Najlepšie ponorné tyčové mixéry 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Tyčové mixéry majú pred ostatnými výhodu najmä čo sa týka pohodlnejšieho skladovania, mobility a nízkej ceny.

Ako vybrať tyčový mixér?

Pozreli sme sa aj na ich ďalšie výhody i nevýhody a poradíme vám, podľa akých kritérií si tyčový mixér vybrať. Predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely, dostupné na Slovensku.

Najlepšie tyčové mixéry

Názov Hodnotenie Detail
Bosch MSM67170   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Zelmer ZHB4551S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
ECG RM 200   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Braun MQ9195XLI   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Sencor SHB 4461GR-EUE3   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Tyčové mixéry – recenzie

Pripravili sme pre vás zopár recenzií a testov, aby sme vám pomohli v rozhodovaní. Naše skúsenosti vám poskytnú všetky potrebné informácie na výber toho najlepšieho produktu, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Vysoká mobilita, ľahká údržba

Najväčšou výhodou tyčových mixérov je ich konštrukčné vyhotovenie. Vďaka tenkému tvaru dobre padnú do ruky a ľahko sa prenášajú, k čomu prispieva aj ich nízka hmotnosť. Vymeniteľné nadstavce zasa umožňujú jednoduché čistenie či umývanie pod vodou.

Tyčový mixér padne do každej ruky

Nevýhodou tyčových mixérov je, že pri práci s mixovacím nadstavcom využívate otvorenú nádobu, z ktorej môžu pri mixovaní prskať suroviny. Zároveň však, na rozdiel od bežných mixérov, môžete rovnomerné rozmixovanie podporiť opakovaným stláčaním mixéra.

Tyčové mixéry využijete napr. na prípravu koktejlov, zemiakového či iného pyré, ovocnej drene, smoothie nápojov alebo hustých polievok či omáčok. Mnohé modely sú dodávané s viac či menej bohatým príslušenstvom, takže ich môžete využiť napr. aj na sekanie či krájanie zeleniny, ovocia či orechov alebo mletie mäsa.

Pre každodenné využitie aspoň 600 W

Silu tyčového mixéra môžete odhadnúť prostredníctvom jeho príkonu vo Wattoch (W). 

Najslabšie modely sú vybavené elektromotormi s príkonom 200 W, tie najsilnejšie dosahujú aj 1 000 W. Pre každodenné a univerzálne použitie odporúčame príkon aspoň 600 W. Príkon nie je to isté, čo výkon – do úvahy musíte brať aj účinnosť motora, prípadne účinnosť čepelí.

Pri výbere tyčového mixéra je dôležitý výkon

Môže sa preto stať, že z dvoch mixérov s rovnakým príkonom bude jeden plniť svoje úlohy lepšie a poradí si s väčším množstvom húževnatejších surovín.

Výrobcovia výkon ani účinnosť neuvádzajú, preto sa musíte spoľahnúť skôr na subjektívne a orientačné hodnotenie práve podľa príkonu.

Štandardom je plynulá regulácia otáčok

Najlacnejšie tyčové mixéry sú vybavené iba jedným tlačidlom, po ktorého stlačení sa mixér rozbehne na plný výkon a bude mať najvyššie otáčky. Lepšie modely majú 2 či viac tlačidiel pre voľbu rýchlosti. 

Štandardom pri mixéroch strednej až vyššej triedy je ale plynulá regulácia otáčok otočným ovládačom. Výrobcovia sa síce predháňajú v tom, kto ponúkne viac rýchlostí, keďže je regulácia často plynulá, môžete si rýchlosť nastaviť presne podľa vašich požiadaviek a je jedno, či má stupnica rozsah 1 – 5 alebo 1 – 12.

Šľahanie snehu s tyčovým mixérom

Pri niektorých modeloch má reguláciu rýchlosti na starosti tlačidlo, ktoré zvyšuje rýchlosť so silou stlačenia.

Ak vám často pri varení asistujú malé deti, oceníte aj bezpečnostnú poistku, ktorú musíte stlačiť zároveň s tlačidlom spustenia mixéra. Nájdete ju len na drahších modeloch.

Na mixovanie, sekanie i šľahanie

Štandardom je mixovací nadstavec (nazývaný aj mixovacia noha), ktorý je určený na mixovanie ovocia, mäkkej zeleniny, polievok, kaší a pod.

Ďalším štandardným príslušenstvom je nadstavec na šľahanie šľahačky, rôznych krémov, vaječných bielkov a pod. Môže byť tvorený 1 veľkou drôtenou metličkou alebo 2 oceľovými malými metličkami (tzv. turbošľahače), ktoré sa otáčajú oproti sebe. Tie sú zároveň odolnejšie a poradia si aj s hustejšími krémami.

V balení tyčových mixérov nájdete často aj tzv. pracovnú nádobu určenú na mixovanie, no tiež nádobu na sekanie s vrchným krytom, v ktorom sú umiestnené prevody a na ktorý sa upevňuje sekací nadstavec. Pribalené môžu byť nadstavce s nožmi rôznych tvarov, ktoré sú určené na sekanie či krájanie zeleniny, mletie (resp. sekanie) mäsa, syrov či sekanie orechov alebo drvenie ľadu.

Biely tyčový mixér na šľahanie

Niektoré modely sa dodávajú aj so širokým mixovacím nadstavcom určeným na spracovanie zemiakového či zeleninového pyré.

Ak používate umývačku riadu, preverte si, či je nadstavce možné v nej umývať – nie je to pri každom mixéri samozrejmosťou.

Oceľ zaručí odolnosť

Najlacnejšie modely sú často vyrobené celé z plastu. Plastový nadstavec nie je príliš vhodný na mixovanie horúcich zmesí a polievok (ak to výrobca výslovne neodporúča) – môžu sa z neho uvoľňovať nebezpečné látky.

Istotu získate s nadstavcami z nehrdzavejúcej (antikorovej) ocele, ktoré sú zároveň odolnejšie a nemusíte sa s nimi báť na suroviny aj zatlačiť.

Všímajte si aj vyhotovenie mixovacích či sekacích nožov. Tie majú štandardne 2 čepele, no mnohí výrobcovia sa ich snažia zdokonaliť a vyrobiť ich v špeciálnom tvare, aby bolo mixovanie či sekanie účinnejšie.

Najslabším článkom tyčových mixérov bývajú spravidla plastové prevody a unášače. Niektoré z nich môžete kúpiť ako náhradné diely, kvôli niektorým budete musieť kúpiť nový mixér.

Dôležitá je aj hmotnosť tyčového ponorného mixéra – pohybuje sa v rozmedzí 1 – 2 kg. S ľahším mixérom sa vám bude jednoduchšie manipulovať, no vyššia hmotnosť je zvyčajne daňou za výkonný elektromotor.

Posledným detailom, na ktorý by ste si mali dať pozor, je dĺžka napájacieho kábla. Počítajte s tým, že v dosahu mixéra potrebujete el. zásuvku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Tyčový mixér sa vám zíde pri mixovaní polievok, šľahaní, príprave koktejlov. Ide o skvelého pomocníka každého kuchára. Pri výbere sa treba riadiť nielen parametrami, ale aj praktickým využitím spotrebiča. Ešte pred kúpou tyčového mixéra si odpovedzte na tieto otázky:

Aká je obvyklá životnosť tyčových mixérov?

Záleží na kvalite a, samozrejme, aj na intenzite používania daného výrobku. Životnosť tyčových mixérov je približne 2 až 6 rokov.

Ako sa o tyčový mixér starať, aby vydržal čo najdlhšie?

V prvom rade by ste nemali prístroj preťažovať, max. otáčky používať až pri konci mixovania. Najlepšie je mixovať v krátkych intervaloch. Treba sa starať o čistotu nadstavcov a príslušenstva a dbať o to, aby nedochádzalo k zalamovaniu kábla.

Aké najčastejšie poruchy majú tyčové mixéry?

K najčastejším problémom sa radia spálený motor, poškodený mixovací nadstavec a zničený unášač. Zvyčajne k tomu dochádza kvôli nevhodnému použitiu prístroja a jeho preťažovaniu.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(91.6%)
Dátum publikovania: 08.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 20.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

17/07/2021 15:52
Danka

Mám ponorný tyčový mixér Braun MQ9195XLI, pretože ma presvedčil jeho vysoký výkon aj bohaté príslušenstvo v balení. Mixér nemá chybu a som s ním spokojná. Pomixuje skutočne všetko a ani sa pri tom „nezapotí“. Odporúčam ho do každej domácnosti, kde sa často varí či pečie a mixér sa bude využívať. Plus dávam za pohyblivú nohu, sekáčiky, drvenie ľadu aj za to, že sa dajú dokúpiť ďalšie doplnky. Tento mixér mi spoľahlivo nahradil starší tyčový mixér aj celého veľkého kuchynského robota. Mixér má kvalitné spracovanie a pri mixovaní vôbec nešpliecha. Ovláda sa jednoducho a popri svojom veľkom výkone je tichý. Má dobrú ergonómiu a v balení množstvo nádob, nožov či ďalších potrebných dielov. Vyzdvihujem, že plastové diely sa dajú umývať v umývačke riadu a nerezové nože sa dajú ľahko oddeliť. Páči sa mi aj dizajn mixéru a bezpečnostné prvky či jednoduché prehadzovanie jednotlivých nadstavcov.

16/07/2021 20:55
Milka

Všetky parametre, ktoré od mixéra vyžadujem, spĺňa model Bosch MSM67170. Som s ním veľmi spokojná, pretože je výkonný, tichý a má praktický kábel, ktorá sa nazamotáva a nezavadzia pri práci. V balení bolo perfektné príslušenstvo, vďaka ktorému viem pomixovať rôzne suroviny, veľmi dobre drví aj ľad, čo je v týchto horúčavách super. Mixér disponuje až 12 rýchlosťami, preto si pri každej práci môžem nastaviť takú, ktorá mi bude čo najviac vyhovovať. Mixér sa obzvlášť hodí na mixovanie polievok, smoothie nápojov, ale aj tvrdších surovín, akými sú napríklad lieskové orechy. Veľké plus dávam za nerezovú mixovaciu nohe, pretože tie plastové nemám rada. Ergonómia je tiež vyriešená veľmi dobre, pretože mixér sa dobre drží v ruke. Dizajn je pekný a po použití sa ľahko umýva, preto ho odporúčam aj všetkým ostatným, ktorí zvažujú kúpu takéhoto kuchynského spotrebiča.

Pridať komentár