Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu interiéru dodali výnimočnú emóciu, dnes nemusíte používať farby, štetce a maliarske valčeky. Stačí si vybrať kvalitné tapety, ktoré jednoducho nalepíte na stenu. My vám poradíme, čo všetko si všímať pri ich kúpe.

Tapety na stenu sa v dnešnej dobe tešia veľkej popularite. Sú totiž nielen mimoriadne štýlové, ale aj praktické

Tapety na stenu sa v dnešnej dobe tešia veľkej popularite. Sú totiž nielen mimoriadne štýlové, ale aj praktické. Avšak, aby dokázali splniť aj tie najnáročnejšie očakávania, pri výbere by ste si mali dávať pozor na viacero detailov.

Tapety podľa miestnosti

Moderné tapety na stenu, ktoré kúpite napríklad v e-shope nostre.sk, sú dostupné v stovkách zaujímavých farieb a vzorov. Je len na vás, či sa rozhodnete pre prírodné, čiernobiele, vintage a retro, detské alebo jednofarebné motívy. Samozrejme, k dispozícii je aj veľa ďalších. Za pozornosť stoja napríklad aj tapety s mestami, mapami, autami, ľuďmi, zvieratami, jedlom a nápojmi či unikátnymi street art dizajnmi.

To, ktorý motív najlepšie zapadne do konkrétnej miestnosti, závisí hlavne od vašich preferencií. Ak máte malé dieťa, do detskej izby sa najviac hodia detské tapety s hravými motívmi. Do obývačky či chodby si môžete dať farebnejšie a výraznejšie tapety. Naopak, do spálne sú ideálnou voľbou tmavšie motívy, ktoré nebudú pôsobiť zbytočne rušivo. Menej extravagantné tapety sú dobrým riešením aj do pracovne.

oderné tapety na stenu, ktoré kúpite v e-shope nostre.sk, sú dostupné v stovkách zaujímavých farieb a vzorov

Domáca automatizácia umožní vašim tapetám vyniknúť

Chcete, aby vaše tapety na stenách dokonale vynikli? Veľmi dobrým pomocníkom môže byť domáca automatizácia, ktorá sa postará o reguláciu žalúzií či svietidiel. Steny tak budú v ktorejkoľvek časti dňa dokonale osvetlené a vy budete môcť obdivovať originálne farby a motívy vašich kvalitných tapiet.

Materiál tapiet

Pri výbere tapiet si všímajte nielen dizajn a odtieň, ale aj kvalitu materiálu. Lacnejšie tapety sú často vyrábané z mimoriadne tenkého vliesu, ktorý sa ľahko roztrhne alebo odrie. Jeho životnosť tak môže byť aj menej ako rok.

Skutočne kvalitné vliesové tapety mávajú hmotnosť 170 g/m2. Vďaka tomu sú mimoriadne odolné a svoje vlastnosti si udržiavajú dlhé roky. Aj keď sa náhodou o ne šuchnete telom alebo ich poškriabete nejakým predmetom, len tak ľahko sa nepoškodia.

Naša rada: Ideálnou voľbou sú tapety tlačené na vlies s hladkou štruktúrou, ktorý nie je taký náchylný na zachytávanie nečistôt.

Kvalitné vliesové tapety sú mimoriadne odolné a svoje vlastnosti si udržiavajú dlhé roky

Umývateľnosť a izolačné vlastnosti

Výhodou kvalitných vliesových tapiet je skutočnosť, že sú odolné voči vode a dajú sa jednoducho umývať. Aj po niekoľkých rokoch tak budú stále vyzerať ako nové. Medzi ich praktické benefity patrí tiež zvuková izolácia. Vďaka tapetám na stenách budete mať v interiéri menej hluku.

Ekologické farby

Tapety by mali byť potlačené vhodnou technológiou, ktorá zaisťuje stálosť farieb. V tomto smere je najlepšou voľbou UV-LED atramentová tlač. Pri výbere si všímajte tiež to, či boli na tlač použité ekologické farby bez prchavých chemických prísad. Ekologickosť tapiet potvrdzuje napríklad GREENGUARD GOLD alebo VOC certifikát.

Výhodou kvalitných vliesových tapiet je skutočnosť, že sú odolné voči vode a dajú sa jednoducho umývať

Výber rozmerov

Je len na vás, či si tapetami polepíte celé steny alebo len ich časti. Podľa toho si vyberte vhodný rozmer. Na polepenie celých stien môžu byť dobrou voľbou tapety 450 x 300, 375 x 250 alebo 300 x 200 cm. Kompaktnejšie rozmery, ako napríklad 75 x 100 alebo 150 x 100 cm, sú vhodné skôr na menšie vybrané časti stien.

Foto: Nostre.sk

Hodnotenie článku:
(79.4%)

Pulbikované dňa: 07.08.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár