Najlepšie vodotesné fotoaparáty na leto 2018

Voda pokrýva viac ako 70% Zeme. To je teda poriadny priestor na objavovanie, čo poviete? Ak sú vodné plochy a ich hlbiny aj vašim druhým domovom, potom neváhajte a zadovážte si vodotesný fotoaparát. Len vďaka nemu si uchováte perfektnú pamiatku na návštevu podvodných svetov.

Najlepšie vodotesné fotoaparáty 2018

Tipy pre leto 2018

Olympus Tough! TG-5

Ide o robustné, výnimočne kvalitné zariadenie, ktoré sa dá používať aj v 15m hĺbke. Vďaka ergonomickému dizajnu a dobre navrhnutým ovládacím prvkom je práca s TG-5 doslova potešením. V porovnaní so svojim predchodcom (TG-4) má tento fotoaparát menšie rozlíšenie (12 megapixelov, zatiaľ čo TG-4 disponuje výkonom 16 MPX), prekvapivo sa to ale na kvalite snímok neprejavilo negatívne, skôr naopak.

Okrem výborných fotografií však dokáže zachytiť aj 4K video pri 30p, prípadne zábery 120p vo Full HD. Plusom je tiež podpora RAW formátu a poteší aj rozsah príslušenstva, nevýhodou je trochu komplikované zoomovanie.


Nikon Coolpix W300

model sa môže pochváliť mnohými funkciami – natáča 4K videá, má perfektný systém GPS, interaktívnu mapu sveta, Wi-Fi pripojenie, výškomer a hĺbkomer. Oceníte aj obrazovku s vysokým rozlíšením, no najmä fakt, že fotoaparát dokáže fungovať aj 30m pod vodou a poskytuje široký rozsah priblíženia. Ako nevýhoda sa ukazuje akurát nekonzistencia expozície.


Panasonic Lumix FT5

Model je vybavený 4.6x optickým zoomom a poskytuje ohniskový rozsah 28-128mm aj 13m pod vodou. Je opticky stabilizovaný, aby čo najviac vyhladil chvenie obrazu. Minimálna vzdialenosť zaostrenia je 5cm, čo pre niektorých užívateľov môže byť trochu málo, keďže konkurencia dokáže pre makro režimy ponúknuť hodnoty 1cm.FT5 má jasný LCD monior a rýchly a spoľahlivý systém automatického zaostrovania.

Spolu s presným meraním expozície fotoaparát produkuje fotografie vo vysokej kvalite, či už fotíte nad vodou alebo pod ňou. Všestrannosť tohto zariadenia podporuje GPS či Wi-Fi s diaľkovým ovládaním. Ak tento foťák má nejaké mínus, potom je to pomerne slabý blesk.


Canon PowerShot D30

Už na prvý pohľad sú na tomto fotoaparáte viditeľné nadmerné ovládacie prvky, vďaka ktorým sa zariadenie veľmi jednoducho obsluhuje aj pod vodou, prípadne s navlečenými potápačskými rukavicami.

D30tka však trochu trpí kvalitou obrazu – senzor 12.1 MPX a procesor DIGIC 4 už majú svoj vek a pri ISO 400 a vyššom vytvárajú pomerne zašumené fotografie. Zariadenie disponuje GPS lokátorom, chýba však merač nadmorskej výšky, hĺbky a tiež Wi-Fi. Tieto nedostatky však do istej miery môže vyvážiť vodeodolnosť až do hĺbky 25m.


Fujifilm FinePix XP120

fotoaparát nie je tak robustný ako konkurenčné zariadenia, to ale neznamená, že sa s ním dá fotiť akurát tak na pláži. Ponúka množstvo filtrov a Wi-Fi, avšak GPS tu nehľadajte. Ovládanie je však veľmi príjemné a jednoduché, čo z prístroja robí skvelý kompakt pre rodinné dovolenky, keďže aj jeho cena je v porovnaní s konkurentmi veľmi priaznivá.


Kompakt alebo DSLR?

Ak ste začínajúcim fotografom podmorského sveta a chcete si kúpiť svoj prvý vodotesný fotoaparát, je nie len veľmi pravdepodobné, ale aj nanajvýš vhodné, aby ste siahli po niektorom z kompaktov. Za veľmi prijateľnú cenu ponúknu dostatočnú všestrannosť a intuitívne ovládanie, vďaka čomu si budete môcť na fotenie sveta pod vodou v dostatočnej miere siahnuť.

najlepšie vodotesné fotoaparáty

Samozrejme, že DSLR sú vo všeobecne oveľa lepšie ako kompaktné fotoaparáty, čo sa však premieta na ich výrazne vyššej cene a tiež hmotnosti. Manipulácia s nimi a ich ovládanie si tak vyžadujú oveľa via času v porovnaní s kompaktami. Treba však povedať, že fotenie nespočíva len na technickej stránke, ale aj na fotografovi ako takom. Zariadenie samo o sebe nezaručí vytvorenie lepších alebo horších fotiek.

Faktory, ktoré treba zohľadniť pri výbere vodotesného fotoaparátu

Ak chcete nájsť správny vodotesný foťák, ktorý vám bude úplne vyhovovať, mali by ste zohľadňovať jeho funkčnosť, cenu, veľkosť a hmotnosť. To sú štyri kľúčové faktory, ktoré by ste mali nakombinovať v takom pomere, aby vyhovovali vašim osobným nárokom a fotografickým zámerom. V prvom rade si však vyberte parameter (alebo parametre), ktoré sú pre vás najdôležitejšie.

vodotesný fotoaparát - 2018

Vlastnosti vodotesného fotoaparátu

Prvým a zároveň možno najťažším krokom je rozhodnúť, čo chcete a očakávate od vytvorených obrázkov. Pretože čím väčšie sú vaše požiadavky, tým väčšie nároky kladiete na svoje vybavenie. Výrobcovia sa vždy pokúšajú maximalizovať funkčnosť a minimalizovať rozmery, no tento prístup sa nikdy nezaobíde bez množstva kompromisov. Preto je dôležité niektoré funkcie fotoaparátu jednoducho uprednostniť:

  • Vlastnosti vodotesného púzdra – pred objednávkou fotoaparátu, respektíve vodotesného púzdra, prekontrolujte ovládateľnosť jednotlivých prvkov, spôsob pripojenia a tiež dodatočné možnosti čo sa týka šošoviek, umožňujúcich makro alebo širokouhlé snímanie.
  • Možnosti režimu – automatický alebo manuálny režim? To je otázka. Je potrebné vedieť, že automatický režim fotenia nefunguje pod vodou tak dobre ako na suchu, pretože fotoaparáty vo všeobecnosti nie sú navrhované, aby zvládali spracovať svetelné podmienky vo vode. Niektoré zariadenia, napríklad Canon S120 alebo Olympus X-72, ponúkajú možnosť využiť manuálny a meniť jeho nastavenia pomerne jednoducho, bez zdĺhavého prezerania menu. V každom prípade, aj automatika je lepšia ako nič a užijete si s ňou pod vodou veľa zábavy.
  • Manuálne vyváženie bielej – tento režim je dôležitý v prípadoch, ak plánujete snímať pod vodou bez použitia blesku, iba s pomocou okolitého svetla. Kvôli vlastnostiam vody by sa obrázky, nasnímané v prirodzenom svetle, objavovali len ako modré plochy. Funkcia vyváženia bielej je efektívnym spôsobom, ako tomuto neduhu predísť.
  • Šošovky – ak kupujete vodotesné puzdro, uistite sa, že je možné naň pripevniť externé šošovky. Ide o doplnkovú optiku, ktorá sa umiestňuje na alebo pred hlavný objektív a umožňuje fotiť makro alebo širokouhlé snímky.
  • Oneskorenie uzávierky – v podstate to je rozdiel medzi časom stlačenia tlačidla spúšte a momentom, kedy sa záber reálne zachytí. Ak je oneskorenie uzávierky pridlhé, fotenie pohybujúcich sa objektov (ryby) môže byť pomerne frustrujúce, pretože objekt sa od okamihu stlačenia spúšte s veľkou pravdepodobnosťou presunie inam. Pokúste sa preto vyberať modely s čo najmenšou rýchlosťou uzávierky. Nájdete ich aj medzi modernými kompaktami.
  • Typ súborov – ak neplánujete svoje snímky upravovať v niektorom z editačných programov, v pohode vám postačia formáty snímok JPEG. V opačnom prípade je dobré zvážiť výber foťáku, ktorý produkuje súbory vo formáte RAW – tento formát si uchováva veľké množstvo údajov, čo pri úprave fotky určite oceníte.
  • Počet pixelov – neprepadajte panike, zdvojnásobenie počtu pixelov neznamená, že aj rozlíšenie sa týmto zdvojnásobí. Popravde, zväčší sa asi o 40%. Oveľa dôležitejšie sú iné aspekty, ako napríklad veľkosť senzora, ktorá je oveľa lepším ukazovateľom kvality obrázkov. To je aj dôvod, prečo digitálna zrkadlovka s rozlíšením 10 megapixelov dodá kvalitnejší obraz ako kompakt s rovnakým výkonom. Každý jednotlivý pixel je totiž väčší, zaznamená viac informácií a tým vytvára aj vyššiu kvalitu obrazu.
  • Video – žijeme v dobe multifunkčnosti, preto aj špičkové vodotesné fotoaparáty zvládajú zachytiť kvalitné video. Ak chcete pod vodou natočiť video hodnotnej kvality, fotoaparát by mal byť schopný nastavenia vyváženia bielej a snímať v 720p, nakoľko HD je dnes už štandardom.

vodotesná kamera gopro

Veľkosť

Pre mnohých ide o najdôležitejší parameter, čo je celkom zrejmé vzhľadom na to, že potápači so sebou nosievajú rôzne potápačské vybavenie – v takomto momente je veľký fotoaparát ozaj nežiadúci. Našťastie existujú príjemné kompakty „vreckových“ rozmerov. Ich funkcie zvyčajne bývajú obmedzené, no stále sa zlepšujú. Deje sa tak aj kvôli tomu, že vodotesné fotoaparáty sú stále populárnejšie. Moderné foťáky poskytujú všestrannosť, ktorá umožňuje fotenie na súši, lodi aj pod vodou. Ide o akési obojživelníky, ktoré nevyžadujú používanie vodotesného puzdra. Problémom môže byť fakt, že tieto fotoaparáty sa obvykle dajú použiť v relatívne malých hĺbkach (do 10m).

kamera do mora pod vodu

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár