Vysávače - recenzie vysávačov, diskusie, hodnotenia

Tak teda ktorý? Skúšame, testujeme, píšeme recenzie. Výber je naozaj veľký, preto sa snažíme do testu zaradiť také modely, ktorých recenzia vám pomôže, aj keby práve ten recenzovaný vysávač nezodpovedal celkom vašim predstavám.

Ako vybrať vysávač

Aký potrebujete vysávač - veľký, malý, sáčkový, bezsáčkový, s vodným filtrom alebo robotický? Medzi základné kritériá pri výbere vysávača patrí povrch, na akom ho budete používať. Máte koberce alebo hladké podlahy? Nemenej dôležitá je aj veľkosť priestoru a od toho sa odvíja veľkosť objemu vrecka na nečistoty. Nezabudnite na dĺžku kábla, sací výkon, príslušenstvo a funkcie navyše. Ak máte doma alergika, zamerajte sa na vysokú účinnosť filtra. Pre hladké podlahy bez prekážok a kobercov sú vhodné moderné robotické vysávače. V byte s veľkým podielom povrchu prikrytým kobercami s vyššími chlpmi je vhodnejší klasický vysávač alebo multifunkčný. Malé ručné vysávače vám poslúžia pri odstránení omrviniek zo sedačiek a kresiel alebo v aute. Výber z vysávačov so zásobníkom sa zužuje na dve kategórie - sáčkový, pri ktorom musíte vymieňať vrecká alebo bezsáčkový, kde je vrecúško nahradené vyberateľným zásobníkom, ktorý sa vyprázdňuje a je aj umývateľný. Na mokré vysávanie sú určené špeciálne vysávače s mokrým saním.

Parametre, ktoré sa môžu u rôznych výrobcov líšiť, ale na ktoré si treba pri výbere posvietiť:

Výkon - Sací výkon má hodnotu okolo 1/3 príkonu. Bežný príkon alebo taká stredná hodnota sa pohybuje okolo 1 300 W. Na trhu nájdete vysávače s príkonom od 800 W až po 2 400 W. Čím je vyšší sací výkon, tým lepšie vám vysávač saje nečistoty. Priamoúmerne k výkonu však stúpa aj spotreba elektrickej energie. Niektoré vysávače však už majú reguláciu výkonu a podľa potreby a povrchu si nastavíte požadovaný sací výkon.

Hlučnosť - Pri hlučnosti ide samozrejme o akustický vnem a závisí, aká je vaša hladina tolerovanej hlučnosti. Nízku hlučnosť oceníte aj pri vysávaní v neskorších hodinách a v neposlednom rade ju ocenia aj vaši susedia. Dobré hodnoty majú vysávače s hlučnosťou pod 70 dB.

Hmotnosť vysávača a objem vrecka -Ani hmotnosť nie je parameter, ktorý by ste mali zanedbať. Nízku hmotnosť oceníte hlavne pri prenášaní a manipulácii. To isté platí aj pre objem vrecka, akým množstvom ho naplníte, pokiaľ je potrebná výmena. Pri veľkosti vrecka berte do úvahy plochu bytu. Na 50m² sa hodí 2 – 2, 5 l vrecko, čim väčšia plocha tým väčšie vrecko.

Dĺžka kábla - Štandardne sa pohybuje dĺžka kábla od 5 – 8 metrov u menších typov a u väčších do tých 15 m. Dĺžku akčného rádiusu dostanete súčtom dĺžky kábla a hadice s trubicou. Od toho závisí dosah pri vysávaní bez toho, aby ste museli prejsť k inej zásuvke.

Špeciálne príslušenstvo alebo funkcie - K vysávačom sa vám môže hodiť turbokefa, ktorá je poháňaná sacím vzduchom. A ak máte doma alergika alebo sami ste alergikmi, určite oceníte HEPA filtre. Pri nich platí, čím vyššia trieda filtra, tým je lepšia jeho funkčnosť a dokonalejšie filtrovanie.

Zoznam článkov

Najlepší vysávač na lístie a  záhradný fukár? Benzínový nesklame

Najlepší vysávač na lístie a záhradný fukár? Benzínový nesklame

Ak sa vám nechce koncom leta a na jeseň zbierať opadané lístie zo stromov v záhrade, nemusíte. Vďaka ľudskej vynaliezavosti si môžete vybrať z desiatok druhov záhradných pomocníkov, medzi ktorých patrí aj vysávač lístia. Prinášame vám návod, ako si vybrať ten správny vysávač lístia,... Prečítať článok