Ako vybrať mlynček na kávu

Káva je nápoj, ktorý ochutná skôr, či neskôr každý. Niekto ju pije raz za čas, iný má pravidelný denný kávový rituál. Pre vychutnanie tej správnej šálky kávy je potrebné aj kvalitné zomletie kávových zŕn. Ak máte v obľube svoj nápoj pripravený z čerstvej kávy potrebujete jednu zásadnú vec a tou je kvalitný mlynček na kávu. Ako teda postupovať pri výbere toho správneho mlynčeka? Máme pre vás pár rád a tipov.

 

Parametre, ktoré sa môžu u rôznych výrobcov líšiť, ale na ktoré si treba pri výbere posvietiť

Pred samotným výberom sa samozrejme musíte rozhodnúť o aký mlynček na kávu máte záujem. Stačí vám jednoduchý mechanický alebo pre rýchle namletie elektrický mlynček? Meliete kávu iba pre seba alebo pripravujete naraz viac káv v domácnosti? Kávu si zalievate alebo ju potrebujete namlieť na určitú jemnosť pre kávovar? Všetky tieto kritéria, vám v konečnom dôsledku môžu pomôcť pri výbere. Na trhu dnes nájdete niekoľko druhov mlynčekov na kávu, ktoré sa líšia metódou mletia, systémom mechanickým alebo elektrickým, veľkosťou zásobníka, možnosťou nastavenia rôznej jemnosti zomletia a niektoré disponujú aj dávkovačom pre jednu alebo viac šálok kávy.

Mletie kávy sa líši metódou, akou sú zrnká kávy drvené v mlynčeku. Je to metóda s použitím nožov, kedy pri rýchlych otáčkach nože roztrieštia zrnká kávy. Pri tomto spôsobe nie je možné regulovať jemnosť namletia vo veľmi veľkom rozsahu a pri dlhšom čase môže nastať efekt prepálenej kávy. Druhá metóda melie zrnká pomocou mechanizmu mlecích kameňov s možnosťou nastavenia jemnosti . Tie môžu byť liatinové, oceľové alebo keramické.

 

Tip: Pozrite si Recenzie mlynčekov na kávu alebo výsledky Testu mlynčekov na kávu

 

Mechanické mlynčeky na kávu

Ide o najstarší spôsob mletia kávy za pomoci mechanického jednoduchého mlynčeka, ktorý manuálne obsluhujete. Nevýhodou je dlhšia príprava a namletá káva nie je príliš jemná na použitie do kávovarov. Tento typ mlynčeka sa hodí pre prípravu klasickej zalievanej kávy.

Elektrické mlynčeky na kávu

Tie vám okrem úspory času ušetria aj námahu. Jednoduchou obsluhou nasypania zrniek kávy do zásobníka, nastavením požadovanej jemnosti a zapnutím už nič viac nemusíte, mlynček vykoná svoju prácu. Ak disponuje aj dávkovačom presne vám nadávkuje aj množstvo kávy.

Kávovar so zabudovaným mlynčekom na kávu

Na trhu nájdete aj kávovary so zabudovaným mlynčekom na kávu. Takýto kávovar vám vopred kávu namelie na požadovanú jemnosť a hneď po tom je pripravená na použitie v kávovaru.

Hodnotenie článku:
(80.8%)
Autor recenzie
Redakcia
Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár