Najlepšie termosky na kávu a čaj – recenzie, test, porovnanie

Termosky alebo termohrnčeky sú súčasťou nášho každodenného života. Pred pár rokmi sa primárne využívali na dlhé túry v prírode, campovanie a výlety, dnes si berieme termosky a termohrnčeky s teplým nápojom aj do práce. Termoska alebo termohrnček nám môže robiť spoločnosť aj pri športových aktivitách.

Termoska

Na prvý pohľad je výber termosky banálna záležitosť. No rýchly nákup vás môže niekedy aj poriadne sklamať. Termosku si zväčša pribalíte do batoha alebo do tašky a nechcete ju každú chvíľu kontrolovať, či tekutina z nej nevyteká a ani to, či udrží teplotu nápoja.

Či už chcete udržať teplotu horúceho nápoja počas chladných dní, alebo v letnom období chladený nápoj, termoska musí spĺňať niekoľko parametrov.

Najlepšie termosky

Názov Hodnotenie Detail
Esbit termoska 1 l   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Stanley Classic 1 l   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lamart LT4067 0,75 l   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Lamart 0,42 l   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
GSI Stainless Vacuum Bottle 1 l   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Termosky – recenzie

Termosku si väčšina z nás spája s výletmi do prírody, keď dokázala hodiny udržať teplý čaj či kávu. Dnešné termosky na tom nie sú horšie a výborne vám poslúžia nielen pri výletoch, ale aj na udržanie teploty nápoja do školy či práce. Nad ktorými termoskami sa oplatí rozmýšľať?

Dobré tesnenie

Najdôležitejšia vec pri termoskách je kvalitné tesnenie. Môžete mať akýkoľvek dizajnovo vydarený model, ak vám nebude termoska dobre tesniť a nápoj sa vám dostane tam, kam nemá. Uzatváranie termosiek je rôzne a najčastejšie výrobcovia používajú takzvané gombíkové, kde stlačením vnútri tesniaceho uzáveru otvoríte malú časť, ktorou môžete nápoj prelievať alebo dávkovaciu pumpičku.

Okrem takýchto uzáverov sú aj tesniace uzávery, ktoré majú po stranách drážky a miernym uvoľnením uzáveru môžete nápoj prelievať, alebo klasické uzávery, ktoré musíte celé odkrútiť. Dôležité však je, aby sa po zakrútení uzávera a veka termosky nedostala žiadna tekutina von.

Ľahká manipulácia

Jednoduché otváranie a uzatváranie oceníte hlavne v zime v horách, ak si budete chcieť skrehnutými prstami otvoriť termosku a naliať teplý čaj alebo kávu. Zvoľte si preto termosku s takým uzatváraním, aby vám vyhovovala v každej situácii. Výhodou je, že vrchnák termosky sa zároveň používa ako pohár na naliatie nápoja.

Dobrá udržateľnosť teploty

Dôležitý údaj, ktorý by mal každý výrobca uviesť, je doba udržania teploty. Údaj by mal obsahovať výslednú teplotu po určitom čase pri danej vstupnej teplote. To sa týka horúcich aj chladných nápojov. Tieto hodnoty sú uvedené s ohľadom na určitú vonkajšiu teplotu.

Termoska na výlety

Materiál

Aj materiál, z ktorého je termoska alebo termohrnček vyrobený, je dôležitý. Nielen z hľadiska neškodnosti, ale aj ochrany pri páde v teréne. Ak si beriete termosku na športové aktivity a náročné túry, určite oceníte protišmykovú úpravu povrchu. Podľa využitia si môžete vybrať pogumovanú termosku, nerezovú alebo sklenenú. Pri termohrnčekoch sa predpokladá, že s nimi príliš manipulovať nebudete a ponesiete si ich do práce, kde budú stáť. Preto si môžete vybrať aj na základe pekného dizajnu, vyhovujúceho objemu a, samozrejme, kvalitného tesnenia.

Objem

Ide o parameter, ktorý je predovšetkým záležitosťou preferencií. Na trhu nájdete modely od 0,2 l až po tie s veľkým objemom 1 – 1,5 l. Najštandardnejšou veľkosťou sú termosky s objemom 0,5 l a 0,7 l. Na dlhšie výlety, kde budete potrebovať viac tekutín, je ideálnejšia termoska aspoň s 1,4 l objemom.

Termosky rôznych veľkostí

Hmotnosť

Materiál a hmotnosť na seba nadväzujú. Nielen vonkajšie puzdro, ale hlavne vnútorná časť termosky môžu podstatne zvýšiť jej váhu. Či už si vyberiete nerezový model, alebo ten z plastu, mali by ste zvážiť jeho váhu. Na výlety, túry určite oceníte skôr modely s nižšou hmotnosťou.

Tvar a dizajn

Extrémne veľké rozdiely v dizajne termosiek nehľadajte. Sú niektoré, ktoré trochu vzhľadom a úpravou materiálu vybočia z radu, ale väčšina termosiek má tvar užšieho valca.

Na trhu nájdete bohatú ponuku rôzných značiek termosiek, od tých “no name“ až po tie od overených výrobcov. Medzi obľúbené značky patria Coleman, Asa Selection, Sagaform, Stanley, Husky, Tescoma alebo Esbit, Primus, Laken, Tatonka.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Termoska je nepostrádateľnou súčasťou nášho bežného fungovania, ale aj výletov a túr. Zdá sa vám, že o výbere termosky už viete všetko? Skúste si ešte pred kúpou položiť niekoľko praktických otázok. Na tie najčastejšie vám dáme odpoveď:

Aký objem termosky je pre mňa ideálny?

Najčastejšie sa predávajú termosky s objemom medzi 750 až 1 000 ml. Tento objem vám postačí na kratšie výlety, ale aj na zásoby čaju a kávy do práce.

Treba termosku plniť špeciálnym spôsobom?

Pred plnením termosky ju treba vytemperovať, teda ju ohriať alebo ochladiť. V prípade, že ju chcete plniť horúcou kávou alebo čajom, nalejte do nej najprv horúcu vodu a nechajte ju v nádobe niekoľko minút. Plášť sa tak ohreje. Potom horúcu vodu vylejte a do termosky nalejte vybraný nápoj. Rovnaký princíp platí aj vtedy, ak plánujete v termoske prenášať studené nápoje. Do termosky najprv nalejte studenú vodu, nechajte chvíľu stáť, potom ju vylejte a nádobu naplňte studeným nápojom.

Ako sa o termosku starať?

Ak chcete, aby vám termoska vydržala čo najdlhšie, je správna starostlivosť samozrejmosťou. V termoske nenechávajte zvyšky nápojov ani jedla. Po každom použití ju dôkladne umyte a opláchnite všetky časti. Následne ju nechajte poriadne vyschnúť, aby ste predišli tvorbe plesní a baktérií, ale aj jej zasmradnutiu.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 11.12.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 08:35
Jana H.

Twistshake Termoska Hot or Cold 0,42 l je ideálna na teplé aj studené nápoje. Objem 420 ml je tak akurát na osvieženie. Nie je to veľa, ani málo a aspoň mi nezaberá veľa miesta v taške. Termoska je vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a páči sa mi jej tenký dizajn. Teplotu nápoja dokáže držať cca. 10 hodín. Plusom je aj mäkká gumová vrstva, ktorou je potiahnutý povrch termosky, vďaka čomu sa termoska pohodlne drží v ruke. Škoda, že nie je možné umývať ju v umývačke riadu.

31/05/2022 21:29
Veronika R.

Vcelku som spokojná s termoskou Banquet Avanza, za tú cenu je dobrá, ale nie výborná. Zátka úplne netesní a termoska troška horšie drží teplotu. Oceňujem pekný dizajn a že je dostupný náhradný uzáver. Nápoj je za cca. 10 hodín úplne studený. A vrchnáčik sa zložitejšie čistí. Ak hľadáte niečo lacné, je to fajn, ak ale hľadáte prvotriednu kvalitu, určite si radšej priplaťte.

28/12/2021 17:05
Gabika

Termoska Coleman je super. Na výrobku je uvedené, že teplý nápoj udrží 6 hodín, ale podľa mojich skúseností je to aj 12 hodín, takže z mojej strany veľká spokojnosť. Uzáver je dobre umývateľný a tiež vnútrajšok termosky. Myslím, že lepšiu termosku som ešte nemala, brávam si ju so sebou na každý výlet. Na negatíva som zatiaľ neprišla.

11/12/2021 08:57
Roma

Termoska CONSTANT má ideálny objem, kúpila som ju manželovi na kávu, aby ju mohol mať neustále pri sebe. Termoska je kvalitne spracovaná a plusom je hrnček, čiže všetko je hneď po ruke a človek môže začať okamžite piť. Cena je vzhľadom ku kvalite nastavená veľmi priaznivo, manžel je s termoskou spokojný.

14/11/2021 12:41
Edita

Termosku Esbit som si vybrala na základe dTestu, kde sa umiestnila na 2. mieste. Páči sa mi robustnosť termosky a jej kompaktný vzhľad, pretože nemá žiadne uchá ani madlá. Farebná kombinácia čiernej s oranžovou vyzerá luxusne. Výhodou sú tiež dva kelímky a dve rôzne zátky. Udržiavanie teploty je veľmi dobré. Hoci je termoska vyrobená v Číne, verím v jej kvalitu.

23/07/2021 14:22
Ľubko

Termosku používam nielen počas zimy, ale aj počas leta. Niekomu sa to môže zdať divné, no mne to takto vyhovuje. :-) Mám termosku Stanley Classic s objemom 1 liter, ktorý je pre jednu osobu úplne postačujúci. Ide o veľmi kvalitnú termosku s vyššou obstarávacou cenou, ale so skvelým výkonom. Čaj vydrží teplý počas celého dňa, takže je skvelá na celodenné výlety alebo pobyt v práci či škole. Termoska už na prvý pohľad vyzerá pevne a odolne, má krásny minimalistický dizajn a praktické uško. Na žiadne negatíva som neprišiel. Značka Stanley patrí v tomto segmente ku špičke, takže nie je čo riešiť, a ak chcete kvalitnú termosku, siahnite po tejto. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok