Ak nemáte klimatizované priestory, v letných horúčavách poteší aj ventilátor, ktorý sčerí vzduch a oveje vás príjemným vánkom. Výhodou ventilátora sú okrem nižšej nákupnej ceny aj ekonomickejšia prevádzka a šetrnosť k ľudskému zdraviu. Aký ventilátor si však vybrať? V domácnosti alebo kancelárii sa pravdepodobne budete rozhodovať medzi stolným, stojanovým a stĺpovým. Ale nepredbiehajme, poradíme vám v našom článku. A na vlastnosti konkrétnych obľúbených typov sa pozrieme v recenziách.

Zoznam podkategórií:

Najlepšie ventilátory 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie ventilátory 2020 – recenzie, test, porovnanie

Letné dni, keď sa vyšplhá teplota na teplomere vysoko, dávajú organizmu zabrať a určite každý privíta v takej chvíli chladnejší závan. Mať po ruke ventilátor je na nezaplatenie. Hoci to na prvý pohľad vyzerá s výberom takéhoto spotrebiča jednoducho, po dlhšom používaní ventilátora si hneď uvedomíte, kde ste pri výbere urobili chybu. Aby ste sa vedeli zorientovať v ponuke ventilátorov, máme... Prečítať článok

Tipy, ako ochladiť vzduch v miestnosti v byte či dome v horúčavách

Tipy, ako ochladiť vzduch v miestnosti v byte či dome v horúčavách

Letá aj v našom miernom podnebnom pásme sú čoraz horúcejšie. Teplý a niekedy až horúci vzduch sa dokáže v letných mesiacoch udržať v našich podmienkach aj niekoľko týždňov. Problematické často bývajú vysoké denné i nočné teploty, ktoré nám následne komplikujú spánok, sťažujú dýchanie a človek... Prečítať článok

Ako vybrať ventilátor

Na trhu existuje viac druhov prevedení ventilátorov, už podľa názvu môžeme zistiť, o aký typ ide:
  • Stolné – menšie, vhodné na umiestnenie na pracovný stôl;
  • Stojanové – vyššie, stĺpové, vhodné na umiestnenie na podlahu v miestnosti;
  • Stropné – závesné na strop spôsobom ako luster, niekedy aj s osvetlením;
  • Nástenné – samostatne sa zavesia alebo nainštalujú na stenu.

Dôležité parametre

Priemer vrtule – podľa miestnosti, do ktorej vyberáte ventilátor sa rozhodnite aj pre veľkosť vrtule. Čim väčšia miestnosť, tým výhodnejšie je mať ventilátor s väčším priemerom vrtule. Menšie 25 cm sa hodia na stôl, ak potrebujete prevetrať vzduch v miestnosti zvoľte ventilátor s priemerom vrtule aspoň 40 cm. Ideálne je, ak ventilátor disponuje možnosťou nastavenia otáčok vrtule.

Malý ventilátor

Hlučnosť – tento parameter nepodceňujte. Pár hodín v miestnosti s hlučným ventilátorom vám dá poriadne zabrať. Ideálna je hlučnosť 39 dB, max 50 dB. Pri vyššej hlučnosti už zvážte, či väčší prietok vzduchu stojí za vyššiu hlučnosť.

Funkcie – vyšší komfort vám zabezpečia doplnkové funkcie ako je uhol otáčania ventilátora, regulácia rýchlostí, počet nastaviteľných rýchlostí, diaľkové ovládanie alebo aj jemné osvetlenie ventilátora. Pri výbere si preverte aj bezpečnostné prvky, ako sú mriežky a protišmykové nožičky alebo stojan s protišmykovou úpravou a ochranu proti prehriatiu.