Ako odvápniť kávovar DeLonghi, Nespresso, Krups, Tassimo, Dolce Gusto – pomôže kyselina citrónová i prášok na čistenie

Prečo by ste mali pravidelne odvápňovať váš kávovar? Pretože časom sa každý jeden zanesie vodným kameňom, ale i inými nečistotami. Tie pritom nie sú iba estetickým problémom. Vodný kameň má priamy vplyv na spotrebu elektriny, chod kávovaru, dokonca i na samotnú chuť kávy.

Ako odvápniť kávovar?

Prečítajte si naše tipy i presné návody na odvápňovanie jednotlivých modelov najčastejšie používaných kávovarov. Predĺžite im tak životnosť a vylepšíte chuť vášho obľúbeného nápoja.

Najlepšie odvápňovače kávovarov

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi EcoDecalk DLSC500   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Jura Čistiace tablety 6 ks   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Krups XS 300010   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philips CA6704/10   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Xavax Premium 500 ml   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Prečo odvápňovať kávovar

Toto sú hlavné dôvody, prečo by ste mali odvápňovaniu kávovaru venovať dostatočnú pozornosť.

 • Spotreba elektriny: Keď je výhrevná špirála v kávovare zanesená vodným kameňom, pri jej nahrievaní sa spotrebuje viac elektrickej energie. V priemere ide až o 30 % väčšiu spotrebu. Pravidelným odvápňovaním teda môžete ušetriť peniaze, i keď, samozrejme, ide skôr o centy.
 • Životnosť kávovaru: Pri extrémnom zanesení kávovaru vodným kameňom sa môže stať i to, že ho jedného dňa nezapnete. Vodný kameň totiž môže upchať dýzy a iné časti, cez ktoré pri príprave kávy preteká voda.
 • Chuť kávy: Vodný kameň môže chuť kávy ovplyvniť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie ide o výrazne nepríjemnú kyslú chuť. Nie je však vylúčené, že tá vaša bude až príliš zemitá, silná alebo naopak slabá. Navyše, káva zo zavápneného kávovaru bude obsahovať drobné kúsky vodného kameňa, čo nie je ideálne z hľadiska jej chuti ani vzhľadu.

Čo spôsobuje zavápnenie kávovaru

Ako to vyplýva už zo samotného výrazu „zavápnenie“, usádzanie takzvaného vodného kameňa v kávovaroch, ale i iných spotrebičoch, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, je spôsobené vápnikom, no i ďalšími minerálmi. V skratke to vyzerá asi takto:

 • Voda s obsahom 0 – 20 mg/l vápnika (Ca) a horčíka (Mg) je mäkká, preto kávovar zanesie veľmi pomaly
 • Voda s obsahom 20 - 60 mg/l Ca + Mg je mierne tvrdá, takže ešte stále nejde o pohromu
 • Voda s obsahom 60 – 120 mg/l Ca + Mg je stredne tvrdá, a teda už nie najlepšia na použitie v kávovare
 • Voda s obsahom 120 – 180 a viac mg/l Ca + Mg je už tvrdá poriadne, preto dá vášmu zariadeniu pekne zabrať

Ako spomaliť proces zavápnenia kávovaru

Bohužiaľ, v tomto smere vám nedáme príliš veľa rád. Prvým spôsobom, ako spomaliť zavápnenie kávovaru, je používanie vodného filtra, ktorý vhodíte do nádržky s vodou. Ten síce do istej miery tento proces spomalí, avšak neeliminuje úplne. Odvápneniu sa teda nevyhnete úplne ani pri používaní filtra.

Druhým a zároveň najúčinnejším spôsobom je používanie mäkšej vody s nižším pH a menším obsahom vápnika i ďalších minerálov. V prvom rade by ste preto mali zistiť, aká voda tečie z vašich kohútikov. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, sú testovacie prúžky. Tie originálne na vodu, väčšinou sa používajú na testovanie pH v bazénoch či akváriách, dostanete v predajniach s domácimi potrebami, alebo v akvaristike (napr. OBI, Merkury Market, ABC ZOO). Približne 50 ks balenie stojí okolo 8 – 10 eur.

Výnimočnejšie natrafíte aj na špeciálne prúžky na testovanie vody, ktorú používate v domácnosti. Sú špecifické iba menším počtom kusov v balení, a teda i nižšou cenou. Tretím, najlacnejším a najdostupnejším riešením sú testovacie prúžky na moč, ktoré nájdete v každej lekárni už od cca 2 eur.

Čistenie pákového kávovaru

Pri hodnotení tvrdosti vody sa stretnete hlavne s nemeckou jednotkou °dH. Prúžky na testovanie vody v zásade vždy merajú jej tvrdosť iba v tejto jednotke, poprípade pomocou nich viete zistiť informácie o pH aj o °dH vašej vody.

 • °dH nad 30: veľmi tvrdá voda (s vysokým obsahom vápnika a ďalších minerálov)
 • °dH 18 – 30: tvrdá voda
 • °dH 12 – 18: dosť tvrdá voda
 • °dH 8 – 12: stredne tvrdá voda
 • °dH 4 – 8: mäkká voda
 • °dH 0 – 4: veľmi mäkká voda

Ak sa rozhodnete pre použitie testovacích prúžkov na moč, pri ktorých je výsledok uvádzaný v pH, orientujte sa podľa týchto údajov:

 • Neutrálna voda má pH 7
 • Kyslá voda má pH nižšie ako 7
 • Zásaditá (tvrdá), teda tá s vyšším obsahom vápnika – vodného kameňa, má pH vyššie ako 7

Čo robiť, keď zistíte, že je vaša voda príliš tvrdá? Môžete používať tú kupovanú s nižším pH/°dHnižším obsahom minerálov. Je tu však niekoľko „ale“. Káva pripravená z demineralizovanej alebo destilovanej vody nechutí najlepšie, takže sa dostávame do začarovaného kruhu. Navyše, pre človeka je najzdravší a zároveň i najchutnejší príjem vody s pH 6,5 až 9. Preto to s používaním „špeciálnej“ vody príliš nepreháňajte.

POZOR: V kávovaroch by ste nemali používať ani príliš kyslú vodu. Tá totiž spôsobuje koróziu jeho pozinkovaných a medených častí.

Ako často odvápňovať kávovar

Ak vlastníte kávovar s funkciou hlásenia zavápnenia, odvápnenie je potrebné vykonať vtedy, keď vás na to upozorní príslušná kontrolka. Pri modeloch bez tejto vychytávky sa intenzita odvápňovania odvíja najmä od tvrdosti vody, ktorú používate, a taktiež od toho, ako často používate kávovar.

Za akýsi priemer môžeme označiť 1 odvápňovanie za 2 až 3 mesiace. Ak máte extrémne tvrdú vodu, kávovar môžete od vodného kameňa vyčistiť pokojne i raz za mesiac. Naopak, „majitelia“ vodovodu s vyslovene mäkkou vodou môžu k tejto činnosti pristúpiť iba raz za cca 6 mesiacov.

Kávovar by ste mali odvápniť aj vtedy, keď vám to dáva jasne najavo:

 • Nadmerná tvorba pary
 • Dlhšia príprava kávy
 • Zvláštne zvuky počas nahrievania či varného cyklu
 • Kúsky vodného kameňa v káve
 • Problémy so zapnutím/vypnutím kávovaru
 • Zasekávanie kávovaru

Čím odvápniť kávovar

Čím odvápniť kávovar? Vybrať si môžete zo stoviek rôznych tekutín, tabliet či práškov na odvápňovanie. Väčšinou to funguje tak, že jednotliví výrobcovia kávovarov vyrábajú svoje originálne odvápňovače a odporúčajú výhradne ich použitie. Je však jasné, že kávovar odvápnite akýmkoľvek prostriedkom na odstránenie vodného kameňa, teda pokojne i tým, ktorý si kúpite za pár centov v najbližšej drogérii.

Tekutý prípravok na odvápnenie kávovaru

TIP: Medzi najpredávanejšie prípravky na odvápnenie kávovarov na Alza.sk patria napríklad čistiace tablety Jura a KRUPS XS3000 alebo tekutý odvápňovač Dé Longhi EcoDecalk.

Domáce triky a prostriedky na odvápnenie kávovarov

Kto by nemiloval rôzne „urob si sám“ tipy a triky, ktoré sú zväčša veľmi lacné a zároveň i efektívne, že? Využiť ich môžete, samozrejme, aj pri odvápňovaní kávovaru. Predtým, ako sa pustíte do octovania či iného kyselinovania, vás však musíme upozorniť na jednu vec. Drvivá väčšina výrobcov používanie domácich odvápňovačov vyslovene zakazuje, a ak nie vyslovene zakazuje, tak minimálne neodporúča.

Možno si poviete, že sa na nejaké odporúčania výrobcu môžete vykašľať. Áno, to určite môžete, počítajte však s tým, že ak dôjde k poruche kávovaru, ktorý je v záručnej dobe, a to pokojne i z úplne iného dôvodu, ako je použitie vášho hand made čističa, výrobca vám pri odhalení tejto skutočnosti nemusí uznať reklamáciu.

Odvápnenie kávovaru octom

Univerzálny a všetkými milovaný ocot vám pomôže aj s odvápnením kávovaru. Pri tejto metóde však doň nikdy nelejte iba čistý ocot. Musí byť zriedený s vodou, a to minimálne v pomere 3:1 (voda/ocot). Odvápňovanie s octovým roztokom je veľmi efektívne, zároveň však i dosť agresívne, preto to s ním nepreháňajte. Odporúčame ho používať maximálne tak 2- až 3-krát do roka.

Ocot je vynikajúci aj preto, že okrem vodného kameňa do istej miery odstráni aj mastnotu a pachy. Na druhej strane, pri jeho použití v kávovare môžete mať následne problém práve so zbavením sa octového zápachu. Jediným riešením, ako zariadenie „odoctovať“, je jeho opakované preplachovanie čistou vodou.

Ako vyčistiť kávovar kyselinou citrónovou

Ďalší obľúbený domáci odvápňovač je kyselina citrónová, ktorá je v prípade kávovarov lepšou voľbou ako ocot, pretože nemá výrazný pach ani chuť. Pri odvápňovaní kávovaru sa odporúča používať 1 – 2 polievkové lyžice kyseliny citrónovej na 1 liter vody.

 1. Roztok z vody a kyseliny citrónovej nalejte do nádržky na vodu.
 2. Kávovarom nechajte pretiecť približne 200 ml z roztoku.
 3. Vypnite kávovar a roztok v ňom nechajte pôsobiť cca 15 – 30 minút (v závislosti od stupňa zavápnenia).
 4. Kávovarom nechajte pretiecť zvyšok roztoku, nádobku poriadne opláchnite, napustite ju čistou vodou a tú nechajte cez kávovar opäť pretiecť.

TIP: Kyselina citrónová je účinná, no celkom agresívna ku kovom. Preto sa zvykne miešať s kyselinou vínnou, a to i v originálnych odvápňovačoch (napr. v tých značky Heitmann). Kyselinu vínnu dostanete v potrebách pre vinárov, pomerne často i v záhradníckych potrebách. 100 g balenie stojí cca 3 eurá.

Najlepšie kávovary 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie kávovary 2021 – recenzie, test, porovnanie

Milovníci kvalitnej kávy nedajú dopustiť nielen na kvalitnú odrodu kávy, ale potrpia si aj na prípravu. Dnes si v pohodlí domova môžete urobiť kávu na úrovni, ktorá sa vyrovná káve pripravenej od šikovného baristu v kaviarni. Okrem nákupu kvalitnej kávy je pre dokonalý zážitok z tohto nápoja dôležitý aj výber dobrého kávovaru. Trh nám dnes ponúka veľké množstvo prístrojov na prípravu... Prečítať článok

Ako odvápniť ručný kávovar

Odvápnenie ručných kávovarov, ako je French press, Aero Press, Espro Press, Wacaco Nanopresso atď., nie je potrebné vykonávať až tak často. Ak sa o ne budete starať priebežne, tento problém s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete riešiť vôbec. Ak by však k nemu predsa len došlo, použite jemný roztok z octu či kyseliny citrónovej a vody a hubku, ktorou kávovar poriadne vyutierajte. Sklenenú časť ručného kávovaru môžete nechať v octe aj odmočiť, gumové či silikónové tesnenia však radšej nie.

Čistenie French Pressu v umývadle

Ako odvápniť plnoautomatické, pákové a kapsulové kávovary

Proces odvápňovania je veľmi podobný pri všetkých typoch kávovarov. Tie plnoautomatické a väčšinou i kapsulové navyše zväčša disponujú samostatným režimom na odvápnenie. Pri nich teda nemusíte merať čas a objem vody, ktorý pretiekol zariadením. Jednoducho nalejete vami vybraný odvápňovač do nádržky na vodu a stlačíte príslušné tlačidlo. Ak vlastníte model bez takejto funkcie, pri odvápňovaní postupujte takto:

 1. Pripravte si roztok na odvápňovanie.
 2. Nalejte ho do nádržky na vodu.
 3. Zapnite kávovar, počkajte, kým sa nahreje a následne ním nechajte pretiecť cca 200 ml roztoku.
 4. Teraz kávovar vypnite a počkajte asi 30 min. – presná doba závisí od toho, ako veľmi je vaše zariadenie zanesené vodným kameňom a tiež od druhu použitého odvápňovača.
 5. Opäť zapnite kávovar a vo chvíli, keď bude nahriaty, ním nechajte pretiecť zvyšok roztoku.
 6. Predtým, ako si pripravíte šálku kávy, by ste mali dôkladne povyplachovať nádržku na vodu a kávovar ešte raz „prehnať“ čistou vodou.

Odvápňovanie spojte s komplexným čistením kávovaru

Na každom rohu natrafíte na rady, ako odvápniť kávovar a ako je táto činnosť dôležitá. Málokto vám však prezradí, že iba samotné odvápňovanie nestačí. Aby váš kávovar fungoval naozaj ako švajčiarske hodinky, musíte ho pravidelne čistiť aj od iných usadenín, ako je vodný kameň.

Kávové zrná obsahujú rôzne oleje s vysokým obsahom mastných kyselín. Tie stoja za špecifickou chuťou kávy, ale i za zanášaním kávovaru. Ak používate ten automatický, oleje budú usadené vo všetkých jeho útrobách. Pri pákových kávovaroch sa mastnota nahromadí hlavne v páke a hlave.

Mastné usadeniny sa navyše pri každom použití kávovaru pália a priškvarujú k jeho častiam. A ak používate i trysku na napeňovanie mlieka alebo vlastníte kávovar, ktorým mlieko preteká (najmä kapsulové modely), počítajte aj s jeho čistením od tejto ingrediencie.

Na odstránenie kávovej mastnoty z vnútra kávovaru musíte použiť špeciálny prípravok, napríklad čistiace tablety RDS KRONAS, Philips Saeco CA6704/10 (tie vám pomôžu aj s vyčistením od mlieka) či Sage BEC250. Vonkajšiu časť kávovaru od olejových aj mliečnych nečistôt vyčistíte najlepšie pomocou teplej vody so saponátom a hubkou.

TIP: Na extrémne znečistené vonkajšie časti kávovaru, ako je páka, hlava, sitko či filter, môžete použiť aj špeciálny prášok na čistenie kávovaru, napríklad Puly Caff Plus.

Ako odvápniť konkrétne modely kávovarov

Na záver sme si pre vás pripravili krátky prehľad návodov na odvápňovanie konkrétnych kávovarov, ktoré sa v domácnostiach vyskytujú najčastejšie. Vopred vás upozorňujeme, že pred samotným čistením a odvápňovaním by ste si mali vždy prečítať aj originálny návod od výrobcu. Presný postup tohto procesu sa totiž môže líšiť od modelu k modelu.

Zavápnená nádržka na vodu

Odvápnenie kávovaru Dolce Gusto

Niektoré kávovary značky Dolce Gusto disponujú automatickým hlásením zavápnenia, takže sa nemusíte trápiť tým, ako často pristúpiť k ich odvápneniu. Na modeloch Dolce Gusto Oblo, Drop, Infinissima a Piccolo sa pri ich zavápnení tlačidlo ON po zapnutí rozsvieti na oranžovú alebo žltú farbu. Dolce Gusto Lumio je vybavený samostatným indikátorom, ktorý svieti taktiež naoranžovo. Na odvápňovanie nesmiete zabudnúť iba vtedy, keď vlastníte kávovar Dolce Gusto Mini Me alebo Genio. Tie žiadnu kontrolku nemajú.

Ďalšou dobrou správou je, že modely Dolce Gusto Mini Me, Lumio, Genio a Drop majú automatický program na odvápňovanie. Do nádržky na vodu iba nalejete odvápňovač zriedený s vodou a stlačíte príslušné tlačidlo. „Ručným“ odvápňovaním sa budete musieť zaoberať iba pri kávovaroch Dolce Gusto Piccolo, Infinissima a Oblo. Aj v tomto prípade je to však viac než jednoduché.

 1. Do nádržky na vodu nalejte odvápňovač rozrobený vo vode.
 2. Páčku na kávovare nastavte na „HOT“.
 3. Nádržku nechajte vypustiť cca do polovice, kávovar vypnite a počkajte 1 – 2 min.
 4. Páčku nastavte opäť na „HOT“ a nechajte odtiecť zvyšok roztoku z nádržky.
 5. Vypnite kávovar, nádržku na vodu vypláchnite a napustite čistou vodou.
 6. Vložte ju späť do kávovaru, páčku na kávovare nastavte opäť na „HOT“ a nechajte ním pretiecť všetku vodu.

Ako odvápniť kávovar DeLonghi

DeLonghi má vo svojej ponuke nespočetné množstvo plnoautomatických, pákových aj kapsulových kávovarov, preto je nemožné uviesť presný návod na odvápňovanie každého z nich. Našťastie, tieto postupy sa zásadne nelíšia a navyše, drvivá väčšina týchto kávovarov taktiež disponuje automatickým režimom odvápnenia. Preto vám uvedieme iba akýsi základný návod, ako odvápniť kávovar DeLonghi.

 1. Do nádržky nalejte 1 l čistej vody.
 2. Pridajte do nej 100 ml prostriedku na odvápnenie (ak použijete ten originálny DeLonghi) a vložte ju späť do kávovaru.
 3. Zapnite tlačidlo na odvápnenie a počkajte.
 4. Nádržku vypláchnite a napustite čistou vodou
 5. Zapnite režim preplachovania a počkajte, kým skončí.
 6. Zvyšok vody z nádržky vylejte, ešte raz ju poriadne prepláchnite a napustite čistou vodou.

Čím odvápniť kávovar DeLonghi

Všetci výrobcovia kávovarov, a DeLonghi nie je výnimkou, majú vo svojej ponuke aj prípravky na odvápňovanie. Ako sme uviedli vyššie, je iba na vás, či použijete tie originálne alebo siahnete po inej, možno lacnejšej značke, či niektorom z babských receptov. V tomto prípade sa nám však originálny prípravok s názvom DeLonghi EcoDecalk celkom pozdáva.

500 ml balenie, ktoré vám vystačí na 5 odvápňovacích cyklov, stojí cca 10 eur, čo nie je až tak veľa. DeLonghi EcoDecalk je navyše prezentovaný ako veľmi ekologický prostriedok, ktorý je 100 % odbúrateľný a balený v ekologických aj recyklovateľných materiáloch.

Ako odvápniť kávovar KRUPS

V momente, keď dôjde k zavápneniu vášho kávovaru KRUPS, sa na ňom rozsvieti svetlená kontrolka s nápisom „CLEAN“. Vo všeobecnosti sa však tieto kávovary odporúča odvápňovať raz za mesiac alebo po 20 až 40 varných cykloch. Jasnou známkou, že je KRUPS zanesený vodným kameňom, je i zjavne dlhšia príprava kávy a produkcia nadmerného množstva pary. Jasným dôkazom je taktiež to, ak sa pred ukončením varenia kávy kávovar na chvíľku „zasekne“ alebo vydá hlasný zvuk.

Čistenie kapsulového kávovaru od vodného kameňa

Návod na čistenie KRUPS:

 1. Pripravte si roztok – môžete použiť originálny prípravok na odvápnenie Krups alebo ten vyrobený podomácky.
 2. Nalejte ho do nádržky na vodu, stlačte tlačidlo CLEAN a následne tlačidlo BREW.
 3. Proces odvápňovania je automatický a trvá približne 30 minút.
 4. Ak na konci odvápňovania ostane v nádržke zvyšok roztoku, opätovne stlačte tlačidlo CLEAN.
 5. Nádržku následne vypláchnite, napustite čistou vodou, a tú nechajte vaším KRUPSom pretiecť (odporúča sa preplachovanie počas 12 varných cyklov).

Ako odvápniť kávovary Tassimo

Všetky modely kávovarov Tassimo sú vybavené LED indikátorom, ktorý vás upozorní na nutnosť ich odvápnenia, a taktiež automatickým programom na odvápnenie. Proces odstraňovania vodného kameňa je však v tomto prípade trošku špecifický, keďže pri ňom musíte použiť servisný T Disk. Ten nájdete priamo v kávovaroch (je založený v ich zadnej časti).

INFO: Rad Tassimo May Way 2 je vybavená špeciálnym systémom na filtrovania vody Brita Maxtra. Tento filter spomaľuje proces zavápňovania a znižuje aj obsah chlóru vo výslednom nápoji.

Ako na to:

 1. Vyberte nádržku na vodu a servisný T Disk.
 2. T Disk vložte do varnej jednotky tak, aby čiarový kód smeroval nadol.
 3. Uzatvorte záklopku.
 4. Pripravte si roztok na odvápnenie – na 1 proces odvápnenia budete potrebovať 500 ml roztoku.
 5. Vyberte podložku na šálky a pod výpust umiestnite nádobu s objemom 500 ml.
 6. Stlačte tlačidlo ŠTART/STOP na 3 sekundy – program na odvápňovanie sa spustí automaticky.
 7. Priebeh odvápňovania koriguje samotný kávovar, v priemere trvá cca 20 minút.
 8. Po jeho skončení vypláchnite nádržku a napusťte ju čistou vodou.
 9. Nádržku vložte späť do kávovaru a stlačte tlačidlo ŠTART/STOP – kávovar sa prepláchne, tento krok zopakujte 3- až 4-krát.
 10. Na záver nezabudnite vybrať servisný T Disk.

Ako odvápniť kávovar Nespresso

Postup odvápnenia kávovarov Nespresso je podobný ako pri iných kapsulových modeloch. Toto je opäť všeobecný návod, ktorý sa môže mierne líšiť pri jednotlivých modeloch.

Ako vyčistiť kávovar Nespresso:

 1. Z kávovaru vyberte kapsulu a zatvorte páčku.
 2. Vyberte odkvapový podstavec, na jeho miesto totiž musíte umiestniť nádobu s objemom min. 1 l.
 3. Nádržku na vodu naplňte 0,5 l vody – ak sa rozhodnete pre originálny odvápňovací prípravok Nespresso, použite 1 vrecúško.
 4. Na 3 sekundy stlačte súčasne tlačidlá Espresso a Lungo (obe by mali svietiť – blikať).
 5. Teraz ešte raz stlačte tlačidlo Lungo a počkajte, kým sa nádržka vyprázdni.
 6. Prekvapkaný odvápňovací roztok nalejte späť do nádržky na vodu a zopakujte celý proces.
 7. Nádržku nakoniec naplňte čistou vodou a celý proces odvápňovania zopakuje ešte 2-krát.
 8. Režim odvápňovania ukončíte súčasným stlačením tlačidiel Espresso a Lungo na 3 sekundy.

Kávovary – recenzie

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 26.02.2021

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

03/07/2021 21:00
Magduša

Ja odvápňujem kávovar pomocou octu. Je to lacný a rýchly spôsob a pre môj kávovar aj účinný. Mám model Sencor SES 4040BK. Tento model je presne to, čo som chcela, preto sa o kávovar starám a udržiavam ho, aby mi čo najdlhšie bezproblémovo slúžil. Má funkciu samočistenia, ktorá je spoľahlivá, avšak občas preventívne zvolím aj spomínaný ocot zriedený s vodou, aby bolo čistenie ešte dôkladnejšie. Kávovar robí výborné presso a perfektne napení aj mlieko. Bonusom je jednoduché ovládanie, ľahká údržba aj dobrý pomer ceny a kvality.

Pridať komentár