Najlepšie snehové frézy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vymeňte zdĺhavé a namáhavé odpratávanie snehu pomocou lopaty za efektívnejšiu snehovú frézu. Počas zimného obdobia je skvelým pomocníkom, vďaka ktorému ľahko a rýchlo vyčistíte chodník, prístupovú cestu, terasu či akúkoľvek inú plochu od snehu. Snehová fréza má svoje využitie v okolí rodinných domov, panelákov, chalúp a podobne, ale aj v komerčnej sfére popri obchodov či na parkovacích miestach.

Ako vybrať snehovú frézu?

Aby ste boli s frézou spokojní a slúžila vám podľa vašich požiadaviek, jej výberu treba venovať dostatočný čas. Na trhu nájdete viaceré druhy snehových fréz, pričom každá z nich má svoje plusy i mínusy. Pokiaľ premýšľate, že by ste si svoje náradie radi rozšírili o snehovú frézu, prezradíme vám, ako frézu správne vybrať a čo pred výberom sledovať. Pri výbere je nutné orientovať sa najmä podľa veľkosti a členitosti plochy, z ktorej chcete sneh odpratávať a taktiež podľa množstva snehu, ktoré v danej oblasti zvyčajne nasneží. Viac sa dozviete v podrobnom návode, ako vybrať snehovú frézu.

Najlepšie snehové frézy

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO ST 4048   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Riwall PRO RPST 5667   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
AL-KO 760 TE Snowline   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Briggs&Stratton BS822E   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Hecht 9555   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Snehové frézy – recenzie

Snehová fréza je zariadenie, ktoré je finančne o čosi náročnejšie, preto by ste pri výbere vhodného prístroja mali brať ohľad na recenzie, ktoré nájdete na odborných portáloch. Vhodné je taktiež prihliadať na skúsenosti používateľov, ktorí daný model frézy už vlastnia. Aby sa vám ľahšie vyberalo z množstva rôznych snehových fréz, ktoré sú dostupné na našom trhu, pripravili sme pre vás päť tipov. Do nášho mini testu sme vybrali lacnejšie jednostupňové frézy s elektrickým motorom i kvalitné dvojstupňové benzínové snehové frézy. Zamerali sme sa nielen na špecifiká a funkcie prístroja, ale poukázali sme aj na jeho výhody a nevýhody. Ktorá zo snehových fréz vás oslovila najviac?

Ako vybrať snehovú frézu

Ak sa každý rok trápite s množstvom snehu a odpratávanie lopatou je pre vás namáhavé, poobzerajte sa po snehových frézach. Snehová fréza vám nielen uľahčí prácu, ale ušetrí aj váš čas. Predtým, než sa pustíte do samotného vyberania snehovej frézy, by ste si mali ujasniť odpovede na základné otázky. K nim patrí veľkosť pracovnej plochy, ktorú chcete odpratávať, typ snehu, s ktorým sa najčastejšie stretávate (čerstvý, sypký, udupaný, zamrznutý a pod.) a tiež to, či je odpratávaná plocha spevnená alebo nespevnená. Od vašich odpovedí na dané otázky sa bude odvíjať, či je pre vás vhodnejšia jednostupňová alebo dvojstupňová snehová fréza, resp. elektrická alebo benzínová snehová fréza.

Aby výber snehovej frézy nebol zložitý, pripravili sme pre vás podrobný návod, podľa ktorého správnu frézu vyberiete bez problémov. Zamerali sme sa na rozdelenie snehových fréz, na výhody i nevýhody a použitie jednotlivých typov a nevynechali sme ani parametre a funkcie, ktoré by ste pred kúpou mali sledovať. Spomenieme taktiež cenové kategórie fréz i obľúbené značky.

Rozdelenie snehových fréz

Na trhu sa stretnete s viacerými kategóriami snehových fréz. K základným typom patria jednostupňovédvojstupňové a trojstupňové frézy. Jednotlivé typy sa od seba líšia výkonom, šírkou záberu, spôsobom spracovania snehu aj prídavnými funkciami. Po akej snehovej fréze siahnete, bude závisieť od množstva snehu, ktoré chcete odhŕňať, od druhu snehu aj od veľkosti plochy. Rozhodujúcim kritériom môže byť aj frekvencia odpratávania snehu alebo vaše finančné možnosti. Ku každému typu snehovej frézy si povieme niečo bližšie.

Jednostupňové snehové frézy

Jednostupňové snehové frézy sú jednoduchým prístrojom, ktorý pomocou závitovky (rotujúceho slimáka) naberá sneh a následne ho priamo odtiaľ ženie smerom k vyhadzovaciemu komínu. Sú ideálnym pomocníkom, ktorý nahradí únavnú a namáhavú prácu s lopatou. Jednostupňové snehové frézy nájdu svoje uplatnenie pri čerstvo napadanom a sypkom snehu a na menších spevnených plochách. Využijete ich na dlažbe, betóne, asfalte a podobne. Bez problémov s nimi odhrniete sneh z chodníkov popri dome alebo paneláku, krátkych príjazdových ciest, terás pred domom alebo malých dláždených dvorov.

Elektrická snehová fréza

Jednostupňové snehové frézy sa najlepšie osvedčia v mestských zaľudnených oblastiach, kde sneží pomenej. K ich výhodám patrí prijateľná obstarávacia cena, jednoduchá obsluha, kompaktné rozmery a nízka hmotnosť. Vďaka tomu sú tieto frézy skladné a nezaberú veľa miesta v garáži alebo dielni. Nízka hmotnosť ich zas predurčuje k tomu, aby sa s nimi pohodlne manipulovalo aj ženám a starším ľuďom. Väčšina jednostupňových fréz má pogumovanú závitovku, čím nedochádza k poškodeniu dlažby. Ako sme uviedli, s väčším množstvom snehu, závejmi, zamrznutým a udupaným snehom si neporadia.

Dvojstupňové snehové frézy

Ako je zrejmé z pomenovania, dvojstupňové snehové frézy pracujú v dvoch stupňoch. Najprv oceľový slimák so zubami sneh, ktorý má pred sebou, rozdrtí a nakrája na menšie kúskyPotom sú kusy snehu hnané na ventilátor s vysokými otáčkami, ktorý ich štruktúru zjemní a následne putujú vyhadzovacím komínom preč. Sneh môže byť odhadzovaný až do vzdialenosti 15 metrov (zavisí od konkrétneho modelu frézy). Komín sa nastavuje pákovým prevodom, pomocou ktorého je možné meniť strany i smer vyhadzovania snehu.

Dvojstupňové snežné frézy sa uplatnia aj v podhorských a horských oblastiach, keďže si hravo poradia s väčším množstvom snehu, so závejmi a rovnako so snehom, ktorý už stihol zamrznúť či udupať sa. Využijete ich na všetkých povrchoch – spevnené, nespevnené a takisto nerovné podložie. Odpracete s nimi všetky plochy okolo rodinného domu alebo chalupy, príjazdové cesty, dvory dláždené zámkovou dlažbou aj s neupraveným povrchom, parkovacie miesta, verejné parkoviská, plochy v športových areáloch a podobne.

Dvojstupňové snehové frézy sú robustné a ťažšie prístroje, ktoré sa spravidla vyrábajú z kovu. Podávajú vysoký výkon a majú aj širší pracovný záber, preto sa s nimi pracuje rýchlo a efektívne. Drahšie prístroje zvládnu odpratať až 1,4 tony snehu za jednu hodinu. Ako sme naznačili, sú vhodné na všetky druhy snehu – čerstvý, mokrý, zamrznutý, udupaný, dlho ležiaci, ujazdený i s kúskami ľadu. K nevýhodám dvojstupňových snehových fréz patrí ich vyššia hmotnosť, preto sa s nimi obtiažnejšie manipuluje ženám a starším ľuďom. Za ďalšie mínus môžeme považovať aj vysokú obstarávaciu cenu, ktorá sa pohybuje v niekoľkých stovkách eur. Takúto snehovú frézu sa vám preto oplatí kúpiť, ak počas zimnej sezóny odhŕňate sneh z viac než 50 metrov dlhého úseku.

Trojstupňové snehové frézy

Trojstupňové snehové frézy sú poloprofesionálnym až profesionálnym riešením. Oproti frézam z predchádzajúcej kategórie v nich pribudol tretí hnací prvok, ktorý ešte viac zvyšuje výkon prístroja aj rýchlosť odpratávania snehu. Ide o extrémne drahé prístroje, ktorých cena sa pohybuje v rádoch niekoľkých tisícok eur. Samozrejmosťou je kvalitná a robustná konštrukcia, široký pracovný záber, pohodlné ovládanie a ďalšie funkcie, ktoré prinesú používateľovi komfort pri práci. Trojstupňové snehové frézy si nájdu uplatnenie na veľkých plochách s množstvom snehu rôzneho druhu.

Elektrická vs. benzínová snehová fréza

Snehové frézy môžeme deliť aj podľa druhu pohonu. Na trhu sa stretnete s elektrickým alebo benzínovým motorom a každý z nich má svoje výhody i nevýhody. Ktorá bude najlepšia snehová fréza práve pre vás? Prezradíme vám, v čom sa líšia frézy, ktorých motor má elektrický alebo benzínový pohon.

Benzínová snehová fréza

Elektrické snehové frézy

Elektrické snehové frézy sa vyrábajú len v jednostupňovom prevedení. Ako už správne tušíte, majú nižší výkon, a preto sú určené na odpratávanie čerstvo napadaného snehu na menších a spevnených plochách. Vďaka elektrickému motoru sú veľmi tiché a pri práci nebudú rušiť vás a ani vašich susedov. K prednostiam elektrických snežných fréz patrí prijateľná obstarávacia cena, nízka hmotnosť, ľahká manipulácia či minimálna údržba. Fréza s elektromotorom potrebuje mať v dosahu elektrickú zásuvku, preto sa nezaobídete bez predlžovacieho kábla. Navyše ste práve dĺžkou kábla limitovaní (vzdialenosť od zásuvky) a taktiež vám kábel môže pri práci prekážať a motať sa vám pod nohy. Ak chcete odpratávať sneh na menších plochách v blízkosti domu alebo paneláka, limity predlžovacieho kábla by vám nemali prekážať. Poteší, že náklady na chod elektrickej frézy sú nižšie v porovnaní s tou benzínovou a zároveň je fréza s elektrickým motorom šetrnejšia k životnému prostrediu.

Benzínové snehové frézy

Benzínové frézy sa vyrábajú v jednostupňovom, dvojstupňovom a dokonca aj v trojstupňovom prevedení. Výber z tejto kategórie je teda naozaj bohatý. Snehové frézy s benzínovým motorom vám nekladú žiadne obmedzenia v pohybe, pretože k svojej prevádzke nepotrebujú kábel. Voľne sa môžete pohybovať okolo domu, po pozemku alebo po akejkoľvek ploche, ktorú potrebujete vyčistiť od snehu. Benzínové frézy sú výkonnejšie, mohutnejšie a zároveň drahšie. Keďže motor je poháňaný benzínom, ide o hlučnejšie prístroje, ktoré môžu v tichých lokalitách pôsobiť rušivo. Benzínová snehová fréza si bez problémov poradí s väčším množstvom snehu, keďže efektívne spaľovacie motory dokážu udržať otáčky aj pri plnom výkone. Sú ideálnym pomocníkom pri odpratávaní snehu z väčších aj nespevnených plôch a hravo si poradia i s udupaným, mokrým alebo zľadovateným snehom.

Akumulátorové snehové frézy

Pokiaľ vám prekáža kábel pri elektrických snežných frézach a pri benzínových zas váhate nad kúpou kvôli vyššej hmotnosti, hlučnosti alebo obstarávacej cene, riešením môže byť akumulátorová snehová fréza. Akumulátorovú frézu neobmedzuje kábel, je tichá a má kompaktné rozmery, no jej výkon spravidla neprevyšuje modely s elektrickými motormi. K nevýhodám snehových fréz s akumulátorom môžeme pridať časté nabíjanie. Čím viac snehu budete odpratávať, tým častejšie ju musíte nabíjať.

Aké parametre a funkcie pred kúpou sledovať

Rozdelenie snehových fréz už poznáte, teraz je dôležité zamerať sa na parametre a funkcie, ktoré by ste mali pred kúpou sledovať. Snehová fréza by v prvom rade mala byť vyrobená z kvalitných a odolných materiálov a poskytnúť vám komfort pri práci. Dôležitá je napríklad šírka záberu, ovládateľnosť prístroja, spôsob riadenia komína, dravý pojazd a ďalšie. Na jednotlivé parametre a funkcie sa pozrieme bližšie.

Snehová fréza s kolieskami

Pevný kryt

Kryt snehovej frézy sa aktívne zúčastňuje na odpratávaní snehu a všetkého, čo je pod ním ukryté. Kryt by mal byť preto pevný a odolný, pretože pod snehom sa môže skrývať ľad, prípadne iné nežiaduce predmety. Odolný kryt vám zaručí, že pri prvej kolízii s ľadom či iným predmetom sa nepoškodí. Lacnejšie frézy majú spravidla kryt z umelej hmoty a určené sú len na odpratávanie čerstvo napadaného snehu. Drahšie modely sú z plechu, resp. ocele. Pred kúpou konkrétneho modelu sa odporúča na kryt zatlačiť oboma rukami. Ak ste kryt prehli, takáto fréza nebude vhodná do náročnejších podmienok a radšej sa jej vyhnite.

Odolné lopatky

Lopatky snehovej frézy musia byť pevné a odolné, aby sa pred snehom neuhýbali. Rátajte s tým, že sneh frézu zaveje, či už ide o sypký čerstvý sneh alebo ťažký lepivý sneh. Preto je odolnosť lopatiek jedným z kľúčových parametrov, ktorý treba sledovať. Rovnako sa aj v tomto prípade odporúča pred kúpou vyskúšať odolnosť lopatiek. Stačí na ne zatlačiť rukou a ak sa uhýbajú, vedzte, že rovnako sa budú správať aj v ťažkom snehu.

Šírka pracovného záberu

Šírka pracovného záberu určuje, akú šírku snehu je snehová fréza schopná odpratať jedným prejazdom po ploche. Ide o otvor, ktorým je sneh naberaný k rotujúcemu mechanizmu a následne vyhadzovaný komínom. Šírka záberu sa pri modeloch rôzni, lacnejšie elektrické snehové frézy majú zvyčajne záber pod 50 centimetrov, drahšie benzínové snehové frézy zas nad 50 až 60 centimetrov. S rastúcou šírkou záberu narastajú aj rozmery snežnej frézy a takisto jej výkon.

Ovládanie prístroja

Ovládateľnosť snehových fréz sa prejaví najmä pri odpratávaní väčšieho množstva snehu. Pohodlnejšie sa pracuje s frézou, ktorá má automatický pohon dopredu aj dozadu. Základné lacné frézy sú bez pohonu a vpred ich poháňa samotný rotujúci slimák. Na trhu sa stretnete i so snehovými frézami, ktoré sú vybavené systémom riadenia Power Steering, ten vám výrazne napomáha pri otáčaní a manévrovaní s frézou, čo oceníte na veľkých zasnežených plochách. Snehové frézy, ktoré majú kolieskový pohon, zväčša ponúkajú nastavenie rýchlosti pohybu vpred i vzad. Nižšie rýchlosti sú ideálne pri odpratávaní ťažkého snehu, vyššie zas oceníte pri ľahkom čerstvo napadanom snehu. Vyššia rýchlosť sa hodí taktiež pri presúvaní snehovej frézy z miesta na miesto. Najlepšie ovládateľné frézy disponujú spomínaným systémom Power Steering. Ten funguje tak, že spínače umiestnené na spodnej strane každého držadla po stlačení zapnú pohonné koleso na danej strane snežnej frézy. Fréza sa potom začne otáčať týmto smerom.

Vyhadzovací komín

Vyhadzovací komín je dôležitou súčasťou frézy, pretože cezeň sa sneh vyhadzuje preč do vami požadovaného smeru. Pred kúpou si preto všímajte najmä možnosti nastavenia komína. Pri každej zmene smeru frézy musíte zmeniť aj smer padania vyhadzovaného snehu. Lepšie vybavené snehové frézy majú pákový ovládač, vďaka ktorému ľahko nastavíte smer výfuku. Lacnejšie modely disponujú mechanickou kľukou, ktorou musíte točiť. Aby sa vám s frézou pracovalo pohodlne a efektívne, ovládanie smeru výfuku komína by malo byť rýchle, intuitívne a bezproblémové. Vy tak môžete venovať svoju pozornosť ploche pred sebou. Okrem označenia komín sa pri niektorých modeloch môžete stretnúť s pojmom tunel, ide však o rovnakú časť frézy.

Snehová fréza s vyhadzovacím komínom

Vyhadzovanie snehu

Pri každom obrate snehovej frézy a otočke musíte komín smerovať tak, aby sneh vyhadzoval na miesto, kde vám nebude zavadzať. Ako sme už naznačili, drahšie modely disponujú pákou (tzv. joystick), ktorou len pohnete do požadovaného smeru. Pri lacnejších modeloch, ktoré sú vybavené kľukou, by otočenie komína z jednej strany na druhú nemalo zabrať viac než tri otočky. Ak sú na otočenie potrebné viaceré otočky, vaša pozornosť sa bude sústrediť na nastavenie komína a nebudete dostatočne sledovať terén pred sebou.

Výška bunkra

Bunker je opláštenie rotujúcej závitovky (slimáka). Je navrhnutý tak, aby sneh medzi lopatkami putoval smerom hlbšie do prístroja a nie pomimo frézy. Výška bunkra sa pohybuje od 40 do 70 centimetrov. Najväčšiu výšku majú, samozrejme, drahšie prístroje, ktoré sú určené aj do extrémnych zimných podmienok s množstvom snehu.

Kvalitná prevodovka

Páka prevodovky by mala byť umiestnená tak, aby ste ju mali po ruke a nemuseli sa zohýbať k spodným častiam prístroja. Okrem toho si všímajte aj dráhu jej pohybu. Pokiaľ chcete kvalitnú prevodovku, porovnajte ju s tou, ktorú máte v automobile. Čím sú pohyby pákou kratšie, tým lepšie.

Pevné osadenie

Závitovka s lopatkami, ktorá je vo vnútri bunkra, by mala mať svoju pevnú pozíciu. Slimák snehovej frézy je spojený s prevodovkou, a preto každé nečakané vyosenie pri silnom zábere môže spôsobiť vážnu poruchu, ktorá povedie k nefunkčnosti prístroja. Pred kúpou preto skontrolujte, či sa závitovka (slimák) neodchyľuje. Pevne osadená závitovka je zárukou dlhej životnosti a navyše budete mať istotu, že nespôsobí zlyhanie prevodovky, ktorej výmena by vás vyšla poriadne draho.

Dravý pojazd

Snehová fréza by mala mať kvalitný podvozok, aby bez problémov jazdila po rovine, v miernom kopci i zložitejšom teréne. Bez dravého pojazdu bude tlačenie frézy namáhavé a zdĺhavé. Udržať dráhu pomáha šípový dezén pneumatík a pri dvojstupňových frézach je dôležitý aj priemer kolies, ktorý by mal byť 33 centimetrov a viac. Menšie kolesá by sa totižto mohli prešmykovať, čo by vám zbytočne sťažilo prácu. Pri extrémne náročnom teréne sú ideálne pásy, vďaka ktorým môžete sneh odstraňovať po vrstvách viacerými prechodmi.

Snehová fréza s kovovými lopatkami

Doplnkové funkcie

Pri drahších modeloch snehových fréz sa stretnete s rôznymi doplnkovými funkciami, ktoré vám uľahčia prácu. Na aké funkcie a vylepšenia môžete natrafiť?

  • Elektrický štartér – týka sa benzínových snehových fréz. Modely bez elektrického štartéra sa uvádzajú do chodu potiahnutím za lanko. Toto však môže byť problémom pri mínusových teplotách. Ľahší a hlavne spoľahlivejší štart ponúkajú frézy s elektrickým štartérom. Frézu je nutné na krátku dobu zapojiť do elektrickej siete, potom stačí stlačiť tlačidlo na riadiacej jednotke a tým sa dá motor do chodu. Následne frézu odpojíte od zásuvky a začnete s odpratávaním snehu.
  • Svetlomet – integrované osvetlenie na snehovej fréze je skvelým pomocníkom, vďaka ktorému môžete s frézou pracovať aj za zhoršených svetelných podmienok. Je známe, že počas zimného obdobia sú dni kratšie, a preto s frézou, ktorá má LED svetlo, môžete odhŕňať sneh aj skoro ráno alebo naopak neskoro večer.
  • Posilňovač riadenia – ide o pokročilejší prvok výbavy snehovej frézy, ktorý vám uľahčí akýkoľvek pohyb alebo manipuláciu s prístrojom. Riadenie frézy s posilňovačom je vylepšené na podobnom princípe, aký poznáte z automobilov.
  • Radlica – pomocou špeciálneho rámu je umožnené pred rotujúci mechanizmus napojiť radlicu, čím sa sneh neodpratáva vyhadzovaním cez komín, ale odsúvaním do strán. Pri niektorých situáciách môže byť také odhŕňanie výhodnejším variantom.
  • Polymérové klzné lyže – ide o šetrnú úpravu kontaktných plôch frézy, ktoré sú zmäkčené a vďaka tomu chránia chodníky a dlažby pred prípadným poškodením či poškriabaním.
  • Vyhrievané rukoväte – toto komfortné vylepšenie sa spravidla týka drahých modelov. Vďaka vyhrievaným rukovätiam sa vám so snežnou frézou bude pohodlne pracovať aj počas mrazivých dní.

Obstarávacia cena

Niektorí spotrebitelia sa rozhodujú podľa ceny, tá by však nemala byť na prvom mieste v rozhodovaní. Rátajte s tým, že frézu kupujete na niekoľko rokov, a preto od nej očakávate aj niekoľkoročné bezchybné fungovanie. Ak siahnete po príliš lacnom a nekvalitnom modeli, môžete sa stretnúť s častou poruchovosťou, prípadne s nedostatkom súčiastok na výmenu. Preto vyberajte snehovú frézu nielen podľa ceny, no overte si i ľahkú dostupnosť servisných služieb. Kúpa v špecializovanej predajni by mala byť samozrejmosťou. Poobzerajte sa po snehových frézach, pri ktorých výrobca ponúka minimálne 5-ročnú garanciu.

Výrobca

Výber značky je subjektívnou voľbou, no odporúčame vám siahnuť po snehových frézach od kvalitných a overených výrobcov. Tie sú zárukou spoľahlivosti a dlhej životnosti. Navyše vám vo väčšine prípadov poskytnú predĺženú záruku aj pozáručný servis. Vyhýbajte sa radšej neznámym čínskym značkám, ktorých cena síce môže byť lákavá, no časom by ste na túto investíciu doplatili nefunkčnosťou a problémami s prístrojom.

Správne použitie snehovej frézy

Používanie snehovej frézy nie je zložité, všetky podstatné informácie nájdete v návode, ktorý bol pribalený k výrobku, prípadne si tento návod môžete stiahnuť z webovej stránky výrobcu. Niektorých možno zaujíma, či je použitie snehovej frézy iné pri elektrickom a iné pri benzínovom modeli.

Ako správne používať snehovú frézu?

Elektrická snehová fréza potrebuje k svojej prevádzke elektrinu, preto si musíte zaobstarať predlžovací kábel. Frézu stačí zapojiť do elektrickej siete a uviesť do chodu stlačením príslušného tlačidla štart. Po týchto úkonoch sa môžete smelo pustiť do odpratávania snehu. Ako sme už naznačili, elektrická snehová fréza je vhodná na čerstvo napadaný a sypký sneh. Využijete ju na menších a spevnených plochách. Pri práci s elektrickou frézou ste limitovaní aj dĺžkou prívodného kábla. Elektrické snehové frézy sa vyrábajú len v jednostupňovom prevedení, preto je ich výkon nižší. Hodia sa najmä do zaľudnených mestských oblastí.

Benzínová snehová fréza potrebuje k svojej prevádzke benzín. Čím viac snehu odpratávate a čím vyšší výkon fréza má, tým bude vyššia aj spotreba benzínu. Benzínové frézy môžu mať manuálne štartovanie motora, keď je nutné potiahnuť lanko, ktoré frézu uvedie do chodu. Takýto štart môže byť problémom pri nízkych teplotách, ktoré sú niekoľko stupňov pod nulou. Na trhu sú i benzínové frézy, ktoré sú vybavené elektrickým štartérom. V tomto prípade musíte frézu na krátku dobu pripojiť k zdroju energie, potom stlačíte príslušné tlačidlo, ktoré frézu uvedie do chodu. Následne benzínovú snežnú frézu odpojíte od zásuvky a môžete začať s odpratávaním snehu. Benzínové snehové frézy sa vyrábajú v jednostupňovom, dvojstupňovom i trojstupňovom prevedení. Tie dvojstupňové a trojstupňové majú vysoký výkon, a preto sú skvelou voľbou na miesta, kde je množstvo snehu. Bez problémov si poradia so závejmi, mokrým, ťažkým i zamrznutým snehom. Rýchlo a spoľahlivo vyčistia veľké spevnené aj nespevnené plochy. Rovnako efektívne ich využijete v podhorských a horských oblastiach.

Cena snehových fréz

Ako sme spomenuli, cena snehovej frézy nemusí byť rozhodujúcim faktorom pri výbere. Samozrejme, tie drahšie majú výkonnejší motor, dokážu odpratať väčšie množstvo snehu, sú vhodné aj do horších podmienok či ponúknu používateľom rôzne prídavné funkcie. Cena frézy odráža aj jej životnosť a je vhodné, ak vám vami vybraný model vydrží bezproblémovo slúžiť minimálne 5 rokov. Ak však hľadáte snehovú frézu na občasné použite okolo svojho domu, prípadne chalupy, postačí vám aj jednostupňová fréza s elektrickým motorom, ktorú si zaobstaráte za menej než 100 eur.

Jednostupňové snehové frézy – cena

Ceny jednostupňových fréz začínajú na sume okolo 80 eur a pohybujú sa až do výšky niekoľkých stoviek eur. Najlacnejšie snehové frézy sú určené na menej náročné odpratávanie najmä čerstvo napadaného snehu. V ponuke sú elektrické, akumulátorové aj benzínové frézy. Jednostupňové frézy majú zväčša nižší výkon i šírku záberu a sú vhodné na spevnené plochy. K ich plusom patrí výhodná obstarávacia cena, kompaktné rozmery i nízka hmotnosť. Vďaka tomu s nimi vedia pracovať aj ženy alebo starší ľudia. S náročným terénom a ľadom si však lacné jednostupňové snehové frézy neporadia.

Dvojstupňové snehové frézy – cena

Obstarávacia cena dvojstupňových fréz začína od 330 eur a vyšplhať sa môže až na niekoľko tisícok eur. V tejto cenovej kategórii nájdete najpredávanejšie snehové frézy, pretože majú ideálny pomer ceny a výkonu pre väčšinu používateľov. Frézy z tejto cenovej kategórie sa pýšia vyšším výkonom, účinnejším dvojstupňovým mechanizmom a ďalšími prídavnými funkciami. Bez problémov si poradia s nerovným povrchom a neprekáža im ani ľad či náročnejšie podmienky v teréne. Radia sa sem benzínové dvojstupňové snehové frézy s manuálnym aj elektrickým štartovaním, ktoré uľahčí uvedenie prístroja do chodu počas nízkych teplôt. Treba dodať, že tieto frézy sú ťažšie a ich hmotnosť sa ráta v desiatkach kilogramov, preto môže byť manipulácia s nimi obtiažnejšia pre ľudí s jemnejšou konštrukciou.

Trojstupňové snehové frézy – cena

Trojstupňové frézy sú finančne náročnejšie, a preto musí byť ich kúpa naozaj opodstatnená. Oceníte ich vtedy, ak sa každoročne brodíte haldami snehu, ktoré potrebujete čo najskôr a efektívne odpratať. Tieto frézy sú ideálne na veľké plochy a skôr pre profesionálnejšie účely. Cena začína na sume približných 1 400 eur. Trojstupňové snehové frézy sa vyznačujú vysokým výkonom, odolnou konštrukciou, plnou výbavou, širokým záberom či predĺženou zárukou.

Ak chcete kvalitnú snehovú frézu, no zároveň by ste radi ušetrili, je vhodné sledovať akcie jednotlivých obchodov. V sezónnych výpredajoch môžete natrafiť na značkové frézy za výhodné akciové ceny. Pokiaľ vám nevadí použitý tovar, poobzerať sa môžete aj po stránkach internetových bazárov.

Obľúbené značky snehových fréz

Pripravili sme pre vás zoznam výrobcov, ktorí sú osvedčenou kvalitou a dlhé roky patria k špičke. Nami uvádzané značky overili a ocenili aj samotní spotrebitelia v kladných recenziách produktov. K obľúbeným snežným frézam patria tieto značky.

  • Hecht – česká značka, ktorá sa orientuje najmä na záhradné stroje a vybavenie, má v ponuke aj množstvo snehových fréz. Vyberať môžete z jednostupňových elektrických i dvojstupňových benzínových zariadení. Zákazníkov oslovili najmä prijateľné ceny v kombinácii so skvelým výkonom a spoľahlivosťou.
  • Stiga – ide o tradičnú švédsku značku, ktorá svojimi produktmi uspokojí aj náročnejších používateľov. V ponuke sú rovnako lacnejšie jednostupňové i drahšie dvojstupňové snežné frézy, ktoré sú ideálnou voľbou pre oblasti s väčším množstvom snehu.
  • Al-ko – nemecká spoločnosť sa pri výrobe orientuje hlavne na záhradnú techniku, vzduchotechniku a automobilovú oblasť. V jej sortimente nechýbajú ani snežné frézy, ktoré sa vyznačujú solídnym výkonom a prijateľnou cenou. V ponuke má elektrické, akumulátorové i benzínové frézy.
  • VeGA – výrobca s rozmanitým portfóliom, ktorý ponúka taktiež snehové frézy. Ide o strednú cenovú kategóriu, z ktorej si vyberú nároční aj menej nároční používatelia. Navyše poteší kompletný predajný servis.
  • Husqvarna – frézy tejto overenej značky sú ideálne pre ťažký a tvrdý sneh. Prístroj vás nenechá v štichu ani pri náročných zimných podmienkach. Vyznačujú sa vysokým výkonom a benzínovým motorom s elektrickým štartovaním pre bezproblémové uvedenie prístroja do chodu. Vzhľadom na výkon a funkcie týchto snehových fréz ide o prístroje s vyššou obstarávacou cenou.
  • Riwall – na našom trhu nájdete od tejto značky len zopár modelov. Za ceny od približných 370 do 750 eur získate špičkovú snehovú frézu s výkonným motorom, ktorá si poradí aj s extrémnymi podmienkami. Robustná konštrukcia je zárukou dlhej životnosti.
  • MTD – výrobca ponúka snehové frézy z cenovej kategórie nad 500 eur. Nachádzajú sa v nej jednostupňové i dvojstupňové benzínové snežné frézy, pričom tie drahšie majú elektrický štart, ktorý sa hodí do nízkych teplôt. Súčasťou fréz je výbava a funkcie, ktoré spotrebiteľom uľahčia obsluhovanie prístroja.
  • Honda – značka je známa predovšetkým motoristom, no okrem automobilov má vo svojom portfóliu i motocykle, kosačky a ďalšie zariadenia. Nechýbajú ani snehové frézy, ktoré sú v rozsiahlom cenovom rozpätí, preto si vyberú nenároční i nároční používatelia.
  • Ariens – ide o firmu, ktorá profesionálne odpratávanie snehu zabezpečuje už od roku 1933. Vďaka dlhoročným skúsenostiam vám snehové frézy od tejto značky poskytnú osvedčené a spoľahlivé prístroje, s ktorými bez námahy vyčistíte menšie i väčšie zasnežené plochy.

Pri kúpe snehovej frézy nepozerajte len na samotnú značku prístroja, ale taktiež zvážte obchod, v ktorom si frézu kúpite. Informujete sa ohľadom pozáručného servisu, prípadne predĺženej záruky. Nezabudnite si overiť aj dostupnosť náhradných dielov na vami zvolenú snehovú frézu či voliteľné príslušenstvo, ktoré vám môže prácu s prístrojom ešte viac uľahčiť.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Spotrebitelia, ktorí doteraz nemali skúsenosť so snehovou frézou, môžu mať niekoľko otázok. Zamerali sme sa na tie najčastejšie, ktoré vám uľahčia rozhodovanie, akú snežnú frézu zvoliť a či vôbec bude tento prístroj pre vás vhodný.

Využijem snehovú frézu?

Snehovú frézu naplno využijete vtedy, ak bývate v oblasti, kde často sneží. Pokiaľ sa každý rok počas zimnej sezóny brodíte niekoľko týždňov či dokonca mesiacov v snehu, fréza je ideálnym pomocníkom. Tento prístroj sa hodí aj vtedy, ak musíte udržiavať chodníky okolo vášho domu alebo budovy vo vyčistenom a schodnom stave. Snehová fréza je preto ideálnym pomocníkom pri rodinných domoch, chalupách, garážach, no aj v komerčnej sfére v okolí podnikov, parkovísk, reštaurácií, rôznych obchodov a podobne. Snehové frézy nájdu uplatnenie všade tam, kde aj pri menšej vrstve snehu hrozí riziko úrazu, prípadne pokuty za neudržiavanie priľahlých chodníkov a ciest.

Postačí mi jednostupňová snehová fréza?

Jednostupňová snehová fréza vám postačí, ak bývate v mestskej oblasti, kde sneží sporadicky. Spoľahlivo nahradí namáhavú prácu s lopatou v blízkosti domu, paneláka alebo garáže. Je vhodná na čerstvo napadaný sneh, pretože gumová závitovka nedokáže efektívne odkrojiť z ujazdeného, udupaného alebo zľadovateného snehu. Využíva sa na spevnených plochách, akými sú dlažba, betón či asfalt. Ak teda odpratávate sneh na menšom priestranstve, napr. chodníky, priedomia, terasy, malé dlažobné dvory a podobne, jednostupňová fréza bude ideálnou voľbou.

Aký je rozdiel medzi jednostupňovou a dvojstupňovou benzínovou snehovou frézou?

Pri dvojstupňových benzínových snežných frézach je sneh odpratávaný v dvoch úkonoch. Sneh je najprv nahrnutý závitovkou (slimákom) a až potom pomocou obežného kolesa vyhadzovaný komínom. K ďalším rozdielom patrí, že dvojstupňové benzínové snehové frézy majú poháňané kolesá, tie jednostupňové poháňa samotný pohyb slimáka. Jednostupňové a dvojstupňové snehové frézy sa líšia aj výkonom motora, šírkou záberu a obstarávacou cenou, pričom dvojstupňové sú výkonnejšie i drahšie.

Mám zvoliť snehovú frézu s elektrickým štartérom?

S benzínovou snehovou frézou, ktorá má elektrický štartér, sa vám bude pracovať jednoznačne pohodlnejšie. Nie každý typ snehovej frézy však takúto vymoženosť má a staršie či lacnejšie modely sa uvádzajú do chodu pomocou štartovacej šnúry (lanka), ktorú treba potiahnuť. So snehovými frézami bez elektrického štartéra môžete mať problém pri nízkych teplotách – niekoľko stupňov pod nulou, keď sa vám frézu nemusí podariť vôbec naštartovať. Snehové frézy bez elektrického štartéra by sa preto mali skladovať vo vykurovaných priestoroch a nie vo vymrznutej garáži alebo dielni. Ak snehovú frézu skladujete vonku v mraze, elektrický štartér je nevyhnutnosťou. V tomto prípade stačí pripojiť zástrčku štartéra do zásuvky a jednoducho stlačením tlačidla naštartovať. Následne frézu od zásuvky odpojíte a môžete sa pustiť do upratovania snehu.

Aký výkon motora je postačujúci?

Výkon motora snehových fréz je podstatným parametrom, ktorý by ste pred kúpou nemali podceňovať. Výrobcovia ho uvádzajú v hodnotách W alebo kW. Platí, že čím má prístroj výkonnejší motor, tým pracuje rýchlejšie a hravo si poradí so všetkými potrebnými činnosťami, no najmä prístroj počas prevádzky nespomaľuje. Údaj o výkone motora snehovej frézy hovorí o rýchlosti rotujúcich prvkov, ktoré majú pred sebou sneh, ale aj o sile pri vyhadzovaní snehu komínom. Na trhu sa stretnete s modelmi, ktoré majú rozdielny výkon. Rátajte s tým, že snehové frézy, ktoré majú výkon 2 kW a menej, sú ideálne na miesta, kde je málo snehu, ktorý budete odpratávať sporadicky.

Mám si vybrať snehovú frézu s kolesami alebo pásmi?

Medzi bežnými používateľmi sú v obľube snehové frézy s kolesami. Tie by mali mať dostatočný priemer a zimný dezén pneumatík, aby im chod po teréne nerobil problém. So snehovými frézami na kolesách sa ľahko manipuluje, ak hnací systém pred nimi urobil svoju prácu a plochu dostatočne vyčistil. Snehové frézy s pásmi sú spravidla drahšou záležitosťou a hodia sa na miesta, kde je sťažený terén, množstvo snehu, i zamrznutého, a celkovo náročné podmienky. Frézy na pásoch sa po ploche pohybujú s väčšou stabilitou, pretože sa do snehu nezabárajú.

Ako sa mám o snehovú frézu starať?

Každý typ snehovej frézy si vyžaduje iné zaobchádzanie. Každopádne, snehovú frézu by ste mali pravidelne pred začiatkom sezóny skontrolovať. Ak je všetko v poriadku, v prípade potreby sa môžete smelo pustiť do odpratávania snehu. Pokiaľ ste však narazili na nejaký problém, uplatnite si záruku alebo zájdite do servisného strediska predajne. Po ukončení sezóny frézu vyčistite a uskladnite na vhodné miesto.

Existuje alternatíva k snehovým frézam?

Ak bývate v oblasti, kde je menej snehu, môže sa stať, že snehovú frézu nevyužijete dostatočne a bude na ňu sadať prach v garáži. Sneh je však predsa len potrebné občas odpratať a v tomto prípade sa môže stať vhodnou alternatívou lopata na kolieskach. Lopata na kolieskach je oproti elektrickej lopate na sneh výrazne lacnejšia i menej poruchová. S lopatou na kolieskach bude odpratávanie snehovej prikrývky o niečo viac komfortnejšie a menej namáhavejšie než s klasickou lopatou. Vďaka nej pred sebou potlačíte i väčšiu kopu snehu.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 29.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/12/2021 19:00
Tibor

Som sklamný z frézy VEGA ST 554, vôbec som ju nevedel naštartovať a hoci som kontaktoval reklamačné oddelenie obchodu, vôbec nereagovali. Dal som ju do opravy za vlastné peniaze, tak som zvedavý, ako bude fungovať po oprave. Možno to bol len chybný kus a inak je táto snežná fréza dobrá, neviem to posúdiť.

01/08/2021 09:57
Leo T.

Už zopár rokov používam snehovú frézu Hecht 9554, hoci zimy už nebývajú to, čo kedysi a snehu je väčšinou málo. Hoci je zospodu plastový kryt, nepôsobí chabo, sneh mu nerobí problém, avšak po narazení na ľad si nie som istý, či odolá. Fréza robí to, čo som od nej očakával, ale ako som spomínal, zatiaľ nezažila nejaké extra zimné podmienky, tak uvidíme tento rok, či ju poriadne prevetrám. :-) Na kúpu ma presvedčila dobrá cena. Frézu som po zakúpení zmontoval raz dva, hoci manuál bol napísaný dosť krkolomne a pre niekoho, kto sa nevyzná v takýchto strojoch, môže byť nezrozumiteľný. Fréza mi šetrí čas aj chrbát a na čerstvý sneh je naozaj perfektná, takže odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok