Najlepšie vstavané chladničky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Mnohí ľudia sa rozhodujú pre vstavané spotrebiče najmä z dôvodu, aby nenarušili celkovú dizajnovú líniu kuchyne. Vstavané chladničky majú oproti voľne stojacim aj ďalšie výhody, no i niekoľko nevýhod.

Ako vybrať vstavanú chladničku?

Zhrnutie vám prinášame v článku, v ktorom vám tiež poradíme, ako si vstavanú chladničku vybrať a predstavíme najobľúbenejšie modely.

Najlepšie vstavané chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Beko BCSA285K4SN   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Electrolux LRB3DE18S   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung BRB30705EWW/EF   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bosch KIV86NSF0   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Whirlpool ART 9811 SF2   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Nízka hlučnosť, vysoká cena

Keďže pri vstavaných chladničkách sú predné dvierka schované za dvierkami kuchynskej linky, nemusíte sa pri ich nákupe rozhodovať podľa dizajnu, ale iba podľa funkcií. 

Ich ďalšou výhodou je, že už tak nízku hlučnosť ešte viac utlmí ich umiestnenie v skrinke. Záleží to na konštrukčnom vyhotovení a materiáli skrinky – niektoré utlmia typické vrčanie chladiaceho kompresora dostatočne, iné takmer vôbec.

Vstavané chladničky sa vyznačujú nízkou hlučnosťou

Nevýhodou vstavaných chladničiek je, že skrinka musí byť vyhotovená presne na mieru. Šírka a hĺbka sú spravidla podobné a líšia sa iba v centimetroch, no vstavané chladničky majú rôznu výšku podľa umiestnenia mrazničky a vnútorného objemu.

Zložitejšia je taktiež inštalácia do vstavanej skrinky, čo pre vás môže byť obťažujúce, najmä ak budete chcieť raz za čas priestor za chladničkou či výparník (to je tá časť na zadnej strane chladničky) povysávať.

Skrinky musia v spodnej i vrchnej časti disponovať dostatočne veľkou medzerou, taktiež by mali byť v určitom odstupe od zadnej steny (rozmery špecifikuje výrobca konkrétnej chladničky). Okolo výparníka chladničky by mal totiž cirkulovať čerstvý vzduch, aby sa dostatočné rýchlo ochladzoval (pri chladení sa zahrieva).

Najväčšou nevýhodou vstavaných chladničiek je ale ich vyššia cena. Oproti voľne stojacemu modelu s podobnými funkciami si často priplatíte aj stovku či dve.

S mrazničkou hore, dolu i bez

Vstavané chladničky sa vyrábajú v rôznych vyhotoveniach – nájdete ich s mrazničkou vo vrchnej i v spodnej časti a taktiež bez mrazničky. Ich kombinovaný objem je max. 350 l, ak má teda vaša domácnosť viac členov, budete sa musieť uskromniť.

Otvorená vstavaná chladnička

Existujú aj tzv. mini chladničky určené na zabudovanie do kuchynskej linky pod pracovnú dosku. Vyrábajú sa aj s integrovanou mrazničkou, ktorá ešte viac ukrajuje z už tak malého objemu (max. 150 l pri najväčších modeloch). Počítajte taktiež so slabšou účinnosťou mrazenia, mraznička je často iba na krátkodobé uchovanie malého množstva potravín.

Pri výbere si všímajte aj vnútorné usporiadanie. Vstavané chladničky sú všeobecne dosť úzke, preto môžete mať problém vložiť do nich široké pekáče či plechy alebo veľké hrnce. Niektoré modely nemajú polohovateľné priehradky vo dverách, čo vám pri ukladaní vyšších fliaš od nápojov či tekutých dochucovadiel môže narobiť dosť vrások. 

Na druhej strane, šikovným riešením sú napr. zasúvateľné sklenené police, ktoré môžete skrátiť o polovicu a na policu pod nimi uložiť nastojato fľaše či iné vysoké predmety.

Štandardom je elektronické ovládanie

Väčšina modelov (ak nepočítame tie najlacnejšie) je vybavená ovládacím panelom, na ktorom nájdete tlačidlá na nastavenie teploty a ovládanie ďalších funkcií. Aktuálnu teplotu zobrazuje LED či LCD displej.

Malá biela vstavaná chladnička

Drahšie vstavané chladničky sú vybavené aj tzv. beznámrazovou technológiou (výrobcovia ju označujú napr. ako no frost) s ventilátorom. Ten zabezpečuje tiež rovnomerné rozloženie teploty a rozptyľuje vlhkosť. Pri lacnejších modeloch vám bude musieť stačiť automatické rozmrazovanie s odvodom kondenzovanej vlhkosti do nádobky v zadnej časti chladničky. 

Pri modeloch nad 600 eur sú samozrejmosťou aj funkcie ako zásuvka s regulovateľnou vlhkosťou, nulová zóna s teplotou blízkou nule na uchovanie mäsa či iných rýchlo sa kaziacich potravín, rýchle chladenie a rýchle mrazenie čerstvých potravín a pod. 

Ďalšie parametre a funkcie vstavaných chladničiek

  • Invertorový kompresor – invertor v tomto prípade zabezpečuje reguláciu otáčok kompresora. Vďaka tomu môže kompresor bežať pomalšie, tichšie a spotrebúvať menej energie, pokiaľ nie je vyžadovaný veľký chladiaci výkon. Bežný kompresor dokáže bežať iba na plný výkon. 
  • Dovolenkový režim – po jeho aktivácii sa v chladiacom priestore zvýši teplota na 14 °C, no mraziaca časť ostane aktívna na plný výkon. Výrobcovia odporúčajú v tomto režime potraviny z chladiacej časti vybrať.
  • Alarm otvorených dverí – upozorní vás zvukovým signálom, ak zabudnete dvere zavrieť nadoraz.
  • Alarm vysokej teploty – upozorní vás opticky alebo akusticky na príliš vysokú teplotu v chladničke, či už v dôsledku úniku chladného vzduchu cez otvorené dvere alebo poruchy.
  • Mraziaca trieda – označuje sa 1 – 4 snehovými vločkami a špecifikuje, akú teplotu dosahuje mraznička a na aký účel ju teda môžete použiť. Mrazničky integrované vo vstavaných chladničkách (okrem tých v mini prevedení) sa spravidla radia do triedy **** s teplotou -18 °C a sú teda vhodné na dlhodobé uchovávanie potravín.
  • Mraziaca kapacita – špecifikuje, aké množstvo čerstvých potravín dokáže mraznička zamraziť na teplotu -16 °C za 24 hodín. Závisí od výkonu a pri vstavaných chladničkách sa pohybuje okolo 3 kg/24 h.
  • Akumulačná doba – vyjadruje čas, po ktorý dokáže mraznička uchovať potraviny zmrazené po výpadku el. prúdu. Pri vstavaných chladničkách sa pohybuje v rozmedzí 14 – 22 h.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Akú kapacitu chladničky potrebuje bežná domácnosť, na čo si dávať pozor pri výbere? Ponúka vstavaná chladnička rovnaké funkcie ako voľne stojaca? To sú len niektoré z otázok, na ktoré si treba odpovedať pred kúpou tohto spotrebiča. Pripravili sme odpovede na najdôležitejšie otázky ohľadom vstavaných chladničiek.

Poskytujú vstavané kombinované chladničky rovnaký objem ako klasické modely?

Hoci sú vstavané chladničky na pohľad menšie, v skutočnosti je ich objem podobný ako v prípade klasických modelov. Objem mraziacej časti je zvyčajne do 100 l. Líši sa napr. ponuka modelov s vyššou variabilitou políc. V prípade vstavaných chladničiek je menšia.

Chladnička s mrazničkou hore alebo dole? Ktorá je lepšia?

To závisí od toho, aký objem potrebujete a čo je vám pohodlnejšie. V hornej časti je objem mraziaceho priestoru limitovaný, zvyčajne ide o cca 60 až 80 l. Prístup k mrazeným potravinám je jednoduchší. Ak si zvolíte chladničku s mrazničkou dole, získate väčší objem mraziacej časti, do cca 120 l, k veciam je však ťažší prístup.

Vydžia v chladničke s nulovou mraziacou zónou potraviny dlhšie?

V nulovej zóne (VitaFresh) sa teplota pohybuje okolo 0 °C. Pri tejto teplote sa dlhšie udržia čerstvé len niektoré potraviny, resp. zelenina, predovšetkým tá listová. Na ostatné potraviny to vplyv nemá.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Výber novej chladničky netreba brať na ľahkú váhu. Ide o spotrebič, ktorý využíva každý člen rodiny a to hneď niekoľkokrát denne. Nech si vyberiete akúkoľvek značku, vaša nová chladnička bude zaručene oveľa lepšia než starý desaťročný model, ktorý aktuálne vlastníte. Prečo by ste však... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 27.01.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 10:38
Olina

Zvolili sme kombinovanú chladničku Bosch KIN86VSF0 a sme spokojní. Chladí aj mrazí veľmi dobre a je tichá. Vnútrajšok je prehľadný a bezrámové sklenené police sú odolné proti nárazu. Oceňujem rovnomerné LED osvetlenie, ktoré pekne presvetlí celé vnútro chladničky. Spotreba elektrickej energie je prijateľná, hoci táto chladnička nepatrí k tým najlepším, čo sa týka spotreby, ale je to fajn.

04/01/2022 20:33
Sisa

Máme vstavanú chladničku Samsung s objemom 267 litrov, čo je dostatočné aj pre viacčelnnú rodinu. Oceňujem beznámrazovú technológiu Tru No Frost aj funckiu dynamického chladenia All Around Cooling. Chladnička má viacero moderných vychytávok, páči sa mi napríklad aj Multi Flow s cirkuláciou vzduchu, vďaka ktorej sú potraviny dlhšie čerstvé. Cena je síce vyššia, ale myslím, že výkon ju vyváži.

05/11/2021 10:41
Viktor

Stará chladnička sa nám pokazila a hľadali sme náhradu, som rád, že sme vsadili na model Electrolux FlexiShelf, pretože je to naozaj pekná a praktická chladnička, ktorá pracuje ticho a má skvelú zónu pre ovocie a zeleninu. Oproti starej chladničke nám v tejto vydržia potraviny o dosť dlhšie vo sviežom stave. Spotreba energie je tiež nižšia.

10/07/2021 17:25
Petra

Slušná chladnička za slušnú cenu je Gorenje N619EAXL4. Je úsporná, má dobrý priestor k uskladneniu potravín so zásuvkou na ovocie a zeleninu, ktorú oceňujem, pretože ich dokáže udržať dlhšie čerstvé. Páčia sa mi šikovné technológie a funkcie (napr. NoFrost Plus, MultiFlow) a tiež prehľadný displej. Oceňujem tichý chod, pekný a moderný dizajn a dostatočný objem. Páči sa mi možnosť regulovať aj vlhkosť a pri mrazničke ma zaujala funkcia rýchleho zmrazenia až na -24 stupňov. Chladnička splnila moje očakávania.

09/07/2021 15:39
Marika

Mám vstavanú chladničku Whirlpool ART 9811 a je výborná. Vyhovovali mi jej rozmery, aj vnútorný objem či fakt, že bolo možné prehodiť smer otvárania dverí. Chladničku používam zatiaľ krátko, no niekde som čítala, že po dvoch rokoch používania sa pokazila, tak len dúfam, že toto nebude prípad aj môjho kusu. Myslím si, že cena zodpovedá kvalite. Páči sa mi nízka spotreba energií, spoľahlivý prístup pre jednoduché vyberanie jedla a surovín. Oceňujem systém No Frost i LED osvetlenie. Nemilo ma prekvapila vyššia hlučnosť kompresora, takže ak máte spojenú kuchyňu s obývačkou, chod chladničky budete počuť. Každopádne, chladnička perfektne chladí aj na najnižšom stupni, má prehľadný displej a moderný dizajn. Bola to fajn kúpa.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok