Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný kameň, zvyšky pracieho prášku a aj nečistoty z oblečenia. Nevyčistená práčka môže byť zdrojom zápachu, vlhko spolu s nečistotami sú živnou pôdou pre baktérie a plesne. Čím častejšie tento spotrebič používate, tým viac pozornosti by ste mali venovať jeho údržbe. Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne a chlpov? Pomôže sóda bikarbóna a ocot?

Ako vyčistiť práčku

Pravidelné čistenie práčky je nutnosťou, lebo hoci na prvý pohľad môže vyzerať čisto, v skutočnosti to tak nemusí byť. Pozreli sme sa na to, ako práčku vyčistiť krok za krokom, aby nešpinila čistú bielizeň a nezapáchala. Na čistenie sú vhodné čistiace prostriedky z drogérie i zo špajzy.

Najlepšie čističe práčky

Názov Hodnotenie Detail
Savo čistič pračky   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Sanytol čistič práčky   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Luxon čistič prášok   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Well done tablety do práčky   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Miele IntenseClean   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Ako často čistiť práčku

Frekvencia čistenia súvisí s frekvenciou používania spotrebiča. Vďaka pravidelnej údržbe sa môžete spoľahnúť na bezproblémovú funkčnosť práčky a tiež dlhšiu životnosť. Gumové tesnenie dverí práčky treba čistiť po každom praní, zásobník na prací prášok a aviváž stačí čistiť raz za čas a bubon a vnútro práčky očistite každé tri mesiace. Dôležité je to, ako často periete, akú tvrdú vodu používate a úlohu zohráva aj teplota vody počas prania. Pri dlhodobom praní pri nízkych teplotách (menej ako 40 °C) sa môže urýchliť množenie baktérií, preto je potrebné sem-tam spustiť cyklus s teplotou 90 °C. Modernejšie a drahšie práčky ponúkajú funkciu automatického odvápňovania, lacnejšie spotrebiče takúto funkciu nemajú, preto sa budete musieť o jeho odstránenie pravidelne starať sami.

Čistenie práčky s predným alebo vrchným plnením

Čistenie práčky s predným plnením sa mierne líši od údržby práčky s vrchným plnením. Pri oboch typoch je potrebné sa pravidelne starať o nádržku na prací prostriedok a aviváž. Z práčky s predným plnením sa vyberá o niečo jednoduchšie ako z práčky s vrchným plnením, preto môže byť čistenie v tomto prípade trochu náročnejšie. Gumové tesnenie dverí je nutné čistiť predovšetkým pri spredu plnenej práčke, kde sa pomerne často zanáša nečistotami a drží sa na ňom voda. Bubon sa jednoduchšie čistí v práčkach s horným plnením, kde sa dá cyklus kedykoľvek pozastaviť a opäť spustiť, na spredu plnených práčkach sa nedá zastaviť.

Čistenie práčky s predným plnením

Čistenie gumového tesnenia, filtra aj bubna práčky

Pri čistení sa treba zamerať na gumové tesnenie dverí práčky, dávkovač pracieho prášku a aviváže a filtrov – odtokového aj vodného. Pozornosť treba venovať bubnu práčky, výhrevnému telesu, ktoré sa rýchlo zanáša vodným kameňom, a taktiež hadici na odvod vody. Pri pravidelnom čistení spotrebiča sa vyhnete zápachu z práčky, predĺžite jeho životnosť a vaše oblečenie bude kvalitne vyprané a voňavé.

Gumové tesnenie dverí práčky

Keďže sa na tomto mieste často drží voda, usádzajú sa tam zvyšky pracieho prášku a aviváže, ale aj nánosy z bielizne, môže práčka pri zanesení tesnenia okolo dvierok zapáchať. Na tesnení sa tvorí pleseň a množia sa tam baktérie, preto ho treba čistiť po každom praní. Pri menšom znečistení vám postačí suchá mäkká handrička, pri väčšom vlhčený obrúsok. V prípade veľmi odolnej špiny vám s čistením pomôže stará zubná kefka a ocot. Tesnenie vytrite dosucha, väčšie nečistoty vyberte rukou, menšie utierkou. Pri použití kefky na tesnenie veľmi netlačte, pretože by sa mohlo poškodiť. Dvierka práčky nechávajte po praní otvorené aspoň na 10 cm, aby sa tesnenie vetralo.

Dávkovač pracieho prášku a aviváže

Dávkovač nie je samočistiaci, hromadia sa v ňom zvyšky pracieho prášku a aviváže. Zvyčajne sa dá vybrať jednoduchým potiahnutím alebo zatlačením pár bodov, presný návod nájdete v návode k spotrebiču. Na čistenie vám postačí teplá voda a bežný saponát, použiť môžete aj horúcu vodu s octom. Pozornosť by ste mali venovať nielen samotnému dávkovaču, ale aj priestoru, do ktorého sa vkladá. V mieste výpustu do práčky sa často nachádzajú vápenaté usadeniny. Zbavíte sa ich pomocou prípravku určeného na rozpúšťanie vápenatých usadenín alebo octu a starej zubnej kefky.

Čistenie práčky – dávkovač pracieho prášku a aviváže

Filter

Zachytávajú sa v ňom vlasy, chlpy, prach, ale aj predmety, ktoré zostali v oblečení, po určitom čase sa môže upchať a hrozí poškodenie spotrebiča. V práčke sa nachádzajú dva filtre – vodný a odtokový. Vodný sa nachádza v mieste napájania prívodovej hadice na vodu do práčky, pred jeho čistením je nutné odstaviť vodu a odpojiť hadicu. Filter na zachytávanie mechanických nečistôt stačí opláchnuť a vrátiť na miesto. Jeho čistenie je potrebné raz do roka, prípadne častejšie, ak spozorujete problémy s prítokom vody.

Odtokový filter nájdete v spodnej časti práčky za dvierkami, po jeho otvorení z neho zvykne vytiecť trocha vody, preto si pred čistením pripravte nádobu a handru na jej utretie. Na odtokovom filtri sa zachytávajú pevné nečistoty, ktoré môžete odstrániť rukou alebou vlhkou handričkou. Filter opláchnite pod tečúcou vodou, na čistenie nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky. Čistenie je vhodné 2x do roka.

Bubon práčky

Na čistenie bubna sú vhodné prostriedky/prípravky na čistenie práčky, ktorá vyčistia nielen vnútro bubna, ale dostanú sa aj do záhybov tesnenia, okolia skrutiek, rúrok na vedenie pracieho prostriedku, do okolia napúšťacích a vypúšťacích vývodov. Dôkladné čistenie dosiahnete pri spustení pracieho cyklu na teplote 60 °C alebo 90 °C. Medzi obľúbené značky patria Savo, Calgon, Lanza, Sanytol, Xavax či Frosch Eco. Bubon čistite každé tri mesiace.

Ako vyčistiť hadicu od práčky

Rovnako ako čistenie bubna práčky alebo čistenie filtra je dôležité aj čistenie hadice od práčky. Pri zanesení môže dochádzať k pomalému napúšťaniu vody do práčky. Vyčistíte ju jednoducho pomocou špeciálneho nekovového kábla Kevlar, na ktorého špičke sa nachádza malá kefa. Usadené nečistoty môžete odstrániť i pomocou dlhšieho oceľového kábla, okolo ktorého omotáte kus látky. Káblom pohybujte tam a späť, kým neodstránite všetky nečistoty, následne hadicu opláchnite.

Čistenie práčky – hadica

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne a usadenín

Pri čistení práčky začnite s tesnením, kde sa hromadia plesne, mastnota a tvorí sa zápach. Do bubna alebo do dávkovača dajte zmes jedlej sódy a octu (kyseliny citrónovej, peroxidu vodíka či bieliaci chlór) v pomere 1/2 šálky sódy a 1 l octu. Ak čistíte zhora plnenú práčku, sódu nasypte do dávkovača na aviváž, ocot do dávkovača na prací prostriedok. Nastavte práčku na dlhý program s čo najvyššou teplotou. V práčke plnenej spredu nechajte prejsť celý cyklus, v zhora plnenej práčke program po niekoľkých minútach napúštania vody a zmiešaní sódy s octom prerušte. Zmes nechajte pôsobiť aspoň hodinu a potom program obnovte. Počas prania vyčistite práčku s handričkou namočenou v octe aj zvonka. Po dopraní spustie druhý cyklus iba s vodou, prípadne s trochou octu, aby sa práčka dočistila. Dvierka nechajte po dopraní otvorené, aby sa spotrebič vysušil. Nakoniec vyčistite všetky odnímateľné časti (dávkovač, filter, hadica).

Ako vyčistiť práčku octom a sódou bikarbónou

Ocot a jedlá sóda sú veľmi účinné pri odstraňovaní vodného kameňa i zápachu z práčky. Môžete ich použiť spolu, ale aj každý z čistiacich prostriedkov samostatne. Ocot pohlcuje pachy, dezinfikuje a rozpúšťa vodný kameň. Približne 300 až 400 ml octu nalejte do prázdneho bubna práčky a spusťte najdlhší prací program s najvyššou teplotou. S octom to veľmi nepreháňajte, pretože pri nadmernom používaní by mohol poškodiť gumové časti práčky. Sódu (2 šálky) môžete taktiež nasypať priamo do bubna, taktiež zvoľte najdlhší program s najvyššou teplotou. Sóda odstráni zápach z práčky a nečistoty z bubna a hadice. Sódu a ocot môžete použiť aj kombinovane, môžete ich vložiť do dávkovača alebo rovno do bubna.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Kyselina citrónová je o niečo silnejšia ako ocot, zbavíte sa pomocou nej silnejších nánosov nečistôt. Nasypte ju do dávkovača na prací prostriedok v takom množstve, akoby ste používali prací prášok alebo do bubna nasypte 250 g. Zvoľte prací program s najvyššou teplotou a nechajte ho dôjsť do konca. Vodného kameňa, baktérií a plesní sa takýmto spôsobom môžete zbavovať 2x do roka.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Čistenie práčky kryštalickou sódou

Kryštalická sóda posilňuje účinok pracieho prášku, zmäkčuje vodu a bráni tvorbe vodného kameňa, môžete ju použiť ako ocot na čistenie i na predmáčanie silne znečistených odevov. Sódu (2 šálky) môžete nasypať do bubna práčky a zapnite dlhý program s najvyššou teplotou. Pri väčšom znečistení dajte rozpustiť 1 kg kryštalickej sódy do 1 l vody a rozpustenú sódu nalejte do bubna spolu s 3 l čistej vody. Zvoľte cyklus s trvaním min. 2 hodiny a teplotou aspoň 60 °C.

Peroxid vodíka na čistenie práčky od vodného kameňa

Peroxid vodíka má silné dezinfekčné účinky a výborne odstraňuje vodný kameň. Liter peroxidu nalejte do práčky a spustite dlhé pranie. Na čistenie vám postačí 3-percentný roztok peroxidu. Hoci ide o zdĺhavejší proces (čistenie by malo trvať aspoň 3 hodiny), ide o veľmi ekologické čistenie práčky, pretože peroxid sa rozkladá na kyslík a vodu, preto nezaťažuje životné prostredie.

Aký prípravok na čistenie práčky?

Vyčistiť práčku zvnútra, od zápachu a usadených nečistôt môžete i pomocou na to určených čistiacich prostriedkov. Niektoré sú vhodné na odstránenie vodného kameňa, niektoré práčku zbavia zápachu, niektoré fungujú komplexne. Vyberať môžete z tekutých čistiacich prostriedkov, čistiacich tabliet a čistiacich obrúskov. Tekuté čistiace prostriedky slúžia na hĺbkové čistenie vnútra práčky, ale aj na umývanie tesnení, zásobníka na prací prostriedok a vnútornej častí dverí. Tablety na čistenie práčky majú podobný účinok, ale sú vhodné iba na čistenie bubna. Nečistoty a zvyšky pracieho prípravku z povrchu práčky odstránite pomocou čistiacich obrúskov.

Ako vyčistiť práčku octom

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Čistenie filtra práčky Whirlpool, Electrolux, Zanussi, čistenie bubna práčky LG alebo Samsung? Či už ide o čistenie práčky od zápachu, domáce čistenie práčky od vodného kameňa alebo plesne, existuje viacero spôsobov, ako môžete postupovať. Dúfame, že sme vám na všetky dôležité otázky ohľadom čistenia práčky odpovedali v článku. Pokiaľ vás ešte niečo na túto tému zaujíma alebo sa chcete podeliť o svoje skúsenosti, môžete nám napísať do komentárov.

Čistenie práčky od chlpov – ako postupovať?

Psie, resp. zvieracie chlpy sa hromadia v bubne i filtri práčky. Ak do práčky pri praní oblečenia vložíte umývaciu hubku, väčšinu chlpov pri praní zachytí. Filter v prípade, že máte domáceho miláčika, čistite o niečo častejšie.

Ako z práčky odstrániť zvyšky po farbení?

Pri farbení bielizne nezriedka zostanú na bubne aj dvierkach práčky zvyšky farby. Zbavíte sa ich pomocou starých uterákov alebo handier, ktoré operiete s klasickým pracím práškom na teplote minimálne 60 °C.

Prečo treba striedať pracie cykly a teplotu?

Dlhodobé používanie jedného programu a nízkej teploty práčke neprospieva. Raz za čas zvoľte program s teplotou 60 alebo 90 °C, aby ste ju zbavili väčšiny mikroorganizmov.

Je čistenie práčky octom a sódou povolené zo strany výrobcov práčok?

Výrobcovia odporúčajú na čistenie používať oficiálne produkty. Ocot alebo sóda bikarbóna by podľa nich mohli poškodiť bubon, filter aj gumové tesnenie. Pozorne si prečítajte návod k práčke, ak ju vyčistíte nevhodným spôsobom, mohli by ste prísť o záruku.

Najlepšie práčky s predným plnením

Názov Hodnotenie Detail
Samsung WW90T554DAE   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
LG FA94V5UVW0   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philco PLD 106 E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Whirlpool FFB 8469 BV EE   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
AEG LFR71862BC   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie práčky s horným plnením

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EW6TN4262   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Electrolux EW6TN3262IC   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Indesit BTW S60400 EU/N   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Whirlpool TDLR 6040L   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
AEG LTR8E373C   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 14.08.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár