Tipy, ako ochladiť vzduch v miestnosti v byte či dome v horúčavách

Letá aj v našom miernom podnebnom pásme sú čoraz horúcejšie. Teplý a niekedy až horúci vzduch sa dokáže v letných mesiacoch udržať v našich podmienkach aj niekoľko týždňov. Problematické často bývajú vysoké denné i nočné teploty, ktoré nám následne komplikujú spánok, sťažujú dýchanie a človek sa cíti nekomfortne. Klimatizácie je len jedno z mnohých riešení. Chcete vedieť, ako schladiť vzduch v miestnosti aj iným spôsobom? Tu sú riešenia.

Ako schladiť vzduch v miestnosti bez klimatizácie?

Keď teplomer ukazuje teplotu 30 °C, vonku i dnu je často na nevydržanie, no nie je úplne reálne stráviť tieto úmorne teplé dni pri vode. Preto sa pravdepodobne budete musieť popasovať s týmto počasím aj u vás doma. Mnohé riešenia sa vám môžu zdať nadnesené, neúčinné alebo až príliš banálne, no ak idete doma „zhorieť“ od tepla, vedzte, že každý spôsob, ako sa schladiť, môže byť pre vás spásou.

Samozrejme, najradšej by mal každý v celom dome či byte klimatizáciu, no nie pre každého je táto možnosť dostupná. Práve preto ľudia často hľadajú spôsoby, ako sa schladiť doma aj bez nej. Existujú však aj chyby, ktoré pri snahe o schladenia samých seba robíme a efekt je pritom často úplne opačný.

Najlepšie ventilátory

Názov Hodnotenie Detail
Sky High stĺpový   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Silent Storm stojanový   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Ardes EA50PB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SFN 4047WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Rohnson R-839   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Spôsoby chladenia tela, ktorých sa vyvarujte

Pocitová teplota dokáže byť niekedy poriadne zavádzajúca. To platí vtedy, keď vám je teplo, ale, naopak, aj zima. Existuje množstvo spôsobov, ako schladiť samých seba. Pre nás je v tomto článku prioritou schladiť teplotu v interiéri, no aj tak vám poradíme, čo rozhodne pri ochladzovaní samých seba nepomáha. Často robíme veci v domnienke, že sa v danom okamihu cítime sviežo, no v skutočnosti to náš organizmus vníma úplne inak. Ak to robíme zle, ako by sme to mali robiť správne?

Studený nápoj vás ochladí len na chvíľu

Studené nápoje

Tradičným mýtom sú studené až ľadové nápoje. V lete počas horúčav po nich túžime všetci. V horúčavách sa však odporúčajú piť skôr vlažné alebo dokonca teplé nápoje. Pozor, nie horúce, teplé až vlažné. Horúci čaj či káva? Nie! Teplý čaj? V poriadku. Ľadový drink v tele vyvolá krátkodobo príjemný pocit, no je to len na niekoľko minút. Zníži sa síce hladina tepla, no následne dôjde k zvýšeniu telesnej teploty a organizmus teda reaguje opačne, ako by sme chceli. Teplým nápojom, naopak, oklamete receptory, ktoré dostanú informáciu o zmene teploty a organizmus sa začne potiť. Potenie je rýchle a účinné ochladenie organizmu. Pot sa nemusí prejaviť na povrchu kože.

Ľadová sprcha

Neurobíte zle, ak sa budete utierať vlhčenou utierkou alebo ovlažovať tvár a krk rozprašovačom. Toto je v poriadku. No studená či ľadová sprcha nemá taký efekt, ako by ste čakali. Opäť ide o klamlivú reakciu organizmu. Telo zažije teplotný šok, uzavrie svoje póry, nepotíte sa, organizmus zvýši telesnú teplotu ako reakciu na teplotný šok spôsobený studenou vodou. Sprchujte sa vlažnou vodou a následne po sprche vodu z pokožky neutierajte a nechajte ju, aby sa vstrebala do pokožky.

Ľadová sprcha nie je na ochladenie počas teplých dní vhodná

Časté vetranie

Príklad si berte z prímorských krajín. Tam teploty v lete dlhodobo dosahujú vyššie hodnoty a vydržať vo vnútri je rovnako neznesiteľné ako na priamom slnku. Ak však máte pocit, že vo vnútri je teplo a potrebujete vyvetrať, robte tak skoro ráno alebo v nočných hodinách. Počas dňa si dnu púšťate teplotu zvonka a to vašu situáciu nerieši. Jediné, čo vám môže pomôcť, ale aj uškodiť je, ak na malý okamih vytvoríte prievan. Je to však len chvíľková pomoc. Studený vzduch v miestnosti neudržíte.

Spôsoby, ako ochladiť vzduch v miestnosti

V roku 2019 sme na Slovensku zažili dlhodobo najteplejší mesiac jún v histórii a veru, že to nebola žiadna zábava. Teplo pôsobí na väčšinu ľudí veľmi vyčerpávajúco. Metabolizmus má čo robiť, aby náš organizmus ochladzoval. Meteorológovia i lekári odporúčajú, aby sme preberali južanské zvyky. Jediným riešením nie je klimatizácia. Navyše, nejde práve o ekonomicky dostupnú možnosť pre všetkých. Ak nie je v miestnosti klimatizácia, ako vzduch ochladiť?

Účinné tienenie

Priame slnečné svetlo, ktoré preniká do interiéru, prirodzene, hreje vzduch v miestnosti a tým pádom sa teplo kumuluje. Tienenie tomuto efektu zabraňuje. Ideálne sú vonkajšie žalúzie, ktoré teplo absorbujú z vonkajšej strany okien. V prípade interiérových žalúzií je účinnosť nižšia, no stále lepšie ako nechať sa slnkom grilovať.

Vetranie s mokrou plachtou

To, že by ste mali vetrať v skorých ranných hodinách alebo po západe slnka stále platí. Ak však potrebujete vyvetrať a vymeniť vydýchaný vzduch za čerstvý, skúste do okna zavesiť mokrú plachtu. Vzduch, ktorý bude do miestnosti prenikať, tak bude mierne chladný a zároveň sa vymení za čerstvý. Nevetrajte dlhšie ako päť minút. Radšej vyvetrajte zasa o hodinu.

V lete sa odporúča vetrať skoro ráno alebo večer

Obmedzte používanie elektroniky

Televízor, počítač, notebook, tlačiareň... Všetka elektronika vydáva určité teplo. Ak máte doma home office, snažte sa obmedziť používanie elektroniky aj keď je to určite náročné, no snažte sa jej používanie minimalizovať a majte zapnuté len to, čo nevyhnutne používate.

Efektívny ventilátor

Ventilátor je pri vysokých horúčavách, hneď druhým najefektívnejším spôsobom, ako sa ochladiť. Určite však nemierte ventilátorom na seba. Jeden z možných spôsobov je, aby ventilátor fúkal vzduch smerom do otvoreného okna. Áno, správne, nie do priestoru, ale vyháňal teplý vzduch von. Alebo môžete pred ventilátor postaviť misu s ľadovou vodou či zamrznutú fľašu s vodou. Ventilátor zabezpečí prúdenie vzduchu a následne bude víriť chladný vzduch. Rýchlou pomocou je napríklad aj vejár.

Najlepšie ventilátory 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie ventilátory 2020 – recenzie, test, porovnanie

Letné dni, keď sa vyšplhá teplota na teplomere vysoko, dávajú organizmu zabrať a určite každý privíta v takej chvíli chladnejší závan. Mať po ruke ventilátor je na nezaplatenie. Hoci to na prvý pohľad vyzerá s výberom takéhoto spotrebiča jednoducho, po dlhšom používaní ventilátora si hneď uvedomíte, kde ste pri výbere urobili chybu. Aby ste sa vedeli zorientovať v ponuke ventilátorov, máme... Prečítať článok

Úsporné svietidlá

Nepodstatný detail? Ani náhodou. Klasická žiarovka vydáva niekoľkonásobne viac tepla ako napríklad úsporné LED svietidlo. Stačí si porovnať, aká horúca je po 10 minútach svietenia klasická 60-wattová žiarovka a ako rovnako výkonná LED-ka. Ak s tým teda nemáte problém, vymeňte tradičné žiarovky za úsporné. Takisto využívajte svietidlá v čo najnižšej možnej miere.

Úsporné osvetlenie nevytvára toľko tepla ako klasické žiarovky

Vyhnite sa teplým materiálom

Je dokázané, že čierna farba priťahuje slnečné lúče viac. To však v interiéri nie je až taký problém. Problém sú skôr materiály, ktoré v ňom máte. Vankúše, bavlnené prikrývky, deky a iné tkaniny, ktoré v sebe prirodzene udržujú teplo. Nie je to len záležitosťou pohodlnejšieho spánku, ale aj fakt, že tieto predmety majú schopnosť teplo kumulovať. Preto sa ich zbavte. Dajte ich napríklad do skrine. Problémom môžu byť aj závesy či záclony. Ak sú z ťažkých materiálov, navlhčite ich vodou, môžu prispieť k sviežosti vzduchu v miestnosti.

Ako zistíte, že máte kolaps?

Teplotný kolaps je spôsobený tým, že sa telo prehrieva. Najčastejšími príznakmi je slabosť, pocit ťažoby, hučanie v ušiach, bolesť hlavy, závraty a sťažené dýchanie. Takisto sa môže zrýchliť srdcová frekvencia, srdce bije rýchlejšie.

Najrizikovejšie miesta sú uzavreté priestory, kde je vydýchaný a teplý vzduch a trávime tam dlhší čas. V takom prípade hrozí prehriatie organizmu. Horúčavy vplývajú aj na tlak v tele. Ľudia s vysokým tlakom by mali piť dostatok tekutín, viac ako 2,5 litra. Pozor si musia v horúčavách dávať aj ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami.

Najlepšie tlakomery 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie tlakomery 2020 – recenzie, test, porovnanie

Test tlakomerov odzrkadľuje výsledky domácich aj zahraničných odborných agentúr a jednotlivcov. Do nášho porovnania najlepších tlakomerov sme zakomponovali aj vaše skúsenosti, recenzie a hodnotenia. Výsledkom je rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne na trhu k dispozícii. Pripravili sme pre vás taktiež krátky návod, ako si tlakomer vybrať, teda to, na aké parametre pri jeho... Prečítať článok

Prvá pomoc pri odpadnutí z tepla

Ak sa niekomu dostaví nevoľnosť, dostane závrat a odpadne, dôležité je zachovať pokoj. Ak je osoba pri vedomí, ideálne je zdvihnúť nohy hore, aby sa krv vrátila do mozgu a doplniť telesné tekutiny. Dobré je ovlažiť tvár a krk. Niektorí lekári odporúčajú vyzuť prípadne topánky a vyzliecť ponožky. Osobu posadiť veľmi pomaly a pomáhať jej udržiavať stabilitu.

Hodnotenie článku:
(82.2%)

Pulbikované dňa: 12.04.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár