Tipy na darčeky - darčekový sprievodca, vianoce 2019

Najlepšie reťazové píly 2019 – Veľké test a porovnanie

Okrem recenzií, ktoré pravideľne prinášame, vám teraz ponúkame rebríček tých najlepších píl, ktoré je možné na našom trhu zohnať. Preskúmali sme domáce aj zahraničné testy, spriemerovali ich, zohľadnili vaše skúsenosti a naše recenzie - výsledkom je tabuľka TOP 7 Elektrických a benzínových píl. Sú to nielen modely, ktoré patria k špičke na trhu, ale zároveň modely s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu.

Veľká reťazová píla

Zároveň sme pre vás pripravili návod, ako si reťazovú pílu  či už benzínovú, alebo elektrickú – vybrať.

Najlepšie benzínové reťazové píly

Najlepšie elektrické reťazové píly

Typy reťazových píl

Potrebujete narezať drevo na kúrenie, spíliť strom alebo len odrezať staré konáre? Určite sa nezaobídete bez spoľahlivej reťazovej píly. Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu pílu pre vaše potreby.

Elektrická reťazová píla

Hodí sa na drobné práce v dielni, v záhrade alebo okolo domu, na ktoré vám poskytne dostatočný výkon. Ten sa pohybuje v rozmedzí cca. 750 – 2500 W, avšak benzínovým pílam sa silou rovnať nemôže. Jej výhodou je ale omnoho nižšia hmotnosť, než pri benzínových pílach – bude sa vám s ňou teda jednoduchšie manipulovať a neunavíte sa pri pílení tak skoro. Na druhej strane, s elektrickou reťazovou pílou nemôžete manévrovať tak voľne ako s benzínovou, ke´dže potrebujete mať v jej dosahu elektrickú zásuvku.

Výber reťazovej píly

Elektrické motorové píly majú tiež tichý chod, takže s nimi nebudete rušiť susedov. Sú tiež omnoho šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože neprodukujú spaliny a nemusia bežať na voľnobeh pokým manipulujete s drevom tak ako benzínové píly. Nie je ich však vhodné pre riziko úrazu el. prúdom používať vonku počas mrholenia či slabého dažďa. Najlacnejšie modely kúpite už za cenu okolo 60 eur.

Akumulátorová reťazová píla

Akumulátorové reťazové píly majú ešte o niečo slabší výkon, než elektrické modely napájané zo siete. Je to z dôvodu obmedzenej kapacity akumulátorov, ktorá je kompromisom medzi výkonom, výdržou a hmotnosťou celej píly. Tento druh píl je teda ťažší, než bežné elektrické píly.

S akumulátorovou pílou môžete pracovať úplne voľne a nezávisle, to je však vykúpené obmedzenou dobou použitia, ktorá sa pri kvalitnejších modeloch pohybuje okolo 30 minNabíjanie akumulátorov však môže trvať aj vyše hodiny. Vyberte si preto pílu, ktorá sa dodáva aspoň s 2 akumulátormi, aby ste mohli jednu nabíjať a s druhou pracovať. Pri výbere si dajte pozor na modely, ktoré majú pdozrivo nízku cenu – niektoré sa totiž dodávajú bez akumulátorov a bez nabíjačky (tie je potom nutné dokúpiť samostatne, čím sa cena tak či tak navýši).

Veľkou nevýhodou akumulátorových reťazových píl je vyššia cena oproti bežným elektrickým, najlacnejšie modely zoženiete za cca. 140 eur, tie kvalitnejšie presahujú úroveň dvoch stoviek eur.

Benzínová reťazová píla

Tieto píly disponujú najvyšším výkonom spomedzi všetkých druhov reťazových píl. Výkon závisí najmä od objemu motora. Výhodou väčšieho objemu je aj fakt, že motor nepracuje pod takou veľkou záťažou, čím sa predlžuje jeho živnotnosť. Na druhej strane, so stúpajúcim objemom motora a výkonom rapídne stúpa nielen cena, ale aj hmotnosť píly, preto by ste mali voliť pri nákupe určitý kompromis.

Vyšší výkon benzínových píl je vykúpený vysokou hlučnosťou a neekologickou prevádzkou. Benzínová píla totiž spotrebúva palivo a vypúšťa spaliny aj na voľnobeh, pokým manipulujete s drevom pripraveným na rezanie.

Lidl Florabest

Taktiež majú benzínové píly zvýšené nároky na prevádzku a údržbu. V prvom rade je nutné dodržiavať správny pomer benzínu a oleja v palive (väčšina píl je vybavená dvojtaktnými motormi), aby bolo zabezpečené dostatočné mazanie motora. Ďalej je nutné dolievať olej na mazanie reťaze a udržiavať v dobrom stave zapaľovaciu sviečku, občas nastaviť karburátor či vymeniť vzduchový filter. Ak ste šikovný domáci majster (alebo majsterka), zvládnete tieto servisné úkony vykonať svojpomocne, no tí, ktorí si na to netrúfajú, budú musieť navštevovať servis, čo znamená ďalšie náklady. Pre niekoho môže byť problematické taktiež ručné štartovanie benzínových reťazových píl, na ktoré treba vyvinúť značnú silu.

Odvetvovacia píla

Používa sa pre ňu tiež názov vyvetvovacia píla. Je to špeciálny druh motorovej píly s dlhou, zväčša teleskopickou rukoväťou. Ako už názov napovedá, slúži na odstraňovanie konárov v korunách stromov. Odvetvovacia píla môže byť poháňaná benzínovým či elektrickým motorom, napájaným buď z el. rozvodnej siete alebo akumulátorom.

Rozdelenie píl podľa využitia

Hľadáte reťazovú pílu na práce okolo domu a v záhrade, alebo nepretržité pílenie dreva? v tom prípade si vyberajte pílu podľa jej využitia. 

Hobby reťazové píly 

Hodia sa na občasné práce okolo domu a v záhrade, ako napr. pílenie konárov, dosiek, realizáciu drobných drevostiavieb a pod. Patria k nim benzínové píly s nižším výkonom a tiež elektrické a akumulátorové píly. Ich výhodou je nízka hmotnosť a cena, nevydržia však intenzívnu a dlhú záťaž a nedisponujú takým množstvom komfortných a bezpečnostných funkcií ako drahšie modely. Benzínové mávajú objem motora 30 – 40 cm3 a výkon 1 – 1,5 kW.

Poloprofesionálne reťazové píly

Stretnete sa s nimi tiež pod názvom farmárske píly a sú to výlučne benzínové stroje. Hodia sa pre pravidelné práce spojené s pílením stromov, rezaním palivového dreva či údržbou verejných priestranstiev, resp. pozemkov okolo komerčných objektov.

Reťazová píla

Majú pevnejšiu konštrukciu než hobby píly a disponujú vyšším výkonom a bohatšou výbavou z hľadiska komfortných a bezpečnostných funkcií. Objem ich motora sa pohybuje v rozmedzí 40 – 60 cm3 a výkon v rozmedzí cca. 1,5 – 3 kW.

Profesionálne reťazové píly 

Robustné a spoľahlivé modely, ktoré znesú dlhodobo intenzívnu záťaž. Vysoký výkon ich benzínových motorov vám umožňuje používať ich na nepretržité pílenie dreva v profesionálnej sfére, ako napr. pri lesníckych prácach. Disponujú dômyselným systémom tlmenia vibrácií a veľkým množstvom bezpečnostných prvkov. Taktiež sú vybavené dlhými rukoväťami, aby ste s nimi mohli jednoduchšie manipulovať. Objem ich motorov dosahuje 60 – 80 cm3, čo znamená výkon cca. 3 – 4 kW.

Ako vybrať reťazovú pílu

Či už máte záujem o hobbyreťazovú pílu, poloprofesionálny, alebo profesionálny model, mali by ste si pri výbere posvietiť na niekoľko parametrov. Dôležité sú aj bezpečnostné funkcie reťazovej píly či to, čo ponúka navyše.

Parametre a vlastnosti reťazovej píly

 • Dĺžka reťazovej lišty: Voľte ju podľa hrúbky rezaného materiálu. Napr. s 40 cm lištou sa odporúča rezať drevo do priemeru 50 cm. Elektrické reťazové píly mávajú dĺžku 33 – 40 cm, benzínové hobby píly cca. 35 cm, poloprofesionálne farmárske píly okolo 40 cm a profesionálne modely vyše 45 cm.
 • Výkon: Ak chcete s pílou rezať konáre či pripravovať palivové drevo do priemeru 20 cm, postačí vám píla s výkonom cca. 1,5 kW. Ak budete rezať väčšie množstvo dreva, prípadne pracovať s vyťaženým drevom, vyberte si poloprofesionálny model s výkonom 1,5 – 3 kW. Pre prácu v lese by ste mali siahnuť po profesionálnom modeli s výkonom najmenej 3 kW.
 • Hmotnosť: Rozhodujúci faktor pre pohodlnosť práce s pílou. S príliš ťažkou pílou nevydržíte pracovať tak dlho ako s ľahkou. Píly na domáce použitie vážia cca. 4 kg, profesionálne modely môžu dosahovať hmotnosť až 17 kg.
 • Odpruženie rukoväte: Dokáže utlmiť vibrácie prechádzajúce do rúk. Vďaka tomu vás budú ruky menej bolieť a s pílou vydržíte pracovať dlhšie.

Bezpečnostné funkcie reťazových píl

 • Bezpečnostná brzda: Po uvoľnení spínača píly okamžite v rádoch desatín sekundy zastaví pohyb reťaze, namiesto toho, aby sa ďalej otáčala vplyvom zotrvačnosti, čo je nebezpečné, ak chcete napr. pílu položiť.
 • Poistka zopnutia plynu: Plyn je možné zopnúť len po jej stlačení, zabráni tak náhodnému nechcenému spusteniu píly.
 • Zachytávač reťaze: Špeciálny mechanizmus, ktorý v prípade roztrhnutia navinie reťaz dovnútra píly. Nehrozí tak úraz spôsobený odletujúcim kusom reťaze.
 • Ochranný kryt ruky: Slúži na ochranu zápästia, ktorým držíte pílu pred úrazom spôsobeným odletujúcimi kusmi dreva, prípadne roztrhnutou reťazou.
 • Núdzové stop tlačidlo: Okamžite zastaví nielen samotnú reťaz, ale tiež motor píly. Malo by byť ľahko dostupné, aby ste ho mohli v krízovej situácii rýchlo nahmatať a stlačiť.

Komfortné funkcie reťazových píl

 • Automatické mazanie reťaze: Píly s touto funkciou sú vybavené čerpadlom, ktoré optimálne maže reťaz pre hladký chod pri všetkých pracovných podmienkach.
 • Vyhrievaná rukoväť: Výsada profesionálnych modelov reťazových píl, ktorá príde vhod najmä pri nepretržitej práci v zimných obdobiach roka.
 • Dekompresný ventil: Uvoľňuje tlak vo valci počas štartovania, vďaka čomu vám postačí pri ručnom štartovaní vyvinúť menšiu silu.

Akú značku si vybrať

Osvedčení výrobcovia nielen benzínových píl sú Stihl, Husqvarna, Oleo-mac a Dolmar. V ich ponuke nájdete hobby, poloprofesionálne i profesionálne píly, pričom profesionálne modely týchto značiek sú medzi lesníkmi notoricky známe pre svoju spoľahlivosť a kvalitu.

Reťazová píla Husqvarna

Medzi elektrickými a akumulátorovými pílami je priekopníkom značka Bosch. V kategóriách elektrických i benzínových píl nájdete aj značky orientované na cenu ako napr. Hecht, Gude, AL-KO či Einhell. Tieto výrobky však už predstavujú určitý kompromis, medzi výhodnou cenou a výkonom, resp. funkciami.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(87.4%)

Pridať komentár