Najlepšie Android TV 2024 – recenzie, test, porovnanie

Android TV zvláda všetko to, čo aj bežný televízor, ale popritom má mnoho funkcií navyše. Ide o fenomén, ktorý sa na našom trhu zatiaľ len rozbieha, no čoraz viac ľudí objavuje jeho výhody. Zoznam výrobcov, ktorí ponúkajú televízory s operačným systémom Android TV, je zatiaľ kratší, no zahŕňa ostrieľaných hráčov na trhu vrátane Sony, Philips, Hyundai či Thomson. K ním sa pridávajú ďalší výrobcovia ako TCL, Metz alebo Xiaomi. Čo všetko dokáže Android TV a prečo by ste nad ním mali premýšľať, pokiaľ si chcete zaobstarať nový televízor?

Ako si vybrať Android TV?

Android TV je pozmenená verzia operačného systému Android, ktorý môžete poznať zo smartfónov či tabletov. Google prispôsobil operačný systém pre potreby televízora a používateľom umožňuje rýchly a jednoduchý prístup ku všetkým streamovacím aplikáciám. Pomocou Android TV môžete sledovať filmy a seriály zo služieb YouTube, Netflix, Hulu, Disney+, HBO GO, Amazon Prime a mnohých ďalších. Android TV však ponúka svojim užívateľom oveľa viac.

Najlepšie Android TV

Názov Hodnotenie Detail
Panasonic TX-50LX650E   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sony Bravia XR-50X90S   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
TCL 32S5400AF   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Thomson 43UA5S13   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Sony Bravia XR-65X95L   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Výhody Android televízorov

Android TV je upravený operačný systém pre ľahké a plnohodnotné ovládanie pomocou diaľkového ovládača a disponuje prehľadným a intuitívnym rozhraním, v ktorom sa dokážete bez problémov zorientovať. Alternatíva ku klasickým televíznym programom a staniciam je z roka na rok prepracovanejšia. Okrem aplikácií ponúka množstvo hier, prístup na internet, zdieľanie obrazovky smartfónu priamo na televízore, pohodlné hlasové ovládanie, prehrávanie multimédií z externých zdrojov a mnoho ďalšieho. Popritom všetkom Android TV plní aj funkcie klasických televízorov. Aké sú teda výhody televízorov, ktoré bežia na platforme Android TV, a čo získate jeho zakúpením?

Populárne streamovacie služby v základe

Android TV ponúka množstvo populárnych služieb, cez ktorého môžete sledovať filmy, seriály, hudobné videoklipy či dokumentárnu tvorbu. V základe sú zväčša nainštalované služby ako YouTubeNetflixAmazon PrimeHBO GOHuluDisney+ a mnohé iné. Ďalšie aplikácie na streamovanie videa či hudby si môžete stiahnuť bezplatne z Google Play Store. Treba však podotknúť, že hoci je nainštalovanie aplikácie bezplatné, za služby si budete musieť zaplatiť. Každá zo spomínaných streamovacích platforiem má iný cenník, no niektoré ponúkajú svoje služby na bezplatné vyskúšanie počas určitého obdobia (týždeň alebo mesiac). Na základe toho sa môžete rozhodnúť, ktorá služba sa vám páči najviac a následne si ju predplatiť.

Tisícky bezplatných aplikácií

Android TV má predinštalovaný Google Play Store, cez ktorý môžete bezplatne sťahovať aplikácie či hry. Hoci operačný systém Android TV stavia na základoch mobilného Androidu, nečakajte, že v ňom nájdete všetky aplikácie, ktoré poznáte zo svojho smartfónu. Pre televízory nie sú automaticky dostupné, pretože vývojári ich musia upraviť tak, aby sa pohodlne ovládali a korektne sa zobrazovali aj na veľkej obrazovke. Napríklad musia z aplikácie vypustiť dotykovú vrstvu a nahradiť ju možnosťou jednoduchého ovládania cez diaľkový ovládač. Počet aplikácií pre Android TV je tak nižší než na mobilnej platforme, no naďalej ide o postačujúce množstvo, ktoré sa ráta v tisíckach a každým dňom pribúdajú nové. Navyše Android umožňuje inštaláciu aplikácií, ktoré sa nachádzajú mimo oficiálneho obchodu Google Play, čím sa vám otvárajú dvere k neobmedzeným možnostiam.

Praktická funkcia Chromecast

Funkcia Chromecast umožňuje na obrazovke televízora zdieľať fotografie, videá a audio súbory z hociktorej aplikácie smartfónu či tabletu a samozrejme aj tie, ktoré máte uložené priamo v mobile či na pamäťovej karte. Vysielať môžete celú obrazovku, prípadne sa rozhodnúť pre zdieľanie videa z YouTube, hudby zo Spotify a podobne. Vychutnáte si tak všetko, čo máte radi, ale na veľkej obrazovke televízora, a to bez nutnosti zdĺhavého prenášania súborov cez kábel alebo USB kľúč. Funkcia je rýchla a pohodlná a okrem smartfónov a tabletov bežiacich na operačnom systéme Android podporuje zariadenia ako iPhone, iPad, Mac, Windows a Chromebook.

Streamovacie služby v Android TV

Intuitívne ovládanie viacerými spôsobmi

Väčšina používateľov pozná operačný systém Android zo smartfónov alebo tabletov, preto nie je nič zložité zorientovať sa aj v Android TV. Samozrejme, televízna verzia Androidu je prispôsobená pre veľké obrazovky a ovládanie diaľkovým ovládačom namiesto dotyku. Napriek tomu je ovládanie intuitívne a jednoduché. Možností, ako ovládať Android TV, je viacero. Tou najbežnejšou je spomínaný diaľkový ovládač, ktorý väčšina výrobcov dodáva v balení vrátane batérií potrebných na chod ovládača. Druhou možnosťou je ovládanie cez mobilnú aplikáciu, ktorú si stiahnete do smartfónu a poslednou ovládanie hlasom, ktoré je najpohodlnejšie.

Rýchle ovládanie hlasom

Ovládanie hlasom je najrýchlejším a najpohodlnejším variantom. Deje sa tak pomocou hlasových asistentov (Google Asistent alebo Amazon Alexa) a zabudovanému mikrofónu. Hlasového asistenta môžete požiadať prakticky o čokoľvek. Spravidla stačí stlačiť tlačidlo na mikrofóne a požiadať o vyhľadanie najnovších filmov, pozrieť si výsledok športového zápasu, opýtať sa na predpoveď počasia či cestu z bodu A do bodu B a podobne. Samozrejmosťou, ktorú zvláda hlasový asistent, je tiež zvyšovanie a znižovanie hlasitosti, spustenie obľúbenej aplikácie, prehranie seriálu na Netflixe, pripomenutie stretnutia v daný deň atď. Plusom je, že hlasové ovládanie podporuje slovenčinu i češtinu, a tak je tento spôsob skvelou možnosťou pre deti. Tie si môžu napríklad spustiť obľúbenú rozprávku z YouTube kanála, a to aj vtedy, ak nepoznajú písmená abecedy, ktoré by bez hlasového ovládania museli zadávať na virtuálnej klávesnici.

Integrovaný internetový prehliadač

Mnohé Android televízory majú integrovaný internetový prehliadač a tie, ktoré ho nemajú, umožňujú jednoduché a bezplatné nainštalovanie stiahnutím z Google Play Store. Hoci prehliadanie internetu na televíznej obrazovke nie je natoľko pohodlné ako cez mobil alebo tablet, ale na núdzové použitie poslúži. Bez toho, aby ste odišli od obrazovky TV, si na webe vyhľadáte to, čo práve potrebujete. K predinštalovaným prehliadačom patrí Google Chrome, no niektorí výrobcovia vsádzajú na rovnako populárny konkurenčný prehliadač Opera.

Spravovanie domácich zariadení

Moderné Android televízory podporujú i spravovanie domácnosti. Ak máte doma vybavenie kompatibilné so službou Google Home, môžete napríklad stlmiť svetlá, nastaviť termostat na požadovanú teplotu či ovládať ďalšie zariadenia. Ovládanie domácnosti prebieha pomocou hlasu, preto je rýchle a intuitívne.

Android TV ponúka tisícky bezplatných aplikácií

Skvelá voľba pre hráčov

Okrem rôznych aplikácií je obchod Google Play Store plný hier, vďaka čomu sa Android TV premení na hernú konzolu. Hry je možné hrať pomocou Bluetooth joysticku, no tu herné možnosti televízora nekončia. Cez HDMI port môžete pripojiť napríklad PS4, Xbox Series X, Nintendo Switch alebo Sonos Beam a podobne. Android televízor sa tak stane skvelou voľbou pre fanúšikov retro herných konzol a môže fungovať aj ako emulátor klasických Nintendo hier.

Bez obmedzovania sa na jednu platformu

Hoci je Android televízor vybudovaný na platforme Android, pri používaní sa nemusíte obmedzovať, pretože podporuje tiež zariadenia od konkurenčnej spoločnosti Apple. S Android TV tak bez problémov prepojíte aj iPhoneiPad či MacBook, čo vám rozširuje možnosti o sledovanie Apple TV. Podmienkou používanie Android TV je však vlastniť Google účet, a preto aj keď vám táto spoločnosť nie je sympatická, budete sa s tým musieť zmieriť. Google účet vám dovoľuje naplno využívať potenciál Android televízorov a sťahovať bezplatné aplikácie z Google Play Store či komunikovať s hlasovou asistentkou Google Asistent.

Podpora titulkov

Android TV ponúka rôzne multimediálne aplikácie na prehrávanie lokálne uložených súborov. K populárnej aplikácii patrí napr. VLC, ktorá sa pýši podporou mnohých formátov a v neposlednom rade titulkov. Vďaka tomu si vychutnáte filmy i seriály v cudzom jazyku. Aplikáciu VLC inštaluje do televízorov väčšina popredných výrobcov, no aj keď ju náhodou nenájdete v základe, môžete si ju bezplatne stiahnuť z Google Play Store a užívať si jej široké možnosti pri prehrávaní videí i ďalšieho multimediálneho obsahu.

Vysoká kvalita obrazu

Mnohí výrobcovia Android TV ponúkajú rozlíšenie 4K a HDR štandard, ktorý upravuje farby tak, aby boli živšie a mali viac kontrastu i jasu. Toto rozlíšenie sa stáva štandardizovaným pri televízoroch zo strednej a vyššej cenovej triedy. Všetky možnosti operačného systému Android TV si vďaka tomu užijete vo vysokej obrazovej kvalite. Vysoké rozlíšenie poteší najmä filmových nadšencov či vášnivých hráčov hier.

Prístup do viacerých účtov

Ako sme naznačili, aby ste mohli využívať Android TV, je nutné mať Google účet, resp. Gmail. Ak ste viacerí členovia domácnosti a každý z vás má svoj účet, nie je to žiaden problém. Televízor umožňuje prepínať medzi viacerými účtami služby Gmail, a preto má každý člen prístup k svojim obľúbeným aplikáciám, hrám, filmom, osobným odporúčaniam i ďalšiemu obsahu.

Obraz v obraze

Niektoré modernejšie a lepšie vybavené Android televízory ponúkajú funkciu obraz v obraze, ktorá umožňuje sledovanie dvoch programov z rôznych zdrojov naraz. Vy napríklad môžete sledovať váš obľúbený seriál na Netflixe či HBO GO, zatiaľ čo váš potomok dohrá videohru alebo si pozrie video na YouTube počas reklamy. Vďaka tomu, že máte na očiach oba programy, neujde vám nič z deja.

Android TV obraz v obraze

Široká konektivita a možnosti

Android televízory nezaostávajú za inými smart TV a svojim používateľom ponúkajú širokú bezdrôtovú i drôtovú konektivitu. Samozrejmosťou je Wi-Fi, cez ktoré sa pripájate k internetovým službám i Google Play Store. Taktiež tu nechýba Bluetooth, ktoré zas slúži na pripojenie externých zariadení (napr. klávesnica, reproduktory a pod.). Zastúpenie majú i USB a HMDI konektory, audio jack pre pripojenie slúchadiel alebo audio systému či ďalšie konektory. USB konektor umožňuje multimediálne prehrávanie (audio, video, fotografie) z flash diskov a HDMI využijete na pripojenie rôznych zariadení (napr. prehrávač Blu-ray či herné konzoly ako PS5, Xbox Series X, Nintendo Switch a podobne). Bežnou výbavou Android televízorov je digitálny tuner pre príjem pozemného digitálneho vysielania, káblovky i satelitu. K šikovným možnostiam Android TV patrí i spätné pozretie relácie či seriálu, ktorý ste zmeškali.

Aktualizácie a bezpečnosť

Android TV je operačný systém, ktorý sa neustále vyvíja a zlepšuje. Výrobca ho preto aktualizuje, pričom aktualizácie bežia na pozadí, aby ste nemuseli dlho čakať počas synchronizácie zariadenia. Aktualizácie dokážu opraviť chyby a zlepšiť výkon zariadenia a obohatiť ho o nové funkcie. Pre väčšiu bezpečnosť môžete na televízore zadať heslo, bez ktorého sa TV nespustí. Android zároveň integruje viacero úrovní zabezpečenia a kódovania, aby ochránil vaše osobné údaje.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 24.02.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/07/2022 15:47
Tibor

Z mojej strany maximálna spokojnosť s televízorom Sony Bravia OLED XR-65A83J. Nechápem ako som mohol dlhé roky sledovať TV bez OLED obrazovky, je to riadny rozdiel. Obraz je dokonalý a zvuk je tiež super, dokonca aj bez soundbaru. Dizajn TV je pekný a čistý. Vadí mi, že Google do TV napchal odporúčanie, čo sledovať, tieto reklamy ma dosť obťažujú. Mínusom je aj vyššia cena, ale našťastie som natrafil na akciu.

12/10/2021 11:03
Matúš

Mám TCL s uhlopriečkou 75 palcov a je to ako v kine. :-) Obraz je skvelý, čo sa týka rozlíšenia, kontrastu a farieb. TV veľmi dobre vyzerá na stene, mám ho v obývačke a úplne mi tam sadol. Ovládanie je jednoduché a herný režim funguje taktiež skvele.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok