Ako sa starať o kávovar – ako vyčistiť, používať kávovar

Káva sa dá pripraviť na rôzne spôsoby, od klasickej zalievanej kávy až po prekvapkávanú kávu či kávu z kapsule. K dobre pripravenej káve neprispieva len kvalitný kávovar, ale aj to, ako sa oň staráte. Zanedbaná starostlivosť o kávovar môže pozmeniť chuť a konzistenciu kávy, a preto je nevyhnutné čistiť ho pravidelne a dôkladne.

Ako sa starať o kávovar

Viete, ako sa o ten svoj správne postarať? Poradíme vám, ako udržať kávovar v perfektnej kondícii.

V čom spočíva starostlivosť o kávovar

Každodenným používaním sa kávovar zanáša. Postupne sa v ňom zachytávajú usadeniny, tvorí sa olejnatý kal, škvrny vo vnútri kávovaru a zmenu si všimnete aj pri ochutnávaní kávy, ktorá naberie horkastú chuť. Zanedbaný kávovar je dokonalým miestom pre množenie baktérií a zárodkov mikroorganizmov. Nejde teda len o samotnú chuť kávy, ale tá môže obsahovať aj kvasinky a pleseň, ktoré môžu viesť k vzniku infekcií. Navyše správnou starostlivosťou predĺžite životnosť kávovaru a predídete poruchám, ktoré môžu nastať práve kvôli zanedbanej údržbe. Je teda jasné, že údržba kávovary si musí vyžadovať vašu pozornosť.

V starostlivosti o kávovar rozlišujeme denné čistenie po každom použití, dôkladnejšie čistenie, odstraňovanie vodného kameňa a výmenu filtra. Každodenným čistením sa zbavujeme zvyškov kávy a usadeniny, čistíme nádržky na vodu a mlieko, aby bol kávovar pripravený na ďalšie použitie. Dôkladnejšie čistenie prichádza na rad raz za týždeň, maximálne 2 týždne, kedy je potrebné zbaviť sa nánosov usadením, príp. vymeniť filtre. Potom je tu odvápňovanie, ktoré sa venuje odstraňovaniu nánosov minerálov z vnútra kávovaru. Minerály obsiahnuté vo vode, predovšetkým v tvrdej vode, majú tendenciu kávovar zanášať, a preto je tento krok potrebný aspoň raz za 1 – 2 mesiace. K odvápňovaniu patrí aj výmena vodného filtra, pretože práve ten pomáha predchádzať rýchlemu zanášaniu minerálmi.

Poznáme však niekoľko druhov kávovarov, každý sa obsluhuje iným spôsobom, a preto aj samotné čistenie a údržba závisa práve od druhu kávovaru. Každý kávovar si vyžaduje iný prístup, skladá sa z iných častí a kým niektoré potrebujú dôkladné čistenie každodenne, iné si vystačia s opláchnutím pod horúcou vodou.  

Ako vyčistiť kávovar na prekvapkávanú kávu

Prekvapkávače patria medzi klasiku, sú cenovo dostupné a kávu pripravia prekvapkávaním cez filter. Ľahko sa ovládajú a naraz dokážu pripraviť niekoľko šálok kávy.

Každodenné čistenie

Každodenná starostlivosť o tento druh kávovaru spočíva v prvom rade v odstránení zvyškov kávovej usadeniny. Ak používate papierový filter, vymeňte ho za nový; ak používate plastový filter na viacero použití, dobre ho opláchnite pod horúcou vodou. Napokon vylejte vodu z rezervoára a prípadné zvyšky kávy z kanvice. Nádržku na vodu a kanvicu umyte spolu s ostatným riadom s použitím saponátu.

Ako vyčistiť kávovar na prekvapkávanú kávu

Týždenná údržba

Týždenná údržba kávovaru spočíva v čistení podľa pokynov v návode. Prekvapkávač vždy čistite až po odpojení zo siete a ak ste práve dovarili kávu, počkajte, kým vychladne. Vyberte všetky odnímateľné časti ako držiak na filter, kanvicu či nádržku na vodu a umyte ich saponátom. Ak to manuál povoľuje, nechajte ich umyť v umývačke riadu. Jednotlivé časti nechajte pozvoľna vyschnúť a založte späť až keď budú úplne suché. Nezabudnite ani na exteriér – povrch kávovaru môžete umyť mierne vlhkou handričkou.

Plastové prekvapkávače

Ak používate manuálne, plastové prekvapkávače ako Hario, Ecocoffe alebo Melitta, čistenie je jednoduché. Po každom použití ich môžete umyť bežným saponátom na riad a ak to návod dovoľuje, tak aj v umývačke riadu. Raz za čas je potrebné dôkladnejšie čistenie, na ktoré možno použiť ocot. Octom sa zbavíte vzniknutých škvŕn a zafarbených miest. Plastový prekvapkávač namočte do misky s vodou a octom a nechajte aspoň pol hodinu pôsobiť. Potom ho umyte špongiou a saponátom. Na odolné škvrny môžete použiť aj sódu bikarbónu, ktorú zmiešajte s vodou a túto pastu aplikujte na škvrny. Nechajte pôsobiť a následne umyte vodou a saponátom.

Ako vyčistiť automatický kávovar

Plnoautomatické kávovary, ako napr. DeLonghi, Siemens či Philips, patria síce k drahším, no svoju popularitu získali práve vďaka jednoduchosti ovládania a možnosti prípravy viacerých druhov lahodných káv. Stačí stlačiť tlačidlo a počkať si na espresso, latte či cappuccino. Čistenie však už až také jednoduché nie je, resp. vyžaduje si pravidelnú údržbu.

Každodenné čistenie

Starostlivosť o automatický kávovar začína každodenným čistením, vždy po každom použití. To znamená vyčistiť nádobu s kávovou usadeninou, vyliať vodu z nádržky a vyliať zvyšky z odkvapkávacej nádoby. Tieto nádoby umyte so saponátom a teplou vodou, podobne ako iný riad. Pozornosť si vyžaduje aj napeňovač, ak ho váš kávovar má, je potrebné ho zakaždým poumývať, inak by sa v ňom rozšírili baktérie. Napeňovaciu trysku nachvíľu zapnite, aby z nej vytekala len horúca voda. Nechajte vychladnúť a trysku odoberte a utrite. Všímajte si, či nie je napeňovač upchatý a ak áno, použite špáradlo na odstránenie zvyškov. Všetko dobre opláchnite pod tečúcou vodou a vytrite dosucha. Vlhkou handričkou vyčistite aj dávkovač kávy, pričom sa vždy uistite, že kávovar už vychladol.

Ako vyčistiť automatický kávovar

Týždenná až mesačná údržba

Raz za čas je potrebné venovať sa aj údržbe kávovaru, ktorá sa týka viacerých častí. Tie sa čistia raz za 1 – 4 týždne podľa toho, ako často kávovar používate. Na dôkladné prečistenie použite čistiaci program, ktorý automatický kávovar ponúka. Výrobca v manuáli uvádza, aký čistiaci prostriedok môžete použiť, avšak často dostať aj čistiace tablety priamo od výrobcu. Vnútro čistite vždy až po odpojení prístroja, nikdy nie, keď je prístroj ešte zapojený do siete. Po odňatí odkvapkávacej misky skontrolujte vnútro a prach vysajte úzkym nadstavcom z vysávača. Nánosy nečistôt vytrite suchou handričkou.

Vlhkou handričkou potom poumývajte kávovar zvonka a utierkou sa venujte aj nádobke na kávu a jej veku. Dôležité je očistiť sparovaciu jednotku, ktorá je odnímateľná, ale pozor! Na jej čistenie použite len vodu, nie saponát. Najlepšie je, ak ju necháte vo vode na pár minút odmočiť a následne opláchnete prúdom vody. Sparovaciu jednotku založte späť až keď úplne vyschne. Raz za 2 – 3 mesiace alebo po zasvietení kontrolky je potrebné vymeniť vodný filter. Vodný filter kupujte vždy od daného výrobcu, aby bol kompatibilný s vaším kávovarom.

Ako vyčistiť kapsulový kávovar

Kapsulové kávovary ako Nescafé Dolce Gusto či Nespresso sa tešia obľube – stačí si vybrať druh kávy a príchuť, ktorá vám vyhovuje, a kávu pripraviť stlačením jediného tlačidla. Aj keď tieto kávovary nie sú určené pre milovníkov čerstvo pomletej kávy, nájdu sa v mnohých domácnostiach aj kanceláriách.

Každodenné čistenie

Každodenné čistenie kávovaru je úplne jednoduché a spočíva v odstránení použitej kapsuly a vyliati zvyšnej vody v nádržke. Nádržku na vodu stačí opláchnuť pod teplou vodou a nechať vyschnúť. Rovnako opláchnite aj odkvapkávaciu misku.

Mesačná údržba

Podľa toho, ako často kávovar používate, sa môžete raz za 3 – 4 týždne pustiť do dôkladnejšieho čistenia. Nádobku na vodu a odkvapkovú misku umyte so saponátom a mriežku vyčistite kefkou. Časti, ktoré možno umyť v umývačke riadu, umyte týmto spôsobom pre dôkladnejšie čistenie. Niektoré kávovary majú aj čistiace kapsuly, ktoré stačí vložiť a zapnúť a vnútro kávovaru sa tak jednoducho vyčistí za vás. Nezabudnite ani na exteriér a vonkajšiu časť kávovaru vytrite vlhkou handričkou.

Ako vyčistiť pákový kávovar

Milovníci dobrej kávy zvyčajne siahajú po pákových kávovaroch, pomocou ktorých si pripravia kávu ako v kaviarni. Proces prípravy je o čosi náročnejší a vyžadujú si dôkladnú údržbu, no výsledok stojí za to.

Čistenie pákového kávovaru

Každodenné čistenie

Po každom použití je potrebné zbaviť sa zvyškov kávovej usadeniny z páky a páku opláchnuť pod tečúcou vodou. Na konci dňa sa používa kefa na pákové kávovary, ktorou sa vyčistí hlava kávovaru. Do páky je potrebné vložiť slepé sitko, ktoré vodu zachytí, a spustiť horúcu vodu. Slepé sitko zachytí rôzne usadeniny a nečistoty, ktoré vylejte a proces zopakujte, kým bude voda bez nečistôt. Parná dýza na napenenie mlieka sa čistí po každom použití – je potrebné pustiť horúcu paru naprázdno. Vždy počkajte, kým vychladne, a následne ju vytrite vlhkou handričkou. Až na konci dňa ju stačí odmontovať a nechať odmočiť v saponáte. Následne ju vyčistite zvnútra tenkou kefkou, aby sa v nej nemnožili baktérie. Opláchnite aj odkvapkávaciu plochu, ktorú na konci dňa umyte aj so saponátom.

Mesačná údržba

Podľa toho, ako často kávovar používate, je potrebné raz za čas vyčistiť kávovar zvnútra čistiacou tabletou od výrobcu. Po prečistení tabletou sitko a páku umyte a pustite kávovar naprázdno, pretože prvá káva po čistení nie je určená na konzumáciu. Umyť môžete aj samotné páky, ktoré nechajte odmočiť v saponáte a potom dôkladne vyčistite kefou. Nezabúdajte na exteriér, ktorý treba poumývať vlhkou handričkou. Ak máte kávovar s mlynčekom, použite prípravok na čistenie mlecích kameňov, čím odstránite kávové usadeniny.

Kávovary – recenzie

Rozmýšľate nad novým kávovarom? Prečítajte si naše recenzie, možno medzi danými produktami nájdete svojho favorita.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 22.08.2021

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár