Mobilná klimatizácia bez vývodu a hadice? Tichá nie je najlacnejšia?

Mobilná klimatizácia sa v posledných rokoch stáva veľmi vyhľadávaným spoločníkom počas horúcich dní a nocí, ktorý sa stará o optimalizovanie podmienok v interiéroch bytov, domov alebo iných priestorov. Ide o prenosné chladiace zariadenie, ktorého parametre a schopnosti možno využiť vo viacerých miestnostiach bytu či rodinného domu alebo v rôznych iných priestoroch. Čo by ste o mobilnej klimatizácii mali určite vedieť?

Ako funguje mobilná klimatizácia?

Nie je nič lepšie, ako keď sa počas horúcich letných dní môžete schladiť v pokoji u vás doma. A reč nie je o bazéne či studenej sprche. Mobilné klimatizácie sa stali veľmi kompaktným riešením, ktoré je pre mnoho zákazníkov aj veľmi dostupným riešením z hľadiska ceny. Doménou pri ich používaní a uvádzaní do praxe je, že nie je potrebné realizovať žiadne špecifické stavebné úpravy a po kúpe možno mobilnú klimatizáciu okamžite používať. Klimatizácia s montážou a klimatizácia bez vonkajšej jednotky teda rozhodne má svoj zmysel.

Najlepšie mobilné klimatizácie

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein New Breeze 7   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux EXP34U338HW   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Biet AC12004   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Whirlpool PACB212HP   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
ECG MK 124   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Mobilná klimatizácia a jej používanie

Účelom mobilnej klimatizácie je ochladzovanie vzduchu v rámci interiéru daného priestoru. Inštalácia a montáž klasickej klimatizácie zaberie rádovo niekoľko hodín. Mobilná klimatizácia v miestnosti za pomoci chladiaceho média (náplne) dokáže vzduch ochladiť a následne za pomoci ventilátora vzduch distribuovať späť do miestnosti. Mobilná klimatizácia je veľmi kompaktné zariadenie, ktoré možno presúvať z miesta na miesto vďaka praktickým rozmerom i nízkej hmotnosti.

Mobilná klimatizácia do rodinného domu, do bytu alebo do kancelárie. Toto zariadenie si nájde svoje miesto všade tam, kde je potrebné zvýšiť kvalitu vzduchu. A ja tam, kde nie je možné inštalovať klimatizáciu na stenu. V neposlednom rade, existujú modely, ktoré vzduch dokážu čistiť a odstraňovať z neho vlhkosť. Vyzrážaný kondenzát ostáva v nádobke alebo je potrebné zabezpečiť odvod vodnej pary.

Chladiaci výkon mobilnej klimatizácie

Výkon chladenia sa líši model od modelu. Podstatné je vedieť, pre priestor s akou výmerou je daná klimatizácia určená. Samotný chladiaci výkon je totiž potrebné voliť podľa toho, do akého priestoru bude mobilná klimatizácia určená. Od toho totiž závisí i samotná efektivita chladenia a taktiež spotreba energie. Platí pravidlo, že na 10 m2 je potrebný 1 kW výkonu chladenia. Každý model by mal mať výrobcom presne uvedený chladiaci výkon v jednotke BTU a takisto údaj, ktorý hovorí o maximálnej rozlohe miestnosti, pre ktorú je zariadenie určené. Výkon mobilných klimatizácií sa pohybuje na úrovni od 6 000 BTU do 20 000 BTU.

Tichá mobilná klimatizácia

Prietok vzduchu

Okrem chladiaceho výkonu je jedným z parametrov takisto vzduchový výkon alebo, ak chcete, prietok vzduchu. Ide o objem vzduchu, ktorý by mala mobilná klimatizácia byť schopná schladiť za jednu hodinu. Prirodzene, výkonnejšia klimatizácia určená pre väčšie priestory by mala byť schopná spracovať väčší objem vzduchu.

Ochladzovač vzduchu vs mobilná klimatizácia

V žiadnom prípade nejde o totožné zariadenie. Medzi mobilnou klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu je jeden zásadný rozdiel. Mobilná klimatizácia vzduch ochladzuje a zároveň odvádza z miestnosti teplý vzduch. Práve preto sa vytvára kondenzát, ktorý je potrebné odvádzať hadicou alebo ho mobilná klimatizácia zbiera do zbernej nádoby.

Klasický ochladzovač vzduchu vzduch z miestnosti neodvádza. Vzduch prechádza cez vodný filter a pomocou ventilátora ho vracia spätne do priestoru. Vzduch je teda vlhkejší, no zbavený prachových častíc.

Odvod vodnej pary (kondenzát)

Mobilná klimatizácia vytvára kondenzát. Ide o vyzrážanú vodnú paru, ktorá vzniká pri strete teplého vzduchu a chladiva. Mobilná klimatizácia pre odvod kondenzátu využíva jednoduchú rolovaciu hadicu. Prostredníctvom nej odvádza vodu preč a nezvyšuje teda vlhkosť vzduchu v danom priestore. Samozrejme, je potrebné vyriešiť, kam sa bude kondenzát odvádzať. Najčastejšie je hadica vyvedená cez okno. Montáž je nenáročná a zvládne ju aj menej zručný majster.

Môžu byť použité takisto dve hadice. Obe sú vždy vyvedené do exteriéru. Jednou sa odstraňuje kondenzát a druhou sa privádza nový vzduch do miestnosti. Hoci teplý vzduch znižuje efektivitu chladenia, priestor sa viac okysličuje a vzduch cirkuluje.

Mobilná klimatizácia – nádržka na kondenzát

Častejším a estetickejším riešením je, že mobilná klimatizácia môže byť vybavená kondenzačnou nádobou. Vtedy nie je potrebný odvod kondenzátu prostredníctvom hadice, čo je omnoho praktickejšie a estetickejšie, no je potrebné vyprázdňovať kondenzačnú nádobu, do ktorej sa zbiera vyzrážaná vodná para. Objem takejto nádoby je zhruba od 0,4 až po 1 liter. Riešenie s hadicou je však z hľadiska efektivity chladenia lepšie, no zároveň niekomu môže prekážať práve estetický faktor a menšia mobilita zariadenia.

Najlepšie mobilné klimatizácie 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie mobilné klimatizácie 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Dobrú klimatizáciu oceníte počas horúcich dní. Jej nákup však nie je jednoduchá záležitosť. Ako si vybrať ten správny typ klimatizácie a na ktoré parametre sa pri tom zamerať, aby sa splnili vaše očakávania? Prinášame vám pár tipov, ako sa zorientovať na trhu s týmto produktom. Pri výbere sa zamerajte na správne zvolený výkon vzhľadom na priestor, hlučnosť, energetickú triedu,... Prečítať článok

Umiestnenie v rámci bytu/domu

Musíte rátať s tým, že mobilná klimatizácia zaberie v rámci miestnosti určité miesto. Nevýhoda oproti klimatizácii na stene, ktorá je mimo dosahu. V priestore by malo byť zariadenie umiestnené tak, aby malo okolo seba dostatok miesta a priestor okolo klimatizácie bol vzdušný. Mobilná klimatizácia je kompaktná a ľahko sa s ňou manipuluje, no je vhodné, ak má klimatizácia v rámci miestnosti vyčlenený stabilný priestor. Mnoho záleží aj od priestorových možností, ktoré daná miestnosť ponúka. Takisto je potrebné myslieť na prípadný odvod kondenzátu cez okno alebo na dostupnosť elektrickej siete. Ak máte v byte či kancelárii menej miesta, dbajte pri výbere aj na rozmery zariadenia. Rozmýšľajte aj nad tým, ako často budete so zariadením manipulovať.

Hlučnosť mobilnej klimatizácie

Najtichšie klimatizácie uvádzajú hlučnosť okolo 50 dB (decibelov). Platí, že čím je vyšší výkon, tým je väčšia aj hlučnosť klimatizácie. Nemusíte sa však báť, že by vám mobilná klimatizácia nedala spávať. Hlučnosť zariadenia je omnoho nižšia oproti napríklad centrálnym klimatizáciám na stenu, ktoré majú dokonca externú jednotku. Niektoré mobilné klimatizácie sú vybavené tzv. inventorom, ktorý hlučnosť výrazne znižuje.

Filtrovanie a odvlhčovanie vzduchu

Úlohou klimatizácie dnes už nie je len vzduch v miestnosti ochladzovať, ale takisto zabezpečovať jeho čistenie. Moderné klimatizácie majú filtračné účinky. Okrem toho, že zo vzduchu odstraňujú prachové častice, vďaka HEPA filtrom dokážu eliminovať aj nebezpečné baktérie či patogény. Takisto plazmový HEPA filter dokáže priestor zbaviť nepríjemného zápachu ako aj cigaretového dymu. V neposlednom rade čistenie vzduchu je veľmi nápomocné aj v prípade, že ľudia trpia alergiou alebo nejakým respiračným ochorením.

Filtre mobilnej klimatizácie

Klimatizácie takisto vzduch vysušujú a preto je potrebné, aby dokázali vzduch v priestore zvlhčovať i odvlhčovať. Pri vlhkosti nad 60 percent je totiž riziko tvorby plesní. Klimatizácie s funkciou odvlhčovania udržiavajú vlhkosť do maximálne 50 percent.

Ohrev vzduchu

Funkcia ohrevu vzduchu je v prípade mobilnej klimatizácie veľmi veľkou výhodou. Môže ísť totiž o celoročného pomocníka, ktorý dokáže nielen vzduch schladiť počas horúcich mesiacov, ale dokáže vzduch i zohrievať. Samozrejme, v prípade mobilnej klimatizácie nejde o riadne vykurovacie teleso. Možno ho však používať ako doplnkový zdroj vykurovania miestnosti. Mobilná klimatizácia s ohrevom nie je samozrejmosťou a touto funkciou nie sú vybavené všetky modely.

Energetická náročnosť

V prípade merania spotreby je opäť základným faktorom samotný výkon zariadenia, ale aj priestor, v akom sa mobilná klimatizácie nachádza. Inú záťaž má zariadenie, ktoré je v miestnosti bez slnečného svitu alebo v priestore, kde je veľa okien a páli slnko dlhé hodiny. Z veľkej časti sa pri výbere možno riadiť energetickou triedou od A+++ až po G. Platí, že písmeno A je energeticky najúspornejší variant a čím viac znamienok plus, tým lepšie. Mobilná klimatizácie je bez vonkajšej jednotky, a preto je spotreba energie násobne nižšia ako v prípade tradičnej centrálnej klimatizácie.

Dopĺňanie chladiva a výmena filtrov

Z hľadiska údržby je veľmi podstatné, aby sa po každej letnej sezóne a používaní klimatizácie kontrolovalo množstvo chladiva a takisto stav filtrov. Pravidelné čistenie a výmena filtrov sú veľmi dôležité nielen z hľadiska efektivity chladenia, ale takisto z hľadiska schopnosti ventilovať v priestore čistý vzduch bez škodlivín. Výmena filtra zaberie niekoľko minút, niekedy postačí filter jednoducho vymyť saponátovou vodou a nechať vysušiť.

Mobilná klimatizácia s Wi-Fi ovládaním

Ak v klimatizačnom zariadení nie je dostatok chladiva, všimnúť si to možno priamo na výkone zariadenia, ale takisto na tom, že zariadenie, ktoré má chladiť sa výraznejšie prehrieva. Potrebné je doplniť také chladivo, ktoré predpisuje výrobca. Výmena opäť nie je ničím špeciálne náročná.

Automatické zapínanie a termostat

Dnešné inovatívne moderné mobilné klimatizácie možno bez problémov ovládať aj cez diaľkové ovládanie. Navoliť môžete na diaľku teplotu a dokonca aj aktivovať časovač. Mobilná klimatizácia tak nemusí byť aktívna neustále. Nastavíte časový údaj, že sa má klimatizácia aktivovať hodinu pred vaším príchodom domov a všetko ostatné už bude zariadené. V prípade šetrenia energie možno aktivovať ekonomický spací mód.

Výnimkou dnes nie je mobilná klimatizácia s Wi-Fi, všetko potrebné môžete optimalizovať skrz aplikáciu v mobile. Môžete regulovať teplotu, aktivovať časovač či zistiť údaje ako vlhkosť vzduchu alebo sledovať energetickú náročnosť zariadenia. Mnohé mobilné jednotky sú vybavené 6. zmyslom a automaticky dokážu nastavenia aplikovať v danom priestore.

Cena mobilnej klimatizácie

Cena závisí od viacerých faktorov, no mobilnú klimatizáciu si dokážete obstarať už okolo sumy do 300 eur. Takéto klimatizácie sú pre bežné miestnosti optimálne a záleží len na vás, o aké funkcie máte záujem. Mobilné klimatizácie nad 300 eur a do hranice 400 eur už možno považovať za výkonnejšie. Ak chcete do mobilnej klimatizácie zainvestovať a nechce sa vám na dom či steny bytu vešať externú jednotku, investovať môžete aj 500 eur a viac.

Takéto klimatizácie sa bez problémov vyrovnajú centrálnym klimatizačným jednotkám. Medzi tradičných výrobcov mobilných klimatizácií patria výrobcovia Whirlpool, Sencor, Guzzanti alebo Rohnson. Na trhu však majú kvalitné modely aj značka Electrolux alebo menej známy, no kvalitný výrobca Midea.

Najlepšie mobilné klimatizácie

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein New Breeze 7   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux EXP34U338HW   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Biet AC12004   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Whirlpool PACB212HP   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
ECG MK 124   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 13.07.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár