Najlepšie americké chladničky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Americké chladničky nie sú vyrábané iba v USA – týmto pojmom sa totiž označujú veľké dvojdverové či štvordverové chladničky, ktoré poskytnú dostatok priestoru na potraviny pre veľké rodiny. Pre niekoho však môžu byť zbytočným luxusom, nielen pre svoju vysokú cenu, ale tiež pre vysokú spotrebu energie.

Veľká nerezová americká chladnička v modernej kuchyni

Pozreli sme sa na najobľúbenejšie modely a poradíme vám, ako si americkú chladničku vybrať.

Najlepšie americké chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Samsung RS68A884CB1   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Hisense RQ515N4AC2   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
LG GSLV50PZXE   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
LG GMX844MCKV   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung RS67A8811B1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Obrovský priestor pre chladenie i mrazenie

Objem amerických chladničiek začína niekde na 350 l a končí na neuveriteľných 680 l. Ide o kombinované chladničky s mrazničkami, ktoré ponúknu dostatok priestoru na potraviny pre vašu viacčlennú rodinu či pre vás, ak máte záľubu vo varení a používaní najrôznejších druhov čerstvých surovín. Veľký chladiaci i mraziaci priestor využijete aj v prípade, že máte veľkú záhradu, ktorá vám každoročne produkuje množstvo úrody.

Pre väčšinu modelov je typický výrobník ľadu, ktorý môže mať výstup v podobe ľadových kociek, ľadovej drte či chladenej vody na vonkajšej strane dverí alebo v mraziacom priestore.

Americké chladničky disponujú veľkým chladiacim priestorom

Americké chladničky nie sú objemné len vo vnútri. Kvôli ich veľkým rozmerom sú vhodné skôr pre rodinné domy s väčšími kuchyňami. Do panelákovej kuchyne ich pravdepodobne nedostanete, to aj pre ich vysokú hmotnosť, ktorá spravidla prekračuje 100 kg (do osobného výťahu sa nezmestia).

Ich ďalšou nevýhodou je vysoká spotreba energie, takže keď chladničku plne neobsadíte, budete zbytočne chladiť prázdny priestor.

Asi najväčším negatívom je vysoká cena, najlacnejšie modely začínajú niekde na 600 eurách, cenový priemer sa pohybuje skôr okolo 1 000 eur.

Dvojdverová, štvordverová či French door

Americké chladničky sa vyrábajú v 3 konštrukčných vyhotoveniach: 

  • Dvojdverové – nazývajú sa aj side by side, pričom mraziaca a chladiaca časť je oddelená zvislou prepážkou a do každej z nich je prístup cez samostatné dvere. Výhodou je, že k potravinám je prístup odspodu, takže na ne dosiahnu deti, no starší ľudia môžu mať pri zohýbaní k spodným priehradkám problém. Chladiaci priestor v nich je taktiež pomerne úzky.

Dvojdverová americká chladnička

  • Štvordverové – disponujú širokým chladiacim priestorom za dvoma dverami vo vrchnej časti. Spodná mraziaca časť je rozdelená zvislou prepážkou, pričom prístup ku každej časti zabezpečujú samostatné dvierka. Výhodou je, že do širokej chladiacej časti sa zmestia aj skutočne veľké plechy či pekáče s jedlom na šírku a ku chladničke sa nemusíte zohýbať.
  • French door – nazývajú sa aj francúzske. Vrchný priestor je riešený rovnako ako pri štvordverových chladničkách, no prístup do mraziacej časti zabezpečuje jedna alebo viacero zásuviek. Do širokých zásuviek môžete bez problémov uložiť aj rozmernejšie balenia potravín, napr. ryby.

Výbava na vysokej úrovni

Väčšina modelov amerických chladničiek je vybavená viac či menej prepracovaným ovládacím panelom s tlačidlami a informačným displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu teplotu a prevádzkové stavy. Štandardom je oddelená regulácia teploty pre mraziacu a chladiacu časť.

Väčšina modelov disponuje beznámrazovým systémom s ventilátorom – výrobcovia preň používajú rôzne názvy, ako napr. no frost, total no frost, multi air flow a pod. Ventilátor zároveň zabezpečuje rovnomernú distribúciu chladného vzduchu, pričom niektoré modely sú vybavené aj uhlíkovým filtrom zachytávajúcim pachy.

Mnohé americké chladničky sú vybavené výrobníkom ľadu a chladenej vody. Niektoré modely kvôli tomu musíte pripojiť na vodovod, iné majú zásobník vody integrovaný (vodu musíte dolievať).

Americká chladnička v kuchyni

Štandardom je aj priehradka na zeleninu či ovocie s regulovateľnou vlhkosťou (nazýva sa aj fresh zone, crisp box či humidity control) alebo tzv. nulová zóna pre uskladnenie rýchlo sa kaziacich potravín (mäso, syry, ryby).

Špecialitou sú funkcie ako ionizátor, ktorý aktívnymi iónmi ničí baktérie či osvetlenie modrým svetlom, ktoré podporuje fotosyntézu, čím udrží zeleninu a ovocie dlhšie čerstvé.

Počítajte s vyššou spotrebou energie

Mnohé americké chladničky sa radia do energetickej triedy A+, A++ či dokonca A+++. To ale nie je príliš smerodajný údaj, pretože sa počíta podľa kapacity chladničky. Musíte teda počítať s tým, že všetky americké chladničky majú vysokú spotrebu elektriny, niekedy až dvojnásobnú oproti štandardným chladničkám.

Americké chladničky sú vybavené výkonnými kompresormi, hlučnosť väčšiny modelov teda presahuje 40 dB a mnohé z nich je oproti chladničkám bežných rozmerov skutočne počuť.

Ďalšie parametre a funkcie amerických chladničiek

  • Mraziaca trieda – udáva sa počtom hviezdičiek a špecifikuje teplotu a účel, na aký je mraznička, resp. mraziaca časť vhodná. Pri amerických chladničkách je štandardom najvyššia trieda **** s teplotou -24 °C, ktorá je vhodná na dlhodobé skladovanie potravín.
  • Mraziaca kapacita – udáva, aké množstvo potravín americká chladnička zmrazí na teplotu -16 °C za 24 hodín. Pri väčšine modelov je štandardom 10 kg/24 h.
  • Akumulačná doba – špecifikuje dobu, po ktorú chladnička udrží potraviny zmrazené, resp. schladené po výpadku el. energie.
  • Rýchle mrazenie a chladenie – po aktivácii tejto funkcie chladnička dočasne zníži teplotu chladiacej, resp. mraziacej časti, čím zabezpečí rýchle schladenie alebo zmrazenie čerstvo vložených potravín.
  • Lineárny kompresor – ide o kompresor bez rotačných častí, v ktorom pohyb piestu zabezpečujú priamo elektromagnety. Tento typ je úspornejší a tichší. Priekopníkom tejto technológie je značka LG, ktorá ponúka na svoje lineárne kompresory v chladničkách záruku 10 rokov.
  • Úprava proti odtlačkom prstov – vonkajšie steny týchto chladničiek sú ošetrené špeciálnou povrchovou úpravou, na ktorej prsty nezanechajú odtlačky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vybrať si americkú chladničku môžete podľa rozmerov alebo dizajnu. Parametre však nie sú jediným rozhodujúcim faktorom pri kúpe chladničky. Odpovedať si treba aj na niektoré praktické otázky.

Čím sa riadiť pri výbere chladničky v súvislosti s jej kapacitou?

Ohľad treba brať na počet členov domácnosti a zvyčajný objem potravín, ktoré chladíte, resp. mrazíte. Jeden člen domácnosti potrebuje približne 60 litrov chladiaceho a cca 25 litrov mraziaceho priestoru.

Potrebuje americká chladnička napojenie na vodu?

V prípade, že si zvolíte chladničku s výrobníkom ľadu a dávkovačom vody, musíte ju vo väčšine prípadov napojiť na prívod pitnej vody. Napojenie na vodu je zvyčajne zo zadnej strany chladničky. Preto budete potrebovať zo steny za chladničkou klasický rohový ventil na studenú vodu. Niektoré americké chladničky sú vybavené zásobníkom na vodu a pripojenie nepotrebujú.

Majú americké chladničky vyššiu spotrebu energie ako klasické modely?

Vzhľadom na to, že vnútorný priestor amerických chladničiek je väčší než ten v bežných chladničkách, musí byť chladenie výkonnejšie. Spotreba energie je prirodzene vyššia ako majú bežné chladničky.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Výber novej chladničky netreba brať na ľahkú váhu. Ide o spotrebič, ktorý využíva každý člen rodiny a to hneď niekoľkokrát denne. Nech si vyberiete akúkoľvek značku, vaša nová chladnička bude zaručene oveľa lepšia než starý desaťročný model, ktorý aktuálne vlastníte. Prečo by ste však... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 04.12.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/05/2022 21:15
Radka

Chladnička Hisense RS677N4AWF je veľmi priestranná a tichá. Odporúčam ju pre veľké rodiny. Zatiaľ som neprišla na žiadne negatíva. Som spokojná po všetkých stránkach, chladí aj mrazí výborne. Vnútorné priestory sú prehľadné.

04/01/2022 11:27
Renča

Chladnička Gorenje NRS9183MB má krásny dizajn, je úsporná a zároveň úžasne priestranná. Mohla by byť tichšia, dosť ju počujem, ale je to moja prvá americká chladnička, tak to neviem posúdiť, či je takáto hlučnosť bežná pri amerických chladničkách. Milo ma prekvapilo, že chladnička vyzerá reálne krajšie než na fotkách. Zatiaľ beží bezproblémovo. Ešte sa musím naučiť, ako pracovať s výrobníkom ľadu.

04/11/2021 09:13
Jaroslava

Pre mňa je skvelá chladnička Hisense RS677N4ACF, s ktorou som maximálne spokojná. Je dostatočne priestranná a prehľadná hlavne v mraziacej časti. Viem, kde čo má a nemusím sa zdržiavať zdĺhavým hľadaním. :-) Chladiaca časť je tiež veľká a zmestí sa mi sem všetko, čo potrebujem. Pre mňa nemá žiadnu nevýhodu.

05/07/2021 11:51
Ester

Skvelý dizajn má americká chladnička Samsung RS67N8211B1. Ide o chladničku, ktorá sa hodí do modernej domácnosti. Má výrobník ľadu, čo oceňujem najmä teraz počas horúcich dní. Chladnička aj mraznička majú dostatočnú kapacitu na skladovanie potravín viacčlennej rodiny. Chod je tichý a po zakúpení WiFi kľúča je možné nastavovanie teplôt aj iných parametrov cez smartfón alebo tablet. Plus dávam aj za napojenie na vodu cez filter, vďaka ktorému sa nemusí dolievať voda do zásobníka. Chladnička je rozmerná, preto sa nehodí do malého bytu, ale do veľkého rodinného domu. Pomer ceny a kvality je výborný, hoci chladnička je drahá. Ja som s ňou spokojná, pretože je super.

20/04/2021 15:16
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
spomínana chladnička sa pripája na vodu, čiže zásobník, resp. dolievanie vody nie je potrebný. O tom, či robí drť, nemáme info, ale nič také sa v návode nespomína.

18/04/2021 21:16
Vierka Medvecova

Dobry vecer.chcem si kupit amer.chladnicku,no chcem sa opytat na konkretnu zn.LG Gsl 360 icev.Ma tato chladnicka zasobnik vody,???ak nema musim zabezpecit privod vody?alebo mozem iba naliat trebars z flase??A rste poprosim odpoved na otazku,ci robi aj drt???dakujem pekne

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok