Čo sa skrýva pod pojmom klimatizácia? Ide o zariadenie, ktoré má na starosti úpravu kvalitatívnych parametrov vzduchu v uzatvorených priestoroch. Teda najmä teplotu a vlhkosť vzduchu. Hľadáte vhodnú klimatizáciu do bytu, domu alebo kancelárie? Vnútorná klimatizačná jednotka môže byť mobilná, nástenná, kazetová alebo podstropná, resp. podparapetná. Pre laika to rozhodne nie je jednoduchá voľba, potrebujete brať do úvahy veľkosť klimatizovaného priestoru, možnosť umiestnenia alebo inštalácie klimatizácie a samozrejme parametre prístroja. Povedzme si preto pár zaujímavých tipov pre čo najlepší výber. A k nim vám pridávame recenzie obľúbených modelov dostupných na našom trhu.

Najlepšie mobilné klimatizácie 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie mobilné klimatizácie 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Dobrú klimatizáciu oceníte počas horúcich dní. Jej nákup však nie je jednoduchá záležitosť. Ako si vybrať ten správny typ klimatizácie a na ktoré parametre sa pri tom zamerať, aby sa splnili vaše očakávania? Prinášame vám pár tipov, ako sa zorientovať na trhu s týmto produktom. Pri výbere sa zamerajte na správne zvolený výkon vzhľadom na priestor, hlučnosť, energetickú triedu,... Prečítať článok

Mobilná klimatizácia bez vývodu a hadice? Tichá nie je najlacnejšia?

Mobilná klimatizácia bez vývodu a hadice? Tichá nie je najlacnejšia?

Mobilná klimatizácia sa v posledných rokoch stáva veľmi vyhľadávaným spoločníkom počas horúcich dní a nocí, ktorý sa stará o optimalizovanie podmienok v interiéroch bytov, domov alebo iných priestorov. Ide o prenosné chladiace zariadenie, ktorého parametre a schopnosti možno využiť vo viacerých... Prečítať článok

Ako vybrať klimatizáciu?

Pri výbere toho správneho modelu by ste sa mali zaujímať o maximálnu plochu miestnosti, v ktorej bude klimatizácia podávať dobrý výkon. Veľmi dôležitým parametrom je aj tzv. maximálny chladiaci výkon, udávaný v jednotke Btu/hod. – čím vyššie je toto číslo, tým je model výkonnejší. Veľkou nevýhodou mobilných klimatizácií je ich hlučnosť, preto sa o tento indikátor oplatí zaujímať  najmä v prípade, ak vám vysoká hlučnosť vadí. V prípade nástenných klimatizácií bývajú hodnoty hlučnosti oveľa nižšie.

Mobilná klíma

Kúpou klimatizácie získate (vo väčšine prípadov) multifunkčný prístoj, ktorý nielen chladí, ale aj odvlhčuje, čistí vzduch či vykuruje. Ak si potrpíte na všetky vymenované funkcie, tak si pri výbere overte, či ich spotrebič naozaj ponúka. U množstva modelov totiž absentuje funkcia vykurovania a čistenia vzduchu.

Dôležité parametre

Max. výkon - Je dôležité mať správny výkon vzhľadom na priestor(výška, dĺžka, šírka miestnosti), ktorý treba vychladiť alebo vykúriť.Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu.

Hlučnosť - Pri vnútorných klimatizáciách je optimálna hlučnosť do 50 dB. Pri minimálnych otáčkach majú veľmi dobré klimatizácie hlučnosť okolo 28 dB.

Odvlhčovanie - Funkcia, pri ktorej bude klíma nasávať vzduch z miestnosti a bude znižovať jeho vlhkosť.

Čistenie vzduchu/ filtrácia - Nasávaný vzduch prechádza cez filtračný systém, ktorý ho zbavuje nečistôt.

Vykurovanie - Vďaka kúreniu klímou budete mať v miestnosti stále zdravý a čerstvý vzduch a navyše príjemne teplý.

Energetická trieda - V súčasnosti je vhodné vybrať klimatizáciu v rámci energetickej triedy A +++/ A++/ A+, A pretože len tie spĺňajú prísne európske normy. Určite sa pri výbere informujte, aký má klimatizácia počet vnútorných jednotiek, rozsah teplôt chladenia a vykurovania, stupne regulácie otáčok, aké sú náklady, možnosti regulácie smeru fúkania a nastaviteľnosti lamiel.