Najlepšie olejové radiátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak ste sa rozhodli, že vaším výhrevným telesom bude olejový radiátor, pomôžeme vám s výberom. Ponúkneme vám výber toho najlepšieho, čo je momentálne dostupné na našom trhu. Zostavili sme pre vás porovnávací test olejových radiátorov, ktorý reflektuje výsledky testov, recenzií, vašich hodnotení a skúseností.

Čierny olejový radiátor

Jedným z faktorov je aj cena výhrevného telesa, ktorá nám pomáha lepšie stanoviť pomer ceny a kvality. Je zbytočné dať na prvé miesto najvýkonnejší produkt, ktorý je nepomerne drahší ako jeho o niečo slabší konkurent s podobným výkonom.

Najlepšie olejové radiátory

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SOH 3213WH   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Siguro HO-A309 W   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
OneConcept Wallander   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sencor SOH 2107BK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Ardes 4R09S   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Olejové radiátory – recenzie

Olejový radiátor je výborným alternatívnym spôsobom vykurovania. Ak máte pocit, že váš klasický radiátor nestačí a chcelo by to niečo navyše, mali by ste nad takouto formou vykurovania uvažovať. Dôležitý je výkon, počet rebier, ale napr. aj termostat. Vyskúšali sme zopár obľúbených modelov olejových radiátorov. Ako obstáli v našom teste?

Prečo staviť na olejový radiátor?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad alternatívnym spôsobom vykurovania miestnosti domu či bytu, ktorý má nízke zriaďovacie náklady, istotne ste narazili na viaceré varianty. Klasika, ktorá je roky používaná, je elektrický konvektor alebo ventilátor. Problémom je, že tieto tepelné telesá vyrobené z kovu, spotrebujú veľa elektrickej energie a nie sú schopné kumulovať teplo. To znamená, že po vypnutí prakticky okamžite vychladnú. Nemôžu byť zapnuté nepretržite, inak by zhorelo ohrievacie teleso.

Olejový radiátor, naopak, teplo skvele udrží aj po vybraní zo zásuvky. Je naplnený silikónovým olejom. Táto substancia sa vyznačuje vysokým bodom varu a tepelnou kapacitou. Povedané v ľudskej reči, málo oleja vie rozšíriť veľa tepla. Objem oleja v radiátore síce žiadny výrobca presne nedeklaruje, ale platí pravidlo, že čím viac ho radiátor obsahuje, tým viac tepla je schopný dodať, a pritom nespotrebovať príliš veľa elektrickej energie. Drahšie značkové radiátory ho majú zväčša dostatok. Pri lacných modeloch nikdy neviete.

Ako vybrať olejový radiátor

Jesenné rána a večery sú už studené, ale začať kúriť sa ešte nevyplatí. Iste, ak máte vlastné kúrenie, ste si sami sebe pánom, takže ak chcete, môžete kúrenie zapnúť. Obyvatelia bytoviek, v ktorých prevažuje ústredné kúrenie, sú na tom o čosi horšie. Prechodné obdobie v čase, keď sa nekúri, pomôže v teple prežiť olejový radiátor.

Olejový radiátor

Je vhodný do bytov, domov, ale dobre poslúži aj v takých záhradkárskych chatkách. Poradíme vám, ako vybrať olejový radiátor tak, aby spĺňal kritéria funkčnosti.  

Na výkone a počte rebier záleží

Ako sme už spomínali, čim viac oleja radiátor obsahuje, tým väčšie teplo z neho bude sálať. Z toho vyplýva, že čím viac rebier radiátor má, tým viac oleja sa doň vojde, a tým viac tepla vyprodukuje. Preto je logické, že čím viac m2 potrebujete vykúriť, tým viac rebier by váš olejový radiátor mal mať. Predávajú sa 7, 9 a 11 rebrové olejové radiátory. Tie najmenšie postačia na vykúrenie malých miestností, 9 a 11 rebrové verzie sú vhodné do väčších priestorov.

Dôležitým údajom, ktorý si pred kúpou preverte, je výkon. Ten sa udáva vo Wattoch a vypovedá o tom, aký priestor v m3 dokáže teleso vykúriť. Pozrite sa, aký objem zvládnu predávané verzie olejových radiátorov vykúriť:

 • 1 000 W – vhodný pre miestnosti do 25m3,
 • 1 500 W  vhodný pre miestnosti do 40m3,
 • 2 000 W  vhodný pre miestnosti do 50m3,
 • 2 500 W  vhodný pre miestnosti do 60m3.

Preverte si termostat a stupne vykurovania

Komfortné používanie olejového radiátora zabezpečí spávne fungujúci termostat. Aby radiátor kúril ako má, musí mať kvalitný termostat, ktorý reguluje zapínanie a vypínanie vyhrievania na základe teploty v miestnosti. Ak teplota klesne, radiátor by sa mal automaticky zapnúť a prikúriť. Drahšie značkové modely fungujú bez problémov, pri lacnejších produktoch z Číny kupujete mačku vo vreci. Ako sa hovorí, nikto nie je taký bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať lacné veci.

Olejový radiátor do domácnosti

Pokiaľ chete olejový radiátor 1 500 a viac W, vždy si skontrolujte, či sa na telese nachádza otočné koliesko, ktorým viete po spustení radiátora regulovať výkon. Povedzme, že kúpite radiátor s výkonom 2 500 W. Takéto modely zväčša môžete pustiť na výkon 2 500, 2 000 a 1 500 W. Ak možnosť regulácie vami zvolený model nemá, nekupujte ho a radšej si vyberte iný druh. Tiež si overte, či má radiátor v spodnej časti nainštalované kolieska, pomocou ktorých ho ľahko presuniete tam, kam treba.  

Výhody a nevýhody olejových radiátorov

V obchodoch či e-shopoch zoženiete olejové radiátory od výmyslu sveta. Známe značky ako DeLonghi, AEG či Sencor si potrpia nielen na kvalitu, ale aj dizajn. Radiátory vás vizuálne nebudú vôbec rušiť a vykúria priestor na príjemnú teplotu počas prechodného obdobia. Vyberte si ten svoj a užte si teplúčko aj vtedy, keď sa ešte nekúri. Ešte pred tým si však pozrite výhody a nevýhody olejových radiátorov.

Výhody:

 • najlacnejšia doplnková forma kúrenia,
 • ľahká manipulácia vďaka kolieskam,
 • ľahká inštalácia, postačí elektrická zásuvka,
 • väčšina olejových radiátorov má termostat a regulátor výkonu,
 • predávajú sa menšie aj väčšie modely,
 • teplo šíria aj po vypnutí zo zásuvky,
 • kvalitné modely vydržia dlhé roky.

Nevýhody:

 • najlacnejšie kvalitné radiátory stoja od 90 eur,
 • nezistíte, akým objemom oleja je radiátor naplnený,
 • neviete sa na 100 % spoľahnúť na funkčnosť termostatu,
 • lacné modely nie sú vybavené regulátorom výkonu.

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

Olejové radiátory sú rozumné riešenie, ako dosiahnuť príjemné teplo za nízku cenu. S blížiacou sa zimou dostávame do redakcie čoraz viac otázok týkajúcich sa práve olejových radiátorov. Aby sme vám s ich výberom ešte viac pomohli, rozhodli sme sa na ne čo najpodrobnejšie odpovedať na tomto mieste. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám otázky zodpovieme.

Aký olejový radiátor s časovačom?

Časovač je praktická funkcia, ktorá vám umožní nastaviť, kedy sa má radiátor zapnúť, prípadne vypnúť. Touto funkciou disponujú napr. modely Klarstein Thermaxx 2000, Klarstein Thermaxx 2500 alebo OneConcept Wallander. Každý z nich má dobré recenzie.

Môžeme zavesiť olejový radiátor na stenu?

Záleží to od konkrétneho modelu, ale áno, niektoré môžete zavesiť aj na stenu. Takúto možnosť ponúka napr. spomínaný olejový radiátor OneConcept Wallander.

Aký elektrický radiátor s nízkou spotrebou?

Odber energie udáva príkon spotrebiča. Elektrické radiátory s nízkou spotrebou (okolo 1 000 W) sú napr. OneConcept Wallander, Ardes 4R07M či Tristar KA-5103. Treba však myslieť na to, že vám postačia iba na vykúrenie menšej miestnosti. Do miestností s veľkosťou okolo 40 – 50 m3 je vhodný radiátor s príkonom 1 500 až 2 000 W. Vhodnou voľbou sú napr. Klarstein Thermaxx 2000 či Sencor SOH 3209WH.

Olejovy radiátor alebo konvektor? Aký je rozdiel?

Pri konvektoroch je princíp vykurovania podobný ako pri ventilátoroch. Teplovzdušný ohrev je riešenie "tu a teraz". Teplotná zotrvačnosť je len minimálna. Konvektory sa po vypnutí rýchlo ochladia. Olejový radiátor, naopak, dokáže využiť spotrebovanú elektrickú energiu efektívnejšie. Vyhreje sa do 10 – 15 min. a vychladnutie mu trvá dlhšie ako vyhriatie.

Aké značky odporúčate?

Ak chcete kvalitu, mali by ste vyberať z modelov v cenovej relácii 90 eur a viac a spomedzi kvalitných značiek v tomto segmente. K takým sa radia napr. Klarstein, DeLonghi, AEG či Gorenje.

Kde kúpiť olejový radiátor?

Najpohodlnejšie je nakupovanie cez internet, ale ak tomu dávate prednosť, môžete si radiátor kúpiť aj v kamennej predajni. Odporúčame vám e-shopy Klarstein.sk, Hej.sk, Tpd.sk alebo electronic-star.sk.

Olejový radiátor a jeho cena. Sú drahšie lepšie?

V tomto prípade platí, že olejový radiátor by ste mali voliť v cene 90 eur a vyššie, čiže vyberať radšej z drahších modelov. Lacné modely (ak nejde o overenú značku), sú väčšinou neveľmi kvalitné čínske vypracovania, ktoré vám vydržia tak jednu, dve sezóny.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 29.10.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/06/2022 15:04
Lukáš Juračič

Dobrý deň. Odporúčali by ste olejový radiátor aj ako možnosť primárneho vykurovania alebo je to vhodné iba ako pomocné vykurovanie?

21/06/2022 10:08
Erik

Black+Decker BXRA1500E bola dobrá kúpa, svoju funkciu plní na sto percent. Na zimu bude opäť v prevádzke, tak dúfam, že aj túto sezónu bude bezproblémovo slúžiť.

31/05/2022 14:53
Kali

Radiátor Sencor SOH 3309BK je ľahký, vďaka čomu sa jednoducho premiestňuje. Cez vykurovaciu sezónu fungoval výborne, zatiaľ ho máme prvý rok, tak uvidíme pri ďalšej zime. Radiátor je praktický a hlavne bol za dobrú cenu. Najrýchlejšie je zohriaty spodok a potom postupne sa ohreje až po vrch.

11/12/2021 08:34
Marek

Radiátor Adler AD7808 má pekné prevedenie. Pomer ceny a výkonu je veľmi slušný. Ovládanie radiátora je jednoduché a samotný prístroj je ľahký, čiže skvele prenosný. Tento radiátor je vhodný pre menšie priestory, alebo ako doplnok ku kúreniu. Napriek pomerne veľkému výkonu (2 kW) má málo rebier, čiže výhrevná plocha je malá. S produktom som spokojný.

29/11/2021 09:38
Dodo

Dávam prednosť radiátoru OneConcept Wallander, pretože má pekný dizajn, je praktický a spĺňa uvedené kritériá. Montáž bola jednoduchá a vyhrievanie je veľmi dobré a takmer okamžité po zapnutí. Páči sa mi časovač, termostat a uvažujem, že si objednám ďalší do druhej izby. Mínusom je len manuál, ktorý prišiel len v angličtine, čo môže byť pre niektorých problémom.

14/11/2021 11:49
Ján

ECG OR 2090 je pekný a ľahučký radiátor. Výhrevnosť je veľmi dobrá a pre menšiu miestnosť úplne postačuje. Plusom je termostat aj nízka cena. Mínusom zas malý priestor pre uloženie prívodového kábla. Radiátor vyzerá kvalitne, časom sa ukáže jeho životnosť.

21/07/2021 19:47
Denka

Minulý rok sme si kúpili olejový radiátor Sencor SOH 3309BK, ktorý je praktický a funguje výborne. Páčila sa nám čierna farba, ktorá sa hodila do našej domácnosti. Na kúpu nás presvedčila dobrá cena, pekný dizajn, kvalitné vyhotovenie či dostatočný výkon. Oceňujeme ľahkú manipuláciu a rýchle nahrievanie, ktoré začína odspodu a pokračuje hore. Páčia sa nám aj kolieska, vďaka ktorým si vieme radiátor premiestniť do inej miestnosti. V rámci pomeru ceny a kvalitu si myslíme, že lepšie sme si ani nemohli vybrať. Maximálna spokojnosť.

27/01/2021 14:10
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
je nezvyčajné, že pukotanie a praskanie sa opakuje a začalo až po niekoľkých dňoch. Skúste sa informovať priamo v e-shope, či je to dôvod na reklamáciu, resp. ako by sa dal daný problém riešiť.

11/01/2021 12:16
Marietta

Kupila som si olejovy radiator Klarstein Thermaxx 2500 s 12 rebrami. Mam ho 5 dni. Prvy a druhy den po zapnuti pracoval ticho bez praskania a pukotania. No potom zacalo v nom pukotanie a praskanie. Viem, ze zmenou teploty sa kovy roztahuju a stahuju. Prosim o informaciu co sa stalo, ze po dvoch dnoch zacalo to praskanie a pukotanie. Dakujem.

17/11/2020 08:49
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
vzhľadom na to, že viaceré radiátory umožňujú nastavenie prevádzkového režimu na viac dní, nemal by byť s použitím radiátorov Sencor na chalupe problém.

17/11/2020 08:45
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
odporúčame Vám siahnuť po radiátore s vyšším a regulovateľným výkonom, napr. Concept RO3211. Samozrejme, jeden Vám na vykúrenie celého bytu pravdepodobne stačiť nebude.

11/11/2020 11:30
Božena Procházková

Dobrý deň, poprosím o radu...mám byt o rozlohe 50m2 . Aký olejový radiátor by tam bol najvhodnejší. Ďakujem .

08/11/2020 07:50
zuzana hrenakova

Dobrý deň,mám olejové radiátory Sencor v chalupe.Digitalne ovládanie. Môžem ich nechať zapnuté na teplotu cca 11 stupňov,ak týždeň nebudem na chalupe?

09/02/2020 17:20
Kamil

Dobrý večer. Kúpili sme si rebrikový radiátor do Kupelne ale bez oleja. Potreboval by som vedieť aký olej mám použiť. Vopred ďakujem

17/10/2019 09:26
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, s olejovým radiátorom môžete bez problémov kúriť celú zimu. Koľko by vás stála mesačná platba vám však nevieme povedať, keďže to závisí aj od toho, aký model si vyberiete, či bude radiátor len jeden, alebo ich budete mať viac apod.

10/10/2019 14:32
Felix

Dobrý deň je možné kúriť celú zimu s olejovim radiatorom. V dome? A koľko bi malá stáť mesačná platba za elektrinu aj bi som kuril iba stym olejovim radiatorom ďakujem za odpoveď

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok