Najlepšie termosky na kávu a čaj? Coleman, Tescoma alebo Lamart

Termosky alebo termohrnčeky sú súčasťou nášho každodenného života. Pred pár rokmi sa primárne využívali na dlhé túry v prírode, campovanie a výlety, dnes si berieme termosky a termohrnčeky s teplým nápojom aj do práce. Termoska alebo termohrnček nám môže robiť spoločnosť aj pri športových aktivitách.

Termoska

Na prvý pohľad je výber termosky banálna záležitosť. No rýchly nákup vás môže niekedy aj poriadne sklamať. Termosku si zväčša pribalíte do batoha alebo do tašky a nechcete ju každú chvíľu kontrolovať, či tekutina z nej nevyteká a ani to, či udrží teplotu nápoja.

Či už chcete udržať teplotu horúceho nápoja počas chladných dní, alebo v letnom období chladený nápoj, termoska musí spĺňať niekoľko parametrov.

Najlepšie termosky

Dobré tesnenie

Najdôležitejšia vec pri termoskách je kvalitné tesnenie. Môžete mať akýkoľvek dizajnovo vydarený model, ak vám nebude termoska dobre tesniť a nápoj sa vám dostane tam, kam nemá. Uzatváranie termosiek je rôzne a najčastejšie výrobcovia používajú takzvané gombíkové, kde stlačením vnútri tesniaceho uzáveru otvoríte malú časť, ktorou môžete nápoj prelievať alebo dávkovaciu pumpičku.

Okrem takýchto uzáverov sú aj tesniace uzávery, ktoré majú po stranách drážky a miernym uvoľnením uzáveru môžete nápoj prelievať, alebo klasické uzávery, ktoré musíte celé odkrútiť. Dôležité však je, aby sa po zakrútení uzávera a veka termosky nedostala žiadna tekutina von.

Ľahká manipulácia

Jednoduché otváranie a uzatváranie oceníte hlavne v zime v horách, ak si budete chcieť skrehnutými prstami otvoriť termosku a naliať teplý čaj alebo kávu. Zvoľte si preto termosku s takým uzatváraním, aby vám vyhovovala v každej situácii. Výhodou je, že vrchnák termosky sa zároveň používa ako pohár na naliatie nápoja.

Dobrá udržateľnosť teploty

Dôležitý údaj, ktorý by mal každý výrobca uviesť, je doba udržania teploty. Údaj by mal obsahovať výslednú teplotu po určitom čase pri danej vstupnej teplote.

Termoska na výlety

To sa týka horúcich aj chladných nápojov. Tieto hodnoty sú uvedené s ohľadom na určitú vonkajšiu teplotu.

Materiál

Aj materiál, z ktorého je termoska alebo termohrnček vyrobený, je dôležitý. Nielen z hľadiska neškodnosti, ale aj ochrany pri páde v teréne. Ak si beriete termosku na športové aktivity a náročné túry, určite oceníte protišmykovú úpravu povrchu. Podľa využitia si môžete vybrať pogumovanú termosku, nerezovú alebo sklenenú. Pri termohrnčekoch sa predpokladá, že s nimi príliš manipulovať nebudete a ponesiete si ich do práce, kde budú stáť. Preto si môžete vybrať aj na základe pekného dizajnu, vyhovujúceho objemu a, samozrejme, kvalitného tesnenia.

Objem

Ide o parameter, ktorý je predovšetkým záležitosťou preferencií. Na trhu nájdete modely od 0,2 ml až po tie s veľkým objemom 1 - 1,5 l.

Termosky rôznych veľkostí

Najštandardnejšou veľkosťou sú termosky o objeme 0,5 l a 0,7 l. Na dlhšie výlety, kde budete potrebovať viac tekutín, je ideálnejšia termoska aspoň s 1,4 l objemom.

Hmotnosť

Materiál a hmotnosť na seba nadväzujú. Nielen vonkajšie puzdro, ale hlavne vnútorná časť termosky môžu podstatne zvýšiť jej váhu. Či už si vyberiete nerezový model, alebo ten z plastu, mali by ste zvážiť jeho váhu. Na výlety, túry určite oceníte skôr modely s nižšou hmotnosťou.

Tvar a dizajn

Extrémne veľké rozdiely v dizajne termosiek nehľadajte. Sú niektoré, ktoré trochu vzhľadom a úpravou materiálu vybočia z radu, ale väčšina termosiek má tvar užšieho valca.

Na trhu nájdete bohatú ponuku rôzných značiek termosiek, od tých “no name“ až po tie od overených výrobcov. Medzi obľúbené značky patria Coleman, Asa Selection, Sagaform, Stanley, Husky, Tescoma alebo Esbit, Primus, Laken, Tatonka.

Vaše hodnotenie:
(90%)

Pridať komentár