Najlepšie parfumy pre ženy a dámske vône 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak si chcete vybrať parfum pre seba či ako darček pre kamarátku, môžete na to ísť z viacerých strán. Viete, ako postupovať?

Ako si vybrať parfum?

Vysvetlíme vám, podľa akých kritérií sa parfumy delia, ako si vybrať tú správnu vôňu ženského parfumu a ako rozoznáte originálny parfum od falzifikátu, ktorými je, žiaľ, trh presýtený.

Najlepšie dámske vône

Názov Hodnotenie Detail
Chloé Chloé   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bvlgari Omnia Crystalline EdT   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Chanel Coco Mademoiselle   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Karl Lagerfeld for Her   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Lanvin Éclat d'Arpège   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Parfumy pre ženy – recenzie

Každá žena je iná, avšak každá chce dobre vyzerať a voňať. Výber najlepšieho dámskeho parfumu nie je zložitý, pokiaľ viete, čo má daná dáma rada. Dlhotrvajúci parfum, najkrajší parfum, top parfum – chcete len to najlepšie. Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených parfumov, ktoré by vás mohli zaujať. Ak ste už niektorý z nich vyskúšali, prípadne máte svoju obľúbenú vôňu a chcete sa o dvoje skúsenosti podeliť, napíšte nám do komentárov.

Toaletná voda, kolínska či parfum?

Čo sa týka intenzity vône, rozoznávame viacero druhov voňaviek. Väčšina z nich sa skladá z vonných látok, ktoré sú rozriedené v liehu – ten pomáha arómu uchovať. 

Typy voňaviek podľa intenzity:

 • Parfum – nazýva sa aj Extrait de parfum a poskytne vám najintenzívnejšiu vôňu spomedzi všetkých typov. Nájdete v ňom 15 – 30 % vonných zložiek, čo sa odráža v podobe vyššej ceny a menšieho balenia. Väčšina z balení nedisponuje rozprašovačom – parfum sa nanáša zopár kvapkami za uši a do lakťových jamiek. Intenzívna vôňa vám vydrží aj celý deň a hodí sa skôr na príležitostné použitie.  
 • Parfumovaná voda – nájdete v nej 8 – 15 % vonných zložiek, zvyšok tvorí lieh. Jej vôňa vydrží menej ako vôňa parfumu (cca 4 – 6 h) a je vhodná na každodenné použitie. Nájdete ju v nespočetných variantoch balení od najrôznejších výrobcov. Nazýva sa aj Eau de parfum alebo Parfum de toilette (nepleťte si názov s Eau de toilette – toaletnou vodou).
 • Toaletná voda – Francúzi ju nazývajú Eau de toilette a nájdete v nej 4 – 8 % vonných látok. Pôvodne bola určená pre rannú toaletu, z čoho plynie aj kratšia výdrž jej vône v dĺžke pár hodín.

Toaletná voda

 • Kolínska voda – nájdete v nej iba cca 3 – 5 % vonných látok v zriedenom 70 % liehu. Používajú ju najčastejšie muži na čerstvo oholenú tvár. Jej vôňa vydrží 1 – 2 h a predáva sa vo väčších baleniach, pretože ju miniete rýchlejšie. Francúzi ju nazývajú Eau de Cologne
 • Eau de fraîche – doslovne tento názov znamená „čerstvá voda“, z čoho vyplývajú aj vlastnosti. Obsahuje najviac 3 % vonných zložiek rozpustených buď v zriedenom liehu, alebo dokonca vo vode. Jej vôňa vydrží cca 1 h, preto ju musíte aplikovať viackrát počas dňa.
 • Parfumovaný olej – označujú sa aj skratkou CPO a pochádzajú z Orientu, kde je ich výroba často rodinnou tradíciou. Namiesto liehu sa vône v ňom riedia jojobovým alebo iným olejom, čím výrobca zabezpečí ich lepšie uvoľňovanie. Výhodou je, že nevysúšajú ani nedráždia pokožku ako lieh, takže sú pre vás ideálne, ak máte citlivú pokožku. Nanášajú sa za uši, do lakťovej a kolennej jamky a na zápästie. Ich vôňa dokáže vydržať až 2 dni a zbavíte sa jej iba tým, že miesta umyjete.

Jeden parfum – tri zložky

Každá vôňa sa skladá z 3 častí, ktoré tvoria navzájom harmonický celok, no uvoľňujú sa postupne:

 • Hlava – ucítite ju ako prvú po aplikácii vône, navodzuje teda prvý dojem a výrobcovia na ňu kladú veľký dôraz. Obsahuje spravidla kvetinové a ovocné zložky a jej účinok trvá do 15 min.
 • Srdce – plne sa rozvinie za niekoľko minút a obsahuje stredne prchavé látky tvoriace charakter vône. Nájdete v ňom charakteristické vône škorice, ruže či jazmínu, pričom jeho účinok pretrvá 2 – 4 h.
 • Základ – skladá sa z pomaly prchavých látok a nájdete v ňom ťažšie a intenzívnejšie korenené vône. Vôňa základu pretrvá 3 – 4 h, pri niektorých parfumoch aj dlhšie.

Výnimkou sú parfumy a iné voňavky s tzv. lineárnou vôňou, ktorá v priebehu času nemení svoj charakter.

Aplikácia parfumu

Výber vonnej zložky

Každý typ vône môžeme rozdeliť do skupiny podľa jej pôvodu, pričom každá je svojím charakterom ideálna pre iný typ počasia, resp. pre iné ročné obdobie.

Na jar a v lete siahajte po menej intenzívnych vôňach – v tomto období je vzduch presýtený vôňami kvitnúcich stromov a rastlín. Naopak, na jeseň a zimu sa hodia intenzívnejšie vône s korenistým charakterom.

V lete vás osviežia vône kvetinové, ovocné či citrusové. V kvetinových vôňach nájdete tóny konvaliniek, ruží, fialiek či jazmínu. Ovocné zasa pripomínajú záhradné či exotické ovocie. Výrobcovia najčastejšie používajú vôňu pripomínajúcu maliny, marhule, broskyne, jahody, ananás či kokos. V citrusových nájdete tóny limetky, pomarančov a iných exotických plodov.

Orientálne vône sa nám Európanom často javia ako príliš výrazné s intenzívnym sladkým charakterom. Pocítite v nich arómy vanilky, škorice či klinčekov. Vďaka intenzívnej vôni sú vhodné do chladnejšieho počasia, ak máte dosť odvahy, tak aj na jarné či letné večery.

Drevité, cyprusové či fougerové vône sú intenzívne a nájdete ich prevažne v pánskych parfumoch.

Parfum podľa príležitosti a osobnosti

Vôňa pôsobí vo výraznej miere na emócie človeka. Dokáže vás i ostatných upokojiť, osviežiť či dokonca vzbudiť túžbu.

Kvetinová vôňa je vhodnou voľbou počas leta

Vyberajte si preto aj podľa príležitosti:

 • Vôňa na denné nosenie – mali by ste sa s ňou cítiť príjemne, no nemala by byť príliš intenzívna, aby neobťažovala okolie. Najlepšie zvolená každodenná vôňa je tá, ktorú počas dňa necítite. To neznamená, že je málo intenzívna a že by ste mali siahnuť po silnejšej.
 • Vôňa na spoločenské udalosti – mala by byť o niečo výraznejšia ako vôňa na denné nosenie, nie však príliš extravagantná.
 • Vôňa na randesladký parfum dokáže zdôrazniť ženskosť, jemnosť a krehkosť. Na výbere vône na túto príležitosť si dajte obzvlášť záležať, pretože má výrazný podiel na výsledku stretnutia.
 • Vôňa na obchodné rokovanie – aj ako žena môžete použiť výraznú a extravagantnú vôňu, ktorá spolu s rečou tela preukáže vašu dominanciu, čo vám v konečnom dôsledku môže pomôcť dosiahnuť lepšiu vyjednávaciu pozíciu.

Vôňa taktiež podfarbí vašu osobnosť. Ak ste športovkyňa či aktívna žena, vyberte si sviežu a energickú vôňu, ak nechcete príliš vytŕčať z davu, voľte jemné ovocné či kvetinové vône. Pre extravagantné ženy sú najlepšou voľbou intenzívne orientálne či korenené vône. 

Nenaleťte podvodníkom

Náš trh je, žiaľ, presýtený rôznymi falzifikátmi – to sa týka aj parfumov. Originál je od falzifikátu niekedy ťažké rozoznať, preto si musíte všímať aj drobné detaily. Prvým výkričníkom by pre vás mala byť podozrivo nízka cena oproti iným parfumom od rovnakého výrobcu. 

Originálny parfum by mal mať sériové číslo na spodnej časti flakónu i na krabičke – tieto čísla musia byť identické.

Skúšanie parfumu

Na flakóne si všímajte kvalitu spracovania – mal by byť dokonale hladký a vrchnák by na ňom mal pevne sedieť. Originálny parfum má vždy dostatočne dlhú trubičku, ktorá končí na dne alebo v rohu flakónu, aby ste parfum mohli spotrebovať celý. Znakom falzifikátu býva aj príliš intenzívne zafarbenie samotnej tekutiny vo flakóne.

Nakupovať by ste preto mali iba v overených e-shopoch, rozhodne nie na ulici, v čínskych e-shopoch, na bazárových portáloch či v narýchlo poskladaných e-shopoch. Tie spoznáte podľa nekvalitných fotografií, popisov parfumov, ktoré nedávajú zmysel a sú pravdepodobne strojovo preložené z cudzieho jazyka a podľa chýbajúcich užívateľských recenzií.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Hľadáte parfum pre seba? Chcete ho ako darček pre mamu, sestru či kamarátku? V oboch prípadoch určite máte ohľadom výberu otázky. Návod, ako parfum vybrať, je jedna vec, samotný výber je už niečo iné. Aby sme vám ho čo najviac uľahčili, rozhodli sme sa na vaše otázky odpovedať na tomto mieste. V prípade, že sme nezodpovedali všetko, čo chcete vedieť, napíšte nám do komentárov.

Skutočne má rovnaký parfum na každom z nás inú vôňu?

Áno, je to spôsobené tým, že každý z nás má svoju špecifickú vôňu. Ovplyvňujú ju vlastnosti pokožky, spôsob výživy, zvyky. Je to aj jeden z dôvodov, prečo sa neodporúča kupovať parfum nablind. Vždy si treba overiť, čo má daný človek rád, prípadne mu kúpiť parfum, o ktorom viete, že ho používa.

Ako dlho je parfum použiteľný?

O tom, ako dlho si parfum po otvorení udrží svoje vlastnosti, by mal informovať piktogram na obale. Zvyčajne sa táto doba pohybuje od 12 do 36 mesiacov. V prípade, že ste parfum ešte neotvorili, vydrží aj niekoľko rokov. Pokiaľ začne parfum meniť farbu, prípadne sa okolo uzáveru začne usadzovať živicový prstenec, už by ste ho nemali používať.

Môžem používať viacero vôní naraz?

Vzhľadom na to, že každý jeden parfum pôsobí ako harmonický celok, neodporúčame to. Použitím rôznych vôní by mohla vzniknúť disharmónia a výsledný dojem by nebol dobrý. Ak sa vám zmenila nálada a chcete zmeniť vôňu, zmyte si najprv pôvodný parfum a až potom naneste nový.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 10.04.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/08/2022 10:58
Daniela

Al Haramain Alf Zahra je perfektný parfém s patchoulli. Veľmi intenzívny a výrazný. Pre slovenské ženy je to možno netypická vôňa, ale dá sa na ňu zvyknúť. Mieša sa tu pižmo, santalové drevo, myrha, ambra, kadidlo a pačuli. Ak vám prekážajú silné vône, určite si ju nekupujte, bude to pre vás taký bolehlav. Ale ak milujete byť výrazná, nájdete sa v tejto vôni.

03/12/2021 20:17
Ladislav

Priateľke som kúpil voňavku Chanel Coco Mademoiselle a som s ňou maximálne spokojný. Vôňa je krásna a príťažlivá a hlavne - priateľka sa z nej teší a je tiež spokojná, tak som jej urobil radosť. :-) Cena je síce vyššia, ale vôňa stojí za to, cítim ju na nej celý deň.

03/12/2021 09:57
Marcelka

Chloé Chloé je moja obľúbená vôňa už niekoľko rokov. Je to príjemná a nevtieravá vôňa, ktorá vždy zaujme aj mojich blízkych, respektíve okolie na ňu reaguje priaznivo. Kto má rád púdrové vône, určite odporúčam. Vôňa sa zaujímavo a jemne rozvíja, pekne šteklí zmysly a predstavivosť, má dlhú trvácnosť na tele človeka aj na oblečení... Nedávno som ju kupovala aj ako darček.

01/10/2021 19:05
Júlia

Cca. 10 rokov používam voňavku CK Euphoria a stále ma neomrzela. Vôňa je výrazná, ženská a ťažšia, ale má dlhú výdrž a mnoho ľudí sa pýta, akú voňavku to na sebe mám. Krásne vonia aj po čase, keď sa trocha uvoľní.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok