Ako vybrať mlynček na kávu. Bosch, Delonghi alebo Krups

Bez kávy si neviete predstaviť svoj deň? Potom určite viete, že najlepšie chutí tento nápoj z čerstvo namletej kávy. Vybrať si môžete z rôznych spôsobov prípravy, také espresso, french press či turecká káva potrebujú rôznu hrúbku mletia.

Elektrický mlynček na kávu

Kávičkári, ktorí to myslia so svojou vášňou vážne, určite majú doma kvalitný mlynček na kávu - je jedno, či ručný, alebo elektrický. Chcete vedieť, ako si vybrať mlynček správne?

Najobľúbenejšie mlynčeky na kávu

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Triest   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sencor SCG 1050BK   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Bosch TSM 6A013B   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Sage BCG600   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Siemens MC23200   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
DeLonghi KG210   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Mletie kávy na elektrickom a ručnom mlynčeku

Elektrický mlynček na kávu je vybavený buď mechanizmom so sekacím nožom, alebo mlecími kameňmi. Keďže mechanizmus s trieštivým nožom kávu nedrví, ale seká, káva z tohto mlynčeka nebýva vždy pomletá rovnomerne na rovnakú hrúbku. Sekací mechanizmus pracuje pri vysokých otáčkach, káva sa zahrieva a uvoľnuje sa z nej aróma. Správnym kávičkárom však záleží na tom, aby sa aróma uvoľnila až pri samotnej príprave kávy.

Preto je pre nich vhodnejší mlynček s mlecími kameňmi, na ktorom sa dá nastaviť hrúbka mletia. Vzhľadom na to, že pre rôzne spôsoby prípravy kávy (turecká, espressovač, aeropress, frenchpress, chemex) potrebujete rôznu hrúbku mletia, ide o dôležitú vlastnosť mlynčeka. Opäť platí, že čím väčší mlynček, tým lepší. Dôvodom je to, že väčšie mlynčeky kávu melú na nižších otáčkach, teda nehrozí jej zahrievanie.

Zaujímať by ste sa mali aj o tvar mlecích kameňov - kónické totiž dokážu kávu namlieť jemnejšie ako ploché kamene. Po vysypaní v nich ostáva menej zvyškov kávy. Ploché kamene však melú rovnomernejšie, následkom čoho má nápoj potom lepšiu konzistenciu.

Na čo pri výbere prihliadať?

Pred samotným výberom sa, samozrejme, musíte rozhodnúť, o aký mlynček na kávu máte záujem. Stačí vám jednoduchý mechanický alebo pre rýchle namletie elektrický mlynček? Meliete kávu iba pre seba alebo pripravujete naraz viac káv v domácnosti? Kávu si zalievate alebo ju potrebujete namlieť na určitú jemnosť pre kávovar? Všetky tieto kritéria vám v konečnom dôsledku môžu pomôcť pri výbere.

Ručný mlynček na kávu

Na trhu nájdete niekoľko druhov mlynčekov na kávu, ktoré sa líšia metódou mletia, systémom mechanickým alebo elektrickým, veľkosťou zásobníka, možnosťou nastavenia rôznej jemnosti zomletia a niektoré disponujú aj dávkovačom pre jednu alebo viac šálok kávy.

Ručné mlynčeky na kávu

Ide o najstarší spôsob mletia kávy za pomoci mechanického jednoduchého mlynčeka, ktorý manuálne obsluhujete. Nevýhodou je dlhšia príprava a namletá káva nie je príliš jemná na použitie do kávovarov. Tento typ mlynčeka sa hodí pre prípravu klasickej zalievanej kávy.

Najväčšou nevýhodou ručného mlynčeka je jeho pomalosť. Pocit z ručného mletia však môže umocniť autenticitu rituálu prípravy kávy. Takéto mlynčeky majú malý zásobník na kávu, pretože pri ich použití sa predpokladá, že budete mlieť kávu na cca 1 až 4 šálky denne. Káva sa pri ručnom mletí nezahrieva a zachováva si plnú arómu, ktorú uvoľní v pravý čas. Ručné mlynčeky sa predávajú v plastových, elegantných nerezových i drevených retro vyhotoveniach.

Elektrické mlynčeky na kávu

Okrem úspory času vám ušetria aj námahu. Stačí nasypať zrnká kávy do zásobníka, nastaviť požadovanú jemnosť a prístroj zapnúť. Nič viac riešiť nemusíte, mlynček vykoná všetku prácu za vás. Ak disponuje aj dávkovačom, presne vám nadávkuje aj množstvo kávy.

Mlynček kávy do domácnosti

Výhodou elektrických mlynčekov je jednoduchosť obsluhy a to, že pomelú aj väčšiu dávku kávy naraz. Lepšie modely umožňujú dávkovať kávu priamo do páky espresso kávovaru, niektoré majú dokonca aj režim automatického mletia. Nastaviť sa na nich dá počet šálok, pre ktorý chcete kávu zomlieť, a mlynček automaticky pomelie presne toľko kávy, koľko treba.

Kávovar so zabudovaným mlynčekom na kávu

Na trhu nájdete aj kávovary so zabudovaným mlynčekom na kávu. Takýto kávovar vám vopred kávu namelie na požadovanú jemnosť a hneď po tom je pripravená na použitie do kávovaru. Takýto prístroj je vhodný pre kávičkarov, ktorí kávu síce obľubujú, na jej prípravu však nemajú až toľko času, koľko by potrebovali.

Hodnotenie článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

14/06/2019 14:58
Milka

Príprava kávy patrí k mojim ranným rituálom a bez mlynčeka to nejde. Mám malý ručný mlynček, ktorý stačí na zomletie kávy pre 2 ľudí. Považujem to za relax, vôňa kávy ma vždy nabudí. Keďže sme len 2 a kávu pijeme zalievanú, elektrický mlynček na kávu nepotrebujeme.

Pridať komentár