Ako vyčistiť filter a hadicu od vysávača? Údržba vysávača vplýva na jeho životnosť

Vysávač je skvelý pomocník, ktorý uľahčí upratovanie vašej domácnosti. Hoci jeho údržba nie je náročná, zaslúži si vašu pozornosť a starostlivosť tak, ako aj každý iný elektrospotrebič. Ak sa oň pravidelne a adekvátne staráte, predĺžite tým jeho životnosť, ušetríte na energiách a najmä neznížite jeho výkon. S výslednou prácou vysávača tak budete zakaždým spokojní.

Správna starostlivosť o vysávač

K základným úkonom pri starostlivosti o vysávač patrí výmena vreciek, do ktorých sa zbierajú nečistoty, alebo čistenie zanesených filtrov. Tu však starostlivosť o vysávač nekončí, čo všetko ešte treba sledovať, vymieňať alebo čistiť sa dozviete v našom článku. Prinášame vám rady, ako sa starať o vysávač, aby vám spoľahlivo slúžil čo najdlhšie.

Odlišná starostlivosť pri rôznych typoch

Na trhu sa stretnete s niekoľkými typmi vysávačov. Ku klasike overenej rokmi patria vreckové vysávače, ktoré zbierajú nečistoty do jednorazových alebo do textilných vreciek. Domácnosti, v ktorých sa nachádzajú osoby trpiace alergiou alebo domáce zvieratá, dávajú často prednosť cyklónovým či vodným vysávačom. Ide o novšie typy vysávačov, ktoré majú mnohé prednosti, avšak prinášajú so sebou aj určité negatíva.

Niektorým spotrebiteľom sa vysávače bez vreciek zdajú komplikovanejšie, pretože vyžadujú nádobu na vodu. Obávajú sa tiež menšej efektívnosti pri čistení alebo slabšieho sacieho výkonu. Aj z toho dôvodu sú vreckové vysávače naďalej najviac rozšíreným produktom na trhu. K ich kladom patrí jednoduchá obsluha, ľahká manipulácia pri práci aj údržbe. Pri väčšine vreckových modelov je výmena vreciek rýchly proces, pri ktorom sa neušpiníte.

Vreckové vysávače, ktoré majú takzvaný HEPA filter sú navyše natoľko účinné, že upratovanie nerobí problémy ani osobám trpiacim alergiou. K jednoduchej údržbe vreckových vysávačov prispieva aj fakt, že väčšina súčasných výrobcov sa snaží unifikovať filtračné systémy a vrecká pre jednotlivé modely od rôznych firiem. To spotrebiteľom výrazne uľahčuje orientáciu v ponuke, pretože už sa nemusia riadiť výrobcom a konkrétnym modelom vysávača. Každý typ vysávača však vyžaduje mierne odlišnú starostlivosť, my sa postupne pozrieme na všetky bežné typy.

Údržba vreckového vysávača

Ako sme spomenuli, k najviac používaným a predávaným patria vreckové vysávače. Nečistoty sa pri vysávaní zbierajú do jednorazového papierového vrecka alebo do textilného vrecka, ktoré sa môže používať opakovane.

Papierové vrecká

Údržba vysávača s papierovým vreckom je najjednoduchšia, pretože vrecko stačí po naplnení vybrať, uzavrieť ho papierovou klapkou a vyhodiť ho do nádoby na odpadky. Klapka sa zatvára preto, aby z vrecka neunikali do ovzdušia nečistoty.

K nevýhodám papierových vreciek patrí rýchle upchávanie ich pórov prachom, čo môže spôsobiť zníženie sacieho výkonu prístroja. Papierové vrecká sú taktiež náchylnejšie na poškodenie ostrými predmetmi, ktoré ich môžu prederaviť. Preto si dávajte pozor, ak napríklad vysávate odpad po domácich stavebných prácach, prípadne rozbitý kuchynský riad či vázu.

Textilné vrecká

Údržba vysávačov, ktoré používajú textilné vrecká, je v podstate rovnaká. Rozdiel je v tom, že vrecko po naplnení nevyhodíte do kontajnera, ale vyprázdnite len jeho obsah. Práca s textilnými vreckami na viac použití je preto o niečo špinavšia. Pri vytriasaní vrecka do odpadkového koša sa totižto mnohokrát nevyhnete dotyku s nečistotami, ktoré sa nachádzajú vo vrecku. Textilné vrecko sa odporúča vyprať po každom piatom použití.

Údržba vreckového vysávača

K výhodám textilných vreciek patrí, že majú viac vrstiev a sú dostupné aj v antibakteriálnych verziách. Vďaka viacerým vrstvám sa ich póry neupchávajú tak rýchlo. Kombinácia kvalitného textilného vrecka spolu s filtrom zabezpečí vysokú mieru filtrácie, čím sa zabráni úniku prachu, mikróbov a rôznych nečistôt späť do ovzdušia.

Ako často vymieňať vrecká

V každom prípade, či používate vysávač s papierovým vreckom alebo textilným, vrecká treba pravidelne meniť, resp. vytriasať. Takto udržíte vysávač vo funkčnom stave a neznížite jeho sací výkon. Pravidelná údržba a výmena filtračných vreciek by sa nemala odkladať do doby, keď je vrecko maximálne naplnené. Neznamenáte to, že vrecká budete vymieňať poloprázdne, ale treba si uvedomiť, že nie je dobré, ak je vrecko naplnené k prasknutiu.

Postupným plnením vrecka nečistotami sa znižuje účinnosť vysávača, jeho schopnosť udržať prach vo vnútri i sací výkon. Nepravidelnou výmenou vreciek navyše hrozí, že sa upchajú vnútorné časti vysávača, čo môže viesť k jeho poškodeniu. Majte na pamäti, že vo vnútri vrecka sa množia aj rôzne baktérie, ktoré môžu neskôr spôsobovať nepríjemný zápach.

S plným vreckom musí vysávač pracovať na plný výkon a s nižším prietokom vzduchu. Motor sa mechanicky aj tepelne viac namáha, čo má negatívny vplyv na jeho životnosť. V domnienke, že užívateľ ušetrí vrecká, si narobí viac škody, pretože vysávač zníži svoj výkon, čím sa predĺži doba vysávania. S ňou je spojená strata vášho času, viac vynaloženého úsilia pri upratovaní aj vyššie náklady za spotrebovanú elektrickú energiu. S výsledkom upratovania navyše nemusíte byť spokojní.

Kedy je nutné nahradiť plné vrecko novým, vám často napovie samotný vysávač a to tým, že zbadáte zníženie jeho sacieho výkonu. Niektoré modernejšie vysávače sú vybavené indikátorom, ktorý vám signalizuje, že vrecko je plné a treba ho vymeniť. Takéto modely vysávačov uľahčujú spotrebiteľom používanie.

Treba pripomenúť, že existujú situácie, keď je nutné vrecko vymeniť skôr, než je úplne naplnené. To môže nastať napríklad pri domácich stavebných prácach, pri ktorých vzniká jemný prach. Drobné čiastočky prachu upchávajú póry vrecka, kvôli čomu potom vysávač horšie saje.

Jednorazové papierové vrecká nikdy nepoužívajte opakovane. Po naplnení ich vyhoďte do odpadkového koša, pričom nezabudnite zaklapnúť papierovú klapku, aby z vrecka neunikali nečistoty. Textilné vrecká pravidelne vytriasajte a po niekoľkých použitiach ich vyperte.

Najlepšie vysávače 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie vysávače 2021 – recenzie, test, porovnanie

Vysávač je spotrebič, o ktorom veľmi nepremýšlame. Pre väčšinu z nás je symbolom povinného upratovania, ktorému by sme sa najradšej vyhli. Kvalitný model nám však môže prácu do veľkej miery uľahčiť. Preto sme zozbierali rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite... Prečítať článok

Staroslivosť o filtre vysávača

Výmenou vreciek sa údržba vysávača nekončí. Treba čistiť aj rôzne filtre, ktoré sa zanášajú prachom a nečistotami. Pokiaľ filtre nečistíte, rovnako znižujete výkon prístroja a popritom skracujete aj jeho životnosť. Niektorí výrobcovia dokonca namiesto čistenia odporúčajú v určitých intervaloch výmenu filtrov (vstupné prachové a výstupné motorové filtre). V prípade HEPA filtrov môže byť takáto výmena dosť nákladná.

Ako fungujú filtre vysávača

Spolu s nečistotami nasáva vysávač do seba aj veľké množstvo vzduchu. Ten následne vychádza späť von, no aby neobsahoval nečistoty, musia byť zachytené filtrami. Každý model či typ vysávača disponuje rozdielnym počtom filtrov. Dokonca aj samotné papierové alebo textilné vrecko je filtrom.

Čistenie vysávača od prachu

Súčasné vysávača majú zvyčajne štvornásobný až sedemnásobný filtračný systém. Takéto vysávače sú určené pre bežné použitie v domácnostiach. Filtre slúžia na to, aby zachytili nečistoty a tie sa nevracali späť do ovzdušia. V opačnom prípade by ste dýchali znečistený vzduch, čo nie je nič príjemné.

Ako sme naznačili, filtre sa po niekoľkých použitiach zanášajú, preto je nutné ich vybrať a vyčistiť. Pravidelné čistenie či obmenu filtrov by ste nemali zanedbávať, pretože nezachytené čiastočky prachu škodia nielen vášmu dýchaciemu systému, ale aj samotnému vysávaču.

Filtračný systém je navrhnutý tak, aby sa maximalizovala účinnosť vysávača a taktiež, aby bolo zabezpečené odhlučnenie. Pri pravidelnej údržbe filtrov šetríte váš vysávač, ktorý bude vďaka tomu pracovať pri najnižšej možnej zvukovej hladine. Zároveň budete mať v domácnosti čistejší vzduch a s prístrojom sa vám bude lepšie pracovať. Správny spôsob čistenia závisí od konkrétneho typu filtra. Prezradíme vám, ako vyčistiť konkrétny filter z vysávača.

Motorový filter

Motorový filter má obdĺžnikový tvar a chráni vysávač pred nečistotami, ktoré by ho mohli poškodiť. Je známy tiež pod označením vzduchový filter a bráni prieniku malých nečistôt k motoru. Filter treba čistiť vždy, keď zbadáte, že je špinavý. Spozorujte to ľahko, pretože pri znečistení pôvodnú bielu farbu nahradí sivá. Filter sa dá jednoducho vybrať a vyprať ho v rukách v čistej teplej vode, prípadne pod prúdom vody. Ak je filter príliš znečistený, pomôže kvapka saponátu. Predtým, než ho vložíte späť so vysávača, nechajte ho poriadne vyschnúť. V opačnom prípadne by ste mohli poškodiť vysávač. Motorový filter meňte za nový, ak vidíte, že je príliš opotrebovaný.

Výstupný filter

Výstupný filter vyzerá podobne ako motorový. Rozoznáte ho podľa toho, že sa nachádza pri výstupe z vysávača. Cez výstupný filter vychádza von vzduch, ktorý sa dostal do prístroja. Filter môže byť často zložený z viacerých vrstiev, nechýba napríklad uhlíková vrstva, ktorá zachytáva prach alebo tiež antialergická vrstva, aby sa do ovzdušia nedostali žiadne nežiaduce nečistoty. Väčšinu výstupných filtrov môžete oprať pod prúdom teplej vody. Ak sa vám zdá filter príliš opotrebovaný, namiesto čistenia zvoľte výmenu.

HEPA filter

HEPA filter pozostáva z pevného plastového rámu a textilného materiálu z mikrovlákna, ktorý je zložený do harmoniky. Ide o vysokokvalitný filter, ktorý je zo všetkých filtrov najhustejší a disponujú ním moderné vysávače. HEPA filter nájdete pod mriežkou, odkiaľ pri vysávaní vychádza vzduch. Tento filter je schopný zachytiť aj najmenšie čiastočky prachu, ktoré vďaka nemu neuniknú späť do ovzdušia.

Ak sa HEPA filter zanesie, motor vysávača sa začne prehrievať, dôvodom je odpor vzduchu, ktorý filter prirodzene vytvára. Výrobcovia odporúčajú čistiť HEPA filter po každom piatom vyprázdnení vrecka, resp. nádoby. Pri domácom čistení tohto filtra si dajte pozor, pretože nie každý je možné umývať vo vode. Predtým, než sa pustíte do jeho čistenia, si túto informáciu overte v návode a prečítajte si pokyny výrobcu.

Výmena filtra vysávača

Umývateľný HEPA filter môžete vyčistiť pod prúdom vody a potom ho nechajte dôkladne vyschnúť. HEPA filter vkladajte do vysávača až vtedy, keď je úplne suchý, lebo inak by mokrý filter kládol odpor motoru. Ak chcete filter čistiť za sucha, použite vzduch stlačený v spreji, vďaka ktorému vypudíte nečistoty z harmonikovej štruktúry mikrovlákien.

Keďže sa HEPA filter vyznačuje vysokou efektívnosťou, je skvelým pomocníkom pre všetkých ľudí trpiacich alergiou. Ako často treba HEPA filter vymieňať za nový, závisí od intenzity vysávania. Všeobecne sa odporúča výmena filtra za nový po roku používania.

Údržba vysávača bez vrecka

K vysávačom, ktoré nemajú vrecká na zbieranie nečistôt, môžeme priradiť tyčové vysávače s takzvaným cyklónovým efektom, vodné vysávače a robotické vysávače. Samozrejme, aj tieto typy vysávačov potrebujú správnu starostlivosť, aby spoľahlivo a bez problémov fungovali. K hlavným činnostiam, ktoré by ste mali pravidelne robiť, patrí čistenie filtrov.

Robotický vysávač

Svoju popularitu získavajú aj robotické vysávače, ktoré urobia takmer všetku prácu za vás. Aby vám však čo najdlhšie slúžili, rovnako potrebujú adekvátnu a pravidelnú údržbu. K nej patrí čistenie filtra podobne ako aj pri zvyšných typoch vysávačov.

Údržba robotických vysávačov nie je náročná a vo väčšine prípadov stačí, ak z neho strasiete nečistoty. Ak sa všetkých nečistôt takýmto spôsobom neviete zbaviť, použite jemnú kefu. Robotický vysávač disponuje senzormi, ktoré mu umožňujú pohyb v priestore. Aby boli funkčné, musia byť neustále čisté. Pomocou vlhkej handričky z mikrovlákna ich teda čistite vždy, keď vidíte, že sú zaprášené.

Pozornosť by ste mali venovať aj kolieskam prístroja, ktoré umožňujú robotickému vysávaču automatický pohyb. Občas sa do koliesok zamotajú vlasy, prípadne sa na ne nachytá prach. Aby sa kolieska nezachytávali a vysávač sa bez problémov pohyboval po priestore, raz za čas ich skontrolujte a nežiaduce chumáče či ďalšie iné nečistoty z nich odstráňte. Čistý vysávač je zárukou výkonnosti a dobre odvedenej práce pri upratovaní.

Najlepšie robotické vysávače 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie robotické vysávače 2021 – recenzie, test, porovnanie

S robotickými vysávačmi akoby sa roztrhlo vrece a výrobcovia neustále prichádzajú s novými a novými modelmi. Keďže na trhu sú vysávače za desiatky i za stovky eur, pozreli sme sa na rozdiely medzi jednotlivými modelmi a dáme vám zopár rád ohľadne výberu toho správneho pre vaše potreby. Dáme vám zopár rád ohľadne výberu toho správneho pre vaše potreby. Najlepšie robotické vysávače... Prečítať článok

Tyčový vysávač s cyklónovým zberom odpadu

Cyklónové filtre nájdete predovšetkým v tyčových vysávačoch bez vreciek. Cyklónový zber odpadu je založený na princípe rotácie vzduchu. Vzduch s nazbieranými nečistotami tu rotuje veľmi rýchlo a odstredivá sila ich potom oddeľuje. V praxi to znamená, že veľké kusy odpadu alebo i ťažšie predmety, ktoré ste omylom vysali, sa oddelia počas filtrácie a vy následne nemáte problém s ich vytiahnutím.

Cyklónový filter chráni súčasti vysávača a vnútorný filter od rozmerných nečistôt aj náhodne povysávaných predmetov, čím sa predlžuje jeho funkčnosť. Vysávače s cyklónovým filtrom majú namiesto vreciek vyberateľný zásobník, ktorý je možné po naplnení vybrať a opláchnuť pod prúdom tečúcej vody. Keďže je kapacita zbernej nádoby pomerne nízka, rátajte s rýchlejším zaplnením i častejším čistením.

Čistenie cyklónového filtra si pre istotu skontrolujte v pokynoch uvedených v návode, ktorý ste dostali spolu s vysávačom. Zopár druhov cyklónových filtrov totižto výrobcovia neodporúčajú čistiť prúdom vody. Ak má váš vysávač umývateľný cyklónový filter, po umytí ho nechajte úplne vyschnúť. Za optimum sa považuje doba 24 hodín a až potom ho vložte späť do vysávača.

