Akú práčku kúpiť? Sledujte recenzie, testy, porovnania

Plánujete nákup novej práčky, ale nie ste si úplne istý, čo pri výbere zvážiť? Potom ste na správnej adrese.

Voľne stojaca práčka

V článku sa dozviete, aké parametre sú pre výber práčky dôležité, ale i to, aké technológie dnešné práčky používajú či to, aká kapacita bubna práčky je ideálna.

Najlepšie práčky s predným plnením

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool FreshCare+ FWSF61053W   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Electrolux PerfectCare 600 EW6F528SC   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung WW90K6414QW   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Samsung WW90M649OPM   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
AEG ProSteam L7FBE48SC   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Najlepšie práčky s horným plnením 

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool AWE 50510   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Electrolux EW6T4262IC   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
AEG ProSteam LTX7C562C   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Candy CST 360L-S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Candy CST G372D-S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie práčky so sušičkou

Názov Hodnotenie Detail
Candy GVSW 40464TWHC 2-S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
AEG Dualsense L7WBG47W   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch WDU28560EU   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
LG F70J7HG0W   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
AEG L9WBC61B   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Plnenie práčky

V prípade plnenia práčky je dobré si rozmyslieť, koľko miesta máte pre práčku k dispozícií. Práčka s predným plnením sa hodí do veľkých priestorov, kde bude dostatok miesta na otváranie dvierok bubna. Takéto práčky majú zvyčajne väčšiu kapacitu ako práčky plnené zvrchu. Poskytujú priestor až pre 12 kg bielizne. Vyznačujú sa lepšou stabilitou a väčšou kapacitou prania.

Pre menšie priestory sa hodí verzia práčky s otváraním zvrchu. Kapacita bubna sa zvyčajne pohybuje medzi 4 až 6 kg, čo však bohate stačí pre menšiu rodinu. Slim práčky sú štandardizované na rozmery 85 x 40 x 60 cm podľa kapacity pracej várky. Plnenie zhora má tú výhodu, že pri nakladaní oblečenia do bubna sa nemusíte zohýbať.

Spotreba energie

Pri výbere práčky by vás v prvom rade mali zaujímať dve hodnoty - spotreba elektrickej energie a spotreba vody. O výške spotreby energie a vody napovie zaradenie práčky do jednej z energetických tried, ktoré sa označujú písmenami od A po G. Pre najvyššiu úspornosť práčky sa udáva trieda A+++.

Pracie programy

Úspornejšie práčky sú síce drahšie než tie menej úsporné, ale rozhodne sa oplatí zainvestovať. Úsporná práčka vám ušetrí ročne desiatky eur.

Kapacita/hmotnosť pracej várky

Máte menšium či väčšiu rodinu? Zohľadnite to pri výbere, pretože pokiaľ pravidelne periete veľké množstvá bielizne, budete potrebovať práčku s väčším bubnom.

V ponuke sú malokapacitné práčky s bubnami, ktoré operú maximálne 3,5 kg bielizne i práčky pre domácnosti, kde naraz operiete pokojne aj 13 kg bielizne. V prípade bežnej 4-člennej rodiny je dostačujúci objem 6,5 - 8 kg.

Hlučnosť

S postupným vývojom technológií sa čím ďalej, tým viac znižuje úroveň hluku pri praní. Modernejšie práčky môžu mať dokonca aj funkciu tichý nočný režim, ktorý sa stará o čo najtichší možný chod práčky. Zvyčajne sa hodnoty hlučnosti pri práčkach pohybujú v rozmedzí 60 decibelov (pri lacnejších a hlučnejších práčkach) až po hodnoty pod 50 decibelov, ktoré dosahujú kvalitnejšie výrobky.

Bubon práčky

Hlučnosť je vecou motora. Klasický uhlíkový motor je poháňaný remeňmi. Je lacnejší a odolný, no býva časom hlučnejší. Bezuhlíkový motor je riadený elektronicky. Má menšie rozmery a je zvyčajne umiestnený priamo na bubne práčky. Je menej hlučný a odolnejší.

Odstreďovanie

Tento údaj vám napovie, ako dokáže práčka bielizeň vysušiť - vyžmýkať. Počet otáčok odstreďovania sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 600 až 2 000 v závislosti od zvoleného programu.

Pri používaní vysokých otáčok pri odstreďovaní hrozí pokrčená bielizeň. Ak bielizeň vkladáte do sušičky, nie je potrebné mať enormne vysoké otáčky počas odstreďovania.

Funkcie a špeciálne režimy

Práčky obsahujú rôzne funkcie a špeciálne programy, ktoré vám môžu pri rozhodovaní pomôcť. Potrebujete, aby mala práčka detskú poistku, prípadne Wi-Fi?

  • Detská poistka - ide o funkciu, ktorá automaticky po spustení programu uzamkne dvierka i ovládací panel.
  • Odložený štart - perie vtedy, kedy chcete vy. Večerné alebo skoré ranné pranie má svoje výhody. Cez noc práčku nastavíte, operiete a ráno bielizeň vyvesíte. Alebo jednoducho práčku nastavíte pred odchodom do práce a v momente, keď sa vrátite domov máte vypraté.
  • Poistka proti úniku vody - v modernejších práčkach sa tento systém nazýva aj Aquastop, ktorý je integrovaný už v prívodovej hadici. Pri akomkoľvek poškodení tesnenia alebo tlaku sa prívod okamžite zastaví.
  • Eco režim – Ecobubble - ide o režim, ktorým sa prezentujú práčky, ktoré dokážu ušetriť až 40% energie vďaka dlhšiemu režimu prania, no nižšej teplote vody. Funkcia Bubble Soak vám zas s využitím aktívnej peny pomôže vyprať veľmi zašpinené prádlo.
  • 6. zmysel - práčka so 6. zmyslom na základe senzorov zistí, koľko bielizne sa nachádza v bubne a podľa toho upraví program tak, aby bol optimálny pre spotrebu vody a energie.
  • Počet programov - ide v podstate o prednastavené funkcie alebo režimy, ktoré práčka ponúka. Môže ísť napríklad o druh oblečenia, športové, čierne alebo napríklad nočné pranie, studené pranie, predpierka a podobne.
  • Wi-Fi - ide o monitorovanie práčky za pomoci pripojenia na sieť. Vďaka takémuto „online“ systému je dokonca možné vykonať servis, resp. zistiť, kde je technický problém.
  • Automatické dávkovanie pracích prostriedkov - vďaka funkcii sa o túto činnosť postará spotrebič sám. Pripravené nádržky stačí naplniť pracím prostriedkom a technológia urobí zvyšok. Táto funkcia je však pomerne nadštandardnou záležitosťou, za ktorú sa platí.
  • Ovládanie - niekto má radšej mechanické tlačidlá alebo otočné prepínače. Modernejšie povádania sú kombináciou tlačidiel a displejov. Niekedy dokonca dotykového LCD displeja. Práve prostredníctvom displeja máte informácie o programe, čase alebo doplnkových funkciách.

Práčka a sušička v jednom

Takýto kombinovaný spotrebič vám výrazne ušetrí v domácnosti miesto. Výhodou je aj to, že pranie a sušenie sa uskutoční hneď po sebe bez zbytočnej manipulácie a prekladania prádla. Stačí len nastaviť program, o ostatné sa postará práčka so sušičkou.

Pranie v práčke

Nevýhodou kombinovaného spotrebiča je, že vzhľadom na proces sušenia musíte prať menšie množstvo, aby bol výsledok sušenia efektívny. Pranie a sušenie trvá dlhšie a ďalšia pracia várka musí počkať. Cena je vyššia ako pri obyčajnej práčke.

Hodnotenie článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 04.08.2017

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

03/07/2020 17:13
gabika Márová

Dobrý deň, prosím Vás hľadáme si práčku do pomerne malej domácnosti - 2 dospelí a jedno dieťa do troch rokov. Zvažujeme hlavne kvôli cene, kapacite 8kil a 15tim pracím programom siemens - myslíte že je vhodná? Nejaké vychytávky na čo dať pozor prípadne čomu sa vyvarovať ?

15/10/2018 09:53
timea

d.den chcem sa spýtat ci mopjom type pracky 6.zmysel upravuje aj mnozstvo vody podla mnozstva pradla a ci k tomu musim stlacit aj nejaky gombik dakujem pekne
Ide o Whirpool AWS 63013

Pridať komentár