Suchý vzduch spôsobuje kašeľ, chrápanie i upchatý nos. Ako zvlhčiť vzduch pre bábätko i dospelých?

Hovoríte si, že suchý vzduch nemôže byť až tak veľkým problémom? Že väčšina ľudí bojuje skôr s nadmernou vlhkosťou? Hold, ste na omyle. Suchý vzduch trápi v priemere rovnaké percento ľudí ako ten vlhký. Paradoxom je, že môže spôsobiť viac problémov ako ten, ktorý v sebe vlhkosť zadržiava až príliš.

Ako zvlhčiť vzduch v miestnosti?

Prečítajte si o príčinách i dôsledkoch a, samozrejme, i efektívnych riešeniach suchého vzduchu vo vašej domácnosti.

Najlepšie zvlhčovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Beurer LB 37 Toffe   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Stavanger   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Hyundai HUM 770   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Concept ZV1000 Perfect Air   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Fair H10   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Airbi TWIN B   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Aká je ideálna vlhkosť vzduchu v interiéri

Relatívna vlhkosť vzduchu je komplexnou problematikou, keďže na ňu vplýva viacero faktorov. V praxi ide o množstvo vodnej pary prítomnej vo vzduchu, ktoré by malo byť vo vašej domácnosti rozdielne v závislosti od aktuálneho ročného obdobia.

V lete by sa vo vašom príbytku mala relatívna vlhkosť vzduchu pohybovať v rozmedzí od 30 do 45 %, maximálne však do 55 %. Počas zimy je za všeobecne ideálnu považovaná 40 % relatívna vlhkosť vzduchu. Môže byť aj o niečo nižšia, avšak nie vyššia. V takom prípade by vám totiž vznikli problémy s kondenzáciou vodnej pary na oknách, následnou tvorbou plesní a paradoxne i nadmernou vlhkosťou.

Akú vlhkosť máte v dome vy?

Možno si myslíte, že nemáte žiadne dýchacie problémy a ani vaša pokožka nie je extrémne suchá, takže relatívna vlhkosť vzduchu vo vašom príbytku musí byť v poriadku. Za pocitovo príjemnú je však považovaná vlhkosť v rozmedzí od 30 do 60 %, avšak odporúčaná vlhkosť by sa mala držať niekde medzi 40 až 55 %.

TIP: Jedným z prejavov suchého vzduchu v domácnosti je nadmerná tvorba statickej elektriny. Ak vás teda všetci a všetko „kope“, dôvodom môže byť práve príliš nízka relatívna vlhkosť vzduchu.

Aby ste teda zistili, akú vlhkosť máte v dome v skutočnosti, mali by ste ju odmerať pomocou takzvaného vlhkomera. Prostredníctvom takéhoto merania získate tie najpresnejšie údaje, problémom je, že vlhkomery nie sú najlacnejšie. Tie spoľahlivé stoja od cca 30 eur vyššie. Samozrejme, existujú aj mašinky za necelých 15 eur, ich kvalita je však otázna. Ak patríte do skupiny experimentátorov, môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich spôsobov, pri ktorých sa zaobídete aj bez vlhkomera.

Meranie vlhkosti vzduchu pomocou kociek ľadu

Táto metóda je veľmi jednoduchá, poskytne vám však iba základnú predstavu o interiérovej vlhkosti vzduchu.

Postup:

 • Do polovice pohára s priehľadnými stenami nalejte vodu s izbovou teplotou
 • Do vody vložte 2 – 3 kocky ľadu
 • Pohár položte do miestnosti, kde sa nenachádza množstvo spotrebičov, ktoré produkujú teplo (úplne nevhodná je napr. kuchyňa), nevhodné sú aj miesta priamo pri radiátoroch
 • Odíďte z miestnosti na cca 4 min., aby ste výsledok neovplyvnili ohriatym vzduchom, ktorý vydychujete

Merač vlhkosti vzduchu

Výsledok:

 1. Na stenách pohára sa nachádzajú skondenzované kvapky vodyvlhkosť vzduchu je v poriadku
 2. Na stenách pohára je enormné množstvo kvapiek alebo dokonca stekajú po vonkajšej stranevlhkosť vzduchu je nadmerná
 3. Na stenách sa neskondenzovali žiadne alebo iba veľmi malé množstvo kvapiekvzduch je príliš suchý

Meranie vlhkosti vzduchu pomocou teplomerov

Metóda merania vlhkosti vzduchu pomocou 2 teplomerov je síce trochu komplikovanejšia, no omnoho presnejšia. Okrem teplomerov budete potrebovať kúsok vaty a gumičku.

Postup:

 • Vyberte si miestnosť, v ktorej nie je množstvo spotrebičov a nie je príliš prekúrená
 • Na pevnú podložku položte teplomery
 • 1. teplomer „neupravuje“
 • 2. teplomer omotajte v spodnej časti navlhčenou vatou (použite vodu izbovej teploty) a zafixujte ju pomocou gumičky
 • Odíďte z danej miestnosti a počkajte 5 – 6 min.

Výsledok:

 1. Nameranú teplotu na teplomere omotanom vlhkou vatou odčítajte od teploty nameranej na neupravenom teplomere
 2. Výsledok následne porovnajte s grafom relatívnej vlhkosti, ktorý nájdete v online forme

Príčiny suchého vzduchu v interiéri počas zimy

Suchý vzduch počas zimy spôsobuje hneď niekoľko faktorov. Prvým z nich je kúrenie. Spomedzi všetkých vykurovacích telies, ktoré sa objavujú v našich domácnostiach, vzduch vysúšajú najmenej klasické radiátory. Naopak, úplne najhoršími vysúšačmi sú elektrické ohrievače. Tie vzduch, doslova, spália, preto môže byť úplne nedýchateľný. Za radikálnym znížením vlhkosti vzduchu stoja aj krby alebo iné zariadenia na tuhé palivo. V tomto prípade sa do ich okolia dostane ešte i popol a katastrofa je na svete.

INFO: Vzduch vo vašej domácnosti môže počas celého roka vysúšať aj dym a popol z fajčenia. Ak už doma fajčíte, tak sa snažte častejšie vetrať, utierať prach a vysypávať popolník.

K príliš suchému vzduchu v domácnosti v zime prispievajú aj vonkajšie teploty. Vo chvíli, keď otvoríte okno, vám do interiéru vkĺzne veľmi chladný vzduch, ktorý je zároveň i suchý. K rovnakému problému dochádza i v zle alebo vôbec nezateplených domoch, ktoré sú „podchladené“ počas celého chladnejšieho obdobia roka.

INFO: Suchý vzduch je pocitovo chladnejší. Ak sa teda nachádza aj vo vašej domácnosti a vy v dôsledku zimy neustále prikurujete a prikurujete, nevedomky sa dostávate do začarovaného kruhu.

Príčiny suchého vzduchu v domácnosti počas leta

Mnohým z vás sa môže suchý vzduch spájať výhradne so zimným obdobím. Pravda je, že s ním môžete mať problém počas celého roka, teda i v lete. Teplý vzduch v sebe prirodzene zadržiava vlhkosť. Ak však bývate v nezateplenom murovanom alebo naopak drevenom dome, ktorý sa počas letných horúčav nahrieva na šialené teploty, všetka vlhkosť zo vzduchu sa odparí. S rovnakým problémom zvyknú bojovať aj obyvatelia starých panelových domov.

Zvlhčovanie vzduchu pomocou klasického zvlhčovača

INFO: Vzduch počas leta vysúšajú aj niektoré spotrebiče, paradoxne práve tie, ktoré by mali jeho kvalitu zlepšiť. Ide najmä o ventilátory a klimatizácie.

Ako zlepšiť kvalitu suchého a ťažkého vzduchu v byte

Ako zlepšiť kvalitu suchého a ťažkého vzduchu vo vašom byte? V prvom rade by ste mali, logicky, odstrániť príčiny, o ktorých sme si povedali vyššie. Riešením sú taktiež ďalšie tradičné a menej tradičné, veľmi lacné aj trochu drahšie metódy. Pri ich výbere zohľadnite hlavne to, aký suchý vzduch trápi vás a aký veľký je váš byt.

INFO: V lete i v zime môže nízku vlhkosť vzduchu spôsobovať prievan, a to aj ten nepatrný, ktorý vznikne napríklad v dôsledku nezaizolovaných starých okien.

Klasické zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače vzduchu sú tým najjednoduchším a najpresnejším spôsobom, ako zatočiť so suchým vzduchom. Aby vám však toto zariadenia naozaj pomohlo, mali by ste si zaobstarať to s dobrou kvalitou. Inak vám hrozí presne opačný výsledok, teda vznik nadmerne vlhkého vzduchu.

Pri zvlhčovaní vzduchu pomocou tohto zariadenia si dajte pozor aj na jeho správne používanie. V prvom rade to nepreháňajte. Spolu so zvlhčovačom by ste si mali zaobstarať aj prístroj na meranie vlhkosti, siahnuť po takom modeli, ktorý ho má v sebe zabudovaný, alebo ešte lepšie, po takom s automatickou reguláciou. Ďalším dôležitým krokom je pravidelné čistenie filtra vo zvlhčovači. Ak budete používať ten zanesený, budete dýchať síce nie suchý, no vzduch plný baktérií a iných patogénov, čo vašim pľúcam, ale i ďalším častiam tela určite nepomôže.

TIP: Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, poobzerajte sa po zvlhčovačoch vzduchu s aromaterapiou. Zväčša nie sú podstatne drahšie, no výsledný efekt je vskutku rozdielny. Esenciálne oleje totiž tiež prispievajú k zvlhčeniu a prirodzenej regenerácii nosových slizníc.

Najlepšie zvlhčovače vzduchu 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie zvlhčovače vzduchu 2021 – recenzie, test, porovnanie

Test zvlhčovačov vzduchu ponúka rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne na trhu v tomto segmente k dispozícii. Zozbierali sme výsledky testov, recenzie a vaše hodnotenia. Prečítali sme stovky diskusií a komentárov jednotlivých modelov a zostavili tento unikátny rebríček. Dúfame, že vám pomôže správne sa rozhodnúť a vyberiete si zvlhčovač, ktorý zlepší ovzdušie u vás doma alebo v... Prečítať článok

Prírodný zvlhčovač vzduchu

Pod pojmom prírodný zvlhčovač vzduchu si môžete predstaviť takzvané prírodné kamenné zvlhčovače, ktoré tvoria aj veľmi estetický doplnok domácnosti. Zväčša ide o kameň v tvare gule, ktorý je položený v keramickej miske. Do nej nalejete vodu, kameň ju do seba naťahá a následne sa vlhkosť priebežne odparí do okolitého prostredia. Prírodné kamene na zvlhčovanie vzduchu môžu byť efektívne iba v malých priestoroch, kde je dostatočne teplo.

TIP: So zvlhčením vzduchu vám môže údajne pomôcť aj namočený Zeolit. Túto horninu dostanete v každom lepšom záhradníctve. Okrem toho pohlcuje pachy a redukuje množstvo prachu v domácnosti. Dajte si však pozor, aby bol stále vlhký, inak dosiahnete presne opačný efekt.

„Babské“ spôsoby zvlhčovania vzduchu v domácnosti

Nemáte peniaze na zvlhčovač alebo iba jednoducho obľubujete rôzne babské metódy? V tom prípade sa vám budú nasledujúce riadky páčiť. Kvalitu vzduchu totiž môžete ovplyvniť aj skutočnými drobnosťami, ako je varenie bez pokrievok či pestovanie väčšieho počtu rastlín.

Varenie bez pokrievky

Táto metóda je veľmi jednoduchá a efektívna, a to hlavne počas chladnejšieho obdobia. Môžete ju praktizovať priebežne, teda v priebehu varenia, ale i cielene. Vezmite si hrniec či panvicu, napusťte ju vodou, tú nechajte zovrieť a následne odparovať niekoľko minút. Horúca para vzduch zvlhčí v priebehu chvíľky, navyše do nej môžete pridať éterický olej a vyrobiť si tak vlastný zvlhčovač s aromaterapiou.

Varenie bez pokrievky

Nádoby s vodou, mokré špongie a keramické odparovače

Hrniec, väčšia miska či akákoľvek iná nádoba napustená vodou a umiestnená v blízkosti zdroja tepla, teda radiátora či krbu, taktiež zastúpi odvlhčovač. Po tomto spôsobe siahnite hlavne v čase vykurovacej sezóny. V lete môžete nádoby s vodou umiestniť v blízkosti okna, kde svieti slnko. To zastúpi umelé zdroje tepla.

TIP: Vzduch v byte vám pomôže zvlhčiť akýkoľvek „zdroj“ vody, teda napríklad väčšie akvárium s vodnými rastlinami, rybičkami, rakom, korytnačkou či inými potvorkami.

Prvou obmenou tejto metódy je použitie navlhčenej špongie, ktorú vložíte do poprepichovaného mikroténového vrecka. Obmenou druhou sú keramické odparovače za cca 3 eurá, ktoré napustíte vodou a položíte priamo na radiátor alebo krb.

Pozor: Všetky 3 metódy budú účinné najmä v menších miestnostiach, kde je iba mierne suchší vzduch.

Sušenie bielizne

Sušením bielizne na sušiakoch vo „voľnom priestore“ zabijete 2 muchy jednou ranou, a to počas leta aj zimy. Ak mokrú bielizeň rozvešiate na vešiaky vo vašom príbytku, bude sa z nej priebežne odparovať voda a prirodzene zvlhčovať vzduch. Dajte si však pozor, aby ste túto techniku nevyužívali opakovane iba v jednej miestnosti. Efektívnejšou technikou je poukladanie mokrej bielizne priamo na radiátory.

Najlepšie sušiaky na bielizeň domov i do záhrady 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie sušiaky na bielizeň domov i do záhrady 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Sušiak na bielizeň je súčasťou takmer každej domácnosti. Ide o skladného pomocníka, ktorý sa dá umiestniť kamkoľvek, do kúpeľne, obývačky, na balkón i do záhrady. Ponuka sušiakov je bohatá, vyberať si môžete z modelov určených do exteriéru i do interiéru. Vhodný sušiak sa preto dá nájsť do každého bytu či domu. Poradíme vám, ktoré parametre sú pri výbere sušiaka dôležité, a... Prečítať článok

Rozprašovače a vlhké handry

Upozorňujem, že tieto metódy budú účinné iba v lete, keď je v interiéri teplo.

Prvou možnosťou je pomocou rozprašovača a čistej vody niekoľkokrát denne postriekať záclony alebo iné textílie v blízkosti okien. Ak používate ventilátory, môžete na ne pripevniť vlhkú handričku z ľahkej látky, bohužiaľ, tá v teple a silnom prúde vzduchu vyschne v priebehu niekoľkých minút.

Pestovanie vhodných rastlín

Rastliny vzduch zvlhčujú pomocou procesu, ktorý sa nazýva evapotranspirácia. Ide o to, že voda z pôdy sa dostáva do koreňov a následne do stoniek, listov a ďalších nadzemných častí rastliny. Nakoniec sa prostredníctvom pórov na listoch odparí do okolitého priestoru.

Zvlhčiť vzduch v miestnosti teda dokážu všetky rastliny, niektoré druhy sú však na túto úlohu vyslovene predurčené.

 • Dracéna voňavá (Dracaena fragrans)
 • Filodendron
 • Lopatkovec (Spathiphyllum)
 • Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) – podľa výskumov, ktoré urobila NASA v 80. rokoch, Zelenec vzduch nielenže zvlhčuje, ale i čistí, konkrétne od látok, ako je oxid uhoľnatý a formaldehyd
 • Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata)
 • Palma areková (Areca catechu)
 • Brečtan popínavý (Hedera helix)
 • Prútovnica (Rhapis)
 • Figovník kaučukový (Ficus elastica)
 • Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata)
 • Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)
 • Datľovník laosský (Phoenix roebelenii)
 • Chamédorea úhľadná (Chamaedorea elegans)

Aby ste pomocou rastlín zvlhčovanie vzduchu zefektívnili čo najviac, dodržiavajte tieto zásady:

 • Vyberajte si väčšie rastliny s väčšími listami, ktoré zabezpečujú rýchlejšiu „produkciu“ vodnej pary
 • Rastliny zoskupte do niekoľkých väčších skupín
 • Na priestor s rozlohou 30 m² pestujte minimálne 2 väčšie rastliny, avšak, čím viac, tým lepšie
 • V príbytkoch s naozaj suchým vzduchom môžete rastliny položiť na tácku naplnenú kamienkami, ktoré zalejete vodou – takto budú mať rastliny neustály prístup k vode, avšak bez rizika ich premokrenia

POZOR: Tak, ako môžu niektoré rastliny vzduch zvlhčiť, ho môžu iné naopak vysušovať. Medzi tie, ktoré zo vzduchu vlhkosť odčerpávajú, patria najmä kaktusy, sukulenty, Aloe vera a Prýštec (Euphorbia).

„Rekuperácia“ suchého vzduchu

Nie, nejdem vás tlačiť do toho, aby ste investovali tisícky eur do takejto prerábky vášho domova. Hovorím skôr o akejsi podomáckej „rekuperácii“ suchého a vlhkého vzduchu. Vzduch v kúpeľni, kuchyni, kotolni a ďalších miestnostiach, kde sa tvorí vodná para, je automaticky nadmerne vlhký. Keď v byte necháte pootvárané tie správne dvere, môžete tak zabezpečiť jeho „premiešanie“ so vzduchom suchým.

Vetranie miestnosti kvôli výmene vzduchu

Využitie, resp. správnu výmenu suchého a vlhkého vzduchu dosiahnete aj správnym vetraním. Okná, a to najmä v zime, otvárajte iba 3- až 4-krát za deň a iba na niekoľko minút. Snažte sa vyhnúť vzniku prievanu.

Dôsledky suchého vzduchu v domácnosti

Ak ešte stále pochybujete o tom, že aj suchý vzduch dokáže narobiť poriadne škody, čítajte ďalej. Verím, že vás presvedčím o opaku. V ohrození je najmä vaše zdravie, no i samotný príbytok. Ako prvé trpia izbové rastliny. Medzi ďalšie negatívne dopady nízkej vzdušnej vlhkosti patrí praskanie drevených častí interiéru alebo tapiet.

Suchý vzduch – kašeľ, upchatý nos a dýchacie problémy

Suchý vzduch z vášho tela „vysaje“ veľké množstvo vody, čo sa prejaví aj v podobe vysúšania nosových slizníc. Ak sliznice ostanú suché dlhšiu dobu, dôjde k ich podráždeniu a opuchu. Navyše, vaše telo začne automaticky produkovať viac hlienu, aby v organizme nastolilo stratenú rovnováhu.

Preto je logické, že jednou z prvých zdravotných komplikácii v dôsledku nadmerne suchého vzduchu bude práve kašeľ, upchatý nos, nadmerná tvorba hlienu, a s tým spojené dýchacie problémy. Veľmi častým prejavom je taktiež bolesť či pálenie hrdla, krvácanie z nosa, pocit sucha v ústach a bolesť hlavy.

POZOR: Na vyššie spomínané zdravotné komplikácie sú náchylní najmä ľudia, ktorí trpia alergiami (peľ, prach, chlpy atď.) alebo inými dýchacími ochoreniami.

Samozrejme, vyššie vymenované zdravotné komplikácie môže spôsobovať aj milión ďalších vecí vo vašej domácnosti, napríklad roztoče či nadmerné množstvo prachu, ale i iné faktory, ako je začínajúca alergia, nádcha, chrípka, alebo iné zdravotné ochorenia, užívanie niektorých liekov (napr. diuretiká, antihistaminiká), nadváha, dehydratácia a fajčenie. Preto vám opäť odporúčam, aby ste si pred začatím zvlhčovania overili, ako je na tom vzduch vo vašej domácnosti.

Suchý vzduch a chrápanie

Možno ste už aj vy narazili na tvrdenia, že suchý vzduch môže spôsobovať chrápanie. Áno, je to pravda, chrápanie však nespôsobuje samotný vzduch, ale fakt, že vám vysuší sliznice, ktoré môžu následne opuchnúť. Navyše, so suchým vzduchom sú spojené aj ďalšie fyziologické prejavy, ako zvýšená tvorba hlienu či kašľanie, čo môže taktiež viesť k nočnému krochkaniu.

Suchý vzduch a ďalšie zdravotné problémy

Suchý vzduch má hrozný dopad aj na vašu pokožku. Bude vysušená a podráždená, pričom nie je vylúčené, že sa na nej časom prejavia alergie či ekzémy. Suché a „pekne“ popraskané môžu byť aj vaše pery.

Suchý vzduch nepriaznivo pôsobí na oči

Ďalším orgánom, ktorému dá suchý vzduch zabrať, sú oči. Spôsobí ich vysúšanie, no a to vedie k:

 • vzniku syndrómu suchého oka
 • zápalu spojiviek a rohoviek
 • vzniku menších, časom i väčších, zákalov
 • postupnému poškodeniu ciev
 • zhoršenému videniu
 • svrbeniu a páleniu očí

Alergia na suchý vzduch?

Po prvé, nič také, ako je alergia na suchý vzduch, neexistuje. Suchý vzduch v domácnosti vedie k vyššie spomínaným fyziologickým zmenám v organizme, no a tie niektorí nazývajú alergiou. Suchý vzduch má však v skutočnosti s alergiami blízky súvis. Môže ich totiž spôsobiť.

Trvale vyschnuté, a teda i podráždené sliznice môžu viesť k ich celkovej precitlivenosti na vonkajšie podnety. Ďalším dôsledkom vyschnutých slizníc sú rôzne infekcie či zápaly dýchacích ciest, ktoré postupne oslabujú imunitu. No a s oslabenou imunitou ste už iba krôčik od toho, aby ste schytali nejaké to ochorenie. Okrem alergie môže ísť aj o astmu či iné chronické dýchacie, ale i nedýchacie problémy.

Suchý vzduch a vírusy

Pri mojom pátraní po tom, čo všetko môže spôsobiť suchý vzduch v byte či dome, som narazila na 1 zaujímavú štúdiu, ktorá bola zrealizovaná na Katedre civilného a environmentálneho inžinierstva vo Virgínii. Štúdia s názvom „Mechanizmy, pomocou ktorých môže okolitá vlhkosť ovplyvňovať vírusy v aerosóloch“ potvrdila, že správna relatívna vlhkosť vzduchu má priamy súvis so životaschopnosťou mnohých vírusov.

Životaschopnosť obalených vírusov, medzi ktoré patria napríklad vírusy chrípky, herpesvírusy a taktiež dnes veľmi skloňované koronavírusy, je najvyššia pri 20 % relatívnej vlhkosti vzduchu. Pri nadmernej vlhkosti (cca 70 %) bola zaznamenaná iba stredná miera ich životaschopnosti, no a vlhkosť, pri ktorej dochádza k výraznej inaktivácii vírusov, sa pohybuje práve v rozmedzí 40 až 60 %.

Suchý vzduch a deti

Nanešťastie, pri úplne malých deťoch môžu problémy so suchým vzduchom prerásť do omnoho závažnejších zdravotných problémov. Deti sa rodia s takzvaným neúplným imunitným systémom, ktorý sa „kompletizuje“ približne v 3. roku. Suché sliznice, kašeľ, následné infekcie dýchacích ciest, to všetko môže vyústiť do zhoršenej imunity. Navyše, úplne malé deti majú veľmi jemnú, a teda i citlivú pokožku, pre ktorú je suchý vzduch hotovou pohromou.

TIP: Ako zvlhčiť vzduch pre bábätko? Rovnakými spôsobmi, o ktorých ste si prečítali vyššie. Pri malých deťoch, ktoré sú už pohyblivé, je však dobré siahnuť hlavne po metódach, pri ktorých nehrozí rozliatie hrnca s vodou pod radiátorom či rozbitie keramického odparovača na ňom.

Suchý vzduch a zvieratá

Ako majiteľka viacerých mačiek a psov mám každú zimu možnosť pozorovať vplyv suchého vzduchu na zdravie zvierat. Nejde iba o moju domnienku, ale fakt potvrdený veľmi šikovným veterinárnym lekárom. Suchý vzduch môže u zvierat rovnako ako u ľudí vyvolať celý rad dýchacích problémov. Nanešťastie, nie je vylúčené, že aj u nich prerastú do závažnej infekcie dýchacích ciest, ktorá, a to hlavne pri slabších jedincoch, mláďatách či naopak starších zvieratách môže skončiť tragicky.

Zvlhčovače vzduchu – recenzie

Rozhodli ste sa investovať do zvlhčovača vzduchu? Prečítajte si naše recenzie obľúbených modelov a vyberte si ten správny pre vaše potreby.

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 02.12.2020

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár