Údržba a starostlivosť o benzínovú, elektrickú, aku i robotickú kosačku – čistenie, brúsenie nožov, mazanie

Elektrická či benzínová, strunová alebo vretenová – nezáleží na tom, akú kosačku máte, každá si vyžaduje pravidelnú údržbu. Údržba pritom zahŕňa nielen pravidelné čistenie po každom kosení, ale aj sezónnu kontrolu a opravu pokazených funkcií či dielov. Starostlivosť o kosačku netreba odkladať a zanedbávať, inak sa môže stať, že očakávaná životnosť kosačky sa výrazne skráti.

Ako sa starať o kosačku

Nemusíte sa pritom báť – údržba vám nezaberie veľa času a my vám prezradíme, ako na to.

Pravidelné čistenie kosačky

Predtým, než sa pustíme do sezónnej údržby kosačky, pristavme sa pri samotnom čistení. Čistenie kosačky je základom starostlivosti o každú kosačku a aj to rozhoduje o tom, aká náročná bude nakoniec údržba. To, ako často ju budete čistiť, je na vás – kým niektorí čistia kosačku po každom kosení, iní sú v čistení menej pedantní a pustia sa doň až vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné. Do čistenia sa pustite určite minimálne dvakrát za sezónu, no platí, že čím častejšie, tým lepšie, pretože aj nazbierané zvyšky trávy a nečistôt majú vplyv na mechanické opotrebovanie povrchu a častí kosačky.

Postup čistenia sa pri benzínových a elektrických kosačkách mierne líši. Čo sa týka benzínových, je potrebné vyprázdniť nádrž s palivom a vytiahnuť zástrčku zo zapaľovania. Pri elektrických je zase dôležité, aby ste kosačku vytiahli z napájania, resp. odstránili batériu. Z podvozku kosačky odstráňte zvyšky trávy, najprv drevenou stierkou, potom namokro, handričkou s vodou so saponátom alebo mäkkou kefkou.

Ak je tráva zaschnutá, niektorí si pomáhajú vodou z hadice, aby trávnaté zvyšky odmokli a uvoľnili sa. Pozor však na motor a vnútorné súčiastky. V prípade elektrických kosačiek sa striekaniu hadicou radšej vyhnite úplne. V prípade benzínových kosačiek si zase dávajte pozor, aby ste kosačku veľmi nepreklápali – čistite ju radšej vo vodorovnej polohe, inak môže dôjsť k vyliatiu oleja. Po vyčistení nechajte dôkladne vyschnúť. Pred uskladnením môžete podvozok namazať olejom alebo údržbovým sprejom, ktorý zamedzí prichytávaniu veľkého množstva trávy a uľahčí vám budúce čistenie.

Najlepšie robotické kosačky 2022 – recenzie, testy, porovnanie

Najlepšie robotické kosačky 2022 – recenzie, testy, porovnanie

Ak beriete kosenie trávnika ako hobby, robotická kosačka zrejme nebude nič pre vás. Ak však naopak kosenie trávy vnímate ako ťažko strávený čas, robotická kosačka sa vám bude hodiť. Moderná technológia sa už dostáva aj do záhrady a robotické kosačky na našich dvoroch budú pomaly samozrejmosťou. Viete, koľko času vám môže takéto zariadenie ušetriť? Sú ekologické, tiché a praktické. Ušetria čas... Prečítať článok

Údržba pred sezónou

O kosačku je potrebné starať sa celoročne a údržba začína už na jar, pred prvým kosením. Jarná údržba však nemusí byť náročná, mnoho krokov môžete vykonať na jeseň, pred zimovaním, a ušetriť si tak čas na jar. Keďže starostlivosť o elektrické a benzínové kosačky sa líši, najprv si povieme o úkonoch, ktoré sú aplikovateľné pre obe a v ďalšej časti sa zameriame na údržbu špecifickú pre benzínové kosačky. Všetky úkony vykonávajte bezpečne, kosačku odpojte zo zapájania, vyberte sviečku alebo batériu, v závislosti od typu, aby nedošlo k náhodnému naštartovaniu.

Čistenie kosačky

  1. Skontrolujte a nabrúste nože – Tento krok môžete vykonať na začiatku alebo na konci sezóny. Nože vyberte a skontrolujte si ich ostrosť. Ak ste celú predchádzajúcu sezónu kosili bez nabrúsenia, určite si budú vyžadovať pozornosť, inak bude kosenie neestetické. Pred brúsením odstráňte prípadné zvyšné nánosy tráv a nečistôt a brúste podľa inštrukcií, pod vhodným uhlom. Nože si tiež skontrolujte, či nedošlo k nevyváženiu – ak sa jedna strana nakláňa viac než druhá, môžete si dať nože upraviť v servise alebo vymeniť za nové. Ak chcete, po nabrúsení môžete kovové nože ošetriť nehrdzavejúcim prípravkom. Nože by ste mali brúsiť aspoň dvakrát za sezónu. Pri robotických kosačkách si dobre preštudujte manuál, pretože sú vybavené viacerými rôznymi nožmi, ktoré treba vedieť správne nabrúsiť.
  2. Skontrolujte klinový remeň – U kosačiek s pojazdom dochádza k opotrebovaniu klinového remeňa. Ten môže časom strácať pružnosť, uvoľniť sa, môžu sa na ňom vyskytnúť praskliny a trhliny, čo môže viesť k pokazenému pojazdu. Vtedy je na čase vymeniť ho za nový. Ak sa aj nový remeň uvoľňuje alebo padá, skontrolujte remenice, na ktorých je uchytený.
  3. Premažte ozubené kolieska (pastorky) a nápravy – Vďaka mazivu alebo vazelíne budú ozubené kolieska fungovať hladko, riadenie bude plynulejšie a celkovo si uľahčíte prácu s kosačkou. Ide o krok, na ktorý sa často zabúda, ale po premazaní koliesok určite pocítite rozdiel.

Údržba benzínovej kosačky si vyžaduje pozornosť navyše, preto pokračujte výmenou sviečky, oleja a čistením filtra.

  1. Skontrolujte a vymeňte zapaľovacie sviečky – Sviečky je potrebné kontrolovať vždy pred prvým kosením, pretože ide o dôležitú súčasť benzínovej kosačky, bez ktorej nemôže fungovať. Ak sú sviečky zanesené či uvoľnené, môžete mať pri kosení rôzne problémy, od problémov s naštartovaním cez nerovnomerné kosenie až po plytvanie palivom. Sviečku preto skontrolujte, či nie je zanesená karbónom alebo vlhká, a tieto nečistoty po vybratí sviečky vyčistite. Najľahšie to ide kovovou kefou alebo brúsnym papierom. Sviečka by mala zostať sivohnedá. Väčším problémom je, ak sviečka vyhorí – vtedy sa javí ako čierna a je potrebné ju vymeniť. Kým niekto mení sviečku každý rok, inému môže sviečka vystačiť aj na 3 roky, závisí to od intenzity používania, no mala by sa meniť po 100 hodinách prevádzky.
  2. Skontrolujte a vymeňte olej – Benzínové kosačky potrebujú výmenu oleja podobne ako autá, pretože chráni motor, znižuje jeho opotrebovanie a uľahčuje naštartovanie. Meniť by sa mal aspoň každoročne, pretože vydrží 50 hodín používania. Meniť ho môžete na jar, pred sezónou, pričom pri výmene je vhodné riadiť sa manuálom, keďže každá kosačka a v niečom líši. Starý olej úplne vylejte a nádržku neprelievajte. Ak neviete, koľko oleja ide do kosačky, riaďte sa manuálom a značkou na nádržke.
  3. Vyčistite alebo vymeňte vzduchový filter – Preplnený filter zaťažuje chod motora, ktorý sa môže prehrievať, preto je potrebné ho pravidelne kontrolovať, a to už po 25 hodinách používania – kontrolujte ho teda častejšie než len na jar. Filter môže byť papierový alebo penový, pričom papierový možno len preprášiť, penový aj umyť vo vode. Filter vyprázdňujte pravidelne a približne každé 3 – 4 mesiace ho vymeňte za nový.

Po dokončení údržby pripravte kosačku na prvé kosenie. V prípade benzínových kosačiek naplňte nádrž palivom, v prípade elektrických kosačiek s batériou dajte batériu nabíjať. Ak máte elektrickú kosačku s káblom, stojí za to si kábel pred použitím prezrieť a overiť, či nedošlo počas zimovania k poškodeniu. Pri traktorových kosačkách prezrite aj stav pneumatík a skontrolujte, či sú dostatočne natlakované.

Výmena vzduchového filtra v benzínovej kosačke

Údržba po sezóne

Po ukončení sezóny je potrebné kosačku dobre uskladniť na zimu, avšak nemožno ju uskladniť len tak – vyžaduje si údržbu. Čím dôkladnejšia údržba v zime, tým menej práce vás čaká na jar a kosačka zimu prečká bez ujmy.

  1. Kosačku dôkladne vyčistite – Po poslednom kosení kosačku dôkladne vyčistite tak, ako sme spomínali na začiatku. Nikdy neskladujte kosačku zanesenú trávou a inými nečistotami počas zimy. Vlhká tráva by mohla viesť ku korózii kovových častí kosačky a špina zas k zbytočnému opotrebovaniu a zaneseniu kľúčových častí. Tento krok nevynechajte predovšetkým pri kosačkách so zberným košom a kosačkách s mulčovaním, na ktoré sa toho môže nalepiť viac.
  2. Vylejte palivo, odstráňte batériu -  V prípade benzínových kosačiek nie je vhodné nechávať v zime v nádrži palivo. To môže zmeniť svoju konzistenciu už po 30 dňoch a poškodiť motor. Pri poslednom kosení na to myslite a použite radšej menej paliva, aby vám nádrž nezostala plná. Po dokosení nechajte motor bežať, aby sa posledné zvyšky paliva zužitkovali. Ak sa rozhodnete nechať palivo v nádrži, je potrebné priliať do nej stabilizátor. Vyprázdnenie paliva je však výhodnejšie aj z bezpečnostných dôvodov – pre prípad požiaru. V prípade elektrických kosačiek odoberte batériu, inak by sa zbytočne vybíjala a strácala výkon. Vybratú batériu naplno nabite, pretože prázdna batéria taktiež stráca svoj výkon, a plne nabitú ju uložte na bezpečné, tmavé miesto, nie však do vlhkej pivnice.
  3. Vymeňte olej – Pred zazimovaním je vhodné vymeniť použitý olej za nový – v takom prípade si ušetríte tento krok na jar. Nádržku s olejom vždy skontrolujte a kosačku nikdy nezazimujte s prázdnou alebo poloprázdnou nádržkou; práve to môže viezť k častým poruchám benzínových kosačiek na jar. Nezáleží na tom, či ste olej použili len párkrát alebo ste kosili už dlhšie, pred uskladnením je nový olej vždy vítanou ochranou kosačky.
  4. Kosačku uskladnite na vhodné miesto – Kosačku uskladnite v garáži, v pivnici alebo v záhradnom domčeku – dôležité je, aby bola uskladnená v nevykurovanom interiéri, kde je teplota nad 0 °C a kosačka nie je vystavená vplyvom počasia. Miesto na uskladnenie musí byť suché, dobre vetrané a tmavé. Kosačku uložte vo vodorovnej polohe, neprevracajte ju na bok, hlavne ak ide o benzínovú kosačku, z ktorej by mohol vytiecť olej.

Kosačky – recenzie

Trávnik treba pravidelne kosiť minimálne polovicu roka. Či už hľadáte benzínovú, elektrickú alebo robotickú kosačku, je dobré poznať nielen parametre, ale aj skúsenosti spotrebiteľov. Otestovali sme lacnejšie i drahšie modely a spísali ich výhody a nevýhody. Ktorý model sa vám pozdáva najviac?

Hodnotenie článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 05.07.2021

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

22/12/2021 09:44
lma

mame doma kosacku od gardeny a stara sa o nu manzel

21/12/2021 08:23
Inga

ja kosacku odlozim do zahradneho domceka a tam je celu zimu

17/12/2021 08:49
Zita

takto ju pripravime len pred sezonou ale po sezone ju len odlozime

06/07/2021 07:43
Patrik

Ja robím dôkladnejšiu údržbu kosačky dvakrát ročne. Pred začiatkom sezóny a potom po jej skončení. Nič náročné. Skontrolujem, či všetko funguje tak, ako má, a ak niečo nie je v poriadku, snažím sa to svojpomocne opraviť. Zatiaľ sa mi to vždy podarilo a nepotreboval som pomoc od odborníka alebo servisu, bude to však tým, že mám výkonnú a spoľahlivú kosačku, ktorá má perfektnú konštrukciu a precízne spracovanie. :-) Používam benzínovú kosačku GTM Professional 500 SP4 SC H a som s ňou nadmieru spokojný. Skvele mi slúži niekoľko sezón. Kosačka je výkonná a bežný trávnik pokosí výborne. Pekne zbiera do koša a zostáva za ňou čisto. Pri mulčovaní vyššej trávy sa môžete občas stretnúť s upchávaním vyhadzovacieho otvoru, v tomto prípade sú nutné častejšie prestávky počas kosenia a následné čistenie tohto otvoru. Kosačka bezproblémovo štartuje a pojazdové rýchlosti fungujú veľmi dobre. Na jednu nádrž s ňou dokážem kosiť pomerne dlho. Plus dávam za 5 rýchlostí pohonu, silný motor, kvalitné kosenie aj mokrej trávy či dobre odstupňovanú nastaviteľnú výšku kosenia. Pre mňa je to perfektný stroj, s ktorým spokojný, pretože spĺňa presne to, čo od neho požadujem.

Pridať komentár