Najlepšie podložky na cvičenie 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Podložka na cvičenie – áno, či nie? Mnohí ľudia, ktorí s cvičením len začínajú, ale aj tí, ktorí sa mu venujú už nejaký čas, si stále nie sú istí v tom, či je podložka na cvičenie potrebná. Pri cvičení jogy, pilatesu, aerobiku alebo aj pri posilňovaní je pritom táto pomôcka nevyhnutná. A to nielen pri cvičení doma, ale aj vo fitness centre.

Ako vybrať podložku na cvičenie?

Dôvodov, prečo by ste na podložku na cvičenie nemali zabúdať, je hneď niekoľko. Zabránite odreninám na kolenách a lakťoch, bolestiam chrbtice či prípadným nechceným pošmyknutiam. Cvičenie na dlážke alebo parketách je veľmi nepohodlné, aj napriek pravidelnému čisteniu neviete, čo všetko sa na podlahe nachádza. Vďaka fitness podložke nedáte baktériám a vírusom žiadnu šancu. Podložku na cvičenie si treba vyberať starostlivo. Poradíme vám, ako na to.

Najlepšie podložky na cvičenie

Názov Hodnotenie Detail
Lifefit Yoga Mat   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sharp Shape ECO   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
GymBeam Yoga Mat   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Sharp Shape Shanti   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Schildkröt Fitness Mat   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Výhody podložiek na cvičenie

Fitnes podložka na rozdiel od štandardnej karimatky či uteráka, ktorý mnohí používajú pri cvičení ako náhradu, je mäkšia, čiže poskytuje dostatočné pohodlie, a je vyrobená z materiálu, ktorý sa nekĺže, takže vďaka nej predídete zraneniam. Podložka tlmí nárazy, čo je dobré nielen pre vaše kĺby, ale aj pre susedské vzťahy, pretože fitness podložka intenzitu zvukov tvorených pri cvičení zmierňuje. Taktiež chráni podlahu pred poškodením a vás oddeľuje od studenej podlahy, teda izoluje od chladu zo zeme.

Výhody fitness podložky

Ako vybrať podložku na cvičenie

Podložky na cvičenie používajú milovníci jogy, aerobiku i cvičenia s vlastnou váhou. Vzhľadom na ich široké využitie existuje niekoľko typov podložiek, ktoré sa líšia veľkosťou, hrúbkou a zameraním. Podložku si treba vyberať podľa typu a miesta cvičenia, typu postavy, ale aj materiálu.

Podľa typu cvičenia

Podložku na cvičenie si väčšina spája s jogou. Áno, pri cvičení jogy sa bez nej nezaobídete, avšak nie je to jediné cvičenie, pri ktorom vám môže byť podložka nápomocná. Použijete ju aj pri pilatese, gymnastike, aerobiku, cvičení s vlastnou váhou či pri posilňovaní.

  • Joga – pokiaľ je vašou záľubou joga, mali by ste si zvoliť špeciálnu podložku na jogu, tzv. jogamatku (yoga mat). Podložka by mala byť pevná a dostatočné dlhá, aby ste na nej mohli vykonávať všetky pozície. Dôležitá je protišmyková úprava, ktorá zastabilizuje váš pohyb, ale aj antibakteriálna úprava. Štandardnou hrúbkou sú 4 mm.
  • Pilates a naťahovanie – podložka na pilates by mala byť vyššia a mäkkšia. Vyberte si radšej čo najdlhšiu, aby bola čo najstabilnejšia.
  • Dynamické cvičenia (aerobic, gymnastika a pod.) – v tomto prípade je dôležitý protišmykový povrch, dostatočná výška a hustota kvôli tlmeniu dopadov. Podložka by mala mať výšku okolo 8 – 9 mm.

Podložky môžu byť jednodielne alebo viacdielne. Skladacie podložky na cvičenie alebo tiež modulárne či puzzle podložky pozostávajú z viacerých kusov, zvyčajne zo 4, ktoré sa dajú zložiť rôznymi spôsobmi. Môžete si tak zložiť podložku podľa potreby.

Podľa typu postavy

Pri výbere musíte zvážiť svoju výšku i hmotnosť. Pre štíhlejšie osoby je, paradoxne, vhodnejšia mäkkšia podložka a pre silnejšie postavy zas tenšia podložka (3 – 4 mm). Samozrejme, treba zvážiť aj pohodlie. Pokiaľ sa pri cvičení cítite nepohodlne a máte pocit otlačených kĺbov, siahnite radšej po hrubšej podložke, ktorú môžete časom vymeniť za tenšiu. Štandardne sa podložky vyrábajú na výšku do 180 cm, k dispozícii sú menšie aj väčšie veľkosti. V prípade, že máte vyššiu postavu, vhodnou voľbou pre vás bude long verzia podložky.

Cvičenie na fitness podložke

Podložky majú zvyčajne okolo 60 cm, ak potrebujete o niečo širšiu verziu, k dispozícii sú aj podložky so šírkou 68 cm. Myslite však na to, že po zrolovaní zaberú o niečo viac miesta, preto budete potrebovať viac miesta v taške alebo nastaviteľné popruhy na jej prenášanie.

Podľa miesta na cvičenie

Budete najčastejšie cvičiť doma, vo fitness štúdiu, v parku? Miesto cvičenia je rozhodujúcim parametrom pri výbere podložky na cvičenie. Hrubšie podložky bývajú zvyčajne ťažšie ako ich tenšie verzie a aj nepohodlnejšie na prenášanie. Pri domácom cvičení nemusíte riešiť hmotnosť podložky, preto si môžete dopriať hrubšiu karimatku na cvičenie, ak podložku prenášate a na váhe vám záleží, poohliadnite sa po univerzálnych 4 mm podložkách.

Na výber máte aj ultraľahké podložky na cvičenie, ktorých hrúbka sa pohybuje od 1 do 1,5 mm a v kufri vám nezaberú veľa miesta. Bývajú označené ako Travel alebo Superlite.

Materiál a povrch podložky

Gymnastická podložka môže byť vyrobená z niekoľkých druhov materiálu. Pri lacnejších podložkách je zvyčajne na výrobu používané klasické PVC, ktoré nie je recyklovateľné, čiže keď sa vám podložka poškodí, jediné, čo môžete urobiť, je vyhodiť ju. Alternatívou ku klasickému PVC sú k prírode šetrnejšie recyklované PVC materiály. Na výrobu podložiek sa používa aj prírodný kaučuk (s polyuretánovým povrchom, v kombinácii s korkom alebo mikrovláknom), juta, bavlna, TPE pena, NBR a EVA pena.

Podložka na cvičenie určená na jogu – jogamatka, yoga mat

Podložky z umelých materiálov nedokážu absorbovať pot tak dobre ako prírodné podložky. Majte preto po ruke vždy uterák, aby ste si ho v prípade potreby mohli položiť na podložku.

Podložky môžu mať buď drsnejšiu, alebo hladšiu štruktúru. Hladším povrchom sa vyznačujú predovšetkým podložky z PVC materiálu, je vhodnejší na pomalé cvičenia. Podložky s drsnejšou štruktúrou sú zas vhodné pri náročnejších cvičeniach.

Vzorované podložky

Fitness podložky môžu byť jednofarebné alebo vzorované, resp. viacfarebné. Pre ľudí, ktorí nechcú byť pri cvičení ničím rušení, je vhodnou voľbou jednofarebná podložka. Tí, ktorí chcú svoj mozog stimulovať vizuálne, si môžu vybrať z podložiek s rôznymi obrazcami, mandalami, geometrickými tvarmi. Ide len o vec vkusu, tento faktor výberu vaše cvičenie takmer neovplyvní.

Na plank i drepy

Podložka na cvičenie, časo nazývaná aj ako karimatka na cvičenie, je vhodná pre každého, kto má záujem o tréning v domácom prostredí, vo fitness centre či vo voľnej prírode. Okrem podložky k cvičeniu nič nepotrebujete. Môžete na nej robiť sklápačky, kliky, plank, drepy, mostík, ale aj jogu či aerobik. Fitness podložka je taktiež vhodná na rozcvičku alebo strečing.

Cvičenie na fitness podložke – plank

Nech už si zvolíte fitness podložku na akúkoľvek zo športových aktivít, nemali by ste pred cvičením zabúdať na strečing. Telo si vďaka nemu zahrejete, zlepší sa váš výkon a predídete zraneniam.

Penová karimatka na cvičenie?

Áno, ale len na začiatok. Penové karimatky nie sú veľmi odolné, navyše ich primárne určenie je zvyčajne iné ako cvičenie – turistika, kemping, outdoorové aktivity. Pokiaľ s cvičením začínate a ešte neviete, ktorú podložku zakúpiť, univerzálna penová karimatka je dobrá voľba. Avšak v prípade, že plánujete cvičiť pravidelne, investujte do podložky na cvičenie, ktorá má priľnavejší povrch a nebude sa vám pri cvičení kĺzať.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ohľadom podložiek na cvičenie máte množstvo otázok, týkajúcich sa správneho cvičenia i parametrov. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.

Existujú aj hypoalergénne podložky?

Áno, pre alergikov sú určené špeciálne podložky z hypoalergénneho materiálu. Pri výbere je dôležité sledovať obsah látok a farbív použitých pri výrobe.

Môžem na cvičenie používať aj penovú karimatku?

Áno, avšak jej odolnosť nie je vysoká. Ak plánujete cvičiť pravidelne, investujte radšej do kvalitnej fitness podložky. Tie sú ťažšie a priľnavejšie, nebudú sa preto pri cvičení kĺzať.

Akú podložku vybrať na jogu?

Pevnú a odolnú fitness podložku s antibakteriálnou úpravou, ktorá je dostatočne priľnavá. Ak si vyberiete dlhšiu podložku, môžete ju použiť aj na pilates alebo aerobik.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 08.08.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

09/05/2022 08:51
lenka

Zinenku Spokey Mandala som si kupila pred rokom a tento tyzden som ju nahnevana reklamovala. vsetky vlastnosti, pre ktoru som ju kupovala, sa po par tyzdnoch a mesiacoch vytratili. zinenka po odbaleni velmi zapacha, po mesiaci vypachne... potlac sa zacala po pa cviceniach zosuchavat a zostava na nohach, rukach, tele a obleceni... smyka sa - ci uz na podlahe, alebo ruky a nohy na nej, nie je stabilna. po pol roku sa zinenka zacala deformovat a natahovat do stran podla toho, ako sa na nej cvicilo, co je pri joge velmi nestastne a nebezpecne. upozornujem, ze som na leveli beginner 2, takze nic zavratne na zinenke necvicim... urcite ju neodporucam nikomu.. investujte do lepsej zinenky...

20/10/2021 08:05
Marcela

Na jogu používam podložku Spokey Mandala, ktorá sa predáva v krásnych vzorových vyhotoveniach. Materiál je kvalitný a páči sa mi protišmykové prevedenie, moja predchádzajúca podložka sa šmýkala kade tade. Podložka je príjemná na dotyk a ľahko sa zbalí vďaka gumičke s popruhom. Treba hľadať vhodný eshop, ja som našla taký, kde sú ceny o polovicu nižšie než v iných obchodoch. ;-)

18/10/2021 07:44
Nina

Na podložke GymBeam Yoga Mat sa cvičí super, ale druhýkrát by som už zvolila radšej inú. Podložka ma zaujala svojou cenou aj vyhotovením, páči sa mi, že sa nešmýka ani na plávajúcej podlahe, je mäkká a komfortná, ľahko sa zloží. Vadí mi však zápach umeliny, ktorý sa nevyvetral ani po mesiacoch používania.

13/08/2021 08:39
Filoména

Kúpila som si podložku Sharp Shape ECO Yoga mat Mirror, pretože ma zaujala svojím dizajnom. Vyzerá naozaj krásne a je dostupná vo viacerých motívoch. Vyberie si z nej každý. Materiál je veľmi príjemný, podložka je mäkká, no zároveň pevná, preto predpokladám dlhú životnosť. Oceňujem, že podložka pevne stojí na svojom mieste a nekĺže sa. Skvelé je, že sa môže prať v práčke, hoci som to ešte neskúšala. No ak to uvádza výrobca, snáď to tak aj bude a pranie jej nijakým spôsobom neublíži. Na domácu jogu, ale aj jogu v štúdiu je skvelá a ideálna. Veľmi ma prekvapilo, že je riadne ťažká a ťažšie sa aj roluje, keď je na zemi. K produktu bol aj popruh. Podložka mi vyhovuje aj rozmerovo, je fakt veľká a priestranná, preto sa na nej cvičí veľmi dobre. Hrúbka je tiež fajn a je vhodná nielen na jogu, ale aj na hocijaké iné cvičenie. Som s ňou spokojná, ja ju využívam hlavne doma, pretože kvôli spomínanej vyššej hmotnosti sa mi ju nechce prenášať.

12/08/2021 20:45
Milena

Mám podložku Power System Yoga Mat a som s ňou spokojná. Podložka je penová a príjemne mäkká, nešmýka sa mi na nej. Je ľahká, čiže jednoducho ju môžem prenášať na potrebné miesto. K dispozícii bola vo viacerých farebných variantoch aj dĺžkach. Ja som si vybrala tú dlhšiu. Škoda, že povrch sa začal pomerne rýchlo olupovať, čo síce na kvalitu podložky ako takej nemá vplyv, no kazí to je estetický vzhľad. Cena podložky je nastavená nízko a vyhovovali mi jej rozmery, preto som siahla práve po tomto modeli. Rozvinutá na zemi sa neskrúca, čo je problémom niektorých ešte lacnejších produktov. Už mi tu chýba len pútko na zrolovanie. Na jogu, ale aj ďalšie cvičenia je fajn.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok