Ak ste už nejakú kosačku mali, viete, ako vám slúžila, s čím ste boli spokojní a čo vám naopak chýbalo alebo prekážalo. Horšie je, ak kupujete svoju prvú, a netušíte, ktorá z tých stoviek, čo sú na trhu dostupné, bude tá pravá. Ako si teda vybrať, na čo pri výbere nezabudnúť? Bude lepšia benzínová alebo elektrická? Menšia a obratnejšia alebo silný stroj s pojazdom? V prvom kroku si ozrejmime, podľa čoho sa treba pri výbere kosačky rozhodovať, a potom sa pozrieme na recenzie obľúbených modelov.

Zoznam podkategórií:

Najlepšie kosačky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie kosačky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Vyberáte kosačku? Pomôžeme vám. Zostavli sme pre vás prehľadné tabuľkové porovnanie a viacero podrobných recenzií. Na úvod vám ponúkame výber top modelov, ktoré dopadli najlepšie v domácich, ale aj svetových nestranných testoch. Tabuľky pravidelne aktualizujeme. Najlepšie benzínové kosačky Názov Hodnotenie Detail Riwall... Prečítať článok

Elektrické a benzínové záhradné kosačky - Ako vybrať kosačku

Elektrické a benzínové záhradné kosačky - Ako vybrať kosačku

Naši predkovia to mali jednoduché. Ráno, ešte za rosy, sa vzala kosa na plece a išlo sa kosiť. Áno, musela byť nabrúsená, naklepaná. Kosisko dobre sedieť v rukách. A počas kosenia ešte čepeľ občas prebrúsiť oslou. Ale tým sa starosti končili. Dnes však žijeme v 21. storočí a mnohí z nás už takú... Prečítať článok

Druhy kosačiek

Elektrické kosačky – majú nízku hmotnosť a v teréne sa s nimi ľahko manipuluje. V porovnaní s ostatnými typmi sú spravidla lacnejšie a zároveň majú minimálne nároky na údržbu. Sú však limitované dostupnosťou zásuvky, prípadne výdržou batérie.

Benzínové tlačené kosačky – vhodné na menšie pozemky a do ľahkého terénu. Na nerovný alebo kopcovitý terén nie sú ideálnym riešením.

Benzínové samochodné kosačky (s pojazdom) – uľahčia vám prácu v náročnejšom teréne alebo na väčšm pozemku. Často majú doplnkové funkcie, väčšie a kvalitnejšie kolesá, tie drahšie viacstupňovú prevodovku alebo variátor a pod.

Záhradná kosačka

Ridery – rider, alebo kosačka, na ktorú si sadnete. Výhodou je pohodlie, väčší výhľad, jednoduché ovládanie, vyššia rýchlosť, širší záber a väčší zberný kôš. Najlepšie sú vybavené automatickou prevodovkou.

Záhradné traktory – v porovnaní s riderom vám záhradný traktor so zodpovedajúcim príslušenstvom poslúži aj pri iných činnostiach ako kosení. Napríklad pri preprave materiálu, odpratávaní snehu a pod. Traktory majú často pokročilejšie funkcie pre náročných užívateľov, ako sú tempomat, palubný počítač a pod.

Robotické kosačky – kosačku položíte na trávnik a vyložíte si nohy na stôl. Ostatné je jej starosť. Kosená plocha je spravidla vymedzená vodiacim drôtom, inteligentnejšie modely si v určitom rozsahu poradia aj bez neho. Dôležitá je výdrž batérie, možnosti nabíjania, a v našich končinách aj ochrana pred neoprávneným použitím.