Vodný vysávač

Po vodných vysávačoch, podobne ako po tých, ktoré majú HEPA filter, často siahajú alergici. Vo vodnom vysávači sa prach a rôzne nečistoty zachytávajú do nádoby s vodou, a preto nehrozí únik nežiaducich čiastočiek do ovzdušia. Vysávače s vodným filtrom sú však finančne náročnejšie, no odmenia vás nenáročnou údržbou. Tyčové vysávače s mokrým čistením ponúkajú poprední svetoví výrobcovia a hrdia sa skvelou filtráciou, vďaka ktorej je vzduch vo vašej domácnosti počas vysávania aj po ňom dokonale čistý.

Čistenie vodného vysávača

Nádobu vodného vysávača po vysávaní len jednoducho vyprázdnite. Nezabudnite, že voda a nečistoty sa majú vyliať po každom vysávaní a potom túto nádobu treba aj vyčistiť. Výhodou vodných vysávačov je, že kvôli pravidelnému čisteniu sa v nich nedržia žiadne staré baktérie, prach či nepríjemné pachy. Každé vysávanie tak začínate s úplne čistou nádobou, čo ocení nielen váš vysávač, ale aj všetci členovia domácnosti, ktorí sa môžu tešiť z čistého vzduchu.

Nádobu jednoducho vycvaknite z tela vysávača a vysypte jej obsah do odpadkového koša. Potom otrite steny nádoby jemnou vlhkou handričkou a nechajte ju preschnúť. Ako sme uviedli, nádobu by ste mali čistiť po každom vysávaní, avšak pokiaľ nemáte takúto možnosť, čistite ju aspoň jedenkrát do týždňa.

Do nádržky na vodu by ste nemali liať horúcu vodu, pretože by sa mohla poškodiť. Po každom vysávaní a následnom vyčistení ju nechajte vyschnúť dnom nahor. Raz za mesiac môžete pri čistení použiť kombináciu vody s octom. Vodu a ocot nalejte v pomere jedna ku trom a tento roztok nechajte pôsobiť celú noc. Ráno roztok vylejte a po tomto úkone je váš zásobník dokonale čistý a opäť pripravený na používanie.

Tyčové vysávače s mokrým čistením, ktoré disponujú antialergickým filtrom, potrebujú premyť i tento filter. Stačí vytiahnuť nádobu na prach a z nej potom odobrať filter. Ten sa pri niektorých modeloch skladá z dvoch častí (penový filter a filter s rámčekom).

Pamätajte si, že penový filter sa nesmie umývať pod tečúcou vodou a je vhodné ho len poklepať, aby z neho vypadol nazbieraný prach a ďalšie nečistoty. Penový filter potom môžete jemne vyprať a dôkladne ho treba aj vysušiť. Nikdy ho do vysávača nevkladajte späť, pokým nie je úplne suchý. Ak má váš tyčový vysávač okrúhly filter, treba ho čistiť raz za dva týždne. V prípadne filtra oválneho tvaru postačí čistenie raz do mesiaca. Výmena okrúhleho filtra za nový sa odporúča raz za polroka. V prípade oválneho filtra je to raz za rok.

Tyčový vysávač s mokrým čistením disponuje aj handričkou z mikrovlákna, ktorá sa nachádza na nadstavci. Z nadstavca ju jednoducho odoberte a vyperte ručne alebo v práčke. Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť s rozdielnym typom handričiek. Niektoré sú vhodné na kamenné podlahy a dlažby, iné zas pre jemnejšie povrchy, akými sú napríklad parkety. Handričky by ste mali prať po každom použití a vymieňať ich za nové minimálne každý polrok.

Pre kvalitné vysávanie je nemenej dôležité pravidelné čistenie rotačnej kefy. Raz za dva týždne by ste mali rotačnú kefu vycvaknúť z hubice a povyberať z nej zamotané vlasy. Ak sa vám vlasy nepodarí vybrať klasickým spôsobom, môžete ich z kefy vystrihnúť, potom ich vyberte a vyhoďte do odpadkového koša. Hubicu následne prepláchnite a vysušte. Keď je hubica suchá, môžete kefu zaklapnúť späť a smelo sa pustiť do vysávania.

Ako vyčistiť hadicu od vysávača

Občas sa do hadice vysávača dostanú predmety, ktoré sú príliš veľké a vo vysávači nemajú čo robiť. Môžu byť nimi napríklad ponožky, drobné hračky alebo väčšie zamotané chumáče vlasov, chlpov či srsti. Hadicu uvoľnite jemným stlačením a pozrite sa dovnútra. Ak v hadici nič nevidíte, no napriek tomu vám vysávač nechce sať, pomôže vám metla. Rukoväť metly sa snažte opatrne pretlačiť cez hadicu, toto vo väčšine prípadov pomôže a nežiaduci predmet takýmto spôsobom vytlačíte von.

V prípade, že prekážku v hadicu tvorí sklo, ihly alebo akékoľvek iné ostré predmety, pri čistení buďte opatrní. Pamätajte však na to, že drvivá väčšina výrobcov neposkytuje záruku na poškodenie hadice, ktoré bolo spôsobené jej nesprávnym vyčistením.

Rady a tipy na záver

Na záver vám ponúkame niekoľko ďalších tipov a rád, ako predĺžiť životnosť vášho vysávača a popritom neznížiť jeho výkon.

  • Pred prvým použitím vysávača si prečítajte návod, ktorý ste dostali k prístroju a riaďte sa pokynmi výrobcu na správne používanie i správnu údržbu. Každý model vysávača môže mať určité špecifiká a odlišnosti.
  • Pred začatím vysávania skontrolujte, či všetko sedí na svojom mieste. Zle nasadené vrecko alebo zle nasadené filtre do vysávača po ich vyčistení môžu urobiť viac škody ako úžitku. Ak ste vrecko zle umiestnili a nie je upevnené na konci hadice, prach sa môže začať ukladať priamo do vysávača, čo ho môže následne poškodiť.
  • Pred kúpou nových vreciek si skontrolujte správnu veľkosť. Vrecko, ktoré nepasuje na váš model vysávača by mohlo spôsobiť podobné problémy ako v prípadne jeho zlého nasadenia. Vrecko nesmie byť príliš veľké a ani príliš malé, jednoducho musí presne sedieť do vášho vysávača.
  • Nevysávajte bezhlavo všetko, čo sa pred vami objaví. Na mokré aj suché vysávanie sú určené iba multifunkčné vysávače. Ak by ste vlhkú nečistotu chceli odstrániť pomocou klasického vysávača, prístroj by sa mohol poškodiť. Napríklad rozsypané suroviny nasiaknuté vodou upratujte radšej pomocou vlhkej handričky. Sypké a navlhnuté suroviny by mohli poškodiť motor vysávača a upchať jeho filtre.
  • Pozor si dávajte aj pri ostrých predmetoch, ku ktorým patrí sklo alebo kov. Obozretní by ste mali byť tiež pri drobných hračkách alebo iných predmetoch, ktoré majú väčšie rozmery než prachové čiastočky či omrvinky. Všetky tieto veci predstavujú riziko poškodenia filtrov alebo v prípade vreckových vysávačov roztrhnutie vrecka.
  • Ak vysávač začne slabo sať, prípadne vydávať zvláštne zvuky, skontrolujte, či sa niečo nezaseklo v hadici. Omylom ste mohli povysávať ponožky, hračky alebo akékoľvek iné predmety, ktoré vo vysávači nemajú čo robiť. Prístroj vypojte z elektrickej siete a pozrite sa do hadice alebo tiež skontrolujte všetky filtre. Ak v nich niečo uviazlo, vysávač sa namáha, prehrieva sa a prestáva pracovať správne.
  • Pravidelne kontrolujte kefu a rôzne nadstavce, ktoré používate spolu s vysávačom. Zvyknú sa do nich zamotať vlasy, chlpy, chumáče prachu alebo srsť domácich zvieratiek. Všetky tieto nečistoty treba čo najskôr odstrániť, aby sa neznižoval sací výkon vysávača.

Vysávač, o ktorý sa adekvátne a pravidelne staráte, sa vám odmení kvalitnou niekoľkoročnou službou. Vďaka tomu si ušetríte námahu pri upratovaní domácnosti či akéhokoľvek iného priestoru, v ktorom sa potrebujete zbaviť nečistôt. Nech si kúpite akokoľvek drahý vysávač, ak mu nevenujete náležitú pozornosť, sklame vás a vy budete ľutovať zbytočne vyhodené peniaze. Údržbou prístroja však takejto situácii môžete jednoducho predísť.

Vysávače – recenzie

Výber správneho vysávača je náročnou záležitosťou. Existujú rôzne typy, rôzne modely, výrobcovia. Ako si teda zvoliť ten správny? Pripravili sme pre vás recenzie viacerých obľúbených modelov vysávačov, pričom sme sa zamerali na ich plusy a mínusy.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 07.12.2020

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár