Najlepšie maliarske striekacie pištole 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Maliarske striekacie pištole nahradia valček aj štetec, urýchlia i zjednodušia vašu prácu a môžu podstatne znížiť množstvo spotrebovaného materiálu. Toto všetko bude pravdou iba vtedy, ak si vyberiete ten správny model.

Ako vybrať maliarsku striekaciu pištoľ?

V nasledujúcom článku sa dozviete, na aké parametre sa zamerať, ktorý z druhov striekacích pištolí je vhodný na menšie a ktorý na väčšie práce. Prezradíme vám tiež to, ako s týmto náradím pracovať a ako sa oň starať.

Najlepšie maliarske striekacie pištole

Názov Hodnotenie Detail
Bosch PFS 3000-2   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
PowerPlus POWX351   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Fieldmann FDSP 200651-E   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Wagner Wall Sprayer W 450   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Einhell TC-SY 600 S   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Striekacie pištole na maľovanie – recenzie

„Študovať“ všeobecné parametre je jedna vec, prečítať si o konkrétnych vlastnostiach konkrétneho produktu, to môže byť pre mnohých z vás ešte užitočnejšie. Práve preto sme si pre vás pripravili naše vlastné recenzie striekacích maliarských pištolí.

Čo je to maliarska striekacia pištoľ a na čo všetko sa dá použiť

Maliarske striekacie pištole ste už určite videli. Používajú sa najmä v autodielňach na nanášanie nového laku na autá. Ich využitie je však omnoho širšie. V podstate ide o šikovnejšiu a praktickejšiu, i keď trošku drahšiu náhradu za klasický valček či štetec. Pomocou striekacích pištolí môžete „maľovať“ steny v interiéri aj exteriéri či plot (drevený aj kovový), namoriť drevenú podlahu, nalakovať nábytok, alebo dekorovať rôzne predmety. Svoje uplatnenie nájdu jednoducho všade tam, kde sa pracuje s farbou, lakom, moridlom či iným náterovým materiálom.

TIP: Striekaciu pištoľ využijete aj pri dezinfekcii väčších priestorov. Stačí do nej naliať vhodný dezinfekčný prostriedok a môžete ísť na to. Je užitočná aj pri aplikácii postrekov na úžitkové rastliny či trávnik.

Typy striekacích pištolí na maľovanie

Nízkotlaková, vysokotlaková, pneumatická, akumulátorová, bezvzduchová či elektrická? Výber vhodného typu pištole je prvým krokom pri celkovom výbere tohto náradia. Rozhodujúcim faktorom je najmä to, čo presne s ním máte v pláne robiť a ako často ho budete používať. Musíme vás upozorniť na jeden dôležitý detail. V mnohých návodoch na výber striekacích maliarskych pištolí, ale taktiež priamo u predajcov natrafíte na pomerne mätúce označenia a popisy jednotlivých modelov.

Tak napríklad, opakom pneumatickej by mala byť pištoľ bezvzduchová, nie elektrická. Inými slovami, každá striekacia pištoľ potrebuje šťavu, zdroj energie – môže byť vybavená akumulátorom, elektromotorom, byť pripojená do siete či ku kompresoru, ktorý musí byť tiež poháňaný energiou (benzínovým generátorom, elektrinou...). Dokonca i manuálna pištoľ, resp. rozprašovač, je poháňaný energiou – tou vašou, pri stláčaní piestu.

Maliarska pištoľ na stenu

Každá pištoľ potrebuje zároveň i „silu“ či technológiu, ktorá poženie materiál (farbu, lak...) z nádržky cez dýzu až na práve upravovaný povrch. Touto silou môže byť stlačený vzduch poháňaný multilopatkovou turbínkou, piest s elektromagnetom či elektromotorom atď.

Pri výbere striekacej pištole pre vás nie je až také dôležité pochopiť túto problematiku do úplných detailov. Mali by ste však pochopiť, že každú striekaciu pištoľ musíte pripojiť k zdroju energie, pričom samotné „rozprašovanie“ farby môže fungovať na rozdielnych princípoch. Vďaka tomu nešliapnete vedľa.

HVLP striekacie pištole

HVLP striekacie pištole fungujú na princípe, pri ktorom je nádoba na farbu pod tlakom. Ten v podstate farbu (alebo iný materiál) pretláča cez dýzu, pri čom dochádza k tzv. atomizačnému procesu – farba, lak atď. prechádza dýzou v podobe malinkých čiastočiek. V závislosti od toho, ako vysoký tlak je využitý v procese atomizácie, sa odvíjajú funkčné vlastnosti danej striekacej pištole.

Skratka HVLP je odvodená od slov High Volume – Low Pressure, teda vysoký výkon – nízky tlak. Toto pomenovanie zároveň vysvetľuje princíp, na ktorom HVLP striekacie pištole fungujú – veľké množstvo materiálu (farba, lak...) je cez dýzu vytláčané pri nízkom tlaku. Vďaka tomu v praxi dochádza k zníženej atomizácii materiálu – cez dýzu sa materiál dostane priamo na upravovaný povrch (nebude rozprášený do jeho okolia či vzduchu). Výsledkom je nižšia spotreba materiálu, a teda i nižšie náklady na prevádzku pištole, a taktiež profesionálny výsledok natierania – striekania.

Výhody HVLP striekacích pištolí

Ako uvidíte sami, HVLP striekacie pištole majú neporovnateľne viac výhod. Medzi tie patrí najmä:

  • Nižšia spotreba materiálu (až o cca 40 %)
  • Sú vhodné na striekanie väčšiny materiálov
  • Nižšia obstarávacia cena
  • Jednoduchá a lacná údržba
  • Presnosť
  • Rýchla príprava na prácu
  • Dlhšia životnosť
  • Materiál nie je rozprašovaný na okolité plochy/predmety a ani do vzduchu
  • Vysoká kvalita finálneho náteru

Nevýhody HVLP striekacích pištolí

HVLP striekacie pištole majú v podstate iba 1 výraznejšiu nevýhodu, a to tú, že práca s nimi je pomalšia. V dôsledku toho, že z dýzy farba nestrieka na všetky strany, ale skôr „bodovo“, sa tento typ striekacích pištolí využíva hlavne na dokončovacie práce. Pokiaľ však chcete pištoľ používať na maľovanie klasicky veľkých stien v byte či dome, rekonštrukciu starého nábytku, alebo lakovanie plota, mali by ste si bez problémov vystačiť aj s HVLP modelom.

Striekacia pistol na maľovanie

TIP: HVLP pištole môžu byť nevyhovujúce aj v prípade, keď chcete aplikovať vysoko viskózne materiály. Na prácu s nimi sú lepšie vysokotlakové pištole.

Vysokotlakové striekacie pištole

Z predošlých riadkov ste pravdepodobne pochopili, že vysokotlakové striekacie pištole sú vhodné skôr na striekanie väčších plôchPracujú pri vysokom tlaku (cca do 56 atmosfér), preto ich môžete používať aj na prácu s viskóznymi (hustými) náterovými materiálmi.

Vysokotlakové striekacie pištole sú spravidla bezvzduchové (nazývajú sa tiež ako airless). Materiál zväčša nesajú z nádobky, ale z externého suda, vedra či väčšej plechovky. Vďaka tomu je práca s nimi naozaj praktická a hlavne rýchla (nemusíte sa zdržiavať prelievaním farby a náročným čistením po skončení práce).

Vysokotlakové pištole sú špecifické vysokým plošným výkonom, preto ich využijete hlavne na nanášanie materiálu na veľké plochy. Z hľadiska spotreby materiálu natrafíte na rôzne tvrdenia. Niektorí zastávajú názor, že tieto pištole materiálom šetria, iní zas hovoria, že ho spotrebujú mnohonásobne viac, a to pre zvýšenú atomizáciu (farba sa okrem miesta, kam ju chcete naniesť, rozpráši i naokolo).

Výhodou vysokotlakových striekacích pištolí je ich schopnosť pracovať s veľmi širokou škálou materiálov. Zväčša cez nich môžete „prehnať“ podkladové, polyuretánové či husté farby, laky i lazúry, dokonca aj prípravky na báze živice, či tmely.

Pneumatické striekacie pištole

Pneumatické striekacie pištole pracujú so stlačeným vzduchom, sú teda presným opakom tých bezvzduchových. V zásade ide vždy o HVLP pištole, pretože, ako sme si povedali vyššie, tie vysokotlakové patria spravidla do kategórie bezvzduchových.

Na ich chod je nevyhnutné použiť externý vzduchový kompresor, na ktorý sa pozrieme bližšie o chvíľku. Pneumatické pištole sú považované za jednu z najlepších alternatív, a to najmä z hľadiska kvality vytvoreného náteru. Na týchto pištoliach za zväčša nachádza dýza s priemerom 1,4 mm, ktorú je však možné vymeniť aj za užšiu či širšiu.

Pneumatická striekacia pištoľ

Niektoré modely pneumatických pištolí sú vybavené aj digitálnym (elektrickým) tlakomerom, pomocou ktorého môžete regulovať prísun vzduchu, a teda i prúd farby/laku, ktorý strieka z dýzy. Ak na takýto kúsok natrafíte, určite vám odporúčame, aby ste doň zainvestovali o pár eur naviac. Vaša investícia sa vám vráti na ušetrenom materiáli, čase a v neposlednom rade i energii.

Ako vybrať kompresor k HVLP pneumatickej striekacej pištoli

V prípade, že sa rozhodnete pre kúpu HVLP pneumatickej striekacej pištole, budete si k nej musieť zaobstarať i vhodný kompresor. Ak nepatríte k technickým typom, odporúčame vám poradiť sa priamo v predajni, v ktorej budete kupovať pištoľ. Ak sa tejto problematike rozumiete aspoň trošku, držte sa nasledujúceho.

V prvom rade musíte pochopiť niekoľko základných vecí. HVLP striekacie pištole spotrebúvajú pomerne málo vzduchu, čo však neznamená, že ho spotrebúvajú vyslovene málo. Inými slovami, mnohí z vás budú určite premýšľať nad kúpou malého a lacného kompresora alebo sa ho dokonca pokúsia vyrobiť sami. To je však veľká chyba!

Aby ste sa pri práci s HVLP striekacou pištoľou nezbláznili, budete potrebovať väčší a výkonnejší kompresorDôvodom je jeho pracovný cyklus. Drvivá väčšina vzduchových kompresorov disponuje pomerne nízkymi pracovnými cyklami. V praxi to znamená, že nemôžu byť v nepretržitej prevádzke počas niekoľkých hodín (výnimkou sú iba komerčné typy zariadení).

Ak použijete dostatočne výkonný kompresor, vaša HVLP pištoľ v skutočnosti spotrebuje menší objem vzduchu, aký do nej bude dodávaný z kompresora – ten si vďaka tomu „oddýchne“ (dôjde k prestávkam medzi jednotlivými cyklami) – a vy môžete pracovať dlho i bez prestávky.

Aký kompresor je teda vhodný? Je to individuálne. Pri HVLP pištoli, ktorú si vyberiete, by mal byť uvedený údaj o prietoku vzduchu, ktorý sa líši od modelu k modelu. Údaj o prietoku vzduchu je označený skratkou CFM (kubické stopy za minútu). Na domáce použitie by mal mať vami vybraný vzduchový kompresor minimálne o 25 % vyšší výkon z hľadiska prietoku vzduchu, aký má daná HVLP pištoľ. Pre komerčné použitie je nutné použiť až o 40 % výkonnejší kompresor.

INFO: Striekacia pištoľ bude pracovať aj s menej výkonným kompresorom. Resp. kompresor a pištoľ môžu mať i rovnaký prietok vzduchu. Nevyhnete sa však núteným pauzám.

Bezvzduchová striekacia pištoľ

Pri bezvzduchových alebo tzv. airless striekacích pištoliach, ako je zrejmé už z ich pomenovania, farbu z nádržky nevytláča stlačený vzduch, ale piest. Presnejšie, materiál je do pištole privádzaný za pomoci piestového čerpadla, ktoré je poháňané elektromotorom. Tieto pištole pracujú pri vysokom tlaku, v prapodstate sú teda synonymom k pištoli vysokotlakovej.

Aby ste zistili, či je pre vás lepšia pištoľ pneumatická alebo bezvzduchová, musíte vedieť, na čo presne ju budete používať. Princíp, pri ktorom je využívaný stlačený vzduch, je špecifický tým, že vytvára „mäkký obláčik“ farby. Ten je na daný povrch nanášaný v tenkej vrstve, v dôsledku čoho dochádza k vytvoreniu veľmi kvalitného náteru.

Bezvzduchová striekacia pištoľ

Vzduch v kombinácii s materiálom s nižšou viskozitou však zároveň stojí za nepríjemným javom. Materiál nie je nanášaný len na daný povrch. Jeho podstatná časť je rozprášená do priestoru (doslova vás obklopí).

Bezvzduchové pištole, keďže pracujú pri vyššom tlaku, dokážu spracovať aj materiály s vysokou viskozitouČiastočky farby či laku majú teda vyššiu hmotnosť, preto sa rýchlejšie „usadia“ na povrch (nelietajú vo vzduchu). Kvalita náteru je teda nižšia, jeho vytvorenie však rýchlejšie. Navyše, dochádza k menšiemu plytvaniu s materiálom, i keď ho v konečnom dôsledku musíte použiť viac.

Najlepšie interiérové farby 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie interiérové farby 2024 – recenzie, test, porovnanie

Zatúžili ste po zmene a chcete svoju domácnosť oživiť novou farbou? Alebo len potrebujete premaľovať steny rovnakým odtieňom? V prvom i v druhom prípade budete hľadať v obchodoch najlepšiu dostupnú farbu. Po príchode do špecializovaných predajní, vás môže personál zahltiť množstvom vzoriek od rôznych výrobcov. Pamätajte si, že výber farby je investíciou na niekoľko rokov, a preto by ste... Prečítať článok

Elektrické striekacie pištole

Elektrické striekacie pištole sú vhodné najmä na domáce použitie. Nemusíte k nim pripájať žiadny externý kompresor, pretože ho majú zabudovaný v sebe, resp. je k nim pripojený. Druhou alternatívou sú kúsky s čerpadlom, ktoré je poháňané elektromagnetom s oscilačnou tyčou (v takom prípade hovoríme o elektromagnetických pištoliach).

Elektrické striekacie pištole patria zväčša do skupiny pneumatických zariadení, nie je však vylúčené, že natrafíte aj na bezvzduchový model s piestom. To je zároveň prvý parameter, ktorý by ste si mali všimnúť pri ich výbere.

Elektrické striekacie pištole sú napájané priamo zo siete (220 V). Pri práci sa teda istým obmedzeniam nevyhnete – môžete pracovať len tam, kam vás „pustí“ el. kábel – preto neprehliadnite údaj o jeho dĺžke. Pri výbere si všimnite aj samotný kompresor. Ten môže byť menší a upevnený na popruhu, ktorý si zavesíte na rameno alebo byť súčasťou tela pištole. Druhou alternatívou sú modely s väčším kompresorom na kolieskach. V takom prípade bude k pištoli pripojený hadicou, takže sa zamerajte aj na jej dĺžku.

Akumulátorové striekacie pištole

Akumulátorové alebo ručné striekacie pištole majú v tele zabudovanú batériu – akumulátor – takže ich nemusíte pripájať k žiadnemu ďalšiemu zdroju energie. Ich jedinou výhodou je, že pri práci nie ste obmedzení káblom či hadicou. Musíte však počítať s pomerne krátkou výdržou (zväčša iba 20 – 30 min. na 1 nabitie) a slabším výkonom. Akumulátorové striekacie pištole sú vhodné iba na domáce použitie a v zásade iba na menšie práce.

Striekacie pištole na farby na steny – dôležité parametre

Keď ste si vybrali vhodný typ striekacej pištole, môžete sa presunúť k dôležitým parametrom daného modelu. Z praktickej stránky je potrebné zvážiť jeho hmotnosť, rozmery, a teda spôsob manipulácie, výkon, typy dýz a nádržky na farbu. Z hľadiska využitia myslite opäť na jeho hlavné využitie. Chcete striekať vo veľkom či malom množstve, občasne, alebo často, aké farby budete využívať (s vysokou/nízkou hustotou)? Toto všetko rozhoduje, ktoré vlastnosti pištole budú pre vás skutočne pozitívne.

Veľkosť nádržky striekacej pištole

Nádržka na striekaciu pištoľ

Nádržka na striekaciu pištoľ je jej veľmi dôležitou súčasťou. V prvom rade sa zamerajte na jej umiestnenie. Na výber máte:

  • Gravitačné pištole – nádobka je umiestnená hore
  • Sacie pištole – nádobka je umiestnená dole

Ak je nádobka umiestnená navrchu pištole, materiál je do nej privádzaný pomocou príťažlivej sily, teda gravitácie. Táto alternatíva je považovaná za najuniverzálnejšiu, i keď je vhodná najmä na striekanie menších plôch (nádržka nemôže mať príliš veľký objem).

Jej výhodou je tiež menšie plytvanie materiálom, a teda i nižšie náklady na prevádzku – farba či lak z nádržky sú spotrebované do poslednej kvapky. S gravitačnými pištoľami sa manipuluje jednoduchšie. Pri práci ich nemusíte držať iba vo vodorovnej polohe. Vďaka tomu nimi môžete pohodlne natierať steny, stropy i podlahy.

Ak je nádržka umiestnená na spodnej strane pištole, jej prívod do dýzy zabezpečuje vákuum, ktoré je vytvorené pod vplyvom prúdu stlačeného vzduchu. Sacie pištole sú určené najmä na použitie pri striekaní veľkých plôch, a to z jednoduchého dôvodu. Nádržka umiestnená na spodnej strane pištole môže mať väčší objem. To je zároveň asi jediné pozitívum tohto riešenia.

So sacími pištoľami môžete pracovať len vo vodorovnej polohe! To je problém pri striekaní stropu či naopak nízko položených miest. Nevýhodou je tiež pomerne veľké plytvanie materiálom – na dne nádobky ostane vždy malé množstvo nespotrebovanej farby či laku.

Materiál a objem nádržky na striekaciu pištoľ

Ďalším dôležitým parametrom je objem nádržky. Tie na najlacnejších striekacích pištoliach zväčša nemajú viac ako 300 – 400 ml, čo je celkom málo. Za postačujúci objem na domáce použitie môžeme označiť 600 až 1 000 ml. Väčšie nádržky nájdete na profesionálnych pištoliach.

Všimnite si aj materiál, z ktorého je nádržka vyrobená. Najčastejšie sa stretnete s plastom a kovomVýhodou plastových nádržiek je, že sú priehľadné, preto môžete priebežne sledovať „stav“ materiálu. Kovové nádržky sú, samozrejme, odolnejšie, majú dlhšiu životnosť, širšie využitie a ich údržba je o niečo jednoduchšia. Kov, na rozdiel od plastu, totiž môžete umývať aj pomocou agresívnych rozpúšťadiel.

Rozmery a hmotnosť

Na rozmery a hmotnosť sa zamerajte hlavne pri elektrických striekacích pištoliach. Ich neoddeliteľnou súčasťou je kompresor, ktorý pri práci musíte „ťahať“ všade so sebou. Ako sme spomenuli vyššie, môžete si vybrať pištoľ s kompresorom, ktorý je k nej pripojený „napevno“ (je zabudovaný v tele). V takomto prípade by kompresor nemal byť príliš rozmerný a ťažký. Druhou možnosťou, ktorá je vo všeobecnosti považovaná za šikovnejšie riešenie, je externý kompresor s kolieskami pripojený hadicou.

Počet a typy dýz

V prvom rade si všimnite, či je možné dýzy „polohovať“ do viacerých smerov. Základom je nastavenie do smeru vertikálneho a horizontálneho. Ďalšou možnosťou, ktorá je veľmi praktická, je nastavenie do akéhosi koncentrovaného kruhového lúča, ktorý je ideálny pri aplikácii materiálu na malé plochy (napr. medzi parapetnou doskou a radiátorom).

Dýza striekacej pištole

Ďalším dôležitým údajom je počet a typ dýz. V prvom rade si všimnite, či sú súčasťou balenia, a ak sú, tak v akom počte (čím viac, tým lepšie). Pokiaľ dýzy nie sú predávané spolu s pištoľou, overte si aspoň to, či si ich môžete dokúpiť a či sú vymeniteľné. Dýzy sa odlišujú priemerom, v závislosti od ktorého majú rozdielne využitie.

  • Dýzy s priemerom 1,2 – 1,6 mm: vodou riediteľné farby, podkladové farby, niektoré druhy lakov
  • Dýzy s priemerom 1,4 – 1,7 mm: akrylové farby a laky
  • Dýzy s priemerom 1,5 – 2,2 mm: základné nátery
  • Dýzy s priemerom 2,5 – 3 mm: napr. tekuté tmely a iné materiály s extrémne vysokou viskozitou

Príkon a výkon

Pri niektorých striekacích pištoliach nájdete len údaj o príkone, pri iných i údaj o výkone. Tak či onak, zariadenia s vyšším príkonom majú spravidla i vyšší výkonPištole do 500 W sú vo všeobecnosti považované za hobby náradie do domácnosti, ktoré využijete len pri menších prácach (renovácia nábytku, aplikácia laku na menší plot atď.).

Všetky striekacie pištole s príkonom nad 500 W sa už dajú označiť za poloprofesionálne až profesionálne kúsky, s ktorými môžete striekať do aleluja. Pri výbere myslite najmä na spôsob využitia pištole. Budete úplne zbytočne investovať „veľké peniaze“ do profi modelu s vysokým príkonom i výkonom, ktorým chcete raz ročne nastriekať menší plot.

Prietok a nanášací výkon

Údaj o prietoku hovorí o množstve farby, ktorá prejde dýzou za sekundu. Na výkonnejších striekacích pištoliach je to v zásade 500 ml/min. a viac. Informácia o tzv. nanášacom výkone vám napovie, akú veľkú plochu natriete za určitý čas (napr. 3 m²/min., 15 m²/4 min.). Asi nie je potrebné vysvetľovať, že čím vyšším prietokom a nanášacím výkonom disponuje daná pištoľ, tým rýchlejšia bude práca s ňou.

TIP: HVLP pištole môžu byť nevyhovujúce aj v prípade, keď chcete aplikovať vysoko viskózne materiály. Na prácu s nimi sú lepšie vysokotlakové pištole.

Dĺžka hadice a kábla

Každú striekaciu pištoľ musíte pripojiť ku kompresoru či do elektriny (výnimkou sú iba akumulátorové modely), preto neprehliadnite údaje o dĺžke prívodného kábla. Ak sa na vami vybranom modeli nachádza prívodná hadica, všimnite si tiež údaj o jej dĺžke. Koľko metrov či centimetrov sa dá považovať za dosť, vám nepovieme. Opäť raz musíte vedieť, na čo, ako a kde presne budete pištoľ využívať.

Hadica k striekacej pištoli

Doplnky k striekacím pištoliam

Okrem vyššie spomenutých vymeniteľných dýz existuje aj ďalšie praktické príslušenstvo, ktoré vám prácu so striekacou pištoľou podstatne uľahčí. Avšak iba v niektorých prípadoch. Ak ju budete využívať len na menšie práce raz za rok, príslušenstvo pre vás bude zbytočné. Naopak, pri častom užívaní či aplikácii materiálu na veľké plochy nad ním určite pouvažujte.

  • Ihla na čistenie dýz: Táto drobnosť je nápomocná pre každého. Je dobré, ak je súčasťou samotnej pištole (nemusíte sa trápiť s vhodným tvarom či veľkosťou ihly).
  • Kefka na čistenie: Dostanete ju k drvivej väčšine striekacích pištolí, viete si ju však dokúpiť aj samostatne.
  • Vzduchový filter: Je určený na čistenie vzduchu, ktorý „vchádza“ do pištole. Odstraňuje z neho mikroskopické pevné čiastočky, ktoré ju časom zanášajú.
  • Separátor vlhkosti: Ak budete aplikovať lak vysokej kvality, medzi kompresor a striekaciu pištoľ je priam nevyhnutné nainštalovať vhodný separátor vlhkosti.
  • Hrniec na farbu: Nad jeho kúpou premýšľajte iba vtedy, keď chcete pištoľ využívať často a veľa (je náhradou za nádržku). Pozor, je použiteľný len s niektorými modelmi. Ide o hermeticky uzavretú nádobu s armatúrami na pripojenie ku kompresoru a pištoli.

Farby do striekacej pištole – aké sa dajú použiť

Neexistujú žiadne špeciálne farby do striekacej pištole. Použitie konkrétnych materiálov závisí od toho, čo zvládne daná pištoľ. Najdôležitejším parametrom je ich viskozita, teda hustota. Tento údaj by ste mali nájsť na každej farbe, laku, moridle či inom náterovom materiáli. Rovnako tak by sa mal nachádzať aj na striekacej pištoli. Najčastejšie sa stretnete s označením DIN (napr. DIN 80-s).

Na odmeranie viskozity daného materiálu slúži špeciálna nádobka s 4 mm otvorom, do ktorej nalejete farbu, lak či iný materiál. Jeho viskozita sa štandardne počíta na základe času (v sekundách), za ktorý z nádobky úplne vytečie. Tieto nádobky sú často súčasťou pištole.

Vhodná farba do striekacej pištole

Ak si vyberiete model bez tohto doplnku, určite vám odporúčame, aby ste si ho zaobstarali samostatne. Nádobky na meranie viskozity stoja oko 5 eur. Pozor, určite si vyberte kúsok, ktorý je v súlade s normou DIN. V inom prípade sa vám bude viskozita daného materiálu zisťovať ťažko.

INFO: Pri meraní viskozity materiálu nezabudnite na teplotu v danom priestore, ktorá má výrazný vplyv na jeho vlastnosti. Za všeobecne ideálnu je považovaná teplote od 20 do 23 °C.

Cena striekacích pištolí na steny

Koľko je tak akurát, koľko až podozrivo málo a koľko až príliš veľa? Nuž, na to vám presne neodpovieme. Výkonnejšie a naozaj kvalitné elektrické pištole zväčša nekúpite pod stovku. Vysokotlakové modely stoja i niekoľko stoviek. Naopak, mini striekacie pištole s nízkym výkonom a kapacitou stoja i menej ako 30 eur.

Jednu presnú radu, ktorá úzko súvisí s cenou striekacej pištole, vám však dať môžeme. Premyslite si, ako často a na čo všetko ju budete využívať. Má ísť o akúsi náhradu za štetec, ktorú zo skrine vytiahnete raz za rok? V tom prípade si vystačíte aj s kúskom do 30 eur. Budete pištoľ využívať na natieranie veľkých plôch, dezinfekciu priestorov aj striekanie plodín v záhrade? Tak zbytočne nešetrite a investujte do nej minimálne 50 eur.

Lacné a mini striekacie pištole do 40 eur

Lacné a mini striekacie pištole môžete vlastniť už za pár eur (cca do 30 – 40). Dajú sa opísať ako modely s malou kapacitou, obmedzenou alebo žiadnou reguláciou prietoku a nekvalitným prevedením (stačí jedno silnejšie ťuknutie a je po nich). Najväčším problémom lacných striekacích pištolí je ich väčšia spotreba materiálu. Pri častejšom používaní môžete ich kúpou teda skôr prerobiť.

Stredná kategória striekacích pištolí do 200 eur

Nádržka s objemom od 600 do 1 000 ml, regulácia prietoku, vysoký pracovný výkon, schopnosť pracovať aj s materiálmi s vyššou viskozitou, viacero dýz v balení, celkom vysoká kvalita finálneho náteru a minimálne mrhanie farbami. To je skrátený opis pištolí v cenovej kategórii do 200 eur, ktoré sa dajú nazvať tiež ako poloprofesionálne.

Profesionálne striekacie pištole nad 200 eur

Keď natrafíte na striekaciu pištoľ za cenu nad 200 eur, spravidla pôjde o profesionálny model, ktorý využijete hlavne na častú a rozsiahlu prácu. Takto drahé pištole sú špecifické vysokým pracovným výkonom, obrovskou kapacitou (zväčša nemajú nádobku, materiál si pištoľ „ťahá“ priamo z vedra či plechovky), plne regulovateľným prietokom, možnosťou polohovania dýz a ďalšími praktickými funkciami.

Ako použiť a nastaviť striekaciu pištoľ

Prvou dôležitou časťou striekania s pištoľou je jej držanie v správnej vzdialenosti od danej plochy. Niekde natrafíte na rady, že ideálnou vzdialenosťou je 30 až 40 cm, inde zas na to, že pištoľ je potrebné držať iba 15 až 20 cm od danej plochy.

V tejto chvíli to nerozlúskneme. Najlepším spôsobom, ako odhadnete vhodnú vzdialenosť, je preto malá skúška. Uchopte pištoľ a strieknite. Rozdiely totiž závisia aj od danej pištole, typu podkladu a používaného materiálu.

Ako nastaviť striekaciu pištoľ?

Pri samotnej aplikácii materiálu na daný povrch sa držte nasledovného:

  • Pištoľ držte kolmo na striekanú plochu
  • Pohybujte s ňou plynule a primerane rýchlo
  • Vyhnite sa príliš pomalému pohybu – o pomaly aplikovaných náteroch sa zvykne hovoriť ako o „kalužiacich sa“
  • Problémom je aj príliš rýchly pohyb s pištoľou – výsledný náter bude po zaschnutí nadpriemerne drsný
  • Nech už pištoľ držíte v akejkoľvek vzdialenosti, snažte sa ju počas celej práce držať približne rovnako
  • Každý prechod by sa mal s tým predchádzajúcim prekrývať cca o tretinu
  • Pri práci postupujte zvrchu nadol

Príprava materiálu a plnenie striekacej pištole

Pištoľ používajte iba s tými materiálmi, ktoré povoľuje výrobca! To je základ. Nezabudnite ani na správne riedenie. Pri používaní 1,8 mm dýzy môžete aplikovať väčšinu materiálov na väčšinu povrchov aj bez riedenia, všetko však závisí i od výkonu danej pištole. Aby ste odhadli ideálny pomer riedenia, môžete vykonať malý test.

Do nádržky nalejte malé množstvo neriedeného materiálu a skúste ho aplikovať na daný povrch. Ak pištoľ prská, zasekáva sa alebo náter nepôsobí celistvo, je nutné ho zriediť. Výsledný nastriekaný „vzor“ musí byť jemný, celistvý a bez kvapiek.

TIP: Ak pištoľ nepracuje tak, ako má, nemusí ísť len o príliš hustý materiál. Niekedy ju stačí nastaviť na vyšší prietok.

Laika môže potrápiť aj samotné plnenie striekacej pištole. Nie je na tom nič komplikované. Správne zriedený materiál nalejte priamo z plechovky či inej nádoby do nádržky. Pri jeho prelievaní sa snažte nádržku čo najmenej pokvapkať z vonkajšej strany. To urobíte jednoducho. Plechovku najprv oprite o okraj nádržky a materiál z nej začnite vylievať až potom. Po jeho stečení plechovku pomaličky vyrovnajte, obtrite ju o okraj opatrne zdvihnite.

Údržba striekacej pištole

Údržba striekacej pištole nie je náročná. Vždy po skončení práce z nádržky odstráňte nespotrebovaný materiál. Ak ste používali farby na báze vody, nádržku stačí poriadne povyplachovať. Náročnejšie je to pri syntetických farbách či lakoch. V takomto prípade musíte použiť riedidlo či iný vhodný čistiaci prostriedok. Informáciu o tom, čo je a čo nie je vhodné, by ste si mali za každých okolností overiť v návode na obsluhu. Opatrní buďte najmä v prípade plastových nádržiek.

Po skončení práce nezabudnite ani na vyčistenie samotnej pištole a dýz. Na tie použite špeciálnu ihlu. Pištoľ by ste mali skladovať na suchom mieste, ideálne v obale. A pred každým začatím nového pracovného procesu skontrolujte prívodné hadice a káble.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ktoré značky striekacích pištolí sú považované za spoľahlivé a ako odstrániť časté problémy, s ktorými sa môžete stretnúť pri práci s týmto zariadením? Na niekoľko častých otázok spotrebiteľov vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Kde kúpiť kvalitnú striekaciu maliarsku pištoľ?

Striekacie pištole Extol, Schneider, Wagner a Bosch. Toto sú značky, ktoré by vás nemali sklamať. Samozrejme, je to i vec názoru.

Prečo sa v nádržke tvoria vzduchové bubliny?

Ak sa vzduchové bubliny objavia v nádržke, pištoľ ich spravidla „vypľuje“ aj na upravovaný povrch. Príčinou tohto problému je najčastejšie únik vzduchu. Preto utiahnite upevňovací krúžok. Ak to nepomôže, skontrolujte všetky spoje, ktoré môžu byť poškodené či uvoľnené.

Prečo pištoľ strieka klobásový vzor?

Toto je ďalší častý problém, za ktorým stojí nahromadenie materiálu na dýze. Možné je taktiež jej upchanie. Riešenie je teda jednoduché, skontrolujte a vyčistite dýzu.

Prečo je striekaný vzor príliš mokrý na okrajoch?

Pretože sa vám upchala dýza alebo z pištole uniká vzduch. Zjednodušene, ide o kombináciu predošlých 2 problémov. Riešenie sme vám už teda prezradili. 

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 26.01.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 09:46
Ján

Mám pištoľ WAGNER W180 P a hodí sa pre rekonštrukčné alebo renovačné práce. Má vynikajúci rozstrek, veľmi dobre sa s ňou manipuluje a dokáže spracovávať vo vode rozpustné syntetické látky, lazúry, politúry, ochranné nátery a podobne. Uplatní sa aj na nástrek prípravkov na ochranu rastlín, impregnačné roztoky a oleje a podobne. Objem nádržky je 800 ml, čo je postačujúce. S výberom som spokojný.

28/11/2021 09:49
Romana

Doma máme striekaciu pištoľ Wall Sprayer W 450 a som s ňou maximálne spokojná. Maľovala som jednu menšiu izbu a bez problémov som si s tým poradila, čiže pištoľ je vhodná aj pre ženy a naozaj jednoducho sa s ňou manipuluje. Negatíva som nepostrehla žiadne.

29/07/2021 19:24
Edo

Kúpil som si striekaciu pištoľ Bosch PFS 5000 E a veľmi mi uľahčuje prácu pri natieraní / maľovaní všetkého druhu. Oceňujem dve nádobky s vekom či super výkon, pretože ide „ako tank“. Skúšal som s ňou striekať aj betónový plot s rozlohou okolo 60 metrov štvorcových a netrvalo to ani dve hodinky. Pištoľ bez problémov zvládla hustú silikónovú farbu s minimálnym riedením. Dopĺňanie farby je hračka a ovládanie je tiež veľmi jednoduché, vďaka čomu je manipulácia maximálne pohodlná. Táto pištoľ je kvalitný výrobok, s ktorým dokážete veľmi rýchlo vymaľovať. Odkedy mám túto pištoľ, valčeky používam minimálne. Za mňa je to super kúpa a odporúčam aj ostatným domácim majstrom.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok