Najlepšie olejové radiátory 2019 – Veľký test a porovnanie
Obsah článku:
- Najlepšie olejové radiátory
- Recenzia: Klarstein Thermaxx 2000
- Recenzia: OneConcept Wallander
- Recenzia: Concept RO-3211
- Recenzia: Sencor SOH 3209WH
- Recenzia: DeLonghi TRRS1225
- Prečo staviť na olejový radiátor?
- Ako vybrať olejový radiátor
- Výhody a nevýhody olejových radiátorov
- Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ
Ak ste sa rozhodli, že vaším výhrevným telesom bude olejový radiátor, pomôžeme vám s výberom. Ponúkneme vám výber toho najlepšieho, čo je momentálne dostupné na našom trhu. Zostavili sme pre vás porovnávací test olejových radiátorov, ktorý reflektuje výsledky testov, recenzií, vašich hodnotení a skúseností.
Jedným z faktorov je aj cena výhrevného telesa, ktorá nám pomáha lepšie stanoviť pomer ceny a kvality. Je zbytočné dať na prvé miesto najvýkonnejší produkt, ktorý je nepomerne drahší ako jeho o niečo slabší konkurent s podobným výkonom.
Najlepšie olejové radiátory
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Concept RO-3211 ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() | Zobraziť produkt |
Klarstein Thermaxx 2000 ✔ PRE NÁROČNÝCH | ![]() | Zobraziť produkt |
DeLonghi TRNS 0808 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | ![]() | Zobraziť produkt |
ECG OR 2090 ✔ NÁŠ TIP | ![]() | Zobraziť produkt |
Orava OH-11 A ✔ DNES V AKCII | ![]() | Zobraziť produkt |
Prečo staviť na olejový radiátor?
Ak ste niekedy rozmýšľali nad alternatívnym spôsobom vykurovania miestnosti domu či bytu, ktorý má nízke zriaďovacie náklady, istotne ste narazili na viaceré varianty. Klasika, ktorá je roky používaná, je elektrický konvektor alebo ventilátor. Problémom je, že tieto tepelné telesá vyrobené z kovu, spotrebujú veľa elektrickej energie a nie sú schopné kumulovať teplo. To znamená, že po vypnutí prakticky okamžite vychladnú. Nemôžu byť zapnuté nepretržite, inak by zhorelo ohrievacie teleso.
Olejový radiátor, naopak, teplo skvele udrží aj po vybraní zo zásuvky. Je naplnený silikónovým olejom. Táto substancia sa vyznačuje vysokým bodom varu a tepelnou kapacitou. Povedané v ľudskej reči, málo oleja vie rozšíriť veľa tepla. Objem oleja v radiátore síce žiadny výrobca presne nedeklaruje, ale platí pravidlo, že čím viac ho radiátor obsahuje, tým viac tepla je schopný dodať, a pritom nespotrebovať príliš veľa elektrickej energie. Drahšie značkové radiátory ho majú zväčša dostatok. Pri lacných modeloch nikdy neviete.
Ako vybrať olejový radiátor
Jesenné rána a večery sú už studené, ale začať kúriť sa ešte nevyplatí. Iste, ak máte vlastné kúrenie, ste si sami sebe pánom, takže ak chcete, môžete kúrenie zapnúť. Obyvatelia bytoviek, v ktorých prevažuje ústredné kúrenie, sú na tom o čosi horšie. Prechodné obdobie v čase, keď sa nekúri, pomôže v teple prežiť olejový radiátor.
Je vhodný do bytov, domov, ale dobre poslúži aj v takých záhradkárskych chatkách. Poradíme vám, ako vybrať olejový radiátor tak, aby spĺňal kritéria funkčnosti.
Na výkone a počte rebier záleží
Ako sme už spomínali, čim viac oleja radiátor obsahuje, tým väčšie teplo z neho bude sálať. Z toho vyplýva, že čím viac rebier radiátor má, tým viac oleja sa doň vojde, a tým viac tepla vyprodukuje. Preto je logické, že čím viac m2 potrebujete vykúriť, tým viac rebier by váš olejový radiátor mal mať. Predávajú sa 7, 9 a 11 rebrové olejové radiátory. Tie najmenšie postačia na vykúrenie malých miestností, 9 a 11 rebrové verzie sú vhodné do väčších priestorov.
Dôležitým údajom, ktorý si pred kúpou preverte, je výkon. Ten sa udáva vo Wattoch a vypovedá o tom, aký priestor v m3 dokáže teleso vykúriť. Pozrite sa, aký objem zvládnu predávané verzie olejových radiátorov vykúriť:
- 1 000 W – vhodný pre miestnosti do 25m3,
- 1 500 W – vhodný pre miestnosti do 40m3,
- 2 000 W – vhodný pre miestnosti do 50m3,
- 2 500 W – vhodný pre miestnosti do 60m3.
Preverte si termostat a stupne vykurovania
Komfortné používanie olejového radiátora zabezpečí spávne fungujúci termostat. Aby radiátor kúril ako má, musí mať kvalitný termostat, ktorý reguluje zapínanie a vypínanie vyhrievania na základe teploty v miestnosti. Ak teplota klesne, radiátor by sa mal automaticky zapnúť a prikúriť. Drahšie značkové modely fungujú bez problémov, pri lacnejších produktoch z Číny kupujete mačku vo vreci. Ako sa hovorí, nikto nie je taký bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať lacné veci.
Pokiaľ chete olejový radiátor 1 500 a viac W, vždy si skontrolujte, či sa na telese nachádza otočné koliesko, ktorým viete po spustení radiátora regulovať výkon. Povedzme, že kúpite radiátor s výkonom 2 500 W. Takéto modely zväčša môžete pustiť na výkon 2 500, 2 000 a 1 500 W. Ak možnosť regulácie vami zvolený model nemá, nekupujte ho a radšej si vyberte iný druh. Tiež si overte, či má radiátor v spodnej časti nainštalované kolieska, pomocou ktorých ho ľahko presuniete tam, kam treba.
Výhody a nevýhody olejových radiátorov
V obchodoch či e-shopoch zoženiete olejové radiátory od výmyslu sveta. Známe značky ako DeLonghi, AEG či Sencor si potrpia nielen na kvalitu, ale aj dizajn. Radiátory vás vizuálne nebudú vôbec rušiť a vykúria priestor na príjemnú teplotu počas prechodného obdobia. Vyberte si ten svoj a užte si teplúčko aj vtedy, keď sa ešte nekúri. Ešte pred tým si však pozrite výhody a nevýhody olejových radiátorov.
Výhody:
- najlacnejšia doplnková forma kúrenia,
- ľahká manipulácia vďaka kolieskam,
- ľahká inštalácia, postačí elektrická zásuvka,
- väčšina olejových radiátorov má termostat a regulátor výkonu,
- predávajú sa menšie aj väčšie modely,
- teplo šíria aj po vypnutí zo zásuvky,
- kvalitné modely vydržia dlhé roky.
Nevýhody:
- najlacnejšie kvalitné radiátory stoja od 90 eur,
- nezistíte, akým objemom oleja je radiátor naplnený,
- neviete sa na 100 % spoľahnúť na funkčnosť termostatu,
- lacné modely nie sú vybavené regulátorom výkonu.
Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ
Olejové radiátory sú rozumné riešenie, ako dosiahnuť príjemné teplo za nízku cenu. S blížiacou sa zimou dostávame do redakcie čoraz viac otázok týkajúcich sa práve olejových radiátorov. Aby sme vám s ich výberom ešte viac pomohli, rozhodli sme sa na ne čo najpodrobnejšie odpovedať na tomto mieste. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám otázky zodpovieme.
Aký olejový radiátor s časovačom?
Môžeme zavesiť olejový radiátor na stenu?
Aký elektrický radiátor s nízkou spotrebou?
Olejovy radiátor alebo konvektor? Aký je rozdiel?
Aké značky odporúčate?
Kde kúpiť olejový radiátor?
Olejový radiátor a jeho cena. Sú drahšie lepšie?
Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče
Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok
Dátum poslednej aktualizácie: 10.12.2019
Komentáre Pridať komentár

17/10/2019 09:26Dobrý deň, s olejovým radiátorom môžete bez problémov kúriť celú zimu. Koľko by vás stála mesačná platba vám však nevieme povedať, keďže to závisí aj od toho, aký model si vyberiete, či bude radiátor len jeden, alebo ich budete mať viac apod.

10/10/2019 14:32Dobrý deň je možné kúriť celú zimu s olejovim radiatorom. V dome? A koľko bi malá stáť mesačná platba za elektrinu aj bi som kuril iba stym olejovim radiatorom ďakujem za odpoveď