Ako správne vetrať a udržať svieži vzduch v byte či dome

Aby ste mali v domácnosti čerstvý a svieži vzduch, je potrené pravidelne vetrať. To platí počas letných i zimných mesiacov a dokonca aj vtedy, keď vonku mrzne. Vydýchaný vzduch nie je nič príjemné, pretože spôsobuje únavu, bolesť hlavy či sťažené dýchanie. Naopak, prísun čerstvého vzduchu dokáže zázraky. Potešia sa nielen vaše dýchacie cesty, ale aj steny domu či bytu, ktoré pri správnom vetraní nebudú plesnivieť.

Ako správne vetrať v lete a v zime?

Ak ste často bez energie, zle sa vám dýcha alebo máte na stenách plesne, dôvodom môže byť nesprávne vetranie. Otvorené okno je základ počas každého ročného obdobia, no aj vetranie má svoje pravidlá, aby bolo efektívne a splnilo svoj účel. Prezradíme vám, ako správne vetrať a udržať si v domácnosti čerstvý a svieži vzduch.

Najlepšie klimatizácie

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool PACB212HP   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Klarstein New Breeze 7   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Biet AC12004   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Rohnson R-885 Genious Wi-Fi   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
ECG MK 124   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
De'Longhi PAC EX 130   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Midea MPPH-07CRN7   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Vetrať treba niekoľkokrát denne

Výmena vzduchu v miestnosti by mala byť pravidelná a nestačí vetrať len ráno a večer. Dospelý človek totižto spotrebuje okolo 25 metrov kubických vzduchu za hodinu. Ak sa v domácnosti nachádza viacero osôb, frekvencia vetrania sa musí prirodzene zvýšiť. Čím viac ľudí je v miestnosti, tým viac vzduchu sa spotrebuje. Ak teda nechcete do svojich pľúc nasávať vydýchaný vzduch, ale túžite po prísune čerstvého vzduchu, vetrajte v pravidelných intervaloch každých niekoľko hodín.

Ako správne vetrať dom či byt

Správne vetranie domu je základom toho, že sa vám na stenách nebudú vytvárať plesne a vy sa budete v domácnosti cítiť príjemne. Najlepšie je vetrať krátko a intenzívne. Dĺžku vetrania môžete prispôsobiť ročnému obdobiu. Počas zimy stačí vetrať niekoľko minút viackrát denne. Cez leto môžete nechať pootvárané okná o čosi dlhšie.

Vetranie bytu v lete

Či bývate v byte alebo dome, vetrať by ste mali celý objekt naraz. V prievane sa vzduch rýchlejšie vymení, a preto kumulované teplo toľko nevyprchá. Krátke a intenzívne vetranie, kedy sa miestnosti v dome či byte poriadne prefúkajú, je oveľa efektívnejšie. Nemá zmysel, aby sa vydýchaný a zatuchnutý vzduch z nevetraných miestností šíril aj tam, kde sa vzduch už obmenil a je čerstvý a svieži. Nezabudnite, že nestačí vetrať len ráno alebo večer, ale ideálne niekoľkokrát denne. Čím väčšie miestnosti máte, tým viac čerstvého vzduchu budete potrebovať.

Ako správne vetrať pivnicu

Pri vetraní domu by ste mali nechať zatvorené dvere do menej vykurovaných miestností, k ním patria napríklad aj pivnice. Zabránite tak tomu, aby teplý a vlhký vzduch prenikal do miestností, kde je nutné udržiavať chlad. Takýto vzduch by sa potom zrážal na chladných stenách a oknách pivnice, čo by mohlo viesť k tvorbe plesní. Pivnice potrebujú udržiavať istú optimálnu teplotu i vlhkosť, no nie vždy je možné ich vetrať klasickým spôsobom – otvorením okien. Preto sa k vetraniu využívajú napríklad špeciálne potrubné ventilátory, ktoré dokážu vzduch perfektne odvetrať.

Najlepšie teplovzdušné ventilátory 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie teplovzdušné ventilátory 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Teplovzdušné ventilátory sú zaujímavým spôsobom vykurovania, ktorý vám pomôže vykúriť menšiu miestnosť, či o niečo zvýšiť teplotu v tej stredne veľkej. Oproti iným spôsobom vykurovania však majú aj niekoľko nevýhod. Prezradíme vám viac o ich vlastnostiach, poradíme, ako si teplovzdušný ventilátor vybrať a predstavíme vám zopár obľúbených modelov. Najlepšie teplovzdušné ventilátory... Prečítať článok

Ako správne vetrať v lete

Pre ľudský organizmus je pravidelné vetranie nutnosťou. V uzavretej miestnosti sa zle pracuje, padá na vás únava, zatvárajú sa vám oči, chce sa vám spať alebo sa vám horšie dýcha. V lete vás okrem vydýchaného vzduchu trápia aj extrémne vysoké teploty, ktoré majú na organizmus rovnako nepriaznivé účinky.

Počas letných mesiacov môžete nechať okno otvorené aj polhodinu alebo mať celý deň otvorenú vetračku. Ak nechcete, aby vám cez vetračku prúdil do bytu či domu teplý vzduch zvonka, pomôže klimatizácia alebo ventilátor.

Čo pomôže počas leta

Klimatizácia dokáže udržať v miestnosti optimálnu teplotu vzduchu, ale pomôže vám tiež s filtráciou nečistôt, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ovzduší, a udrží v domácnosti správnu vlhkosť.

Pri horúčavách je nápomocný i ventilátor, ktorý vás ovieva jemným vánkom. Vedzte však, že ventilátor vzduch nečistí, len vám navodí príjemnejšiu atmosféru. Preto je pravidelná obmena vzduchu v miestnosti dôležitá i vtedy, keď používate ventilátor. Vďaka cirkulácii a rozháňaniu vzduchu si s ventilátorom udržíte čerstvý vzduch o čosi dlhšie.

Najlepšie ventilátory

Názov Hodnotenie Detail
Rowenta VU 4410 F0   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Sky High   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sencor SFN 4047WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
datartdatartdatart
DUUX Whisper   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
ECG FS 40 R   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Dyson AM09 Hot + Cool   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Ako správne vetrať v zime

Pravidelné vetranie je základom aj počas zimných mesiacov, hoci sa obávate úniku tepla. V chladných mesiacoch by sa preto nemalo vetrať príliš dlho. Vetrajte minimálne ráno hneď po prebudení sa a večer pred spaním. Optimálne však aj niekoľkokrát počas dňa. Okná otvorte dokorán, urobte poriadny prievan a nechajte prúdiť svieži vzduch do miestností. Vetrajte intenzívne, avšak krátko – postačí 5 minút. Riaďte sa jednoduchým pravidlom, čím viac osôb je v domácnosti, tým častejšie vetrajte, aby sa vydýchaný vzduch vymenil za čerstvý.

Vetranie v zime

Nebojte sa vetrať ani počas tuhých mrazov, keď vonkajšia teplota klesne niekoľko stupňov pod nulu. Vzduch v miestnosti sa spotrebováva neustále a nezávisle od toho, aké je vonku počasie, a preto mráz nie je dôvod nevetrať. Počas tuhých mrazov môžete dobu vetrania skrátiť na 3 minúty. Opäť by malo byť vetranie intenzívne a je ideálne, ak naraz pootvárate viaceré okná, aby byt či dom poriadne prefúkalo.

Čomu sa vyhnúť počas zimy

Počas zimy nevyklápajte okná a nenechávajte otvorenú vetračku, bolo by to plytvanie energie. Cez dokorán otvorené okná sa vlhký vzduch dostane von najrýchlejšie. Vzduch v miestnosti sa obmení, no steny počas krátkeho a intenzívneho vetrania zostanú teplé. Navyše, čerstvý vzduch sa rýchlejšie ohrieva, preto vám v domácnosti nebude zima. Práve nesprávne vetranie počas zimných mesiacov sa podpisuje na vysokých účtoch za energie.

Ako sme už naznačili, vyklápanie okien počas zimy by malo byť pre vás tabu, pretože takýmto spôsobom plytváte energiou a navyše dochádza k ochladzovaniu stien. Popritom sa ochladzuje predovšetkým okenný preklad, čím sa na ňom môže vytvárať kondenzát. Najefektívnejšia výmena vzduchu prebehne krátkym vetraním cez dokorán pootvárané okná protiľahlých miestností.

Ak otvoríte okná dokorán, nenechávajte zapnuté kúrenie. Tesne pred vetraním kúrenie vypnite tak, že uzatvoríte ventily na všetkých radiátoroch. Pokiaľ necháte ventil termostatu otvorený a neotočíte ho do nulovej polohy, prúdiaci chladný vzduch spôsobí, že radiátor sa bude naďalej ohrievať. Vy tak budete zbytočne vykurovať vzduch, ktorý prúdi smerom von a až 50 % vykúreného vzduchu vypustíte von oknom.

Ako riešiť stratu tepla

Stratu teploty môže vyriešiť kúpa a montáž rekuperácie. Ak sa obávate, že pri vetraní v zimných mesiacoch vyhodíte von oknom desiatky či stovky eur, porozmýšľajte nad rekuperačnou jednotkou. Rekuperácia v okne odvedie z miestnosti použitý a vydýchaný vzduch, zoberie z nej teplo a ohrieva ním čerstvý vonkajší vzduch, ktorý prúdi dovnútra bytu či domu. Straty teploty sa vďaka rekuperácii môžu obmedziť na zanedbateľné množstvo, ktoré sa ráta v jednotkách percent.

Pozor na vlhkosť v domácnosti

Hoci každý túži po čerstvom a sviežom vzduchu a svoju pozornosť upriamuje najmä na zatuchnutý alebo suchý vzduch, všímať by ste si mali aj vlhkosť. Pri nesprávnej vlhkosti v byte či dome môžete trpieť rôznymi zdravotnými problémami súvisiacimi s dýchacími cestami. Nadmerná vlhkosť dopomáha k tvorbe plesní, čo škodí predovšetkým alergikom, astmatikom alebo všetkým tým, ktorí majú problémy s dýchaním. Ani príliš suchý vzduch nie je dobrý pre dýchanie, preto vlhkosť v domácnosti pravidelne sledujte.

Zarosené okná – vlhkosť v byte

Na vlhkosť pôsobí niekoľko faktorov, vytvára sa napríklad pri varení, praní, sprchovaní alebo sušení bielizne na sušiaku vo vnútorných priestoroch. Dokonca aj bežné dýchanie ľudí spôsobuje vlhkosť a traja ľudia žijúci v jednej domácnosti vyprodukujú okolo 10 litrov vlhkosti. Aby ste nadmernú vlhkosť vyvetrali, vetrajte minimálne štyrikrát denne po dobu 5 minút.

Miestnosti, v ktorých sa spí, či už ide o spálňu alebo detskú izbu, vyvetrajte hneď po prebudení sa. Vďaka tomu vyženiete vlhkosť, ktorá sa počas noci skoncentrovala vo vzduchu, ale napríklad aj v nábytku alebo v omietkach stien. Vetrať by ste mali aj po každom sprchovaní, kúpaní, varení alebo umývaní podlahy.

Ak v kúpeľni nemáte okno, vetrajte otvorenými dverami, prípadne použite špeciálny ventilátor, ktorý bude odvádzať prebytočnú vlhkosť. Optimálna vlhkosť sa pohybuje od 45 do 60 %, avšak závisí aj od ročného obdobia. Každopádne, pri hodnotách nad 60 % by ste mali zbystriť svoju pozornosť. Vznikajúce plesne, ktoré sa môžu objaviť na stenách, no napríklad aj na dverách kúpeľne, podporujú rozvoj alergie a astmy.

Suchý vzduch spôsobuje kašeľ, chrápanie i upchatý nos. Ako  zvlhčiť vzduch pre bábätko i dospelých?

Suchý vzduch spôsobuje kašeľ, chrápanie i upchatý nos. Ako zvlhčiť vzduch pre bábätko i dospelých?

Hovoríte si, že suchý vzduch nemôže byť až tak veľkým problémom? Že väčšina ľudí bojuje skôr s nadmernou vlhkosťou? Hold, ste na omyle. Suchý vzduch trápi v priemere rovnaké percento ľudí ako ten vlhký. Paradoxom je, že môže spôsobiť viac problémov ako ten, ktorý v sebe vlhkosť zadržiava až... Prečítať článok

Napomocný vlhkomer

Vlhkosť vzduchu ľahko zistíte pomocou vlhkomera, ktorý sa predáva samostatne alebo je súčasťou meteostaníc. Ide o užitočný prístroj s kompaktnými rozmermi, ktorý získate za pár eur, no môže vám byť veľmi nápomocný. Súčasťou vlhkomeru je často i teplomer, preto získate prehľad o viacerých hodnotách vo vašej domácnosti. Za optimálnu interiérovú teplotu sa považuje približne 21 stupňov Celzia.

Po zistení vysokej vlhkosti vo vašej domácnosti môžete okamžite zakročiť a zakúpiť si odvlhčovač, ktorý váš problém efektívne vyrieši. Naopak, ak zistíte, že vo vašej miestnosti je vlhkosť príliš nízka a trápi vás suchý vzduch, siahnete po zvlhčovači vzduchu. V súčastnosti na trhu nájdete mnoho kvalitných a spoľahlivých modelov, ktoré sa dajú získať za prijateľné obstarávacie ceny. Pokiaľ máte v dome alebo byte príliš vysokú vlhkosť, vetrať môžete aj častejšie, aby sa pravidelne odvádzala von.

Najlepšie vlhkomery

Názov Hodnotenie Detail
Beurer BEU-HM55   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Emos teplomer s vlhkomerom   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Strend Pro TMS-055 BlackBar   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
datartdatartdatart
Stadler Form Selina   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Honeywell Vlhkomer a teplomer   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Čo pomáha pri vetraní

Ako sme uviedli, v letných mesiacoch je popri vetraní oknami nápomocná aj klimatizácia alebo obyčajný ventilátor. V zime zas pomáha rekuperačná jednotka, vďaka ktorej minimalizujete straty tepla. Na miestach, kde nie je možné klasické vetranie (napríklad v kúpeľni alebo v pivnici) vám pomôžu špeciálne, takzvané potrubné ventilátory.

Potrubný ventilátor

Existujú však aj vetracie systémy na riadené alebo nútené vetranie v byte či dome, ktoré sa postarajú o prísun potrebného čerstvého vzduchu. Vďaka týmto systémom si vychutnáte príjemný svieži vzduch bez toho, aby ste mysleli na pravidelné vetranie. Veľmi efektívne sú vetracie zariadenia, ktoré dokážu spätne získavať teplo, pretože využívajú až 90 % tepla z odpadového a vonkajšieho vzduchu, ktoré potom vedú späť do budovy.

Čistička vzduchu udrží svieži vzduch

Občas vetranie nie je možné alebo sa vám jednoducho nedarí dostať do svojej domácnosti čistý a voňavý vzduch. Príčin môže byť niekoľko, napríklad bývate na rušnej ulici, kde denne prejdu tisícky áut, a tak by ste si vetraním namiesto sviežeho vzduchu púšťali do bytu smrad z výfukových plynov. V tomto prípade prichádzajú na rad technológie, ktorými docielite efektívne odvetranie miestnosti.

Jednou z možností je čistička vzduchu, ktorá dokáže odstrániť zo vzduchu prach, baktérie, roztoče, plesne aj ďalšie alergény a efektívne pohltí cigaretový dym a pach. Záleží, samozrejme, po akom modeli siahnete. Ti drahšie a kvalitnejšie vedia toho naozaj veľa a isto nebudete sklamaní, pretože prvotriedna čistička vzduchu je zárukou toho, že vy i vaša rodina budete dýchať čistý a voňavý vzduch. Skvele pomáha funkcia ionizátora, ktorá dokáže vytvárať vzduch podobný prímorskému alebo horskému vzduchu. Vo svojej domácnosti si tak vychutnáte osviežujúcu a povzbudzujúcu vôňu. Čistička vzduchu sa odporúča do každej domácnosti, v ktorej sa nachádza alergik, astmatik alebo pacient trpiaci dýchacími ťažkosťami.

Najlepšie čističky vzduchu – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie čističky vzduchu – recenzie, test, porovnanie

Ak máte doma alergika alebo vám prekáža zápach v domácnosti, riešením pre vás môže byť zariadenie zvané čistička vzduchu. Na trhu nájdete desiatky rôznych modelov, preto vám poradíme, ako si vybrať ten, ktorý vyhovie vašim požiadavkám. Predstavíme vám tiež zopár modelov čističiek, ktoré si spotrebitelia obľúbili. Najlepšie čističky vzduchu Čističky vzduchu –... Prečítať článok

Ďalšie tipy, ako dosiahnuť svieži a voňavý vzduch

Aby ste svoju domácnosť prevoňali, môžete siahnuť po osviežovačoch vzduchu, ktoré sa vkladajú do elektrickej zásuvky. Možnosťou sú aj klasické aróma difúzery v sklenených nádobách, do ktorých sa vkladajú tyčinky alebo premyslenejšie elektronické aróma difúzery, do ktorých sa vlieva voda a pomocou kábla sa zapájajú do siete. Pri elektronických aróma difúzeroch si však dajte pozor, pretože väčšina z nich vytvára jemný opar a vlhkosť. Ak vás teda trápi nadmerná vlhkosť, radšej sa im vyhnite a vsaďte na inú alternatívu prevoňania svojej domácnosti.

Vetranie bytu v zime

Pomôže aj obyčajná vonná sviečka, len si dajte pozor pri výbere vône. Niektoré výrazné vône môžu škodiť vašim domácim miláčikom alebo malým deťom. Intenzívne vône nerobia dobre ani alergikom a astmatikom.

Ekologické alternatívy

Ak chcete byť ekologickí a navyše čo najviac ušetriť, môžete použiť niektoré z ekologických alternatív. K osvedčeným receptom starých mám patrí zmiešanie lyžičky jedlej sódy s vodou a citrónovou šťavou, ktorú budete rozprašovať po byte. K obľúbeným alternatívam starých mám patrí taktiež zapichnutie niekoľkých klinčekov (korenie) do pomaranča, ktorý následne umiestnite do tej miestnosti, ktorú chcete prevoňať. Pri pomarančoch sa ponúka ešte jedna možnosť, a síce jeho kôru povariť a nechať vychladnúť a vyschnúť.

Pre čerstvý vzduch sú skvelými pomocníkmi aj rastliny. Je všeobecne známe, že produkujú kyslík, no možno ste netušili, že niektoré druhy rastlín vedia vzduch aj čistiť. Patrí k ním napríklad aloe vera, dracéna, zelenec, nefrolepka alebo svokrin jazyk. Okrem toho, že vám vyčistia vzduch, vašu domácnosť aj skrášlia. Rastliny získavajú živiny z oxidu uhličitého, ktorý sa nachádza vo vzduchu a nakoľko spolu s oxidom uhoľnatým dokážu vstrebávať aj nečistoty, zbavia vás až 90 % škodlivín, ktoré poletujú v ovzduší.

Zopár rád na záver

Aby bol váš vzduch čistí a poletovalo v ňom čo najmenej prachu, zredukujte v domácnosti počet chlpatých diek. Hoci vás počas zimy skvele zahrejú, sú lapačom prachu a rôznych baktérií. Tie sa z diek postupne uvoľňujú do ovzdušia a trápia vaše dýchacie cesty, obzvlášť to platí, ak máte doma alergika alebo astmatika. Minimalizovať sa oplatí aj počet vankúšov, ktoré majú chlpatý povrch, či huňatých kobercov, kožušín a podobných bytových doplnkov, v ktorých sa usádza prach. Pre vzduch s menším počtom prachových čiastočiek nezabudnite pravidelne vysávať alebo prášiť koberce, často meniť posteľnú bielizeň, vyklepávať rohože a podobne.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 29.01.2021

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár