Ako namontovať kameru do auta: montáž/zapojenie cúvacej a prednej kamery

Kamery v autách získavajú na popularite a pomaly sa stávajú bežnou výbavou auta. Veď prečo by nie? Jednoduchou inštaláciou kamery zistíte, kto vám na parkovisku oškrel auto alebo dokážete poskytnúť cenný dôkaz v prípade autonehody.

Ako namontovať kameru do auta?

Tak či onak, táto investícia sa rozhodne oplatí. Montáž kamery do auta vám nezaberie veľa času – stačí ju správne umiestniť a nasledovať niekoľko overených tipov.

Najlepšie kamery do auta

Názov Hodnotenie Detail
Nextbase 522GW   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Niceboy Pilot X   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
BML dCam3   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Lamax S9 Dual   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lamax C9   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Mať kameru v aute sa oplatí

Každý vodič, ktorého šoférovanie nie je len súčasťou rodinných návštev počas sviatkov, vie, že aj keď jazdíte akokoľvek opatrne, na ceste predsa len nie ste sami a možnosť nárazu, nehody či poškriabania auta hoci len na parkovisku je vždy aktuálna. A práve to je hlavným dôvodom, prečo si kameru zadovážiť. Bez priameho dôkazu je ťažké dokázať, kto škodu zavinil, čo môže viesť k zložitému a zdĺhavému vymáhaniu poistného.

Kamera v aute by sa mohla postupne stať samozrejmosťou. Určite poznáte, koľko neohľaduplných vodičov sa na cestách nachádza – sú schopní prekračovať rýchlostný limit, nebezpečne predbiehať či inak ohrozovať svojou jazdou ostatných účastníkov cestnej premávky. Čím viac kamier v autách by sa nachádzalo, tým dokázateľnejšie by ich činy boli, čo by koniec koncov viedlo k bezpečnejším cestám pre všetkých.

Okrem bezpečnostného rozmeru môže byť kamera aj príjemným spríjemnením dovoleniek a výletov. Zábery z kamery dokážu zachytiť nielen okoloidúce autá, ale aj nádherné scenérie, okolitú prírodu, lesy či výhľad na oceán. A to je niečo, čo si zo svojho „road tripu“ môžete chcieť zachovať.

Kam je najlepšie kameru umiestniť

Pri výbere pozície kamery dbajte na to, aby bola na čelnom skle uchytená približne v strede, podľa možností spôsobu úchytu. Pozíciou v strede sa uistíte, že zachytí oba jazdné pruhy. Zároveň pamätajte na to, že vodičovi nesmie v zornom poli žiaden predmet znemožňovať výhľad alebo odvádzať jeho pozornosť. Interpretácia tejto vyhlášky je však do istej miery individuálna, keďže závisí od faktorov ako výška vodiča, nastavenie sedadla, typ vozidla a podobne.

Montáž prednej kamery do auta

Stačí, ak nezvolíte pozíciu kamery priamo vo výhľade vodiča – najčastejšie sa uchycuje za spätným zrkadlom. Ak ste však siahli po duálnej kamere a máte záujem nahrávať aj interiér auta, zvoľte umiestnenie mierne pod spätným zrkadlom s 360° výhľadom. Výhľad kamery si skontrolujte nielen za pekného počasia a denného svetla – ak prší a kamera je umiestnená tak, že na jej výhľad stierače nedosiahnu, získate akurát kvalitný záznam dažďových kvapiek dopadajúcich na čelné sklo.

Ako kameru uchytiť

Najčastejším spôsobom uchytenia kamery je prostredníctvom prísaviek. Aby kamera držala pevne, je dôležité čelné sklo najprv umyť, keďže najmä v nových autách sa z vnútornej strany skla vytvára mastný filter. Ďalší spôsob uchytenia je prilepenie. Kamery s lepiacou úchytkou držia možno pevnejšie, no v prípade zmeny polohy kamery si budete musieť poradiť so zvyškami lepidla na čelnom skle a zabezpečením novej lepiacej vrstvy.

To, ktorý spôsob uchytenia je lepšou voľbou, je len a len na vašej preferencii. Ak sa rozhodnete kameru používať nepretržite, môžete ju pevne prilepiť. Pevný úchop zabezpečí lepšiu stabilitu pri prípadnom náraze a zredukuje trasenie počas jazdy. Kamera s prísavkou sa zas hodí tým, ktorí ju nebudú používať nepretržite alebo ju chcú použiť striedavo vo viacerých autách.

Najlepšie kamery do auta 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie kamery do auta 2021 – recenzie, test, porovnanie

Premávka na cestách by sa mala riadiť zákonnými pravidlami, v praxi však často vyhráva jediné pravidlo – pravidlo silnejšieho. Alebo väčšieho a arogantnejšieho? Ani ten najzodpovednejšie šofér nie je celkom uchránený od rizika dopravnej kolízie, ktorú často zapríčiňujú cestní piráti svojou bezohľadnou jazdou. Následné dokazovanie viny a neviny tak pri absencii svedkov býva (často... Prečítať článok

Zapojenie kamery

Ďalším krokom je zapojenie kamery prostredníctvom kábla. Ten jednoducho zapojíte do zapaľovania. Nezabudnite, že adaptér sa nesmie prekrývať, inak hrozí prehriatie a vznik požiaru. Napájací kábel kamery je vhodné upevniť buď lepiacou páskou, alebo úchytkami. Tak zabezpečíte, že vám počas jazdy nebude kábel poletovať, brániť vo výhľade a rozptyľovať. Prichytenie kábla má svoj význam aj z estetického hľadiska. Takto napojená kamera je už pripravená na použitie.

Kamera do auta prichytená prísavkami

Upravte svoj výhľad

Po upevnení kamery je stále možné s ňou manipulovať, a to vertikálne. Takto si nastavíte, aký pomer cesty a oblohy chcete zachytávať. Tento krok môžete doladiť až po prvom použití – keď zistíte, čo vám vyhovuje. Kameru si však môžete nastaviť aj okamžite, pričom sa odporúča rozloženie v pomere 60 % cesty a 40 % oblohy. Pri niektorých modeloch kamier je dostupná aj mobilná aplikácia, v ktorej si viete nahraný záznam okamžite pozrieť. V takom prípade je doladenie uhla kamery spolujazdcom jednoduché aj na cestách.

Začnite s užívaním

Predtým, než sa vydáte na cesty, si overte, aký typ kamery máte a čo je potrebné na to, aby sa spustilo nahrávanie. Mnohé kamery sú vybavené automatickým nahrávaním, ktoré začne vtedy, keď je kamera zapojená a senzor pohybu sa aktivuje. Ďalšie kamery sa zapnú pri zapojení, iné je potrebné zapnúť a vypnúť tlačidlom a niektoré sa dajú ovládať gestami. G senzor v kamerách zas zaznamenáva náraz a nahrávku z nárazu automaticky ukladá. Niektoré kamery je možné zapnúť v parkovacom móde, čo znamená, že kamera začne nahrávať vtedy, ak G senzor zaznamená náraz. Tak či onak, pred cestou sa uistite, že je nahrávacie svetielko zapnuté.

Parkovacia/cúvacia kamera do auta

Cenná rada pred začatím – nezabudnite do kamery vložiť pamäťovú kartu, na ktorú sa celý záznam nahrá. Aj tento prvok však závisí od typu vašej kamery. Ak vaša kamera zaznamenáva na pamäťovú kartu a ide o takzvané loop nahrávanie, znamená to, že ak sa pamäť naplní, záznam začne nahrávať od začiatku, cez prvé záznamy. Preto ak potrebujete nejakú časť záznamu uložiť, urobte tak predtým, než cezeň kamera nahrá nový záznam.

Na inom spôsobe fungujú kamery s pripojením Wi-Fi – tieto kamery sú pripojené k aplikácii v smartphone, kde sa aj záznam ukladá, čo má svoje výhody. V prípade straty, odcudzenia či poškodenia kamery tak budete mať záznam stále k dispozícii. Záznam si budete môcť pozrieť aj v reálnom čase a skontrolovať tak, či kamera zaznamená tú časť výhľadu, ktorá je pre vás podstatná.

Nastavte kvalitu nahrávania

Nastavenie kvality nahrávania je dôležité na to, aby ste vyhotovili čo najkvalitnejší záznam. Kvalitnejšie kamery ponúkajú rozlíšenie vo Full HD kvalite, čo je vlastnosť, ktorú pri potrebe rozoznať ŠPZ/EČV vozidla rozhodne oceníte. Čím väčšie rozlíšenie, tým lepšie detaily záznamu, no zároveň bude takýto záznam zaberať na pamäťovej karte viac miesta. 4 hodiny HD rozlíšenia zaberie približne 4 GB.

Kvalita nahrávania kamery do auta

Rozlíšenia začínajú od 480 P, čo predstavuje úplne minimum, s ktorým asi nebudete spokojní. Vysoké rozlíšenie (HD) predstavuje 720 P a Full HD ponúka luxusných 1080 P. S drahšími modelmi prichádza aj vyššie rozlíšenie, Super HD ponúka 1296 P a Ultra HD zas 4000 P, čo je asi najväčšie rozlíšenie v ponuke. Kameru s vyšším rozlíšením si môžete nastaviť aj na nižšie hodnoty. Pre kvalitný záznam odporúčame staviť minimálne na HD kvalitu.

Prehrajte si záznam

Po svojej jazde si prehrajte záznam a uistite sa, že nahrávanie prebehlo v poriadku, v správnom uhle aj rozlíšení. Záznam si podľa typu zariadenia môžete prehrať buď priamo na kamere, v aplikácii v smartphone, alebo v počítači prostredníctvom USB kábla alebo vybratím pamäťovej karty. Záznamy kamier nie sú uložené ako jeden niekoľkohodinový záznam, ale ukladajú sa ako menšie segmenty v trvaní 1 – 5 minút.

Montáž cúvacej kamery

Najjednoduchšou cestou je zakúpiť si ku kamere bezdrôtový adaptér, ktorý vám ušetrí prácu s naťahovaním kábla do monitora alebo displeja. Prenos signálu cez kábel je však kvalitnejší ako prostredníctvom bezdrôtového adaptéra. Každý automobil je iný, preto môže byť montovanie trochu odlišné. Vo všeobecnosti však treba najprv odpojiť autobatériu (kvôli bezpečnosti). Otvorte kufor a z jeho vnútornej strany odstráňte plastovú krytku ľavého osvetlenia nad ŠPZ a vložte kameru. Káble prestrčte cez zadný otvor na svetlo a cez gumovú ochrannú priechodku, ktorá spája káble z kufra so zvyškom auta. Červený napájací kábel pripojte na napájanie spiatočkového osvetlenia a RCA kábel k monitoru alebo do autorádia. Ide o pomerne zložitý postup, preto vám odporúčame zveriť inštaláciu cúvacej kamery do rúk odborníka.

Ako namontovať cúvaciu kameru do auta

Odstránenie kamery

Ak svoj účel už kamera splnila alebo ju jednoducho chcete preložiť na iné miesto či do iného auta, je načase kameru odstrániť. Pri prísavkách nie je čo riešiť, ale čo vtedy, ak je kamera na svojom mieste pevne prilepená? Skúsiť môžete dve možnosti. Podobne ťažké môže byť odstránenie diaľničnej známky, preto sa na to používajú špeciálne škrabky, ktoré si poradia s lepidlom, no nepoškodia sklo. Ak sa vám nechce kupovať škrabku, druhý nástroj v domácnosti určite nájdete. Prilepenú úchytku môžete odstrániť teplým vzduchom z fénu na vlasy. Stačí pár sekúnd fúkať horúci vzduch na sklo zvonku a lepidlo určite povolí.

Niekoľko tipov na záver

  • Skontrolujte si, aké pripojenie kamera potrebuje. Nie každé auto je vybavené zapaľovačom. V tom prípade si budete musieť dokúpiť 12 V zásuvku do zapaľovača.
  • Čelné sklo pravidelne čistite. Práve to je častým terčom nečistôt, vtáčích výkalov, čiernych bodiek a hmyzu. Aj keď vám v celkovom výhľade brániť nemusia, práve jedna čierna bodka v správnom uhle môže byť dostatočným dôvodom, prečo je ŠPZ vozidla nerozpoznateľná.
  • Záznamy, ktoré vytvoríte, by mali slúžiť len pre vlastnú potrebu a v prípade nehody, kedy je potrebné predložiť ich polícii či poisťovni. Záznamy nedávajte na internet – môžu obsahovať citlivé údaje ako čísla ŠPZ alebo rozoznateľné tváre ľudí, ktorí vám na zverejnenie nedali súhlas.
  • Pri výbere kamery myslite aj na to, že určitú časť dňa budete jazdiť pri zhoršenom osvetlení, za šera a tmy, v daždi a nepriaznivých poveternostných podmienkach. V takom prípade sa vám zíde kamera s infračerveným svetlom IR LED vhodným pri zhoršených podmienkach.
  • Ku kamere si môžete dokúpiť rad doplnkov. CPL filter je polarizačným sklíčkom, ktoré zamedzí odrážaniu svetla, zlepší farbu a kvalitu záznamu. Majitelia prepravných vozidiel zas môžu oceniť bezpečnostné obaly, ktoré zabránia vodičovi odpojiť kameru alebo vybrať a narábať s pamäťovou kartou.
Hodnotenie článku:
(83%)

Pulbikované dňa: 03.07.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár