Najlepšie pákové kávovary 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak si chcete dopriať najkvalitnejšiu kávu, nezaobídete sa bez tzv. pákového kávovaru. Len s ním totiž budete mať prípravu espressa a teda i jeho výslednú chuť plne pod kontrolou. Pákové kávovary však nie sú vhodné pre každého.

Ako vybrať pákový kávovar

Poradíme vám, ako si taký kávovar vybrať a predstavíme vám tiež najobľúbenejšie modely pre domáce použitie.

Najlepšie pákové kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Sage BES875BSS   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
DeLonghi EC 685.M   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sage SES878BTR   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor SES 6010SS   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Krups XP442C11   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Pákové kávovary – recenzie

Pákový kávovar je na vyššom leveli ako jeho automatický kolega a mali by nad ním rozmýšľať len kávičkári, ktorí majú s jeho obsluhou už nejaké skúsenosti. Vyskúšali sme zopár obľúbených modelov a pripravili pre vás recenzie. Ktorý kávovar vás zaujal?

Najchutnejšia káva, zdĺhavá príprava

Najväčšou výhodou pákových kávovarov (nazývaných aj pákové espressovače) je, že si sami môžete zvoliť hrúbku namletia v mlynčeku, množstvo a spôsob utlačenia kávovej suroviny v dávkovacom sitku. Vďaka tomu si môžete na jedinom kávovare s jediným typom kávy pripraviť zakaždým espresso s inou chuťou.

Po pákovom kávovare teda siahnite v prípade, že chcete s prípravou experimentovať a objavovať nové chute.

Káva z pákového kávovaru patrí medzi najchutnejšie

Nevýhodou pákového kávovaru je, že pri príprave kávy strávite omnoho viac času. Vyžadujú si taktiež viac starostlivosti a údržby než automatické espressovače. 

Ak ste zvyknutí na svoju obľúbenú chuť kávy a nechcete ju meniť, siahnite radšej po automatickom espressovači. Navyše, v rannom zhone na mletie kávy, utláčanie do sitka a následné čistenie spravidla nebýva priestor.

Ako vybrať pákový kávovar

Príprava skutočne dobrej kávy je umenie. S pákovým kávovarom to však môžete zvládnuť pomerne jednoducho. Chce to len trochu cviku. Ako si ho však vybrať? Všímajte si nasledujúce parametre.

Základom je chutné espresso

Základným nápojom, ktorý vám pákový kávovar pripraví, je espresso. Ide o kávový nápoj v malej šálke, ktorý má objem cca 30 ml a veľmi intenzívnu kávovú chuť.

Kvalita i chuť espressa závisí od mnohých faktorov – typu kávovej suroviny, jej množstva v sitku (odporúča sa cca 7 g), ale aj spôsobu jej utlačenia a hrúbky namletia. 

Čerstvo namletá káva sa vkladá do špeciálneho sitka, ktoré sa zaistí pákou (odtiaľ názov pákové). Cez ňu potom preteká horúca voda pod vysokým tlakom, ktorá je vytláčaná cez malé otvory v spodnej časti. Práve tlak je jedným z dôležitých parametrov, vo vnútri sitka by mal dosiahnuť aspoň 9 barov. Keďže tlak kolíše, za kvalitné pákové kávovary považujú skutoční znalci také, ktoré sú vybavené čerpadlami, schopnými vyvinúť tlak aspoň 15 barov.

Pákový kávovar DeLonghi

Väčšina kávovarov aspoň nižšej strednej triedy toto kritérium spĺňa, pri lacných pákových kávovaroch sa stretnete aj s neobvykle nízkymi hodnotami (napr. 3 bary). Od nich dajte radšej ruky preč, je to totiž znamenie, že taký kávovar nie je vybavený čerpadlom a voda je poháňaná iba tlakom pary. Týmto spôsobom dobré espresso nikdy nepripravíte.

S mliekom i cappuccino a latte

Štandardné espresso neobsahuje mlieko, no pre prípravu nápojov ako cappuccino či latte budete potrebovať čerstvo našľahanú mliečnu penu z klasického kravského mlieka.

Na našľahanie slúži parná tryska, z ktorej vychádza horúca para zmiešaná so vzduchom pod vysokým tlakom. Väčšina espressovačov je touto tryskou vybavená, v niektorých nájdete tiež samostatný zásobník na mlieko. Ak ho kávovar nemá, mlieko musíte našľahať v samostatnej nádobe. Najčastejšie sa na to používa kanvička z nehrdzavejúcej ocele, v balení lacnejších modelov ju nenájdete. 

Na latte budete potrebovať vyšší pohár – väčšina kávovarov ich umožňuje vložiť po odobraní mriežky na odkvapkávacej miske. I tak sa však do niektorých modelov tie najvyššie poháre na latte nezmestia.

Príprava kávy v pákovom kávovare

Kávové nápoje nemusíte pripravovať iba z čerstvo namletej kávy. Niektoré espresso kávovary vám umožnia pracovať aj s tzv. porciovanou kávou v E.S.E. podoch, ktoré vzhľadom pripomínajú guľaté čajové sáčky. 

Takmer každý pákový kávovar vám ponúkne aj možnosť dávkovania horúcej vody (napr. na čaj). Vďaka tejto funkcii tak môžete rýchlovarnú kanvicu odložiť do skrine a na kuchynskej linke budete mať zrazu o niečo viac miesta.

Množstvo kávy a iné nastavenia

Väčšina pákových kávovarov vám umožní pripravovať i 2 šálky kávy súčasne. V tom prípade musíte použiť sitko na dvojité množstvo mletej kávy. 

Tryska na horúcu vodu

Tie lacnejšie prístroje nemajú presné dávkovanie vody a ovládajú sa tak, že pre vytečenie kávy musíte tlačidlo po celý čas držať. Na tých lepších je množstvo prednastavené a najlepšie modely vám ho dokonca umožnia naprogramovať podľa vašej chuti či veľkosti šálky.

Tie najlepšie vám umožnia tiež nastaviť teplotu kávy, ak vám tá prednastavená nevyhovuje.

Hlučnosť, príkon a spotreba

Žiaľ, espressovače nepatria medzi najtichšie spotrebiče. Ich hlučnosť spravidla spôsobuje čerpadlo pri výdaji kávy alebo horúcej vody. S jeho činnosťou sú často spojené aj vibrácie, ktoré sa viac prejavia pri konštrukčne nedokonalých kávovaroch s nedostatočne zlícovanými dielmi z plastov.

Hlučnosť v decibeloch spravidla výrobcovia nešpecifikujú, preto sa budete musieť spoľahnúť iba na subjektívne hodnotenie.

Parametre výberu pákového kávovaru

Čo sa týka spotreby energie, výrobcovia ju taktiež spravidla neudávajú (v parametroch niektorých modelov nájdete energetickú triedu). Musíte sa tak orientovať podľa príkonu vo wattoch. Tu platí, že čím je príkon vyšší, tým vyššia je i spotreba energie, no tým rýchlejšie sa kávovar nahreje a pripraví na výdaj kávy. Príkon sa zvyčajne pohybuje od 900 do 1 700 W a najrýchlejšie pákové kávovary sa nahrejú už za cca 10 s.

Energiu vám pomôže ušetriť funkcia automatického vypnutia, ktorá vypne kávovar po určitom čase nečinnosti.

Ďalšie parametre a funkcie pákových kávovarov

  • Automatické čistenie a odvápňovanie – vďaka tejto funkcii sa kávovar sám prepláchne, či už čistou vodou, prípadne s použitím čistiaceho prostriedku alebo prostriedku na odvápnenie, ktorý doň pridáte a ktorý odstráni usadený vodný kameň. Niektoré kávovary vás na potrebu odvápnenia upozornia automaticky po niekoľkých stovkách použití, na presné upozornenie ale musíte spravidla najprv zmerať tvrdosť vody pomocou priložených testovacích prúžkov a naprogramovať jej výslednú hodnotu v kávovare.
  • Nahrievanie šálok – kvalitné espresso patrí do horúcej šálky, preto je väčšina espresso kávovarov vybavená vyhrievacou platňou na vrchnej strane, kam by ste mali šálky uložiť hore dnom. Pri väčšine kávovarov nahrievanie trvá dlho a nie každému sa chce čakať.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Padla vaša voľba na pákový kávovar? Príprava kávy je síce náročnejšia ako napr. v automatickom kávovare, avšak milovníci kávy si z nej môžu urobiť každodenný rituál. Pred samotnou kúpou najvhodnejšieho modelu do vašej domácnosti si treba odpovedať na niekoľko praktických otázok:

Ako presne sa pákový kávovar ovláda?

Príprava kávy začína zomletím kávových zŕn. Namletú zmes treba natlačiť do špeciálneho sitka, umiestniť ho do páky a tú zafixovať na určené miesto. Nádobu na vodu môžete naplniť pred alebo po pridaní mletej kávy do kávovaru. Prístroj stačí už len zapnúť a počkať si na lahodný nápoj.

Potrebujem k pákovému kávovaru aj mlynček na kávu?

Keďže väčšina modelov (týka sa to najmä tých na domáce použitie) nemá integrovaný mlynček a ani zásobník na mletú kávu, budete externý mlynček na kávu potrebovať. Odporúčame vám pozrieť si náš návod a recenzie rôznych mlynčekov na kávu.

Akým spôsobom sa treba o pákový kávovar starať?

Pokiaľ kávovar používate každý deň, mali by ste každý deň vyčistiť hlavice, filtre a sitká. Potrebné je utrieť výdajník pary a odčerpať vodu z výdajníkov vody. Raz týždenne by ste mali vyčistiť všetky odnímateľné časti špeciálnym prostriedkom.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 09.04.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/02/2024 11:20
Jozef

Co je to za hlupost, ze pakovy kavovar je narocnejsi na udrzbu. Po pouziti staci oplachnut paku a sitko a hotovo. Otriet telo kavovaru a okolie je snad samozrejmost. Pozrite si kolko bordelu ostava v automate a ako komplikovane sa vsetko cisti. A to nehovorim o moznosti jednoducho vycistit sparovaciu jednotku a vsetky cesty ktorymi kava preteka.

24/05/2022 22:23
Ali

DeLonghi ECO 311 BK robí solídnu kávu. Páči sa mi retro dizajn, dobrý výkon a jednoduchá údržba. Pomer ceny a kvality je dobrý. Vadí mi len hlučnosť a to, že vyššie šálky sa nezmestia pod páku. Ešte sa občas stane, že z trysky na naparovanie mlieka sa občas uvoľní trocha vody. Pri tejto cenovej úrovni je káva chutná.

07/01/2022 19:33
Erika U.

Kávovar Klarstein Passionata Rossa robí výbornú kávu. Pomer ceny a kvality je za mňa super. Obsluha je jednoduchá a dizajn pekný, celkovo je kávovar kvalitne spracovaný. Tlak až 20 barov je výhodou a mínusom je, že vybrať sitko chce trocha cviku. Chod je tichý a nie sú tu žiadne zbytočné funkcie navyše, takže sme spokojní.

12/11/2021 12:32
Adam

Veľké sklamanie z kávovaru ROHNSON R-972. Páka síce funguje dobre, ale tryska na mlieko je úplne príšerná. Vôbec nešľahá tak, ako by mala. A jej umiestnenie je tiež veľmi nešťastné, ledva sa mi tam vojde kanvička v správnej pozícii. Nepochopil som ani zmysel dvoch rôznych filtrov a český aj slovenský návod je úplne tragický.

17/07/2021 19:54
Lucka S.

Svojím elegantným vzhľadom ma na prvý pohľad zaujal pákový kávovar Krups Virtuoso. Rozmerovo patrí k menším, preto sa hodí do našej malej kuchyne a pripravená káva je zakaždým dobrá, takže čo sa týka kvality kávy mu nemám čo vytknúť. Konštrukcia je masívna a pôsobí stabilným dojmom. Veľké plus dávam za to, že kávovar dokáže vykúzliť veľmi dobrú kávu aj z menej kvalitnej kávy. :-) Páči sa mi, že tryska dobre pení a po použití sa navyše veľmi dobre čistí, nakoľko je možné zložiť ju. Nahrievanie je rýchle a manipulácia jednoduchá, takže káva je raz dva hotová. Škoda, že sa sem nevojde väčší hrnček, avšak to som pri takejto veľkosti kávovaru predpokladala už pred kúpou, preto to nevnímam ako výrazné mínus. Kávovar je super.

17/07/2021 08:42
Maja

Som vášnivá milovníčka kávy a keďže najradšej mám espresso, hľadala som vhodný kávovar, ktorý bude vyhovovať mojim podmienkam. Kúpila som napokon pákový kávovar Klarstein Passionata Rossa 20, ktorý ma zaujal svojim dizajnom, celkovým prevedením aj funkciami. Kávovar má tlak 20 barov, jednoducho sa obsluhuje, rýchlo sa nahrieva a spracovanie je veľmi funkčné. Kapacita nádržky je až 1 liter a plus dávam aj za vypustenie nadbytočného tlaku do odkvapkávajúcej nádoby. V rámci obsluhy je všetko prehľadné, preto tento kávovar používam s radosťou. Je praktický a kompaktný, na kuchynskej linke nezaberie veľa miesta a kávu robí naozaj výbornú. Oceňujem tichý chod i šikovné pridržanie sitka v páke pri čistení. Mlieko sa pekne napení, káva má preto krásnu a bohatú penu. Páči sa mi aj príprava dvoch šálok káv súčasne a myslím si, že cena plne zodpovedá kvalite. Okrem espressa si môžem pripraviť aj capuccino či latte, takže sa nemusím obmedzovať na jeden druh kávy.

16/07/2021 07:08
Ester

Skvelý kávovar je DeLonghi EC 685.W, má krásny dizajn, jednoduché ovládanie a kávu si viem vďaka nemu pripraviť rýchlo. Rozmerovo je kompaktný a taký šikovný, že sa mi zmestí aj na užšie miesto kuchynskej dosky. Stroj pracuje spoľahlivo a zatiaľ som neprišla na žiadne výrazné nedostatky. Tento kávovar je vhodný do domácností, v ktorých sa pije tak 5 až 6 káv denne. Kávovar má všetky dôležité funkcie a robí výbornú penu, čo veľmi oceňujem, pretože s penou vyzerá káva ešte lákavejšie a lahodnejšie. Plus dávam za pomerne nízku hlučnosť počas prevádzky, pretože môj predchádzajúci kávovar bol o dosť hlučnejší. Nemusela som nastavovať ani voliteľné možnosti tvrdosti a teploty vody a aj bez týchto nastavení je káva kvalitná. Cena kávovaru bol veľmi dobrá, preto som maximálne spokojná a odporúčam ho aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok