Nikon Coolpix P900 recenzia

Nikon Coolpix P900 recenzia a skúsenosti

83x. To je neuveriteľná hodnota optického zoomu, ktorú často nedosahujú ani profesionálne teleskopické objektívy. Umožní vám priblížiť a zachytiť detaily nepozorovateľné...

od 48.9 € s DPH Zobraziť najlepšiu ponuku

Tento fotoaparát sa ku mne dostal cez príbuzného, ktorý si kúpil iný model. Predtým som mal skúsenosti s menšími kompaktmi a trocha ma prekvapila veľkosť aj váha. Ale po čase som si zvykol. Dokúpil som hneď kvalitnú brašnu a určite je lepšie mať ho pri prenose maximálne chránený. Nie som profesionálny fotograf a fotoaparát využívam na fotenie rodinných osláv, nejaké tie akcie a hlavne na rodinné výlety po hradoch a zámkoch. Takže moje poznatky môžem zhrnúť v tejto rovine, ako taký bežný užívateľ.

Dizajn zrkadlovky

Dizajn fotoaparátu sa mi napriek veľkosti aj vyššej hmotnosti páči. Pôsobí dojmom profesionála. Spracovaniu nemám, čo vytknúť. To je na vysokej kvalitatívnej úrovni a aj keď som ho odstal už používaný (príbuzný ho mal asi pol roka), žiadne známky opotrebovania na ňom nie sú. Materiál z ktorého je vyrobený je kvalitný. Konštrukčne je robustnejší, ale v rukách sa drží dobre a prístup k ovládacím prvkom je tiež celkom fajn. Čo sa mi páči je LCD displej s vysokým rozlíšením, ktorý sa dá vyklápať aj otáčať podľa potreby. Veľkosť uhlopriečky 3“ je dostatočná a kvalita zobrazenia veľmi dobrá. Kladne môžem hodnotiť aj čitateľnosť na slnku. Nechýba ani elektronický hľadáčik a ten je jemne pogumovaný, čo prispieva k pohodliu, ale ku kvalite veľmi nie. Je pomerne malý. Vysúvanie objektívu je plynulé. Na hornej strane nechýba blesk, ten po stlačení tlačidla dosť razantne vyskočí. Späť sa zaklápa manuálne. Tento systém je už pomerne zastaraný a očakával som niečo iné. Menu je prehľadné a orientácia v ňom je bezproblémová. Aj keď som nemal nikdy predtým fotoaparát značky Nikon, akosi intuitívne som sa v tom hneď zorientoval. Pomôže aj lokalizácia menu.

Obchody, kde kúpite online:

favorite Pridali sme nové recenzie na digitálne fotoaparáty a redakčný výber najlepšie digitálne fotoaparáty

Špeciálny režim a iné funkcie

Funkčne je na tom fotoaparát dobre a parametrovo výborne, ale to sú veci, ktoré viac menej na papieri vyzerajú úžasne a v praxi môžu aj nemilo prekvapiť. Z tých, čo ma prekvapili milo je konektivita Wi-fi, NFC a nechýba ani GPS. Štandard HDMI je samozrejmosťou. Zo spodu nechýba závit na statív. Ochudobnený nebudete ani o samospúšť a hlasové poznámky. Robustné telo je z kvalitného plastu a grip je dostatočne tvarovaný. Je mierne pogumovaný alebo textúrovaný a drží sa dobre. Zoom sa ovláda kolískou okolo spúšte, ale aj na boku objektívu. Tento model má Zoom 83x, čo ho radí medzi modely s ultrazoomom. Svetelnosť hlavne tá najnižšia hodnota ma trochu sklamala je od F2.8 -6.5. Stabilizácia má dvojitú detekciu, čo je aj reálne cítiť. Rozlíšenie fotoaparátu je 16 Mpx, čo úplne stačí a k tomu nemám žiadnu výtku. Nie som zástanca naháňania sa za Mpx. Čo sa týka režimov a programov, tak mňa zaujal špeciálny režim pre pozorovanie vtákov a mesiaca, ktorý som odskúšal a za to palec hore. Ako plus vnímam aj časozber a zoomovateľný mikrofón.

Ak by som mal, ako bežný užívateľ zhodnotiť kvalitu videa z fotografií, tak je na veľmi dobrej úrovni za dobrých svetelných podmienok. Fotoaparát zaostruje veľmi rýchlo a odozva spúšte je podľa mňa dostatočne rýchla. Cez hľadáčik už je to trochu trápenie a v interiéri sa stáva nepoužiteľný. Ja ho používam iba vonku. Ako som spomínal režim pozorovania vtáctva a mesiaca, tak tu je to využitie napriek tomu, že ide o fotoaparát skoro na úrovni ďalekohľadu. Spolu s GPS je táto funkcia vhodná aj pre amatérskych ornitológov. V tomto režime urobíte kvalitnú snímku s pridaním GPS súradníc. Takže máte prehľad aj o výskyte určitého druhu vtákov. To som spomenul len tak na okraj, lebo práve táto funkcia sa mi veľmi zapáčila. Trochu ma sklamalo, že fotoaparát fotí iba do formátu JPG, na formát RAW zabudnite. Čo však môžem pochváliť je nahrávanie videí vo Full HD.

Ak by som mal zhrnúť kvality a nedostatky fotoaparátu Nikon Coolpix P900

thumb_up

Kvalitné spracovanie a dizajn zrkadlovky
Veľmi pekný otočný LCD displej
Konektivita Wi-fi, NFC
GPS
Nahrávanie videa vo Full HD
Scénické programy
Časozber
Špeciálny režim pre pozorovanie a fotenie vtákov
Ovládanie smarfónom (iba niektoré funkcie)

thumb_down

Veľkosť a robustný vzhľad
Vyššia hmotnosť
Malý hľadáčik s rozporuplnou kvalitou
Vyskakujúci blesk ( chyba možnosť pre pripojenie externého blesku)
Chýba podpora formátu RAW
Počas nabíjania nie je možné fotoaparát používať (nabíjanie cez USB kábel)
Chýba vypnutie redukcie šumu
Cena

Fotoaparát Nikon Coolpix P900 na prvý pohľad pôsobí dojmom zrkadlovky a niekoho sklame hneď tým, že ide o kompakt. Ak hľadáte kompromis medzi zrkadlovkou a kompaktom, tak tento model by vás mohol potešiť. Pre mňa je dostačujúci a hodnotím ho aj napriek nedostatkom veľmi kladne. Podľa mňa ide o celkom vydarený univerzálny fotoaparát a fotenie vzdialených objektov mu ide najlepšie. Určite ho odporúčam užívateľom, ktorí radi fotia budovy, objekty a rôzne stavby alebo pamiatky z väčšej vzdialenosti. Tento model práve toto zvláda na jedničku vďaka výbornému Zoomu 83x.

Zoznam článkov

Najlepšie vodotesné fotoaparáty na leto 2020

Najlepšie vodotesné fotoaparáty na leto 2020

Voda pokrýva viac ako 70% Zeme. To je teda poriadny priestor na objavovanie, čo poviete? Ak sú vodné plochy a ich hlbiny aj vašim druhým domovom, potom neváhajte a zadovážte si vodotesný fotoaparát. Len vďaka nemu si uchováte perfektnú pamiatku na návštevu podvodných svetov. Najlepšie... Prečítať článok

Vývoj ceny produktu Nikon Coolpix P900

Podobné produkty


Pozrite si aj Najpredávanejšie, Najlacnejšie, Zlacnené Digitálne fotoaparáty

Podelte sa o svoje skúsenosti s týmto produktom, jeho kvalitou, reklamáciou, či prístupom. Budeme radi za každú Vašu skúsenosť.

Buďte prvý, kto pridá skúsenosť k produktu Nikon Coolpix B500

Pridať komentár