievok či omáčok. Mnohé modely sú dodávané s viac či menej bohatým príslušenstvom, takže ich môžete využiť napr. aj na sekanie či krájanie zeleniny, ovocia či orechov alebo mletie mäsa.
Pre každodenné využitie aspoň 600 W
Silu tyčového mixéra môžete odhadnúť prostredníctvom jeho príkonu vo Wattoch (W).
Najslabšie modely sú vybavené elektromotormi s príkonom 200 W, tie najsilnejšie dosahujú aj 1 000 W. Pre každodenné a univerzálne použitie odporúčame príkon aspoň 600 W. Príkon nie je to isté, čo výkon – do úvahy musíte brať aj účinnosť motora, prípadne účinnosť čepelí.
Môže sa preto stať, že z dvoch mixérov s rovnakým príkonom bude jeden plniť svoje úlohy lepšie a poradí si s väčším množstvom húževnatejších surovín.
Výrobcovia výkon ani účinnosť neuvádzajú, preto sa musíte spoľahnúť skôr na subjektívne a orientačné hodnotenie práve podľa príkonu.
Štandardom je plynulá regulácia otáčok
Najlacnejšie tyčové mixéry sú vybavené iba jedným tlačidlom, po ktorého stlačení sa mixér rozbehne na plný výkon a bude mať najvyššie otáčky. Lepšie modely majú 2 či viac tlačidiel pre voľbu rýchlosti.
Štandardom pri mixéroch strednej až vyššej triedy je ale plynulá regulácia otáčok otočným ovládačom. Výrobcovia sa síce predháňajú v tom, kto ponúkne viac rýchlostí, keďže je regulácia často plynulá, môžete si rýchlosť nastaviť presne podľa vašich požiadaviek a je jedno, či má stupnica rozsah 1 – 5 alebo 1 – 12.
Pri niektorých modeloch má reguláciu rýchlosti na starosti tlačidlo, ktoré zvyšuje rýchlosť so silou stlačenia.
Ak vám často pri varení asistujú malé deti, oceníte aj bezpečnostnú poistku, ktorú musíte stlačiť zároveň s tlačidlom spustenia mixéra. Nájdete ju len na drahších modeloch.
Na mixovanie, sekanie i šľahanie
Štandardom je mixovací nadstavec (nazývaný aj mixovacia noha), ktorý je určený na mixovanie ovocia, mäkkej zeleniny, polievok, kaší a pod.
Ďalším štandardným príslušenstvom je nadstavec na šľahanie šľahačky, rôznych krémov, vaječných bielkov a pod. Môže byť tvorený 1 veľkou drôtenou metličkou alebo 2 oceľovými malými metličkami (tzv. turbošľahače), ktoré sa otáčajú oproti sebe. Tie sú zároveň odolnejšie a poradia si aj s hustejšími krémami.
V balení tyčových mixérov nájdete často aj tzv. pracovnú nádobu určenú na mixovanie, no tiež nádobu na sekanie s vrchným krytom, v ktorom sú umiestnené prevody a na ktorý sa upevňuje sekací nadstavec. Pribalené môžu byť nadstavce s nožmi rôznych tvarov, ktoré sú určené na sekanie či krájanie zeleniny, mletie (resp. sekanie) mäsa, syrov či sekanie orechov alebo drvenie ľadu.
Niektoré modely sa dodávajú aj so širokým mixovacím nadstavcom určeným na spracovanie zemiakového či zeleninového pyré.
Ak používate umývačku riadu, preverte si, či je nadstavce možné v nej umývať – nie je to pri každom mixéri samozrejmosťou.
Oceľ zaručí odolnosť
Najlacnejšie modely sú často vyrobené celé z plastu. Plastový nadstavec nie je príliš vhodný na mixovanie horúcich zmesí a polievok (ak to výrobca výslovne neodporúča) – môžu sa z neho uvoľňovať nebezpečné látky.
Istotu získate s nadstavcami z nehrdzavejúcej (antikorovej) ocele, ktoré sú zároveň odolnejšie a nemusíte sa s nimi báť na suroviny aj zatlačiť.
Všímajte si aj vyhotovenie mixovacích či sekacích nožov. Tie majú štandardne 2 čepele, no mnohí výrobcovia sa ich snažia zdokonaliť a vyrobiť ich v špeciálnom tvare, aby bolo mixovanie či sekanie účinnejšie.
Najslabším článkom tyčových mixérov bývajú spravidla plastové prevody a unášače. Niektoré z nich môžete kúpiť ako náhradné diely, kvôli niektorým budete musieť kúpiť nový mixér.
Dôležitá je aj hmotnosť tyčového ponorného mixéra – pohybuje sa v rozmedzí 1 – 2 kg. S ľahším mixérom sa vám bude jednoduchšie manipulovať, no vyššia hmotnosť je zvyčajne daňou za výkonný elektromotor.
Posledným detailom, na ktorý by ste si mali dať pozor, je dĺžka napájacieho kábla. Počítajte s tým, že v dosahu mixéra potrebujete el. zásuvku.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Tyčový mixér sa vám zíde pri mixovaní polievok, šľahaní, príprave koktejlov. Ide o skvelého pomocníka každého kuchára. Pri výbere sa treba riadiť nielen parametrami, ale aj praktickým využitím spotrebiča. Ešte pred kúpou tyčového mixéra si odpovedzte na tieto otázky:
Aká je obvyklá životnosť tyčových mixérov?
Ako sa o tyčový mixér starať, aby vydržal čo najdlhšie?
Aké najčastejšie poruchy majú tyčové mixéry?
Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú
Dátum poslednej aktualizácie: 22.02.2021
Pridať komentár