Najlepšie ryžovary 2019 – recenzie, testy, skúsenosti

Ryža patrí medzi základné prílohy k jedlám a pre mnohých taktiež medzi tie najchutnejšie. Môže sa zdať, že jej príprava je jednoduchá, no v skutočnosti je potrebné mať trochu zručnosti alebo dobrého pomocníka.

Ryžovar

Takýmto pomocníkom je skvelé zariadenie ryžovar, ktoré vám pomôže urobiť ryžu na niekoľko spôsobov. Poďme sa bližšie pozrieť na čo sa zamerať pri kúpe tohto prístroja.

Najlepšie ryžovary

Čo je to ryžovar a prečo sa jeho kúpa oplatí?

Zbytočný výstrelok modernej doby alebo skutočne osožný prístroj, ktorý vám uľahčí prácu v kuchyni a skvalitní vašu stravu? Máme za to, že je to jednoznačne druhá možnosť a o tom sa vás pokúsime presvedčiť. Hneď na úvod si vyvrátime mýtus, že ryžovar je len pre "lenivcov" alebo pre tých, ktorým to v kuchyni tak nejde - to nie je pravda. Ryžovar má mnoho výhod a využívajú ho ako amatéri, tak i profesionálni kuchári.

V prvom rade šetrí čas, keďže na varenie nemusíte dohliadať - ryžovar sa o to postará sám. Tu sa plynulo dostávame k ďalšiemu pozitívu a tým je jednoduchosť ovládania a istota, že dostanete vždy kvalitný pokrm. Postačí, ak do ryžovaru nasypete ryžu, nalejete vodu, nastavíte konkrétny program, a je vybavené. Zariadenie je teda plne automatické. Ryžovar varí ryžu pomocou horúcej pary a tým pádom si jedlo zachová svoje vitamíny a ďalšie blahodarné látky.

Ryžovar do kuchyne

Trhová ponuka je široká, nájdete v nej lacnejšie i drahšie typy, a preto nie je vždy nutné investovať vysoké čiastky. Je dobré si určiť, či potrebujete "obyčajný" ryžovar alebo hľadáte aj nejaké extra funkcie.

Objem a výkon ryžovaru

Musíte si určiť, pre koľkých ľudí chystáte variť. Kupujete ryžovar do domácnosti, kde bývajú dvaja, traja, štyria, či hľadáte ryžovar do jedálenských prevádzok? Vo všeobecnosti sú k dispozícii dva, respektíve tri druhy na základe objemu/veľkosti:

  • Malé ryžovary (0,4 - 1 liter): Pri takomto objeme uvaríte približne 500 gramov ryže, čo je porcia vhodná pre troj- alebo štvorčlennú rodinu. Čiže prívlastok "malé" ryžovary je možno trochu zavádzajúci.
  • Veľké ryžovary (1 - 1,8 litra): Ak je objem väčší ako 1 liter, tak si môžete navariť ryžu na viac dní dopredu, alebo môžete variť pre väčší počet ľudí. Celkovo dokážete navariť až kilo ryže, čo je skutočne veľká porcia.

Ak si v skratke zhrnieme, tak výber objemu závisí od toho, či chcete variť "jednorazovo" alebo na viac dní dopredu, resp. pre viac ľudí. Druhá menovaná veličina, výkon, zase súvisí s rýchlosťou varenia, resp. množstvom. Čím vyšší je výkon, tým rýchlejšie uvaríte väčšie množstvo ryže. Obvykle sa táto hodnota začína pri čísle 300/400 W a ako rastie cena a kvalita, tak rastie aj sila výkonu.

Funkcie ryžovaru

Ako je to už dnes dobrým zvykom, tak čoraz viac zariadení sa vyznačuje tým, že dokáže robiť viac ako jednu činnosť. No a výnimkou nie je ani ryžovar - na trhu nájdete aj typy, ktoré ponúkajú viac ako "len" uvarenie ryže. Hneď prvou výhodou takýchto multifunkčných ryžovarov je ich veľkosť - obvykle majú veľký objem, čo im síce trochu uberá na praktickosti, no keď už idete investovať do tohto druhu, tak s tým zrejme počítate a viete, čo očakávať.

Domáci ryžovar

Okrem toho, že ryžovary dokážu pripraviť aj mäso, rybu, kašu či zeleninu, tak by ste mali hľadieť na nasledovné funkcie:

  • Programy/módy varenia: Ryží je hneď niekoľko a každá z nich potrebuje o niečo iný prístup. Konkrétny typ má vplyv na spôsob a hlavne dĺžku prípravy, preto by mal váš ryžovar takéto nastaviteľné programy obsahovať.
  • Udržanie tepla/keepwarm: Táto funkcia zabezpečí, že po dovarení ostane ryža teplá ešte ďalšie hodiny, čiže ak dostanete chuť na "dupľu", tak si môžete znovu nabrať teplý pokrm.
  • Ochrana voči prehriatiu: Viac-menej opačnou funkciou je ochrana voči prehriatiu, ktorá funguje ako bezpečnostná poistka a zabraňuje vyvretiu vody, prehriatiu alebo pripečeniu.
  • Časovač/automatické vypnutie: Ďalšie nápomocné funkcie, ktoré spríjemnia celkové ovládanie a manipuláciu s ryžovarom.

Údržba musí byť jednoduchá a efektívna...

Keďže ryžovar vám má celú prácu v kuchyni hlavne uľahčiť, tak musíte dbať na to, aby ste sa o ryžovar museli starať čo najmenej. Chcete, aby sa vnútro dalo vyberať a ak máte v kuchyni úmývačku riadu, tak hľadajte tie druhy, ktoré sa môžu dávať do umývačky. Vnútro býva buď z teflónu, alebo nerezovej ocele, no a práve oceľ je v tomto prípade oveľa lepší materiál.

Vaše hodnotenie:
(89.2%)

Pridať komentár