Najlepšie kombinované sporáky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Sporák je, bezpochyby, tým najdôležitejším kuchynským spotrebičom. Navyše kombinuje varenie i pečenie, čo sú teda dve najdôležitejšie činnosti, ktoré v kuchyni vykonávame. Tentoraz sa zameriame na kombinovaný elektrický sporák a poradíme vám s jeho výberom.

Ako vybrať kombinovaný sporák?

V zásade máte vždy možnosť voľby. Vyberať môžete z troch základných druhov sporákov. Z minulého storočia môžete siahnuť po plynových sporákoch, ktorých palivom je zemný plyn. Potom sú tu sporáky elektrické. Tie sú poháňané čisto elektrickou energiou. No a ďalší druh, ktorý si predstavíme dnes, sú kombinované sporáky. Tie v sebe spájajú výhody plynovej varnej dosky a elektrickej rúry.

Najlepšie kombinované sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Amica SPFS 28TLDZP X   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Mora K 224 AW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Beko FSM52321DXDS   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Candy CCGMEE 9025   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Kombinované sporáky – recenzie

Ako vybrať najlepší kombinovaný sporák? Je lepší kombinovaný sporák Mora, Amica, Gorenje, Beko alebo Zanussi? Vybrali sme pre vás viaceré obľúbené modely a pripravili recenzie, aby sme vám výber čo najviac uľahčili.

Prečo práve kombinovaný sporák?

Nie nadarmo patria kombinované sporáky medzi najpredávanejšie a najobľúbenejšiePlynová varná doska je presne to, čo chýba elektrickému sporáku. Okamžitá odozva na zmenu teploty, rýchly ohrev a jednoduché ovládanie. No a potom je tu elektrická rúra, ktorá chýba plynovému sporáku. Rovnomerné pečenie, rýchlejšie zohrievanie a viac funkcií. Pre tých, čo radi varia a pečú, je kombinovaný sporák ideálna voľba.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou doskou a elektrickou rúrou

Kombinovaný sporák je v podstate hybridom. Jeho vrchná časť je tvorená plynovou varnou doskou. Plynové horáky sú najobľúbenejším druhom ohrevu u množstva domácností či profesionálnych kuchárov. Indukčné ani sklokeramické elektrické dosky ich nahradiť nikdy úplne nedokážu.

Druhá časť je tvorená elektrickou rúrou. Na rozdiel od plynovej rúry medzi nimi máte modely s ventilátorom, osvetlením, rýchlejším ohrevom, grilom či funkciou samočistenia. Spájajú výhody plynového a elektrického sporáka. Čo je nevýhodou? Azda jedinou je, že sa nevyhnete prípojke na zemný plyn a takisto potrebujete aj napojenie do elektrickej siete.

Hlavné výhody

  • Rýchla a jednoduchá regulácia plynovej dosky
  • Rovnomerné pečenie v el. rúre
  • Viac funkcií
  • Cenovo výhodné

Hlavné nevýhody

  • Potreba duálneho pripojenia plyn/el. energia

Plynová varná doska

Je najefektívnejšou varnou doskou spomedzi všetkých na trhu. Plynovým horákom sa nevyrovná ani indukčná či sklokeramická varná doska. Plynová varná doska vyžaduje napojenie k prípojke zemného plynu. Za pomoci otočných regulátorov regulujete otvorený oheň. Regulácia je veľmi jednoduchá a odozva okamžitá.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou doskou

Zapaľovanie plynovej varnej dosky u väčšiny kombinovaných sporákov prebieha za pomoci automatického integrovaného zapaľovania. Z hľadiska bezpečnosti sú dnes všetky plynové varné dosky vybavené plynovou poistkou v prípade nadmerného alebo skrytého unikania plynu.

Energetická trieda

Parameter, ktorý sa týka spotreby elektrickej energie sporáka. V zásade ho takmer vždy výrobca udáva v kWh, no riadiť sa môžete i príkonom. Platí, že čím je príkon vyšší, tým je vyššia aj spotreba. Na druhej strane spotrebu ovplyvňujú i programy pečenia, či má rúra osvetlenie, displej a podobne. Väčšina kombinovaných sporákov sa však nachádza v energetickej triede A. Všetky údaje o spotrebe nájdete na energetickom štítku, ktorý musí mať podľa nariadení Európskej únie každý elektrický spotrebič.

Rozmery sporáka

Veľkosť sporáka je parametrom, ktorý je dôležitý z hľadiska dispozície kuchyne, resp. priestoru, v ktorom sa sporák bude nachádzať. Takisto veľkosť sporáka informuje zákazníka aj o objeme rúry či mieste na varnej doske. Štandardné rozmery šírky sú 50 až 60 cm. Nájdu sa však aj širšie sporáky, ktorá majú okolo 90 cm. V takom prípade môže ísť až o šesť horákov a, samozrejme, aj väčší objem rúry.

Pri výbere kombinovaného sporáka sú dôležitým faktorom jeho rozmery

Ďalšie vlastnosti a funkcie

  • Časovač – digitálny alebo mechanický. Upozorní vás na koniec varenia, prípadne môžete nastaviť, koľko chcete, aby sa jedlo pripravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, alebo jednoduchým otočením mechanického časovača.
  • Tlmené dovieranie dvierok – ide o tlmené/tiché zatváranie dvierok elektrickej rúry. Zabránite tak prípadnému poškodeniu skla.
  • Chladné sklo – sklo rúry môže byť trojdielne alebo dvojdielne. Každé izoluje teplotu horúceho vzduchu odlišne. Trojdielne až na teplotu 35 °C a dvojdielne na 55 °C.
  • 3D pečenie – ide o rovnomerné pečenie. Teplo je rozvádzané za pomoci ventilátora a činnosti kruhového ohrevného telesa.
  • Funkcia PlusSteam – ide o program parného pečenia, ktoré využíva vodnú paru pre dokonalý výsledok pripravovaných pokrmov alebo sušenia ovocia či zeleniny. Možno ho využiť aj ako funkciu na čistenie vnútra rúry.
  • Teleskopické vysúvanie plechov – rúra nie je vybavená klasickými prelismi ale oceľovou či zliatinovou konštrukciou, po ktorej sa plech či rošt pohybuje plynule.
  • Príslušenstvo – oplatí sa siahnuť po sporáku, ku ktorému výrobca dodáva aspoň základné príslušenstvo, akým je rošt, plechy či pekáče na pečenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kombinovaný sporák je, pokiaľ máte doma plynovú prípojku, skvelou voľbou. Varenie na plyne má množstvo plusov, rovnako ako pečenie v elektrickej rúre. Pri výbere však nerozhodujú len parametre, ale aj praktické využitie spotrebiča. Na najčastejšie otázky ohľadom výberu kombinovaného sporáka sme sa rozhodli odpovedať:

Ktoré značky kombinovaných sporákov sú najobľúbenejšie?

Ak hľadáte overenú kvalitu, siahnite po značke Mora. Ide o veľmi obľúbeného výrobcu kombinovaných, ale aj plynových sporákov. Krok vedľa neurobíte ani kúpou kombinovaného sporáka značiek AEG, Beko a Electrolux.

V akej cenovej relácii sa pohybujú kombinované sporáky?

Kvalitný kombinovaný sporák si môžete kúpiť už za cca 200 eur. Pokiaľ hľadáte model ponúkajúci čo najviac funkcií s dobrou výbavou, budete si musieť priplatiť. Za strednú triedu zaplatíte 300-400 eur, najdrahšie modely stoja viac ako 600 eur.

Ako si kombinovaný sporák nainštalujem?

Kombinovaný sporák by ste si nemali inštalovať sami. Modely s plynovou varnou doskou vám musí namontovať inštalatér. Mali by ste taktiež kontaktovať elektrikára, ktorý vám ozrejmí, či máte správnu fázu pre množstvo energie, ktorú bude sporák, resp. elektrická rúra čerpať.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 20.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 09:23
Michaela

Spolu s manželom sme vybrali sporák, lebo som rýchlo potrebovali náhradu za starý, ktorý sa pokazil. Kúpili sme AMICA 510GE1.23PF W kvôli nízkej cene a celkom dobrým parametrom. Páči sa mi automatická poistka, no na druhej strane mi vadí, že nemá elektrické zapaľovanie. Sklamalo ma tiež, že v dodávke nebol žiaden plechový pekáč, no za túto cenu je to asi normálne. Sporák odporúčam nenáročným používateľom na bežné používanie - varenie a pečenie.

04/01/2022 17:57
Katarína F.

MORA K140AW je klasický sporák so štyrmi horákmi. Akurát ma prekvapilo, že najväčší horák je vpredu, predtým som bola zvyknutá na zadné miesto vľavo. Rúra je elektrická a je to taká klasika, ale zatiaľ som v nej nepiekla. Ide o základný model, takže niekomu môže vadiť, že tu chýba iskra. Za tak nízku cenu som ale spokojná.

04/11/2021 17:10
Hilda

Amica je fajn kombinovaný sporák, len škoda, že tu nie je ani jeden plech alebo plechový pekáč. Rúra je menšia, než som čakala. Za tú cenu to bola dobrá kúpa, ak neplánujete vo veľkom piecť torty, koláče a tak podobne, môže vám vyhovovať. Moje potreby spĺňa, občas pečiem len kura, koláče nie, takže menší objem rúry mi až tak neprekáža.

07/07/2021 13:11
Magda

Kombinovaný sporák s rúrou AEG Mastery CKB56400BX som si kúpila ako náhradu za starý, ktorý mi po rokoch už doslúžil. Zatiaľ ho používam len krátko, ale som spokojná, pretože všetko funguje. Na platničkách sa dobre varí a parná rúra je tiež fajn. Navyše sa sporák aj rúra dobre čistia. Oceňujem, že jedlo je rýchlo uvarené či upečené, len škoda, že na platničku sa mi nevojde celá panvica s priemerom 28 cm. Plus dávam za pekný vzhľad, dobrú obstarávaciu cenu či dostatok možností nastavenia. Som spokojná a dúfam, že sporák mi bude naďalej dobre slúžiť.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok