Ako vybrať varnú dosku. Plynovú, indukčnú alebo sklokeramickú?

V súčasnosti panuje trend, že sa spotrebiče do domácnosti nevyrábajú len preto, aby poskytovali funkčné vlastnosti, ale majú tiež pridanú hodnotu v podobe pekného dizajnu.

Indukčná varná doska

Je však dôležité, aby ste tomuto vývoju nepodľahli a pri výbere varných dosiek do kuchyne hľadeli najmä na ich funkčnosť. Čo vám teda trh ponúka?

Najlepšie plynové varné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux Inspiration KGG7536K   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Mora VDP 645 GB1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Whirlpool AKR 362 IX   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Beko HILG 64220 S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch PPQ 7A6B20   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie indukčné varné dosky 

Názov Hodnotenie Detail
Mora VDIT 1650 FF   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux EIV634   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Klarstein Delicatessa 60   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch PUE611BB1E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje IS 645 BG   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie sklokeramické varné dosky 

Názov Hodnotenie Detail
Mora VDST 641 C   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux EHF6547FXK   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Mora VDSS 647 FFW   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Virtuosa   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch PKF 651B17E   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Z akých varných dosiek si môžete vybrať?

Nech si vyberáte prakticky čokoľvek do bytu alebo domu - nábytok, doplnky, spotrebiče, tak je ponuka taká široká, že je niekedy až nemožné zvoliť si to, čo je pre vás to pomyselné pravé orechové. A inak to nie je ani pri varných doskách.

Vo všeobecnosti rozoznávame tieto druhy:

  • Plynové varné dosky
  • Indukčné varné dosky
  • Sklokeramické varné dosky
  • Elektrické varné dosky/platne

Každá z nich má iné vlastnosti, výhody, nevýhody, niektoré sú vhodné pre občasných kuchárov, iné sú zas dobre pre tých, ktorí varia radi a často. Pred samotným nákupom si tak vy sami musíte určiť, ako často plánujete variť a čo od varnej dosky očakávate. 

Plynové varné dosky

Začíname plynovými varnými doskami, ktoré si počas posledných rokov prešli veľkým vývojom - či už čo sa týka vzhľadu, alebo princípu fungovania a bezpečnosti. Čo ponúka tento typ varnej dosky a prečo by ste si ju mali, resp. nemali vybrať?

Prvou podmienkou pre fungovanie, ktorá sa dá "obísť", je prípojka na plyn. A čo teda v prípade, že ju nemáte? Takéto dosky fungujú väčšinou na zemný plyn, no ich funkčnosť je prakticky rovnaká aj pri použití propán-butánu. Vďaka tejto zlúčenine nemusíte mať prípojku na plyn, no na druhej strane musia byť upravené plynové trysky.

Plynová varná doska

Plynové dosky už nefungujú len pri otvorenom ohni. Na trhu nájdete moderné typy, ktoré sa vyrábajú so sklokeramickou doskou a otvorený oheň je preto už minulosťou. Stále sa však predávajú aj klasické druhy s otvoreným ohňom, ktoré sú už oveľa bezpečnejšie ako kedysi. Vďaka indikátorom tepla presne vedia, kedy zastaviť prívod plynu.

Najväčšou výhodou plynových varných dosiek je rýchlosť, keďže regulácia teploty je okamžitá, rovnako ceny sú veľmi priaznivé. Do nevýhod možno zaradiť umývanie liatinových mriežok, ktoré sú pri varení, pochopiteľne, náchylné na zašpinenie. V procese spaľovania tiež dochádza k uvoľňovaniu oxidu uhličitého.

Indukčné varné dosky

Indukčná doska oplýva veľmi moderným, pre niektorých možno až futuristickým vzhľadom a často sa o nej hovorí v superlatívach, keďže je úsporná a práca s ňou je rýchla a jednoduchá.

Prívlastok indukčná dostala táto doska na základe fyzikálneho procesu, prostredníctvom ktorého sa ohrievajú nádoby na varenie. Doska reaguje na veľkosť plochy hrnca či panvice a pomocou magnetizmu ho ohrieva. Tým pádom vytvorené teplo smeruje len tam, kde je to potrebné.

Varenie na indukčnej varnej doske

Keďže tieto varné dosky ohrievajú len v rámci plochy hrnca, je plocha okolo takmer studená. Samozrejme, počítajte s tým, že po vypnutí potrebuje trochu času na schladenie, ale určite to netrvá tak dlho, ako napríklad u elektrických varných doskách.

Indukčné varné dosky fungujú len pri používaní hrncov s magnetickým dnom. Preto si to pri nakupovaní nezabudnite skontrolovať, prípade sa spýtať predajcu. Dná z hliníka alebo varného skla vám budú zbytočné.

Sklokeramické varné dosky

Povrch indukčných dosiek je tiež tvorený sklokeramikou, takže v čom sa líši od sklokeramických dosiek? Sklokeramické varné dosky často dostávajú prívlastok elektrické a práve tam je tá spomínaná inakosť - v princípe fungovania. Využívajú vstavaný elektrický systém, ktorý ohrieva hrniec rovnomerne po celej ploche. Podobne ako pri indukčnom type, tak aj tu okrem úspornosti dostanete aj pekný, nenápadný dizajn, ktorý skvelo zapadne do každej kuchyne.

Sklokeramická varná doska

Teplota sa reguluje oveľa plynulejšie, obsluhujú sa jednoduchšie a sú vhodné ako do bytov, tak tiež do domov. Na fórach sa však dočítate, že nečistoty sa odstraňujú pomerne ťažko.

Na dotykové ovládanie si možno chvíľu budete zvykať, ale rýchlo sa vám to dostane do ruky. Ak je príkon vyšší ako 5500 W, tak spotrebič musí byť zapojený špecializovaným technikom.

Elektrické varné dosky

No a nezabudli sme ani na klasiku v podobe elektrických platní, ktoré sa však z trhu už dlhšie vytrácajú, keďže sú nahrádzané modernejšími a kvalitatívne lepšími modelmi. Bavíme sa o najlacnejšom variante na trhu, no v boji s konkurečnými modelmi okrem ceny nevyhráva prakticky v ničom.

Elektrická varná doska s liatinovými platňami

Liatinovým platniam trvá dlho, kým sa ohrejú na požadovanú úroveň a následný proces ochladzovania je taktiež zbytočne dlhý a vyprodukované teplo ostáva bez využitia.

Stručné zhrnutie

Z výberu hneď v úvode škŕtame elektrické platne, pretože si myslíme, že nízka cena nevynahradí ich nepraktickosť a pomaly už aj staromódnosť. Pomer cena a výkon je priaznivý u plynových varičoch. Ich výhodou je okamžitá regulácia tepla, no dochádza k stratám tepla a efektivita nie je na úrovni sklokeramických/indukčných typoch.

Indukčné varné dosky majú dobrý vzhľad, sú úsporné, bezpečné, no cena je vyššia je potrebné používať hrnce/panvice so špeciálne upraveným dnom.

Sklokeramické typy sú po výzorovej stránke podobné tým indukčným, fungujú však na inom princípe, sú o niečo lacnejšie, ich čistenie je náročnejšie.

Hodnotenie článku:
(79.8%)

Pulbikované dňa: 24.10.2018

Autor
Jaro Uram

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na písaní ma najviac baví to, že každá téma sa dá spracovať rôznymi spôsobmi a to dáva priestor mojej, niekedy až príliš veľkej, kreativite. Čo sa týka môjho života, tak študujem na vysokej škole v Trnave, kde bývam na internáte a preto som si vskutku obľúbil večerný spoločenský život s kamarátmi. Ak momentálne nepíšem alebo sa nezabávam, tak si s radosťou sadnem k televízoru a pozriem si dobrý futbal.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár