Najlepšie USB huby 2024 – recenzie, test, porovnanie

USB huby nemajú nič spoločné s ústnou dutinou ani rastlinou faunou a flórou. Ide o doplnkové príslušenstvo, ktoré sa zíde predovšetkým používateľom notebookov. A zvlášť vtedy, ak notebook nedisponuje dostatočným počtom USB portov. Pretože, ako vieme, USB portov nikdy nie je dosť. V zásade môžeme USB hub pomenovať aj ako USB rozbočovač. Kedy sa vám môže USB rozbočovač hodiť? Dá sa použiť aj v aute? Podľa čoho vyberať?

Ako vybrať USB hub?

Potrebujem ho? V prvom rade si treba ujasniť, či vlastne takéto doplnkové príslušenstvo naozaj potrebujete. Hoci, ak hľadáte spôsob, akým mať k notebooku pripojenú drôtovú myš, externú drôtovú klávesnicu, externé reproduktory, slúchadlá, chladiacu podložku, USB kľúče, flash disk súčasne, nepochybne USB rozbočovač potrebujete. Možno prídete na to, že tých USB portov budete naozaj potrebovať viac, ako ponúka váš notebook. Práve vtedy prichádza na scénu USB hub s napájaním. I pri jeho výbere si však je potrebné všímať niekoľko parametrov.

Najlepšie USB huby

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link UH700   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
TP-Link UH720   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
I-Tec USB 3.0   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Aga Mini USB Hub   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

USB huby – recenzie

USB hub s napájaním, USB hub do auta alebo USB hub C? Rozbočovač je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí majú nedostatok USB portov na počítači, prípadne im chýba Ethernet port alebo jack vstup. Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov a pripravili pre vás krátke recenzie.

Ako USB hub vybrať?

Čo je primárnym kritériom? No, samozrejme, počet portov, ktoré budete potrebovať, teda množstvo portov, ktoré využijete a možno budete mať ešte nejakú tú rezervu. Cena USB hubu nie je nijak závratná, hoci nájdu sa aj unikátne profesionálne USB rozbočovače, ktoré dokážu cenou prekvapiť, no v zásade tie sú určené pre IT technikov, grafikov, ktoré často disponujú aj iným ako USB rozhraním.

Existujú USB rozbočovače s klasickým USB rozhraním, no na trhu sú aj multifunkčné USB huby, ktoré disponujú audio, video vstupmi či čítačkou pamäťových kariet, no v tomto smere už mnohé závisí od vašich potrieb. Ďalším parametrom je aj napájanie a rolu môže zohrať i veľkosť a kompaktnosť USB hubu.

Rozhranie – typy portov

Skôr, ako začnete hľadať USB hub s najväčším množstvom USB portov, si uvedomte, aký typ portu má váš notebook alebo stolový počítačtablet či smartfón. V tomto prípade je potrebné si všímať vstupné rozhranie, a teda či ide o USB 2.0, USB 3.0 alebo idete USB hub pripájať k zariadeniu s USB-C rozhraním.

USB hub k notebooku

Následne musíte pri výbere dávať pozor aj na výstupné USB konektory. Nie je totiž istotou, že zariadenie bude vybavené iba najrýchlejším USB vstupom – USB 3.2, USB 3.0/3.1. Niekedy máte na výber aj starší štandard USB 2.0. Hlavný rozdiel je v rýchlosti prenosu dát. USB 3.0 je až 10x rýchlejší ako jeho predchodca. USB 2.0 je vhodné pre pripojenie napríklad reproduktorov, počítačovej myši alebo klávesnice. Naopak, ak chcete mať k USB hubu pripojené hlavne USB kľúče či externé HDD, vtedy rozhodne neváhajte a investujte do hubov s najnovším USB rozhraním.

Ak vyžadujete, aby ste rozhranie vášho zariadenie rozšírili, v takom prípade nebudete potrebovať klasický USB rozbočovač, ale multifunkčný USB hub, ktorý môže okrem USB portov obsahovať aj HDMI konektor, 3,5 mm jack, slot na pamäťové SD a micro SD karty. Vzácnosťou sú multifunkčné USB huby s Ethernet rozhraním. Ak potrebujete využívať USB rozbočovač v aute, vystačíte si s klasickým a lacnejším. Zapojiť ho môžete do USB portu v aute a následne môžete využívať ďalšie porty pre nabíjanie.

Spôsob napájania

Niektorých možno tento fakt prekvapí, no je pravda, že USB hub nemusí energeticky zásobovať práve zariadenie, na ktorom jeho funkcie využívate. Reč je o USB huboch, ktoré teda na svoju aktívnu činnosť využívajú práve napätie z daného zariadenia. Sú lacnejšie, praktickejšie i kompaktnejšie, pretože pre ne nepotrebujete pripojenie priamo do elektrickej siete či z externej nabíjačky.

Avšak potreby zákazníkov sú rôzne a dnes sú na trhu takisto USB rozbočovače, ktoré sú energeticky nezávislé od daného zariadenia a pripájajú sa napríklad priamo do elektrickej siete. Aká je ich výhoda? Úzko súvisí s výstupným napätím, ktorého podstatu si vysvetlíme v ďalšom odseku. Podstatné však je, že USB huby s externým zdrojom energie môžete využívať aj mimo používania počítača a podobne.

Multifunkčný USB hub

Zároveň majú výhodu, že nehrozí preťaženie rozbočovača ani vášho zariadenia. Preto si treba uvedomiť, že každé zariadenie, ktoré je pripojené k vášmu zariadeniu skrz rozbočovač a nemá externý zdroj napájania, vykonáva istý odber a pri energeticky náročnejších zariadeniach môže dôjsť k preťaženiu a rozbočovač prestane fungovať.

Výstupné napätie rozbočovača

Ako sme už vyššie písali, vybrať si pri kúpe môžete medzi rozbočovačmi, ktoré fungujú mimo pôvodného zdroja alebo medzi rozbočovačmi s externým zdrojom napájania (elektrická sieť alebo batéria). V drvivej väčšine je to prvá možnosť, no čo treba zvážiť?

Každé zariadenie pripojené napríklad k notebooku čerpá z USB portu určité množstvo energie, počítač tak prerozdeľuje to USB portov isté množstvo napätia, aby pripojené zariadenia mohli fungovať. Pri danom USB hube môžete sledovať údaj, ktorý vám prezradí, aké je jeho výstupné napätie. Ak je výstupné napätie napríklad 500 mA a počítačová myš má odber 100 mA a reproduktory 400 mA, rozbočovač je plne vyťažený a ďalšie pripojenie zariadenia s vyšším odberom môže spôsobiť jeho preťaženie.

Preto uvažujte aj o tom, čo budete k USB hubu pripájať. Ak chcete, aby váš rozbočovač zariadenia nabíjal napríklad aj keď je váš počítač vypnutý, USB hub a jeho externý zdroj energie je ideálne riešenie. Samozrejme, pri určitej záťaži to zvládne i klasický USB rozbočovač. Takéto USB rozbočovače (externý zdroj energie) využívajú najčastejšie grafici, IT technici alebo profesionálne grafické či akustické štúdiá.

Počet portov

Počet výstupov je predovšetkým otázkou na samotného kupujúceho. Musíte si teda zhruba zrátať, koľko zariadení budete mať pripojených k počítaču. Ako sme už vymenovali skôr – počítačová myš, klávesnica, reproduktory, flash disky, smartfón, tlačiareň, externý disk alebo iné. Vždy pri počte portov rátajte s určitou rezervou navyše, plus – mínus dva porty.

USB hub so 4 USB portmi

Dnes zakúpite od USB rozdvojky s dvoma USB portmi až USB huby s 4 či 10 portmi. Ak potrebujete multifunkčný rozbočovač, zrejme sa nedočkáte takého počtu USB portov, no na druhej strane budete mať rozbočovač so širokospektrálnym využitím.

Kompaktnosť

Vo svojej podstate sú USB huby malým príslušenstvom, ktoré sa zmestí do kabelky, vážia málo a zároveň nejde ani o nejaké neforemné konštrukcie. Ak plánujete USB rozbočovače používať na cestách, vyberajte spomedzi kompaktných USB hubov, ktoré sa vám pohodlne vojdú aj do vrecka. Spravidla však vždy ide o kompaktné a skladné modely. Ak budete mať naopak USB rozbočovač doma na stole, kde bude mať prevažne stále miesto, zrejme vás až tak jeho rozmery zaujímať nebudú, no aj tak nepotrebujete mať na stole žiadnu veľkú škatuľu. Taktiež si všímajte dĺžku kábla tak, aby vám vyhovovala. To platí aj v prípade USB hubu s externým zdrojom energie.

Obľúbení výrobcovia

A že ich nie je málo. V zásade ťažko vyberať, pretože v rámci tohto segmentu nájdete množstvo výrobcov, z ktorých môžete natrafiť len na nekvalitných alebo kvalitných. Pri USB huboch nie je priveľmi o čom polemizovať. Z hľadiska pomeru ceny a kvality rozhodne odporúčame výrobcov ako AxagoHamaI-Tec či LogiLink. Chybu nespravíte ani keď sa poobzeráte po USB huboch značky TrustTP-Link alebo Akasa.

Cena

A ako je na tom cena takéhoto príslušenstva? Vôbec sa nemusíte obávať. USB rozbočovače kúpite rádovo aj pod 10 eur. Ak vám stačí USB hub so 4 portmi, nemáte ani čo riešiť a svoju úlohu buď zvládne, alebo vás jeho strata nebude nijak výrazne bolieť.

Z nižšej cenovej kategórie by sme potom mohli urobiť hranicu niekde medzi 15 až 40 eurami. V tejto cenovej kategórii už nájdete všetko, čo bežný používateľ vyžaduje. K dispozícii je rýchle USB 3.0/3.1 rozhranie a pohodlne natrafíte aj na multifunkčné USB huby. Drahšie splnia požiadavky i náročnejších používateľov.

Áno, investovať môžete do USB rozbočovača aj viac ako 40 eur, no v tomto prípade sa už človek možno zameriava na dizajn a hľadá multifunkčný rozbočovač s vyšším počtom USB portov, ako aj rôznym iným typom rozhrania. Takisto požaduje externý zdroj napájania s vysokým výstupným napätím. Napríklad napájanie monitorov cez HDMI porty, pripojenie externých hard diskov a podobne.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber USB portu nie je náročný. Stačí si všímať najmä spôsob napájania, počet a typy portov a výstupné napätie rozbočovača. Ak sa ešte stále neviete rozhodnúť pre ten správny model, možno vám pomôžu odpovede na často kladené otázky ohľadom tohto elektronického zariadenia.

Kde kúpiť USB hub?

USB huby nájdete v každej predajni s elektronikou – a to v kamennej i internetovej. Odporúčame vám napr. e-shopy Alza, Datart alebo TPD.

Môžem si USB hub kúpiť aj z druhej ruky?

Samozrejme, aj táto možnosť je dostupná, pri elektronických zariadeniach vám ju veľmi neodporúčame. Predsa len na prvý pohľad nezistíte, ako bolo s USB hubom zaobchádzané či koľko už má toho "odžité".

Na čo všetko využijem multifunkčný USB hub?

Nachádza sa na ňom slot na pamäťové karty SD a microSD, čiže si poľahky prenesiete videá či fotografie z telefónu do počítača. HDMI vstup využijete napr. na pripojenie monitora a Ethernet rozhranie na pripojenie internetového kábla. Niektoré majú jack vstup, takže môžete pomocou USB rozbočovača počúvať aj hudbu.

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 10.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 10:20
Cyril

Hama 12177 bola za dobrú cenu. Mám ju v bielej farbe, celkovo sa mi páči dizajn a kompaktnosť. Mínusom je, že podporuje len staršie rozhranie USB 2.0, čo je na túto dobu horšie... a nepodporuje Linux. Káblik má len 20 cm, čiže je dosť krátky. S kúpou som však spokojný, potreboval som len pripojiť reproduktory a chcel som, aby mi ostalo zopár portov voľných, toto splnila.

11/10/2021 09:48
Peter C.

Kompaktný hub je Epico Type-C Hub, ktorý využívam už dlhšiu dobu. Páči sa mi, že sieťovka naozaj zvláda gigabit a umožňuje aj napájanie, hoci notebook mi často hlási slabý napájací zdroj. K jeho neduhom patrí tiež mierne zahrievanie, avšak to je zrejme daňou za jeho kompaktnosť a miniatúrne rozmery.

21/09/2021 09:35
Zdeno

Celkom dobrý hub je TP-Link UH700, počítač ho hneď po zapojení našiel a zatiaľ funguje v pohode, odozva je fajn. Je super, že vďaka nemu môžem pripojiť viac USB aj HDD. K dispozícii je až sedem portov, z toho tri porty sú napájacie.

23/04/2021 15:09
Miloš

Čo to je za otázka, veď keď dex nie je dostupný, inú možnosť ako USB hub alebo dokovaciu stanicu inej značky nemáš. hub je lacnejší, dokovacia stanica drahšia, avšak poskytuje viac možností. telefón prepojíš s monitorom cez obe.

26/03/2021 23:21
Andrej

Dobrý deň, chcem sa opýtať vlastným s10plus a chcel by som to prepojiť s monitorom. Je nejaká vec ako dex ako tento USB hub, keďže dex sa teraz ťažko hľadá. Keby som zakúpil nejaký USB hub hoci aký s HDMI, 2x USB port aby som mohol pripojiť klavesnicu a myš, ktoré nemusia byt bezdrôtové? Bude mať prostredie ako systém dex či len zrkadlový obraz. Viem že s10plus podporuje dex tak sa pýtam treba originál kúpiť od samsungu ten dex( až mam systém ako dex) či stačí, len USB hub. Vopred ďakujem za odpoveď

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok