Najlepšie vstavané chladničky 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Mnohí ľudia sa rozhodujú pre vstavané spotrebiče najmä z dôvodu, aby nenarušili celkovú dizajnovú líniu kuchyne. Vstavané chladničky majú oproti voľne stojacim aj ďalšie výhody, no i niekoľko nevýhod.

Ako vybrať vstavanú chladničku?

Zhrnutie vám prinášame v článku, v ktorom vám tiež poradíme, ako si vstavanú chladničku vybrať a predstavíme najobľúbenejšie modely.

Najlepšie vstavané chladničky

Názov Hodnotenie Detail
LG GBB72SWDFN   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Whirlpool ART 9811/A++SF   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Midea HD-358RN.BI   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Samsung BRB260076WW   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch KIV 34X20   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Vstavané chladničky – recenzie

Nízka hlučnosť, vysoká cena

Keďže pri vstavaných chladničkách sú predné dvierka schované za dvierkami kuchynskej linky, nemusíte sa pri ich nákupe rozhodovať podľa dizajnu, ale iba podľa funkcií. 

Ich ďalšou výhodou je, že už tak nízku hlučnosť ešte viac utlmí ich umiestnenie v skrinke. Záleží to na konštrukčnom vyhotovení a materiáli skrinky – niektoré utlmia typické vrčanie chladiaceho kompresora dostatočne, iné takmer vôbec.

Vstavané chladničky sa vyznačujú nízkou hlučnosťou

Nevýhodou vstavaných chladničiek je, že skrinka musí byť vyhotovená presne na mieru. Šírka a hĺbka sú spravidla podobné a líšia sa iba v centimetroch, no vstavané chladničky majú rôznu výšku podľa umiestnenia mrazničky a vnútorného objemu.

Zložitejšia je taktiež inštalácia do vstavanej skrinky, čo pre vás môže byť obťažujúce, najmä ak budete chcieť raz za čas priestor za chladničkou či výparník (to je tá časť na zadnej strane chladničky) povysávať.

Skrinky musia v spodnej i vrchnej časti disponovať dostatočne veľkou medzerou, taktiež by mali byť v určitom odstupe od zadnej steny (rozmery špecifikuje výrobca konkrétnej chladničky). Okolo výparníka chladničky by mal totiž cirkulovať čerstvý vzduch, aby sa dostatočné rýchlo ochladzoval (pri chladení sa zahrieva).

Najväčšou nevýhodou vstavaných chladničiek je ale ich vyššia cena. Oproti voľne stojacemu modelu s podobnými funkciami si často priplatíte aj stovku či dve.

S mrazničkou hore, dolu i bez

Vstavané chladničky sa vyrábajú v rôznych vyhotoveniach – nájdete ich s mrazničkou vo vrchnej i v spodnej časti a taktiež bez mrazničky. Ich kombinovaný objem je max. 350 l, ak má teda vaša domácnosť viac členov, budete sa musieť uskromniť.

Otvorená vstavaná chladnička

Existujú aj tzv. mini chladničky určené na zabudovanie do kuchynskej linky pod pracovnú dosku. Vyrábajú sa aj s integrovanou mrazničkou, ktorá ešte viac ukrajuje z už tak malého objemu (max. 150 l pri najväčších modeloch). Počítajte taktiež so slabšou účinnosťou mrazenia, mraznička je často iba na krátkodobé uchovanie malého množstva potravín.

Pri výbere si všímajte aj vnútorné usporiadanie. Vstavané chladničky sú všeobecne dosť úzke, preto môžete mať problém vložiť do nich široké pekáče či plechy alebo veľké hrnce. Niektoré modely nemajú polohovateľné priehradky vo dverách, čo vám pri ukladaní vyšších fliaš od nápojov či tekutých dochucovadiel môže narobiť dosť vrások. 

Na druhej strane, šikovným riešením sú napr. zasúvateľné sklenené police, ktoré môžete skrátiť o polovicu a na policu pod nimi uložiť nastojato fľaše či iné vysoké predmety.

Štandardom je elektronické ovládanie

Väčšina modelov (ak nepočítame tie najlacnejšie) je vybavená ovládacím panelom, na ktorom nájdete tlačidlá na nastavenie teploty a ovládanie ďalších funkcií. Aktuálnu teplotu zobrazuje LED či LCD displej.

Malá biela vstavaná chladnička

Drahšie vstavané chladničky sú vybavené aj tzv. beznámrazovou technológiou (výrobcovia ju označujú napr. ako no frost) s ventilátorom. Ten zabezpečuje tiež rovnomerné rozloženie teploty a rozptyľuje vlhkosť. Pri lacnejších modeloch vám bude musieť stačiť automatické rozmrazovanie s odvodom kondenzovanej vlhkosti do nádobky v zadnej časti chladničky. 

Pri modeloch nad 600 eur sú samozrejmosťou aj funkcie ako zásuvka s regulovateľnou vlhkosťou, nulová zóna s teplotou blízkou nule na uchovanie mäsa či iných rýchlo sa kaziacich potravín, rýchle chladenie a rýchle mrazenie čerstvých potravín a pod. 

Ďalšie parametre a funkcie vstavaných chladničiek

  • Invertorový kompresor – invertor v tomto prípade zabezpečuje reguláciu otáčok kompresora. Vďaka tomu môže kompresor bežať pomalšie, tichšie a spotrebúvať menej energie, pokiaľ nie je vyžadovaný veľký chladiaci výkon. Bežný kompresor dokáže bežať iba na plný výkon. 
  • Dovolenkový režim – po jeho aktivácii sa v chladiacom priestore zvýši teplota na 14 °C, no mraziaca časť ostane aktívna na plný výkon. Výrobcovia odporúčajú v tomto režime potraviny z chladiacej časti vybrať.
  • Alarm otvorených dverí – upozorní vás zvukovým signálom, ak zabudnete dvere zavrieť nadoraz.
  • Alarm vysokej teploty – upozorní vás opticky alebo akusticky na príliš vysokú teplotu v chladničke, či už v dôsledku úniku chladného vzduchu cez otvorené dvere alebo poruchy.
  • Mraziaca trieda – označuje sa 1 – 4 snehovými vločkami a špecifikuje, akú teplotu dosahuje mraznička a na aký účel ju teda môžete použiť. Mrazničky integrované vo vstavaných chladničkách (okrem tých v mini prevedení) sa spravidla radia do triedy **** s teplotou -18 °C a sú teda vhodné na dlhodobé uchovávanie potravín.
  • Mraziaca kapacita – špecifikuje, aké množstvo čerstvých potravín dokáže mraznička zamraziť na teplotu -16 °C za 24 hodín. Závisí od výkonu a pri vstavaných chladničkách sa pohybuje okolo 3 kg/24 h.
  • Akumulačná doba – vyjadruje čas, po ktorý dokáže mraznička uchovať potraviny zmrazené po výpadku el. prúdu. Pri vstavaných chladničkách sa pohybuje v rozmedzí 14 – 22 h.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Akú kapacitu chladničky potrebuje bežná domácnosť, na čo si dávať pozor pri výbere? Ponúka vstavaná chladnička rovnaké funkcie ako voľne stojaca? To sú len niektoré z otázok, na ktoré si treba odpovedať pred kúpou tohto spotrebiča. Pripravili sme odpovede na najdôležitejšie otázky ohľadom vstavaných chladničiek.

Poskytujú vstavané kombinované chladničky rovnaký objem ako klasické modely?

Hoci sú vstavané chladničky na pohľad menšie, v skutočnosti je ich objem podobný ako v prípade klasických modelov. Objem mraziacej časti je zvyčajne do 100 l. Líši sa napr. ponuka modelov s vyššou variabilitou políc. V prípade vstavaných chladničiek je menšia.

Chladnička s mrazničkou hore alebo dole? Ktorá je lepšia?

To závisí od toho, aký objem potrebujete a čo je vám pohodlnejšie. V hornej časti je objem mraziaceho priestoru limitovaný, zvyčajne ide o cca 60 až 80 l. Prístup k mrazeným potravinám je jednoduchší. Ak si zvolíte chladničku s mrazničkou dole, získate väčší objem mraziacej časti, do cca 120 l, k veciam je však ťažší prístup.

Vydžia v chladničke s nulovou mraziacou zónou potraviny dlhšie?

V nulovej zóne (VitaFresh) sa teplota pohybuje okolo 0 °C. Pri tejto teplote sa dlhšie udržia čerstvé len niektoré potraviny, resp. zelenina, predovšetkým tá listová. Na ostatné potraviny to vplyv nemá.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 27.01.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 22.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár