Najlepšie elektrické konvektory 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Elektrické konvektory patria medzi najobľúbenejšie ohrievače, najmä pre svoju nízku cenu a kompaktný tvar – majú však aj svoje nevýhody.

Ako vybrať elektrický konvektor?

V článku vám prezradíme, kam sa konvektory hodia a do ktorých priestorov radšej zvoliť iný typ ohrievača, predstavíme najobľúbenejšie modely a poradíme, ako si el. konvektor vybrať.

Najlepšie elektrické konvektory

Názov Hodnotenie Detail
Concept KS 3007   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Elíz ECW 200   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Sencor SCF 2100WH   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Rohnson R-0420   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Klarstein Bornholm Single   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt

Elektrické konvektory – recenzie

Elektrický podlahový i na stenu – teplovzdušných konvektorov je na trhu množstvo, nielen čo sa typov, ale aj značiek a modelov týka. Cena nie je premrštená, avšak keď už do niečoho investujete, mali by ste dostať kvalitu. Ktorý konvektor obstál v našom teste najlepšie?

Najmä do menších miestností

Elektrické konvektory využívajú (ako už z názvu vyplýva) na ohrev šírenie tepla tzv. konvekciou. Pri tomto procese stúpa riedky a teda ľahký horúci vzduch nahor ku stropu, následne sa ochladzuje a ochladený klesá dolu, čím nastáva v miestnosti prirodzená výmena tepla.

Pri konvekcii sa vyhrieva celá miestnosť rovnomerne, na rozdiel od prenosu tepla sálaním. To je zároveň aj nevýhoda konvektorov, pretože teplo zo sálavých ohrievačov (napr. vykurovacie panely alebo infražiariče) pocítite okamžite, pokým pri ohreve konvektorom teplota v miestnosti stúpa iba pomaly.

Väčšina konvektorov podporuje rovnomerný ohrev aj vstavaným ventilátorom, ktorý vzduch rozháňa. S vírením vzduchu sa však víri aj prach, čo nie je veľmi ideálne pre alergikov.

Elektrický konvektor sa hodí predovšetkým do malých miestností

Keďže ohrievacie teleso v konvektore pracuje pri vysokej teplote, dochádza k tzv. prepaľovaniu prachu, čo vytvára slabý, no nepríjemný zápach.

Väčšina modelov konvektorov je vybavená termostatom s otočným ovládačom, ktorým môžete nastaviť približnú teplotu v priestore. Konvektor teda nebude bežať neustále, ale po vyhriatí miestnosti sa vypne a znovu sa zapne až po poklese pod nastavenú teplotu. Niektoré konvektory majú elektronický termostat, ovládaný tlačidlami. Na tých najlacnejších spravidla nájdete iba prepínače, ktorými môžete výkon hrubo regulovať v 2 či 3 stupňoch.

El. konvektory sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, niektoré môžete voľne položiť na zem, iné sú vybavené kolieskami, ďalšie zasa môžete primontovať na stenu. Ich výhodou sú pomerne kompaktné rozmery (hrúbka približne ako plochý radiátor) a nízka cena – kúpite ich už od cca 20 eur

Štandardom je 2 000 W

Pri el. konvektoroch sa spravidla stretnete s vykurovacím výkonom okolo 2 000 W. Horným limitom je 3 600 W, čo je max. výkon, aký zvládne bežná 230 V zásuvka a 16 A istič v zásuvkovom okruhu. Takýmto silným ohrievacím telesom však spravidla disponujú iba ohrievače veľkých rozmerov.

Výkon 2 000 W je dostatočný pre miestnosť s rozlohou 20 – 40 m2. Závisí to však od výšky stropu a od úrovne tepelnej izolácie daného objektu.

Ovládanie elektrického konvektora pomocou otočného regulátora

Pokým sálavé ohrievače i napr. slnko využívajú na ohrievanie okolitých objektov infračervené žiarenie, čím vyvolávajú okamžitý pocit tepla, konvektory musia vyhriať vzduch v celej miestnosti, čo nejaký čas trvá.

Pomôcť môže zabudovaný ventilátor, ktorý horúci vzduch rozháňa do priestoru. Žiaľ, v poslednej dobe ho výrobcovia do konvektorov nemontujú, pretože na prenos tepla konvekciou nie je nutný (horúci vzduch je riedky a stúpa hore samovoľne).

V kúpeľni opatrne

Niektorí výrobcovia umožňujú umiestniť el. konvektory aj do vlhkých priestorov, akými sú napr. kúpeľňa, šatňa, pivnica či miestnosť s bazénom.

Odolnosť el. zariadení voči vlhkosti sa vyjadruje skratkou IP a dvojciferným číslom. Pre umiestnenie vo vlhkých priestoroch by mal mať konvektor krytie aspoň IP24, čo znamená, že je odolný voči striekajúcej vode.

Napájanie elektrického konvektora

Ani to však neznamená, že ho môžete umiestniť do bezprostrednej blízkosti vane, sprchového kúta, umývadla či bazéna. V el. normách sú pre tieto priestory definované tzv. bezpečnostné zóny, ktoré siahajú do oblasti 60 cm od vane či nekrytého sprchového kúta.

Najrozumnejšie teda bude, ak umiestnite konvektor k protiľahlej stene, resp. do protiľahlého rohu, oproti vani či sprchovému kútu. El. zásuvky v kúpeľni by mali byť istené prúdovým chráničom s vybavovacím prúdom najviac 30 mA, aby ste predišli úrazu el. prúdom. Samozrejme, pri umiestňovaní sa v prvom rade riaďte návodom na použitie konkrétneho konvektora – ak to výrobca výslovne nezmieňuje, konvektor do vlhkých priestorov pravdepodobne nie je vhodný.

Na podlahu i na stenu

Mnohé el. konvektory sú vybavené stojanom pre umiestnenie na podlahu. Niektoré z nich môžete tiež pomocou dodaného príslušenstva pripevniť napevno na stenu.

Elektrický konvektor na stenu

Lacnejšie konvektory majú nízku hmotnosť (spravidla do 5 kg), taže prenášania ani uchytenia do steny sa nemusíte obávať. Horšie je to však s dizajnovými modelmi, ktoré majú sklenený predný panel – ich hmotnosť môže presiahnuť 10 kg. Výrobcovia ich teda často vybavujú kolieskami, no pozor si dajte aj pri montáži na stenu a použite dostatočne silné rozperky (hmoždinky) a skrutky, vhodné do vášho typu steny. Tie pribalené ku konvektoru bývajú často poddimenzované.

Pri montáži napevno si taktiež premyslite, či máte v blízkosti 230 V zásuvku. Väčšina konvektorov má totiž napájací kábel s dĺžkou do 2 m.

Nie je termostat ako termostat

Aj tie najjednoduchšie elektrické konvektory majú spravidla výkon nastaviteľný v aspoň 2 stupňoch

Väčšina je však vybavená jednoduchými termostatmi s mechanickým ovládaním, pomocou ktorých si môžete v miestnosti zhruba nastaviť teplotu, aká vám vyhovuje. Termostaty nebývajú ciachované podľa teploty a teda ani ich stupnica nebýva vyznačená v °C. Jednoduché termostaty sú však aj tak ovplyvňované teplom z konvektora, takže mávajú občas problém udržať stálu teplotu v miestnosti.

Lepšie sú na tom konvektory s elektronickým ovládaním. Bývajú tiež vybavené displejom, ktorý ukazuje aktuálnu teplotu či iné prevádzkové stavy.

Termostat s mechanickým ovládaním

Elektronicky ovládané konvektory často disponujú aj časovačom. Jednoduchý denný časovač vám umožní nastaviť si dobu, po ktorej sa konvektor vypne (rozsah väčšinou niekoľko hodín, prípadne 0 – 24 h). S prepracovanejším týždenným časovačom si môžete naprogramovať teploty na konkrétnu časť dňa pre konkrétny deň v týždni, spravidla s presnosťou na minúty.

Konvektory s elektronickým ovládaním majú jednu veľkú nevýhodu. Po výpadku el. prúdu a jeho opätovnom spustení nezačnú znovu kúriť a prepnú sa iba do pohotovostného režimu. Kvôli tomu ich nemôžete využiť na vykurovanie pri zníženej odbernej tarife elektriny (tzv. nočný prúd), keďže pri tomto spôsobe sú spínané jednotlivé 230 V zásuvky. Taktiež ich nemôžete využiť pri ovládaní vykurovania na diaľku cez internet, napr. v systémoch domácej automatizácie. V týchto situáciách vám neostáva nič iné, iba využiť klasický konvektor s mechanickým ovládaním.

Bezpečnosť nadovšetko

Využívanie el. konvektora sa (okrem už spomínaného úrazu el. prúdom) spája s niekoľkými ďalšími rizikami, na ktoré však výrobcovia často myslia a riešia ich bezpečnostnými funkciami:

  • Ochrana proti prehriatiu – je tvorená tepelnou poistkou, ktorá konvektor vypne v prípade, ak konvektor prekročí max. prípustnú teplotu, pri ktorej by hrozilo roztavenie ohrievacieho telesa či iných jeho súčastí a následný požiar. Táto situácia môže nastať napr. ak konvektor nechtiac zakryjete závesom, oblečením či umiestnite do príliš tesného priestoru, v ktorom nebude mať horúci vzduchu možnosť prúdiť.
  • Poistka proti prevrhnutiu – pri prevrhnutí na koberec sa tento môže prehriať a od horúceho tela konvektora vznietiť. Niektoré modely sú preto vybavené senzorom náklonu, ktorý konvektor v prípade prevrhnutia vypne.
  • Detská poistka – touto ochranou sú vybavené najmä konvektory s elektronickým ovládaním. Ovládacie tlačidlá sa zablokujú a dieťa teda ich náhodným stlačením nemôže konvektor spustiť alebo zmeniť nastavenie.

Ďalšie parametre a funkcie el. konvektorov

  • Senzor otvoreného okna – konvektor vyhodnotí rýchly pokles teploty (spravidla o 5 °C) ako otvorené okno a dočasne vypne vykurovanie, aby neplytval el. energiou.
  • Diaľkové ovládanie – umožní vám ovládať nastavenie konvektora z pohodlia pohovky či kresla pomocou diaľkového ovládača.
  • Ekonomický režim – výrobcovia sa pomocou neho snažia znížiť spotrebu el. energie na minimum, avšak na úkor vykurovacieho výkonu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Elektrické konvektory sú založené na princípe konvekčného vykurovania. Ohrievač absorbuje studený vzduch z okolia, vyfúkne ho cez vykurovacie teleso a týmto spôsobom zohrieva miestnosť. Elektrické konvektory sú veľmi obľúbené, pretože dokážu vykúriť celú miestnosť. Treba si však vybrať správne. Mali by ste sledovať parametre, technické vlastnosti a odpovedať si na niekoľko základných otázok:

Aké výhody a nevýhody má konvekčné vykurovanie?

Najväčšou výhodou je pomerne nízka nákupná cena, čo platí nielen o elektrických, ale aj plynových a krbových systémoch. Zvyčajne majú tieto zariadenia dostatočne rýchly nábeh teploty vzduchu, čiže vykúria miestnosť dostatočne rýchlo. Nevýhodou je vyššia spotreba energie, ako napr. v prípade infrakúrenia.

Je normálne cítiť po prvom zapnutí konvektora zápach spálenia?

Áno, je to normálny jav. Počas prvých minút prevádzky dochádza k vypaľovaniu ochrannej vrstvy konzervačného mazacieho prostriedku, preto môžete cítiť mierny zápach.

Kam všade sa dá konvektor umiestiť?

To závisí od typu konvektora, ktorý si vyberiete. Niektoré konvektory sú voľne stojace, niektoré sú podlahové a niektoré sú určené na stenu.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 25.08.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 09:56
Jano

Pomerne lacný a dobrý so slušným výkonom je EWT CLIMA 20 TLS. Má termostat aj kontrolné svetlo a krytie IP24. Páči sa mi prevedenie, poistka proti prehriatiu aj možnosť nastaviť si výkon. Vďaka kolieskam sa ľahko prenáša tam, kam práve potrebujem. Pre mňa doposiaľ neznáma značka, ale neľutujem, že som tento produkt kúpil.

31/05/2022 15:06
Sabi

EWT CLIMA 20 TLS je fajn výrobok. Plusom je termostat, kontrolné svetlo a krytie IP24. Dizajn je minimalistický, vyhrievanie je dostatočne rýchle. Oceňujem tiež poistku proti prehriatiu. Je to vhodný produkt aj do kúpeľne.

11/12/2021 08:54
Gabika

Kvalitný výrobok je VIGAN THV1. Je ľahký a hneď sa ohreje, navyše pekne vyzerá. Páči sa mi extrémne tichý chod, veľmi dobré kúrenie a jednoduchá montáž nožičiek. :-) Produkt za takúto cenu ma milo prekvapil svojim výkonom. Len škoda, že prívodová šnúra nebola aspoň o kúsok dlhšia.

15/11/2021 08:11
Peter

Na konvektory Klarstein Bornholm sa mi páči výkon a dizajn. Stačí si nastaviť požadovanú teplotu a má to aj časovač či funkciu eco, čiže spotrebuje menej energie. Za mňa je tento ohrievač super, predtým sme mali aj iné a neboli sme s nimi natoľko spokojní. Mínusom je veľmi slabý slovenský návod.

22/07/2021 21:36
Lula

Mám Elíz EL 1500 INV WiFi a som s ním spokojný. Cena bola síce vyššia, ale oplatilo sa priplatiť si, pretože sa to odrazilo na kvalite produktu. Konvektor má moderný dizajn v bielej farbe a je naozaj tenučký s hrúbkou menej než 6 cm. Páči sa mi inteligentné elektronické ovládanie vďaka zabudovanému WiFi či široká škála nastavení časovača a teploty. Skvelý je aj farebný displej, vďaka ktorému mám prehľad o nastavení. Oceňujem tiež samoreguláciu výkonu, to znamená, že keď sa nameraná teplota v miestnosti blíži k nastavenej teplote ohrevu, inteligentná elektronika postupne znižuje jeho výkon. Spočiatku mi chvíľu trvalo, než som konvektor spároval, ale potom to už fungovalo veľmi dobre. Pre mňa je invertorová technológia najlepší možný spôsob ohrievania. Tento produkt rozhodne odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok