Gardena Sileno city 250 robotická kosačka – recenzia, skúsenosti

Jednoduché ovládanie
Rýchlosť nabíjania
LCD displej
Tichý chod
Kompaktné rozmery

Hodnotenie:
(75.2%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Doporučená plocha kosenia: do 250 m2 | Záber: 16 cm | Výdrž batérie: 65 min. | Doba nabíjania: 60 min. | Hmotnosť: 7,3 kg | Hlučnosť: 58 dB

Robotická kosačka Gardena ponúka záber s šírkou 16 cm. Určená je pre malé trávnaté plochy s maximálnou výmerou do 250 m2. Motor je extrémne tichý. Na jedno nabitie kosačka dokáže kosiť až 65 minút. Gardene nechýba senzor náklonu, maximálny sklon terénu by nemal presiahnuť viac ako 25 percent. Gardena je vybavená i LCD displejom, ktorým možno kosačku ovládať manuálne. Systém nabíjania je automatický. Kosačka sa nabíja približne 60 minút.

Výška kosenia je regulovateľná od 20 do 50 mm. V balení je takisto 150 obvodného káblu a 250 kusov plastových kolíkov pre ohraničenie kosenej plochy. Samotná kosačka váži približne 7,3 kg. Hlučnosť kosačky je iba 58 dB a pri práci ju takmer nepočuť. Kosačka má veľmi intutívne ovládanie. Na kosačke možno nastaviť aj čas kosenia.

Robotickú kosačku Gardena Sileno city 250 si môžete pohodlne zakúpiť na ✅  webe Heureka.sk.

Málá kosačka do malej záhrady

Gardena Sileno city 250 je robotickou kosačkou, ktorá poteší majiteľov malých záhradiek alebo záhonov s trávnatou plochou. S Gardenou však určite nerátajte do rozľahlej a členitej záhrady. Koniec koncov aj výrobca odporúča túto inteligentnú kosačku na plochu s maximálnou výmerou 250 m2. Na väčšie plochy nie je tento model stavaný ani výdržou a ani výkonom. Výšku kosenia možno jednoducho nastaviť na 2 až 5 cm a to bez použitia náradia. Záber nožov je 16 cm. Aj to je jeden z dôvodov, prečo Gardena Sileno city 250 nie je práve do rozľahlej záhrady určená.

Gardena Sileno city 250 recenzia

Čo však poteší? Hmotnosť 7,3 kg a kompaktné rozmery. Ak chodíte do záhradky mimo mesta, no kosačku si ceníte natoľko, že ju nechcete nechávať na nestráženom pozemku, manipulácia s ňou je veľmi praktická. Celá konštrukcia je z plastu až na pár kovových dielov, ktorými sú aj tri rotačné nože.

S kosením panuje spokojnosť

To, že je do malej záhrady Gardena vhodná, sa potvrdilo, no ako je na tom kvalita kosenia? Očakávania splnila. Za čas, pokým sa batéria nevybila, pokosila trávnik kvalitne. Tri nože si poradili aj s menej dostupnými miestami. V balení nechýba 150 m ohraničujúceho drôtu a takisto 200 kusov plastových kolíkov, ktorým kosačke vyhraníte priestor. Toto je úloha, ktorá vás čaká pri každej robotickej kosačke. Tomu komfortu to však musíte obetovať.

Robotická kosačka Gardena Sileno city 250

Trávnik bol rovnomerne pokosený a žiadne miesta neboli vynechané. Kosačka je vybavená systémom SensorCut, ktorý sa má starať o to, že kosačka nezanecháva viditeľné pruhy. Počas kosenia Gardena Sileno city využíva systém mulčovania ako väčšina robotických kosačiek. Na drobno posekaná tráva nezostáva na povrchu, ale pekne zapadne do podložia trávnika a následne slúži ako prírodné hnojivo. Nevadí jej ani mierny svah. Výrobca uvádza, že zvládne stúpanie do 25 percent.

A aby sa nezabudlo na možnosť nastavenia časovača. Teda času, kedy presne bude Gardena trávnik kosiť. Všetko nastavíte na krytom LCD displeji na čele kosačky.

Dobrá orientácia

Čo je rozhodne dominantnou stránkou modelu Gardena Sileno city 250, je veľmi dobrá orientácia v priestore. Samozrejme, veľkú rolu zohrá i to, ako priestor vymedzíte, no ťahanie kábla a zatĺkanie skôb do zeme nie je žiadna veda. Senzor kosačky je veľmi citlivý a dokáže vymedzený priestor rešpektovať. Citlivý senzor je navyše veľmi účinný, ak máte v záhrade strom, krík alebo inú väčšiu prekážku. Gardena sa kolízii vyhne.

Kosenie trávnika pomocou robotickej kosačky Gardena Sileno city 250

Ak aj náhodou situáciu senzor vyhodnotí zle, kosačka má bezpečnostný modul, ktorý sa postará o to, že sa kosačka automaticky zastaví a vypne. To však iba v spomínanom prípade, keď príde k jej náklonu či prevráteniu. Tu často robia problém domáci miláčikovia. Ak by si niekto robil na kosačku zálusk, bezpečnostný PIN kód kosačku zablokuje, a tak zlodejovi nič nepokosí.

Výdržou neohúri

Slabšou stránkou je výdrž akumulátora s kapacitou 2 100 mAh. Kosačka podľa výrobcu zvládne v prevádzkovej záťaži kosiť 65 minút. Rátajte však s tým, že do nabíjacej stanice, ktorá je súčasťou balenia, zamieri kosačka skôr. Reálny čas kosenia je tak možno o 10 až 15 minút kratší. Plusom však je, že kosačka zamieri do dokovacej stanice automaticky. Nabíjaciu stanicu sa snažte umiestniť na kryté miesto. Môže byť aj v miernej vzdialenosti od ohraničenej plochy. Kosačka je odolná voči vplyvom počasia. Nabitie trvá približne 60 minút.

Robotická kosačka Gardena Sileno city 250 s bezpečnostným modulom

Záverečné hodnotenie

Gardena Sileno city 250 je pre ľudí, ktorí robotickú kosačku ešte nikdy nemali a chcú vedieť ako funguje. Ak máte doma časť pozemku, kde si chcete ušetriť nervy a čas, Gardena je dobrá voľba. Maximálna výmera pozemku by nemala presiahnuť viac ako 250 m2. Jednoduché ovládanie na LCD bez zbytočných funkcií. Časovač však nechýba. Úroveň kvality kosenia je na skutočne vysokej úrovni.

Orientácia v priestore je dobrá. Poteší senzor náklonu či automatické vypnutie v prípade prevrátenia kosačky. Nevýhodou je slabšia výdrž batérie okolo 65 minút a takisto malá šírka záberu iba 16 cm. Automatické nabíjanie je intuitívne a možno reaguje až v predstihu. Výšku kosenia možno nastaviť od 2 do 5 cm. PIN kód proti krádeži je takisto praktický, hoci kosačku vám to zrejme nevráti. Na trhu patrí Gardena Sileno city 250 k tomu lepšiemu. Nie však k úplne najlacnejšiemu.

Pozitíva

Jednoduché ovládanie
Rýchlosť nabíjania
LCD displej
Tichý chod
Kompaktné rozmery

Negatíva

Vyššia cena
Malá šírka záberu


Autor recenzie: Bc. Denis Ruščák
Dátum publikovania: 06.07.2020
Najlepšie robotické kosačky 2023 – recenzie, testy, porovnanie

Najlepšie robotické kosačky 2023 – recenzie, testy, porovnanie

Ak beriete kosenie trávnika ako hobby, robotická kosačka zrejme nebude nič pre vás. Ak však naopak kosenie trávy vnímate ako ťažko strávený čas, robotická kosačka sa vám bude hodiť. Moderná technológia sa už dostáva aj do záhrady a robotické kosačky na našich dvoroch budú pomaly samozrejmosťou. Viete, koľko času vám môže takéto zariadenie ušetriť? Sú ekologické, tiché a praktické. Ušetria čas... Prečítať článok


Pridať komentár