Sklokeramické, indukčné, plynové - Ako vybrať varnú dosku

Výber varnej dosky by mal závisieť od toho, ako často človek varí a či chce radšej ušetriť pri kúpe spotrebiča, alebo pri samotnom varení. Je na vás, či uprednostníte rýchlosť a jednoduchú reguláciu plynovej varnej dosky, alebo bezpečnosť pri indukčnej doske.

Varenie na indukčnej varnej doske

V súčastnosti nájdete v ponuke tieto druhy varných dosiek: plynové a elektrické varné dosky, sklokeramické a indukčné varné dosky.

Najlepšie plynové varné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Bosch POH6B6B10   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Beko HILG 64220 S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Bosch PPQ 7A6B20   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux KGG6438K   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
AEG Mastery HKB75540NB   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie indukčné varné dosky 

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EHH 6240 ISK   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje IT 640 BSC   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Bosch PUE611BB1E   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Siemens EX675LYV1E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Beko HII64200MT   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Delicatessa 60   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie sklokeramické varné dosky 

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EHF 6547FXK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Amica DS 6401B   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Bosch PKE 611B17E   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Electrolux EHF 6240XXK   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
AEG Mastery HK654070FB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Typy varných dosiek

Ponuka varných dosiek je v súčasnosti pomerne široká a vybrať si môžete zo štyroch druhov varných dosiek. V ponuke sú plynové varné dosky, indukčné varné dosky, sklokeramické varné dosky a elektrické varné dosky/platne.

Každý z týchto typov má iné vlastnosti, výhody a nevýhody. Niektoré sú vhodné pre občasných kuchárov, iné sú zas dobre pre tých, ktorí varia radi a často. Pred nákupom varej dosky si preto musíte určiť, ako často plánujete variť a čo od varnej dosky očakávate.

Plynové varné dosky

Počas posledných rokov si plynové varné dosky prešli veľkým vývojom - od vzhľadu cez princíp fungovania až po bezpečnosť.

Prvou podmienkou pre fungovanie je prípojka na plyn. Čo však v prípade, že prípojku nemáte? Plynové varné dosky fungujú zväčša na zemný plyn, ich funkčnosť je však prakticky rovnaká aj pri použití propán-butánu. V tomto prípade prípojku na plyn nepotrebujete, avšak musíte upraviť plynové trysky.

Plynová varná doska

Plynové dosky už nefungujú len pri otvorenom ohni. Na trhu môžete nájsť aj moderné typy, vyrábané so sklokeramickou doskou. Predávajú sa stále aj klasické druhy s použitím otvoreného ohňa, ktoré sú však omnoho bezpečnejšie ako kedysi. Vďaka indikátorom tepla varné dosky presne vedia, kedy je potrebné zastaviť prívod plynu.

Výhodou plynových varných dosiek je rýchlosť, regulácia teploty je okamžitá a ich ceny sú veľmi priaznivé. Nevýhodou je potreba umývania mriežok, ktoré sú pri varení náchylné na zašpinenie. V procese spaľovania tiež dochádza k uvoľňovaniu oxidu uhličitého.

Indukčné varné dosky

Tento typ dosiek oplýva moderným, miestami až futuristickým vzhľadom. Často sa o týchto doskách hovorí v superlatívach, pretože sú úsporné a práca s nimi je rýchla a jednoduchá.

Indukčné dosky reagujú na veľkosť plochy hrnca či panvice a pomocou magnetizmu ho ohrievajú. Vytvorené teplo tak smeruje len tam, kde je potrebné.

Výhodou indukčných varných dosiek je ich bezpečnosť. Keďže ohrievajú len plochu hrnca/panvice, je plocha okolo je takmer studená. Počítajte, samozrejme, s tým, že po vypnutí potrebuje trochu času na schladenie. Indukčné varné dosky fungujú len pri používaní hrncov s magnetickým dnom, dná z hliníka alebo varného skla vám budú zbytočné.

Sklokeramické varné dosky

Povrch indukčných dosiek je tiež tvorený sklokeramikou, v čom sa potom líšia od sklokeramických dosiek? Sklokeramické varné dosky sú často označované ako elektrické a práve v tom väzí spomínaná inakosť. Tieto varné dosky využívajú vstavaný elektrický systém, ktorý ohrieva hrniec rovnomerne po celej ploche. Okrem úspornosti dostanete tiež pekný, nenápadný dizajn, ktorý skvelo zapadne do každej kuchyne.

Sklokeramická varná doska

Teplotu možno regulovať plynulo, sklokeramické varné dosky sa obsluhujú jednoducho a sú vhodné do bytov aj do domov.

Na dotykové ovládanie si budete možno chvíľu zvykať, rýchlo sa vám to však dostane "do ruky". Pokiaľ je príkon vyšší ako 5 500 W, spotrebič musí byť zapojený špecializovaným technikom.

Elektrické varné dosky

Klasické elektrické platne sa z trhu už dlhšie vytrácajú, pretože sú nahrádzané modernejšími a kvalitatívne lepšími modelmi. Ide o najlacnejší variant na trhu, no okrem ceny toho veľa tento typ varných dosiek neponúka.

Liatinovým platniam totiž trvá dlho, kým sa zohrejú na požadovanú úroveň, následný proces ochladzovania je rovnako zbytočne dlhý. Vyprodukované teplo ostáva bez využitia.

Hodnotenie článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 01.07.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

19/11/2017 22:09
Mária

potrebujem poradiť, nutná výmena sporáka,
chceli by sme varnú dosku plynovú a elektrickú rúru niečo dobré, ale rozmer má byť iba ako starý sporák
500x600

Pridať komentár