Najlepšie práčky 2018 - Veľký test a porovnanie

Testy práčok sú ideálnym odrazovým mostíkom pri výbere práčky. Spolahnite sa na výsledky svetových testov, ktoré sme pre vás zozbierali a roztriedili. Výsledná tabuľka s odporúčanými modelmi ponúka tie najlepšie práčky, aké sú v súčasnosti na trhu. Do úvahy sa, samozrejme, brala aj cena a užívateľské recenzie.

Voľne stojaca práčka

Okrem toho sme pre vás pripravili aj návod, ako si práčku vybrať. Treba si ujasniť, aký typ práčky chcete, potom sa môžete zamerať na jednotlivé parametre.

Najlepšie práčky s predným plnením

Najlepšie práčky s horným plnením 

Najlepšie práčky so sušičkou

Ako vybrať práčku

Automatická práčka je v domácnosti samozrejmosťou. Aj tá sa však môže pokaziť, prípadne ju budete chcieť vymeniť za novší model. Ak plánujete nákup novej práčky, ale neviete, čo pri jej výbere zvážiť, pomôžeme vám. Chcete plnenie spredu, či zhora? Na aké parametre sa musíte zamerať? Akú kapacitu bubna potrebujete? Odpovede nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Plnenie práčky

V prvom rade si musíte ujasniť umiestnenie práčky. V prípade, že ju chcete ako súčasť kuchyne, vhodnejšia bude s plnením spredu. Ak ju chcete mať v kúpelni či v suteréne, môžete si zvoliť plnenie zhora.

  • Plnenie spredu: Na práčku s predným plnením budete potrebovať o niečo viac miesta. Rozmery závisia zvyčajne od veľkosti bubna a kapacity pracej várky. Spredu plnené práčky sú stabilnejšie a disponujú väčšou kapacitou prania.
  • Plnenie zhora: Pokiaľ je priestor rozlohou obmedzený, práčka s horným plnením bude pre vás lepším variantom. Štandardizované rozmery slim práčok sú 85 x 40 x 60 cm podľa kapacity pracej várky. Pri nakladaní oblečenia do bubna sa nemusíte zohýbať, čo je výhodou týchto práčok.

Kapacita/hmotnosť pracej várky

Čím väčšia rodina, tým by mala byť práčka väčšia. Tento parameter je dôležitý z hľadiska objemu bielizne, ktorú zvyčajne periete. Ak chcete práčku pre seba, malokapacitný variant s bubnom, ktorý operie maximálne 3,5 kg bielizne, by vám mal stačiť.

Pračká s plnením spredu

V prípade bežnej 4-člennej rodiny je postačujúci objem 6,5 – 8 kg. Na výber však máte aj práčky, v ktorých naraz operiete pokojne aj 13 kg bielizne.

Energetická trieda

Podľa tohto parametra ľahko zistíte, aká je práčka energeticky šetrná, teda akú má spotrebu energie. Energetické triedy sa označujú písmenami od A po G. Práčka s označením A+++ vyjadruje energetickú triedu s najmenšou spotrebou energie.

Odstreďovanie

Počet otáčok sa pohybuje v rozmedzí od 600 do 2 000 (v závislosti od zvoleného programu), tento údaj vám prezradí, ako dokáže práčka bielizeň vysušiť – vyžmýkať. V prípade, že bielizeň vkladáte po praní do sušičky, nepotrebujete práčku s vysokými otáčkami. Tie oceníte v prípade, že chcete mať po vypraní bielizeň čo najsuchšiu. Nevýhodou príliš vysokých otáčok pri odstreďovaní je pokrčená bielizeň.

Hlučnosť a motor práčky

Pokiaľ periete v kúpeľni či v suteréne, hlučnosť vás nemusí veľmi zaujímať. Tichý chod práčky však oceníte v prípade, že ju máte v kuchyni. Najtichšie práčky dosahujú okolo 50 – 60 dB, treba počítať s tým, že pri odstreďovaní hlučnosť mierne porastie.

Pranie v práčke

S hlučnosťou súvisí motor daného modelu. Klasický uhlíkový motor, ktorý je poháňaný remeňmi, je lacnejší a odolný, časom však býva hlučnejší. Bezuhlíkový motor je riadený elektronicky, má menšie rozmery a zvyčajne je umiestnený priamo na bubne práčky. Je menej hlučný a odolnejší.

Funkcie a špeciálne režimy

Pri výbere práčky treba brať ohľad aj na to, čo všetko práčka ponúka a čo môže ponúknuť navyše. V každej práčke sú prednastavené programy alebo režimy (napríklad čierne oblečenie, nočné pranie, studené pranie, predpierka a podobne). Určite oceníte odložený štart, Eco režim či napríklad Wi-Fi.

  • Detská poistka: Mala by byť súčasťou každej práčky. Ide o funkciu, ktorá automaticky po spustení programu uzamkne dvierka i ovládací panel.
  • Odložený štart: Prať môžete vďak nemu aj keď nie ste doma. Nastavenie časovača, kedy sa má program spustiť, určite poteší.
  • Poistka proti úniku vody: Táto poistka chráni vašu domácnosť predtým, aby sste vytopili susedov. V modernejších práčkach je tento systém integrovaný už v prívodovej hadici a nazýva sa aj Aquastop. Akékoľvek poškodenie tesnenia alebo tlaku a prívod sa okamžite zastaví.
  • Eco režim – Ecobubble: Vďaka dlhšiemu režimu prania, no nižšej teplote vody, dokážu práčky ušetriť až 40 % energie . Pranie síce trvá dlhšie, no program vám peniaze vráti neskôr do peňaženky. Ďalšia „bublinková“ funkcia je Bubble Soak, s využitím aktívnej peny vám pomôže vyprať veľmi zašpinené prádlo.
  • 6. zmysel: Práčka na základe senzorov zistí, koľko bielizne sa nachádza v bubne a podľa toho upraví program tak, aby bol optimálny pre spotrebu vody a energie.
  • Wi-Fi: Pokiaľ má práčka Wi-Fi, môžete ju monitorovať za pomoci pripojenia na sieť. Vďaka „online“ systému môžete dokonca vykonať servis, resp. zistiť, kde je technický problém.
  • Automatické dávkovanie pracích prostriedkov: Pripravené nádržky stačí naplniť pracím prostriedkom a technológia za vás urobí zvyšok.
  • Ovládanie: Mechanické tlačidlá alebo otočné prepínače sú síce štandardom, ale modernejšie práčky sú ovládane pomocou kombinácie tlačidiel a displejov. Niekedy dokonca dotykového LCD displeja. Práve prostredníctvom displeja máte informácie o programe, čase alebo doplnkových funkciách.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Vaše hodnotenie:
(89%)

Obľúbené produkty


Komentáre

17/11/2018 21:05
JozefSk

Skúsenosti s Bosch maxx7 Mal som túto práčku 8rokov. Po záruke nasledovali opravy: špirála, zámok dvierok + vypálená riadiaca doska - vedel som opraviť, uhlíky motora, 2x rozobratie bubna kvôli vyčisteniu - smrdela a vyváranie a rôzne čistenie nepomohlo vždy po 3 rokoch, gufero ložiska osi bubna = tretie rozobratie bubna, nakoniec nevypúšťa vodu - čerpadlo je funkčné = porucha riadiacej dosky = výmena nad 100€, alebo oprava cca 50€, riziko ďalších porúch = do šrotu Celkovo som sklamaný, prala síce dobre, ako iné práčky, ale keby som si tie opravy nevedel urobiť sám, už by som zaplatil druhú pračku. Nebola najlacnejšia. Tentokrát skúsim AEG. Umývačku už mám 19rokov - tiež boli 3 opravy

14/11/2018 07:51
T

špiní prádlo akoby som do bieleho prádla nalial deci čiernej farby. Celá práčka je čistá ako nová. KAZÍTKO

28/06/2018 22:33
Zuzana

Prosím, neviete ma niekto navigovat, ako vycistit filter práčky Elektrolux - vo vnutri bubna? Dakujem! Alebo mi poslat link, pripadne video s nazornym cistenim? Zatial som take nenasla :-( .

20/02/2018 21:25
Vlado

Mal som práčku LG F78U2QDN1. Išla bez problémov 2 roky a 4 mesiace. Ešte že som mal poistku na ďaľší 1 rok. Klakla a na základe poistky mi vrátili plnú cenu práčky, nakoľko servis sa vyjadril, že oprava by bola nerentabilná.

22/01/2018 16:33
Ľubomír

Pri zakúpení pračky Elektrolux EWT 1567 VIW za 451,-EUR som si predstavoval bezproblémový chod tohoto top výrobku.Musím povedať že som sklamaný , po naplnení pračky prádlom na bavlnu operie a začne pípať koniec programu bez toho aby vypláchalo a odstredilo , váha nepresiahla 6kg prádla!!! Už pomaly neviem aký program zvoliť aby to vypralo do konca! Na starej Elektroluxe spredu plnenej sa za 13 rokov nepretržitého prania nestalo že by bola sama vypla bez toho aby vyplákalo alebo neodstredilo! Čím inteligentnejšia a drahšia (s váhou na váženie prádla-pred každým praním si budem musieť odvážiť prádlo aby som náhodou neprekročil 10Dkg) tým horšia. Syn má ten lacnejší model okolo 320,- Eur a nemá s tým problém od oka tam nahádže prádlo a operie mu všetko až do konca. Takže na záver nie je všetko zlato čo sa blyští, s pozdravom výrobcovi operiem si radšej na potoku-Ľubomír.

18/05/2017 21:45
oskar

tak mame GORENJE W7530, Postrehy: privodna hadica nema hruby obal, takze pri napustani vody strasne to huci. Riesenim bolo pouzit staru privodnu hadicu. Po vyprani zostava spinava voda medzi dvoma gumami vo dverach co su. A celkom dost. to sme predtym pri whirlpoolke nemalil. Pise sa o 7 kg mnozstve bielizne, v skutocnosti to odporuca menej, asi polovicu, aj menej, pre jednotlive prania. takze asi vecsina tych recenzii je fiktivnych, Inak ostatne OK, cena cca 230 je OK ale radsej by som kupil nieco ine

Pridať komentár