Elektrické a benzínové záhradné kosačky - Ako vybrať kosačku

Naši predkovia to mali jednoduché. Ráno, ešte za rosy, sa vzala kosa na plece a išlo sa kosiť. Áno, musela byť nabrúsená, naklepaná. Kosisko dobre sedieť v rukách. A počas kosenia ešte čepeľ občas prebrúsiť oslou. Ale tým sa starosti končili. Dnes však žijeme v 21. storočí a mnohí z nás už takú kosu ani nevideli, nie že by ešte vedeli, ako sa to čudo používa. Takže, aké máme možnosti dnes?

Pre dobytok už nekosíme, seno nesušíme. Kosíme len tak, viac-menej pre zábavu, aby nám nejaké stebielko nedajbože nevyčnievalo. Človek mestský, tzv. Homo Sapiens Civitas, ale už aj človek dedinský, Homo Sapiens Castellum, preferuje pri údržbe svojho trávnika kosačku. Motorovú alebo ručnú, benzínovú alebo elektrickú, na kábel alebo na baterku, s pojazdom alebo bez neho. Hlavne nech to kosí.

Ak ste už nejakú kosačku mali, viete, ako vám slúžila, s čím ste boli spokojní a čo vám naopak chýbalo alebo prekážalo. Horšie je, ak kupujete svoju prvú, a netušíte, ktorá z tých stoviek, čo sú na trhu dostupné, bude tá pravá. Ako si teda vybrať, na čo pri výbere nezabudnúť?

Najlepšie benzínové kosačky

Názov Hodnotenie Detail
VeGA 51 HWXV   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Riwall PRO RPM 5135   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Güde 464.2 LI-ES   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Weibang SC 6in1   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
AL-KO Classic 4.66 SP-A Edition   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie elektrické kosačky

Názov Hodnotenie Detail
Extol Industrial 8795630   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bosch ARM 32 Ergoflex 0.600.885.B03   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
AL-KO Comfort   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch ARM 32   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Hecht 1213   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Parametre výberu kosačky: Pozemok

Na začiatok si odpovedzte na niekoľko základných otázok. Akú má pozemok, ktorý chcete kosiť, rozlohu? Je to malá predzáhradka, alebo velikánsky dvor? Aký je pozemok členitý? Je to symetrická plocha, alebo množstvo rohov, plotov, obrubníkov? Aká je kvalita terénu? Je dokonale rovný, alebo samá koľaj a krtinec? Na rovine, alebo na svahu?

Elektrická záhradná kosačka

Na väčší pozemok vám rozhodne nebude stačiť elektrická alebo bezpojazdová kosačka. V malej predzáhradke zase nenájde využitie veľký benzínový stroj s pojazdom. Na členité plochy si tiež vyberte skôr menšiu a ľahšiu kosačku, s tými väčšími sa vám bude horšie manipulovať.

Orientačne vám môže pomôcť tento prehľad:

 • do 200 m2 – elektrická alebo robotická kosačka
 • do 500 m2 – výkonnejšia elektrická, tlačená benzínová alebo robotická kosačka,
 • do 800 m2 – benzínová kosačka s pojazdom alebo robotická,
 • do 1200 m2 – benzínová kosačka s pojazdom, robotická kosačka, rider, záhradný traktor,
 • nad 1200 m2 – záhradný traktor, robotická kosačka.

Porast

Aký porast chcete kosiť? Ide o pravidelne udržiavaný trávnik na dvore? Alebo o zarastené okolie chaty, ktorú navštívite párkrát do roka? Výkon kosačky aj jej konštrukcia musia zodpovedať nárokom, inak to bude v lepšom prípade drina, v horšom budete zakrátko znechutene hľadať druhú.

Frekvencia používania

Samozrejme záleží aj na tom, ako často budete kosačku používať. Či sa vám vyplatí zainvestovať do kvalitného stroja, alebo vám stačí niečo lacnejšie. Ak viete, že ju budete používať počas sezóny každý týždeň, oplatí sa vám viac investovať. Pokiaľ ju chcete použiť naozaj len zopárkrát do roka, je zbytočné vyhadzovať za stroj stovky eur.

Robotická záhradná kosačka

Dostupnosť, prostredie, údržba...

Do úvahy musíte brať množstvo ďalších faktorov. Bude kosačka uskladnená v blízkosti koseného pozemku, alebo ju budete prevážať? Je v dosahu elektrická zásuvka? Bude prekážať zápach splodín zo spaľovacieho motora alebo vysoká hlučnosť?

Aj nároky na údržbu kosačky závisia od jej typu – benzínové sú spravidla na údržbu náročnejšie. Ak sa čosi pokazí, potrebujete rátať s dostupnosťou servisu alebo náhradných dielov. Nadštandardná záruka je príjemný bonus, aj keď prípadnú reklamáciu za príjemné spestrenie dňa asi nebudete považovať.

Nezabudnite tiež na to, kto bude kosačku používať. Mladý muž na vrchole síl? Alebo starší dôchodca či dokonca dáma? A v neposlednom rade väčšinu z vás bude zaujímať aj cena.

Na aké vlastnosti a parametre sa teda pri výbere treba pozerať?

 • Typ pohonu (benzín, zásuvka, akumulátor);
 • Výkon motora;
 • Pojazd (pohon koliesok)
 • Možnosti ovládania (variátor, prevodovka, ergonomické riadidlá, robotická kosačka);
 • Nastavenie výšky kosenia;
 • Kôš na trávu (materiál, veľkosť);
 • Kvalita podvozku (materiál, kolesá, ložiská);
 • Hmotnosť kosačky;
 • Doplnkové funkcie (mulčovanie, vyhadzovanie dozadu alebo nabok, zber lístia).

Elektrické kosačky

Elektrické kosačky nie sú také hlučné ako benzínové, sú však o niečo menej výkonné. Majú nízku hmotnosť a v teréne sa s nimi ľahko manipuluje. V porovnaní s ostatnými typmi sú spravidla lacnejšie a zároveň majú minimálne nároky na údržbu. Sú však limitované dostupnosťou zásuvky, prípadne výdržou batérie. Prívodný kábel možno pri sekaní nechtiac preseknúť.

Akumulátorové kosačky

Na rozdiel od elektrických kosačiek, tie akumulátorové nie sú napájané zo siete, ale zo vstavanej batérie. Tento typ kosačiek treba pravidelne dobíjať, čo je jeho nevýhoda. Akumulátorové kosačky síce poskytujú nižší výkon ako elektrické a benzínové, v porovnaní s nimi sú tichšie a pri kosení nepotrebujú žiadny prívodný kábel. Vhodné sú na pravidelné kosenie a udržiavaniu menších trávnatých plôch. Výdrž takejto kosačky, resp. plocha, ktorú s nimi možno na jeden raz pokosiť, je však obmedzená.

Malá záhradná kosačka

Benzínové kosačky

Benzínové kosačky sú výkonné stroje, čiže bez problémov pokosia aj rozľahlú záhradu s hustým porastom. Najväčšou výhodou tohto typu kosačiek je neobmedzený pohyb, ktorý nelimituje dĺžka prívodného kábla. Kosačky obsahujú zvyčajne zberný kôš, takže sa nemusia vysypávať príliš často.

Ich nevýhodou je, že sú pomerne hlučné, ťažké a znečisťujú okolitý vzduch. Za nevýhodu sa dá považovať rovnako nutnosť doplňovania paliva, ktoré stojí nemalé peniaze.

Benzínové kosačky sa delia na benzínové tlačené kosačky a benzínové samochodné kosačky (s pojazdom). Prvé sú vhodné na menšie pozemky a do ľahkého terénu. Na nerovný alebo kopcovitý terén nie sú ideálnym riešením.

Druhé vám uľahčia prácu v náročnejšom teréne alebo na väčšom pozemku. Často majú doplnkové funkcie, väčšie a kvalitnejšie kolesá, tie drahšie viacstupňovú prevodovku alebo variátor a pod.

Vretenové kosačky

Najčastejšie sa vretenové kosačky vyrábajú ako manuálne. Pokiaľ chcete mať krásny anglický trávnik či plochy podobné greenom na golfových ihriskách, je to pre vás vhodná voľba. Vretenové kosačky trávu nekosia, ale ju strihajú, čo značí, že sa konce trávy následne nestrapkajú a nemajú tendenciu žltnúť. Tieto kosačky fungujú tak, že ostrie sa točí až vo chvíli, keď s kosačkou začnete pohybovať.

Okrem vretenových kosačiek s ručným pohonom existujú aj vretenové kosačky benzínové, elektrické a akumulátorové. Ich výhodou je, že sa s nimi dá veľmi presne manipulovať.

Strunové kosačky

Strunovým kosačkám, či lepšie povedané vyžínače pracujú so strunou, ktorá sa vysokou rýchlosťou roztočí, a tak dokáže kosiť trávu okolo seba. Tento typ sa nehodí na väčšie plochy, pretože necháva rozstrapkané konce trávy, ktoré rýchlejšie žltnú, čo na rovnom trávniku nevyzerá dobre. Strunová kosačka je vhodná skôr na dokončovacie a začisťovacie práce.

Strunová kosačka

Ridery a záhradné traktory

Výhodou ridera, teda kosačky, na ktorú si sadnete, je pohodlie, väčší výhľad, jednoduché ovládanie, vyššia rýchlosť, širší záber a väčší zberný kôš. Najlepšie sú vybavené automatickou prevodovkou.

Záhradný traktor so zodpovedajúcim príslušenstvom vám v porovnaní s riderom poslúži aj pri iných činnostiach ako kosení. Napríklad pri preprave materiálu, odpratávaní snehu a pod. Traktory majú často pokročilejšie funkcie pre náročných užívateľov, ako sú tempomat, palubný počítač a pod.

Robotické kosačky

Kosačku položíte na trávnik a vyložíte si nohy na stôl. Ostatné je jej starosť. Kosená plocha je spravidla vymedzená vodiacim drôtom, inteligentnejšie modely si v určitom rozsahu poradia aj bez neho. Dôležitá je výdrž batérie, možnosti nabíjania a v našich končinách aj ochrana pred neoprávneným použitím.

Keďže robotické kosačky fungujú na podobnom princípe ako akumulátorové kosačky, budete ich musieť pravidelne dobíjať. Vhodné sú na údržbu pravidelných pozemkov bez výraznejších prekážok (stromy alebo prvky záhradnej architektúry). Robotické kosačky sa hodia na pravidelnú a dlhodobú údržbu, nie na jednorazové kosenie trávnika.

Hodnotenie článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 02.08.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

05/10/2018 18:23
Vojtech Valo

Dobrý deň ,prosim s poradením pri kupe kosačky pri koseni pozemku okolo chalupy, jedna sa o kosenie cca 600m štvorcovych pomerne rovinatého terenu a o 1200m štvorcových kopcoviteho terenu aj nad 30% stupania. väčšina kosačie nema tlakové mazanie alebo informácie o mazaní sa rozchadzajú.Jedinú čo som našiel je kosačka Weibang WB 536 SKVPRO. prosim o radu pri mojom rozhodovaní alebo nasmerovaní pri výbere.
Ďakujem veľmi pekne, Valo

Pridať komentár