Tipy na darčeky - darčekový sprievodca, vianoce 2019

Najlepšie olejové radiátory 2019 – Veľký test a porovnanie

Ak ste sa rozhodli, že vaším výhrevným telesom bude olejový radiátor, pomôžeme vám s výberom. Ponúkneme vám výber toho najlepšieho, čo je momentálne dostupné na našom trhu. Zostavili sme pre vás porovnávací test olejových radiátorov, ktorý reflektuje výsledky testov, recenzií, vašich hodnotení a skúseností.

Čierny olejový radiátor

Jedným z faktorov je aj cena výhrevného telesa, ktorá nám pomáha lepšie stanoviť pomer ceny a kvality. Je zbytočné dať na prvé miesto najvýkonnejší produkt, ktorý je nepomerne drahší ako jeho o niečo slabší konkurent s podobným výkonom.

Najlepšie olejové radiátory

Prečo staviť na olejový radiátor?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad alternatívnym spôsobom vykurovania miestnosti domu či bytu, ktorý má nízke zriaďovacie náklady, istotne ste narazili na viaceré varianty. Klasika, ktorá je roky používaná, je elektrický konvektor alebo ventilátor. Problémom je, že tieto tepelné telesá vyrobené z kovu, spotrebujú veľa elektrickej energie a nie sú schopné kumulovať teplo. To znamená, že po vypnutí prakticky okamžite vychladnú. Nemôžu byť zapnuté nepretržite, inak by zhorelo ohrievacie teleso.

Olejový radiátor, naopak, teplo skvele udrží aj po vybraní zo zásuvky. Je naplnený silikónovým olejom. Táto substancia sa vyznačuje vysokým bodom varu a tepelnou kapacitou. Povedané v ľudskej reči, málo oleja vie rozšíriť veľa tepla. Objem oleja v radiátore síce žiadny výrobca presne nedeklaruje, ale platí pravidlo, že čím viac ho radiátor obsahuje, tým viac tepla je schopný dodať, a pritom nespotrebovať príliš veľa elektrickej energie. Drahšie značkové radiátory ho majú zväčša dostatok. Pri lacných modeloch nikdy neviete.

Ako vybrať olejový radiátor

Jesenné rána a večery sú už studené, ale začať kúriť sa ešte nevyplatí. Iste, ak máte vlastné kúrenie, ste si sami sebe pánom, takže ak chcete, môžete kúrenie zapnúť. Obyvatelia bytoviek, v ktorých prevažuje ústredné kúrenie, sú na tom o čosi horšie. Prechodné obdobie v čase, keď sa nekúri, pomôže v teple prežiť olejový radiátor.

Olejový radiátor

Je vhodný do bytov, domov, ale dobre poslúži aj v takých záhradkárskych chatkách. Poradíme vám, ako vybrať olejový radiátor tak, aby spĺňal kritéria funkčnosti.  

Na výkone a počte rebier záleží

Ako sme už spomínali, čim viac oleja radiátor obsahuje, tým väčšie teplo z neho bude sálať. Z toho vyplýva, že čím viac rebier radiátor má, tým viac oleja sa doň vojde, a tým viac tepla vyprodukuje. Preto je logické, že čím viac m2 potrebujete vykúriť, tým viac rebier by váš olejový radiátor mal mať. Predávajú sa 7, 9 a 11 rebrové olejové radiátory. Tie najmenšie postačia na vykúrenie malých miestností, 9 a 11 rebrové verzie sú vhodné do väčších priestorov.

Dôležitým údajom, ktorý si pred kúpou preverte, je výkon. Ten sa udáva vo Wattoch a vypovedá o tom, aký priestor v m3 dokáže teleso vykúriť. Pozrite sa, aký objem zvládnu predávané verzie olejových radiátorov vykúriť:

 • 1 000 W – vhodný pre miestnosti do 25m3,
 • 1 500 W  vhodný pre miestnosti do 40m3,
 • 2 000 W  vhodný pre miestnosti do 50m3,
 • 2 500 W  vhodný pre miestnosti do 60m3.

Preverte si termostat a stupne vykurovania

Komfortné používanie olejového radiátora zabezpečí spávne fungujúci termostat. Aby radiátor kúril ako má, musí mať kvalitný termostat, ktorý reguluje zapínanie a vypínanie vyhrievania na základe teploty v miestnosti. Ak teplota klesne, radiátor by sa mal automaticky zapnúť a prikúriť. Drahšie značkové modely fungujú bez problémov, pri lacnejších produktoch z Číny kupujete mačku vo vreci. Ako sa hovorí, nikto nie je taký bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať lacné veci.

Olejový radiátor do domácnosti

Pokiaľ chete olejový radiátor 1 500 a viac W, vždy si skontrolujte, či sa na telese nachádza otočné koliesko, ktorým viete po spustení radiátora regulovať výkon. Povedzme, že kúpite radiátor s výkonom 2 500 W. Takéto modely zväčša môžete pustiť na výkon 2 500, 2 000 a 1 500 W. Ak možnosť regulácie vami zvolený model nemá, nekupujte ho a radšej si vyberte iný druh. Tiež si overte, či má radiátor v spodnej časti nainštalované kolieska, pomocou ktorých ho ľahko presuniete tam, kam treba.  

Výhody a nevýhody olejových radiátorov

V obchodoch či e-shopoch zoženiete olejové radiátory od výmyslu sveta. Známe značky ako DeLonghi, AEG či Sencor si potrpia nielen na kvalitu, ale aj dizajn. Radiátory vás vizuálne nebudú vôbec rušiť a vykúria priestor na príjemnú teplotu počas prechodného obdobia. Vyberte si ten svoj a užte si teplúčko aj vtedy, keď sa ešte nekúri. Ešte pred tým si však pozrite výhody a nevýhody olejových radiátorov.

Výhody:

 • najlacnejšia doplnková forma kúrenia,
 • ľahká manipulácia vďaka kolieskam,
 • ľahká inštalácia, postačí elektrická zásuvka,
 • väčšina olejových radiátorov má termostat a regulátor výkonu,
 • predávajú sa menšie aj väčšie modely,
 • teplo šíria aj po vypnutí zo zásuvky,
 • kvalitné modely vydržia dlhé roky.

Nevýhody:

 • najlacnejšie kvalitné radiátory stoja od 90 eur,
 • nezistíte, akým objemom oleja je radiátor naplnený,
 • neviete sa na 100 % spoľahnúť na funkčnosť termostatu,
 • lacné modely nie sú vybavené regulátorom výkonu.

Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.4%)

Komentáre

17/10/2019 09:26
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, s olejovým radiátorom môžete bez problémov kúriť celú zimu. Koľko by vás stála mesačná platba vám však nevieme povedať, keďže to závisí aj od toho, aký model si vyberiete, či bude radiátor len jeden, alebo ich budete mať viac apod.

10/10/2019 14:32
Felix

Dobrý deň je možné kúriť celú zimu s olejovim radiatorom. V dome? A koľko bi malá stáť mesačná platba za elektrinu aj bi som kuril iba stym olejovim radiatorom ďakujem za odpoveď

Pridať komentár