Plechová rúra na kolieskach, s hučiacim motorom vnútri a hadicou na konci? Nie, to platilo kedysi, dnes sú možnosti výberu ďaleko väčšie. Dnešné vysávače sa líšia nielen dizajnom a výkonom, ale aj výbavou a možnosťami. Môžete si vybrať medzi sáčkovým a bezsáčkovým, so suchým alebo mokrým saním, výrobcovia ponúkajú ručné akumulátorové vysávače, aj modely s nízkou hlučnosťou. A za prijateľnú cenu sú už dokonca na trhu aj robotické vysávače. Ako sa v tom všetkom zorientovať? Podľa čoho si vybrať? Za čo si priplatiť a čo za to nestojí? Prečítajte si naše rady aj recenzie najbežnejších typov vysávačov.

Zoznam podkategórií:

Najlepšie vysávače 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie vysávače 2020 – recenzie, test, porovnanie

Vysávač je spotrebič, o ktorom veľmi nepremýšlame. Pre väčšinu z nás je symbolom povinného upratovania, ktorému by sme sa najradšej vyhli. Kvalitný model nám však môže prácu do veľkej miery uľahčiť. Preto sme zozbierali rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite... Prečítať článok

Ako vybrať vysávač

Aký potrebujete vysávač - veľký, malý, sáčkový, bezsáčkový, s vodným filtrom alebo robotický? Medzi základné kritériá pri výbere vysávača patrí povrch, na akom ho budete používať. Máte koberce alebo hladké podlahy? Nemenej dôležitá je aj veľkosť priestoru a od toho sa odvíja veľkosť objemu vrecka na nečistoty. Nezabudnite na dĺžku kábla, sací výkon, príslušenstvo a funkcie navyše. Ak máte doma alergika, zamerajte sa na vysokú účinnosť filtra. Pre hladké podlahy bez prekážok a kobercov sú vhodné moderné robotické vysávače. V byte s veľkým podielom povrchu prikrytým kobercami s vyššími chlpmi je vhodnejší klasický vysávač alebo multifunkčný. Malé ručné vysávače vám poslúžia pri odstránení omrviniek zo sedačiek a kresiel alebo v aute. Výber z vysávačov so zásobníkom sa zužuje na dve kategórie - sáčkový, pri ktorom musíte vymieňať vrecká alebo bezsáčkový, kde je vrecúško nahradené vyberateľným zásobníkom, ktorý sa vyprázdňuje a je aj umývateľný. Na mokré vysávanie sú určené špeciálne vysávače s mokrým saním.

Parametre, ktoré sa môžu u rôznych výrobcov líšiť, ale na ktoré si treba pri výbere posvietiť:

Výkon – sací výkon má hodnotu okolo 1/3 príkonu. Bežný príkon alebo taká stredná hodnota sa pohybuje okolo 1 300 W. Na trhu nájdete vysávače s príkonom od 800 W až po 2 400 W. Čím je vyšší sací výkon, tým lepšie vám vysávač saje nečistoty. Priamoúmerne k výkonu však stúpa aj spotreba elektrickej energie. Niektoré vysávače však už majú reguláciu výkonu a podľa potreby a povrchu si nastavíte požadovaný sací výkon.

Hlučnosť –  pri hlučnosti ide samozrejme o akustický vnem a závisí, aká je vaša hladina tolerovanej hlučnosti. Nízku hlučnosť oceníte aj pri vysávaní v neskorších hodinách a v neposlednom rade ju ocenia aj vaši susedia. Dobré hodnoty majú vysávače s hlučnosťou pod 70 dB.

Hmotnosť vysávača a objem vrecka –  ani hmotnosť nie je parameter, ktorý by ste mali zanedbať. Nízku hmotnosť oceníte hlavne pri prenášaní a manipulácii. To isté platí aj pre objem vrecka, akým množstvom ho naplníte, pokiaľ je potrebná výmena. Pri veľkosti vrecka berte do úvahy plochu bytu. Na 50 m² sa hodí 2 – 2, 5 l vrecko, čim väčšia plocha tým väčšie vrecko.

Dĺžka kábla –  štandardne sa pohybuje dĺžka kábla od 5 do 8 metrov u menších typov a u väčších do tých 15 m. Dĺžku akčného rádiusu dostanete súčtom dĺžky kábla a hadice s trubicou. Od toho závisí dosah pri vysávaní bez toho, aby ste museli prejsť k inej zásuvke.

Špeciálne príslušenstvo alebo funkcie –  k vysávačom sa vám môže hodiť turbokefa, ktorá je poháňaná sacím vzduchom. A ak máte doma alergika alebo sami ste alergikmi, určite oceníte HEPA filtre. Pri nich platí, čím vyššia trieda filtra, tým je lepšia jeho funkčnosť a dokonalejšie filtrovanie.