Kúrenie klimatizáciou – oplatí sa?

Vedeli ste, že klimatizácia nemusí slúžiť len na ochladenie, ale taktiež ohriatie vzduchu? Modely s možnosťou zmeny chodu prúdenia vzduchu sú vhodné na celoročné používanie, môžete nimi nahradiť alebo doplniť iný vykurovací systém a v niektorých prípadoch dokonca i ušetriť na nákladoch za energie.

Kúrenie klimatizáciou – oplatí sa?

Ak ste začali premýšľať nad vykurovaním bytu klimatizáciou, no ešte stále nemáte jasno v tom, či je pre vás toto riešenie výhodné, odpovede na vaše otázky možno nájdete v našom článku.

Ako funguje kúrenie klimatizáciou

Aby ste pochopili, ako funguje kúrenie klimatizáciou, musíme sa najprv v skrate pozrieť na to, ako funguje samotná klimatizácia. Vzduch z miestnosti nasávaný do spotrebiča je ochladzovaný vo výparníku, v ktorom z neho teplo „odoberá“ špeciálne chladivo. Teplý vzduch následne vychádza von z interiéru cez vonkajšiu klimatizačnú jednotku, ktorá sa umiestňuje napr. na fasádu domu či paneláka.

Klimatizácie typu vzduch – vzduch, ktoré fungujú na princípe tepelného čerpadla, môžu pracovať aj naopak, čo znamená, že v klimatizačnej jednotke dôjde k opačnej distribúcii tepla. Zjednodušene, chladivo sa pohybuje opačným smerom. Vonkajšia jednotka nasaje vzduch, vo vnútri klimatizácie dôjde k jeho ochladeniu a teplý vzduch, ktorý by za normálnych okolností „vyšiel“ do exteriéru, „vojde“ do interiéru.

Aká je vhodná klimatizácia na vykurovanie?

Ak chcete použiť klimatizáciu na vykurovanie, musíte siahnuť po modeli, ktorý funguje na princípe tepelného čerpadla. Ďalšou podmienkou je možnosť prepnutia režimu chladenia na režim vykurovania. Nastavenie klimatizácie na kúrenie je spravidla možné na všetkých spotrebičoch vzduch – vzduch na princípe tepelného čerpadla. Keďže však nejde o najmenšiu investíciu, určite vám odporúčame, aby ste si tento údaj overili ešte pred kúpou.

Kúrenie mobilnou alebo nástennou klimatizáciou?

Na kúrenie klimatizáciou v byte môžete použiť mobilné aj nástenné modely. Prvá spomínaná alternatíva je akýmsi kompromisom. Hlavnou výhodou je, že si nevyžaduje žiadne stavebné zásahy do domu či bytu. Súčasťou týchto spotrebičov je hadica, ktorú jednoducho vyvediete von oknom či menším otvorom v stene. Pozor, práve tento detail môže byť v prípade vykurovania problémom. Nonstop otvorené okno vo vykurovacej sezóne totiž nie je príliš efektívna záležitosť. Plusom je taktiež to, že ide o pomerne lacné riešenie. Nevýhodou použitia mobilných spotrebičov je nižší výkon v porovnaní s tými, ktoré sa umiestňujú na stenu. Kúrenie mobilnou klimatizáciou je preto vhodné len do miestností s rozlohou od 15 do cca 40 – 50 m2.

Nástenné klimatizácie sú drahšie a ich použitie nie je možné bez stavebných úprav. Sú tvorené 2 hlavnými časťami, vnútornou a vonkajšou klimatizačnou jednotkou, ktorá musí byť nainštalovaná na fasádu domu/paneláku. Okrem toho je dobré, ak montáž spotrebiča vložíte do rúk odborníka, čo sú ďalšie náklady. Nástenné klimatizácie sú výkonné a 1 vonkajšia jednotka môže byť pripojená na viacero vnútorných jednotiek. Preto sú vhodné na ochladzovanie aj vykurovanie celého domu/bytu, resp. viacerých miestností.

Výhody kúrenia klimatizáciou

Prvou výhodou tohto spôsobu ohrevu vzduchu je ekonomická stránka veci, na ktorú sa pozrieme bližšie o chvíľu. Z praktického hľadiska oceníte veľmi rýchly nástup vykurovania. V preklade, klimatizácia začne vzduch v miestnosti ohrievať okamžite po jej zapnutí. Toto riešenie je preto vhodné aj pre majiteľov chalúp, ktoré v zime navštevujú len občasne.

Kúrenie mobilnou klimatizáciou

K plusom je ďalej možné zaradiť multifunkčnosť, keďže získate spotrebič na kúrenie a chladenie v jednom. Klimatizáciu, ktorá funguje na princípe tepelného čerpadla, takto využijete počas celého roka. Nemenej podstatným je fakt, že tieto zariadenia sú za každých okolností vybavené filtrami na zachytávanie patogénov, prachu a iných nečistôt. Preto automaticky spĺňajú funkciu čističky vzduchu.

Ak chcete, aby vám klimatizácia vyčistila vzduch skutočne efektívne, siahnite po kúsku, ktorý je vybavený viacerými a hlavne tými správnymi filtrami. Základom je klasický prachový filter a HEPA filter. Ďalej sa môžete stretnúť s uhlíkovými či plazmovými filtrami. V skratke, čím viac, tým lepšie. Poslednou výhodou je jednoduchá obsluhapokročilé možnosti ovládania. Väčšina moderných klimatizácií podporuje Bluetooth alebo Wi-Fi, vďaka čomu ich môžete nastaviť, zapnúť či vypnúť aj na diaľku, dokonca i z auta po ceste domov z práce. Takto nemusíte kúriť celý deň, zároveň však neprídete do studeného, ale pekne vyhriateho bytu.

Nevýhody kúrenia klimatizáciou

Kúrenie klimatizáciou má aj svoje tienisté stránky. Niektoré z nich však pre vás nemusia predstavovať zásadný problém. Jednou z hlavných nevýhod tohto riešenia je náročnejšia údržba. Aby klimatizácia fungovala tak, ako má, musí byť pravidelne čistená. Najdôležitejšie sú už spomínané filtre, ktoré je nevyhnutné čistiť minimálne raz za mesiac. Po dlhšom čase používania je navyše nutné pristúpiť k ich celkovej výmene, čo navyšuje prevádzkové náklady. V inom prípade nebudete zápasiť len s „nečistým“ vzduchom, ale taktiež s menej efektívnym vykurovaním/chladením.

Ďalším negatívom je spôsob distribúcie tepla v interiéri. Kým väčšina moderných vykurovacích zariadení pracuje tak, aby sa teplý vzduch dostal do všetkých častí miestnosti, klimatizácia ho „tlačí“ hore. Z tohto dôvodu môžete mať problém so studenými podlahami, čo nie je komfortné. V tomto smere je potrebné spomenúť aj prúdenie vzduchu. Každá klimatizácia disponuje ventilátorom, ktorý slúži na jeho vháňanie do miestnosti. V praxi je teda vzduch v neustálom pohybe. Tento fakt môže predstavovať problém pre ľudí s alergiami či dýchacími problémami. Samozrejme, vzduch, ktorý bez prestávky prúdi v miestnosti, spôsobuje výraznejšie vírenie prachu a iných nečistôt, napr. chlpov.

Poslednou možnou nevýhodou je hlučnosť. Niektoré spotrebiče totiž dosahujú dosť vysoké hodnoty hluku. Tento problém môžete odstrániť výberom vhodnej klimatizácie. Istej hlučnosti sa však nezbavíte za žiadnych okolností, čo môže byť nepohodlné najmä počas spánku.

Kúrenie klimatizáciou v zime – dá sa to?

Doteraz sme hovorili o kúrení klimatizáciou vo všeobecnosti, nepovedali sme vám však, či je vhodné aj na kúrenie v zime, keď vonkajšie teploty klesajú hlboko pod bod mrazu. Krátka odpoveď znie, áno. Je tu však niekoľko „ale“. Väčšina spotrebičov totiž dokáže efektívne pracovať len pri teplote od 0 do –5 °C, pričom najnižšia prevádzková teplota, pri ktorej sa klimatizácia vôbec zapne, sa pohybuje max. okolo –15 °C. Čo sa stane, ak vonkajšia teplota klesne pod tieto hranice? To je individuálne. Niektoré klimatizácie s funkciou Anti Freeze, čiže ochranou proti zamrznutiu, sa vypnú a v prevádzke budú pokračovať automaticky po zvýšení teploty. Iné sú schopné „bežať“ ďalej, avšak s podstatne menším výkonom a zároveň vyššou spotrebou energie.

Kúrenie klimatizáciou v zime

Ak chcete klimatizáciou kúriť v zime, odporúčame vám siahnuť po modeli, ktorý je uspôsobený na prevádzku v nižších teplotách. Niektorí výrobcovia totiž promptne zareagovali na stúpajúcu popularitu tejto alternatívy a začali vyrábať spotrebiče, ktorým nerobí problém –20, či dokonca –25 °C.

Cena kúrenia klimatizáciou – oplatí sa?

Ekonomická stránka kúrenia klimatizáciou je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý budete pri rozhodovaní nepochybne zvažovať i vy. V prvom rade je potrebné podotknúť, že ide o individuálny parameter. O tom, aká bude skutočná efektivita kúrenia klimatizáciou vo vašom prípade, totiž vplýva viacero faktorov, ako je aktuálna cena elektriny, rozmery vášho príbytku, kvalita jeho zateplenia, požadovaná teplota vzduchu či energetická trieda, do ktorej spadá samotný spotrebič.

Vo všeobecnosti je toto riešenie považované za jedno z najúspornejších. Niektoré zdroje uvádzajú, že v porovnaní s vykurovaním pomocou klasického plynového kotla, môžete ušetriť až 50 % energií. Pri porovnaní s vykurovacími zariadeniami, tzv. priamotopmi, ako sú elektrické radiátory či gamatky, je úspora vyššia až o 70 %.

Upozorňujeme, že tieto údaje môžu byť pravdivé len v prípade, keď budete využívať niektorú z „úsporných“ sadzieb od vášho dodávateľa elektrickej energie. V inom prípade sa môže cena kúrenia klimatizáciou navýšiť na závratné sumy. Preto vám odporúčame, aby ste sa pred zmenou vykurovacieho systému vo vašom príbytku poradili priamo u dodávateľa, ideálne u viacerých dodávateľov elektriny. Taktiež je dôležité zohľadniť aktuálnu cenu plynu, prípadne iných pohonných hmôt, ktoré je možné využiť pri vykurovaní domácnosti. Samozrejme, ceny sa neustále vyvíjajú a menia, preto je ťažké na 100 % odhadnúť, čo bude výhodnejšie o pár rokov či mesiacov.

Spotrebiteľské skúsenosti s kúrením klimatizáciou

Na záver sme si pre vás pripravili malý prieskum praktických skúseností s kúrením klimatizáciou. Vo väčšine prípadov sme natrafili na pozitíva. Užívatelia si pochvaľujú rýchly nástup vykurovania a taktiež jeho vysokú efektivitu. Spomínané neustále prúdenie vzduchu, možné fúkanie „do tváre“ a hlučnosť spotrebitelia nevnímajú ako zásadný problém. Navyše, mnohí pri kúrení klimatizáciou používajú len 1., teda najslabší stupeň.

Pozitívne skúsenosti súvisia aj so samotnou efektivitou tejto alternatívy. Natrafili sme na pomerne veľký počet diskusií, v ktorých spotrebitelia spomínajú, že využívajú kúrenie klimatizáciou v zime aj vo vyslovene chladných oblastiach Slovenska. Niektorí ju majú ako doplnok k podlahovému vykurovaniu, čím sa odstráni problém, že ventilátor tlačí ohriaty vzduch z klimatizačnej jednotky smerom nahor.

Klimatizácie – recenzie

Rozhodli ste sa kúriť klimatizáciou? Potom budete vo svojej domácnosti nástennú alebo mobilnú klimatizáciu potrebovať. Možno niektorý z nasledujúcich modelov bude vhodný pre vás.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 01.04.2022

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár