Prečo je indukčná varná doska najlepšia?

Počuli ste už o tom, že varenie na indukčnej doske je rýchlejšie, úspornejšie a bezpečnejšie? A zaujíma vás, či je to skutočne tak? Efektívne a tým pádom aj úsporné varenie na indukcii oceňuje čoraz viac kuchárov. Tepelnú energiu dokážu totiž na indukčnej varnej doske nastaviť s nevídanou presnosťou.

Varenie na indukčnej varnej doske

V článku sa dozviete, na akom princípe funguje indukcia, prečo sa vám oplatí investovať do indukčnej varnej dosky, ale povieme si aj o tom, či má nejaké nevýhody.

Obľúbené indukčné varné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Mora VDIT 1650 FF   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux EIV634   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch PUE611BB1E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Klarstein Delicatessa 60   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Gorenje IS 645 BG   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Princíp indukcie

Cievka, ktorá sa ukrýva v indukčnej doske, má silné magnetické pole pôsobiace priamo na dno hrnca. Teplo sa tak negeneruje pod nádobou s jedlom, ale tvorí sa priamo v dne a na stene hrnca. Po odstavení a odobratí varnej nádoby je doska len mierne vlažná, keďže prevzala teplo z dna hrnca. Žiadnu tepelnú energiu doska po dokončení varenia nevyžaruje.

Špeciálny riad

Indukčné varné dosky získavajú medzi kuchármi čoraz väčšiu popularitu, a to aj napriek tomu, že na varenie na tomto type dosky je potrebný špeciálny riad. Indukčná varná doska reaguje so železnými alebo železo obsahujúcimi nádobami a vytvára teplo. Riad s magnetickým dnom, ale aj vnútrajškom nádoby, nerezové nádoby, ktoré však musia byť nerezové zvnútra i zvonka, nielen s nerezovým dnom, sa môžu bez problémov používať. Rovnako ako keramické či medené nádoby môžu byť vhodné na indukciu.

Indukčná varná doska

Ak je nerezový riad potiahnutý hliníkom, či už zvonka, alebo vnútri, nie je na indukčný sporák vhodný. Fungovať nebude na tomto type ani čisto hliníkový riad alebo riad z varného skla, pretože sa nevytvára elektromagnetický náboj. Pri nákupe riadu sa vždy presvedčte, či je dno označené ikonkou indukčnej cievky. Vhodnosť použitia si môžete overiť aj jednoduchým testom – ak nádoba na dne udrží magnet, mala by byť vhodná na indukčnú dosku.

Bezpečné varenie

Keďže indukcia zahrieva len nádobu a nie povrch platničky, nebezpečenstvo hrozí iba pri dotyku s varnou nádobou. Samotná varná doska má aj po odstránení nádoby iba zvyškovú teplotu a chladne rýchlo, čiže sa nemusíte báť, že sa o ňu popálite. Túto výhodu oceníte najmä v prípade, že máte malé deti. Nebudete sa musieť báť, že dôjde k neželanej nehode.

Elektrické varné dosky napríklad fungujú na princípe zohrievania špirál na takú vysokú teplotu, že by sa mohli spáliť či chytiť predmety v jej dosahu. Plynové varné dosky zas používajú otvorený oheň, pri ktorom rovnako hrozí, že by ste nechtiac mohli zapáliť utierku či chňapku. Vzhľadom na to, že indukčná varná doska nemá plameň ani špirálu, je vskutku bezpečná.

Jednoduchá údržba

Každý kuchár má skúsenosti s vykypenou polievkou či zemiakmi. Čistenie plynovej či elektrickej varnej dosky je oproti indukčnej omnoho náročnejšie. Indukčnú varnú dosku stačí poutierať navlhčenou hubkou na riad, v prípade, že je mastná, stačí použiť trochu saponátu a nakoniec ju vyleštiť handričkou z mikrovlákna.

Aby varná doska fungovala správne, je potrebné, aby bola čistá. Ovláda sa pomocou dotykových senzorov, čistý štít je nevyhnutý na ich riadne fungovanie. Senzory reagujú rýchlo, chvíľu však trvá, kým sa človek oboznámi s ich chodom.

Funkcie indukčnej varnej dosky

Pri varení určite oceníte časovač, ktorý vám (v prípade niektorých modelov) umožní nastaviť každú varnú plochu zvlášť. Funkciou rýchly ohrev (Jet Start, Booster, Power…) bývajú indukčné varné dosky bežne vybavené. Vďaka tomu dokážete vodu priviesť do bodu varu za veľmi krátky čas. V prípade, že niečo na varnú dosku nepatrí, upozorní vás na to zvukový signál.

Panvica na indukčnej varnej doske

Elektromagnetické žiarenie

Obávate sa pôsobenia elektromagnetickej energie a nízkofrekvenčného žiarenia na svoje zdravie? Pôsobenie žiarenia je naozaj minimálne, dokonca sa vo vzdialenosti 30 cm vytráca. Ani pokiaľ by ste varili na indukčnej varnej doske často, nemusíte sa o svoje zdravie obávať. So svojím lekárom sa ohľadom používania indukcie však poraďte v prípade, že máte kardiostimulátor.

Klady a zápory použitia indukčnej dosky

Okrem rýchleho a úsporného varenia patria k plusom používania indukčnej varnej dosky tiež jednoduchá údržba, presnosť nastavenia teploty, bezpečné a jednoduché použitie a dlhá životnosť. K záporom sa radí nutnosť použitia špeciálneho riadu a zvýšená hlučnosť.

Rýchlosť ohrevu je naozaj výborná, oproti elektrickému variču zohrieva vodu dvakrát rýchlejšie. Oceníte aj výkonnosť indukčného varenia, nastavenie presnej teploty, vďaka čomu predídete pripaľovaniu pokrmov. Detská poistka je samozrejmosťou. Efektivita varenia, bezpečnosť, dlhá životnosť, jednoduchá údržba robia z indukčnej varnej dosky výbornú voľbu.

Nevýhodou je, že indukčné prúdy môžu okrem dna hrnca ohrievať aj náramky, prstene či retiazky, ktoré máte na sebe pri varení. Do bezprostrednej blízkosti varnej dosky radšej nedávajte ani svoj mobilný telefón.

Hodnotenie článku:
(79.8%)

Pulbikované dňa: 26.11.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár