Najlepšie kombinované sporáky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Sporák je, bezpochyby, tým najdôležitejším kuchynským spotrebičom. Navyše kombinuje varenie i pečenie, čo sú teda dve najdôležitejšie činnosti, ktoré v kuchyni vykonávame. Tentoraz sa zameriame na kombinovaný elektrický sporák a poradíme vám s jeho výberom.

Ako vybrať kombinovaný sporák?

V zásade máte vždy možnosť voľby. Vyberať môžete z troch základných druhov sporákov. Z minulého storočia môžete siahnuť po plynových sporákoch, ktorých palivom je zemný plyn. Potom sú tu sporáky elektrické. Tie sú poháňané čisto elektrickou energiou. No a ďalší druh, ktorý si predstavíme dnes, sú kombinované sporáky. Tie v sebe spájajú výhody plynovej varnej dosky a elektrickej rúry.

Najlepšie kombinované sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Beko FSM 62330 DXT   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Electrolux EKK54950OX PlusSteam   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Amica 510GE1.23PFW   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Mora K 662 BW   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
AEG Mastery   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Gorenje K 6351 XF   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Prečo práve kombinovaný sporák?

Nie nadarmo patria kombinované sporáky medzi najpredávanejšie a najobľúbenejšiePlynová varná doska je presne to, čo chýba elektrickému sporáku. Okamžitá odozva na zmenu teploty, rýchly ohrev a jednoduché ovládanie. No a potom je tu elektrická rúra, ktorá chýba plynovému sporáku. Rovnomerné pečenie, rýchlejšie zohrievanie a viac funkcií. Pre tých, čo radi varia a pečú, je kombinovaný sporák ideálna voľba.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou doskou a elektrickou rúrou

Kombinovaný sporák je v podstate hybridom. Jeho vrchná časť je tvorená plynovou varnou doskou. Plynové horáky sú najobľúbenejším druhom ohrevu u množstva domácností či profesionálnych kuchárov. Indukčné ani sklokeramické elektrické dosky ich nahradiť nikdy úplne nedokážu.

Druhá časť je tvorená elektrickou rúrou. Na rozdiel od plynovej rúry medzi nimi máte modely s ventilátorom, osvetlením, rýchlejším ohrevom, grilom či funkciou samočistenia. Spájajú výhody plynového a elektrického sporáka. Čo je nevýhodou? Azda jedinou je, že sa nevyhnete prípojke na zemný plyn a takisto potrebujete aj napojenie do elektrickej siete.

Hlavné výhody

 • Rýchla a jednoduchá regulácia plynovej dosky
 • Rovnomerné pečenie v el. rúre
 • Viac funkcií
 • Cenovo výhodné

Hlavné nevýhody

 • Potreba duálneho pripojenia plyn/el. energia

Plynová varná doska

Je najefektívnejšou varnou doskou spomedzi všetkých na trhu. Plynovým horákom sa nevyrovná ani indukčná či sklokeramická varná doska. Plynová varná doska vyžaduje napojenie k prípojke zemného plynu. Za pomoci otočných regulátorov regulujete otvorený oheň. Regulácia je veľmi jednoduchá a odozva okamžitá.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou doskou

Zapaľovanie plynovej varnej dosky u väčšiny kombinovaných sporákov prebieha za pomoci automatického integrovaného zapaľovania. Z hľadiska bezpečnosti sú dnes všetky plynové varné dosky vybavené plynovou poistkou v prípade nadmerného alebo skrytého unikania plynu.

Energetická trieda

Parameter, ktorý sa týka spotreby elektrickej energie sporáka. V zásade ho takmer vždy výrobca udáva v kWh, no riadiť sa môžete i príkonom. Platí, že čím je príkon vyšší, tým je vyššia aj spotreba. Na druhej strane spotrebu ovplyvňujú i programy pečenia, či má rúra osvetlenie, displej a podobne. Väčšina kombinovaných sporákov sa však nachádza v energetickej triede A. Všetky údaje o spotrebe nájdete na energetickom štítku, ktorý musí mať podľa nariadení Európskej únie každý elektrický spotrebič.

Rozmery sporáka

Veľkosť sporáka je parametrom, ktorý je dôležitý z hľadiska dispozície kuchyne, resp. priestoru, v ktorom sa sporák bude nachádzať. Takisto veľkosť sporáka informuje zákazníka aj o objeme rúry či mieste na varnej doske. Štandardné rozmery šírky sú 50 až 60 cm. Nájdu sa však aj širšie sporáky, ktorá majú okolo 90 cm. V takom prípade môže ísť až o šesť horákov a, samozrejme, aj väčší objem rúry.

Pri výbere kombinovaného sporáka sú dôležitým faktorom jeho rozmery

Ďalšie vlastnosti a funkcie

 • Časovač – digitálny alebo mechanický. Upozorní vás na koniec varenia, prípadne môžete nastaviť, koľko chcete, aby sa jedlo pripravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, alebo jednoduchým otočením mechanického časovača.
 • Tlmené dovieranie dvierok – ide o tlmené/tiché zatváranie dvierok elektrickej rúry. Zabránite tak prípadnému poškodeniu skla.
 • Chladné sklo – sklo rúry môže byť trojdielne alebo dvojdielne. Každé izoluje teplotu horúceho vzduchu odlišne. Trojdielne až na teplotu 35 °C a dvojdielne na 55 °C.
 • 3D pečenie – ide o rovnomerné pečenie. Teplo je rozvádzané za pomoci ventilátora a činnosti kruhového ohrevného telesa.
 • Funkcia PlusSteam – ide o program parného pečenia, ktoré využíva vodnú paru pre dokonalý výsledok pripravovaných pokrmov alebo sušenia ovocia či zeleniny. Možno ho využiť aj ako funkciu na čistenie vnútra rúry.
 • Teleskopické vysúvanie plechov – rúra nie je vybavená klasickými prelismi ale oceľovou či zliatinovou konštrukciou, po ktorej sa plech či rošt pohybuje plynule.
 • Príslušenstvo – oplatí sa siahnuť po sporáku, ku ktorému výrobca dodáva aspoň základné príslušenstvo, akým je rošt, plechy či pekáče na pečenie.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 20.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.12.2019
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár