Návod na pranie: ručné pranie v práčke, pranie na 60 a 90 stupňov, pranie tričiek i spodnej bielizne

Na to, aby bola vaša bielizeň dokonale čistá a krásne voňavá, nestačí len kvalitná práčka. Skvelé výsledky dosiahnete vtedy, ak viete, ako správne prať. Pranie s automatickými práčkami je jednoduché, no pokiaľ si osvojíte niekoľko základných zásad, budete s konečným efektom ešte spokojnejší. Prezradíme vám, ako počas prania ochrániť svoju bielizeň a ako dosiahnuť čo najlepší výsledok.

Špinavá farebná bielizeň v plastovom koši na bielizeň

Hromady špinavej bielizne, ktoré vás doteraz desili, budú minulosťou. Ak sa budete riadiť odporúčaniami na vnútorných štítkoch odevov a osvedčenými tipmi, už sa vám nestane, že namiesto bielej vytiahnete z práčky sivú. Nehrozí ani zbehnutie oblečenia, zafarbenie bledých kúskov od tmavých, zničenie drahého a luxusného šatstva či nevábne zapáchajúca bielizeň. Čo robiť pred zapnutím práčky alebo ako efektívnejšie prať? To všetko sa dozviete v našom článku. No máme pre vás prichystaných oveľa viac praktických tipov, a preto sa dočítate i to, ako správne prať konkrétny druh bielizne a tiež vám odpovieme na často kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie pracie prášky, gély a kapsuly

Názov Hodnotenie Detail
datartdatartdatart
Lanza Fresh & Clean Color 6,3 kg   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Persil Sensitive gél 5 l   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Weisser Riese 3,5 l   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Lovela Baby 4,5 l   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Čo robiť pred zapnutím práčky

Automatické práčky sú skvelým pomocníkom v každej domácnosti. Vďaka nim sa rýchlo, ľahko a bez väčšej námahy zbavíte zašpinenej bielizne. Občas vás však práčka môže svojím výsledkom prekvapiť, no nie vždy je na vine prístroj. Pranie totižto začína ešte predtým, než vložíte veci do práčky a stlačíte tlačidlo „štart“. Prezradíme vám, ako treba oblečenie pred praním pripraviť a aké pracie cykly či teploty pri jednotlivých odevoch zvoliť.

Sledujte vnútorné etikety

Dôležité je sledovať etikety, ktoré sa nachádzajú na vnútornej strane oblečenia. Väčšinu oblečenia je možné prať v práčke, avšak pre istotu si to skontrolujte. Niektoré kúsky sa totižto odporúča prať iba ručne. Symboly na štítkoch vám poskytnú cenné informácie týkajúce sa nielen prania, ale aj žehlenia, sušenia či bielenia a podobne. Ak sa budete držať pokynov výrobcu, vyhnete sa nepríjemnostiam, akými je napríklad vyblednutie farby, zmena tvaru (zbehnutie) alebo zafarbenie zvyšných odevov v práčke.

Informačné štítky vám prezradia i to, na akej teplote je vhodné konkrétne kúsky prať. Zistíte tak, že jemné textílie (napr. vlnené svetre) a odolnejšie tkaniny (napr. uteráky alebo utierky) sa perú na rozdielnej teplote, a preto by ste ich nemali prať spolu. Pred praním berte ohľad na materiál a neperte jemné hodvábne blúzky s hrubými pletenými svetrami. Triedenie bielizne tak vždy začínajte podľa materiálu a odporúčanej teploty prania. Vzhľadom na teplotu sa následne volí i vhodný program. Programy automatickej práčky majú prednastavené optimálne teploty prania pre konkrétny materiál a taktiež otáčky na najlepšie možné odstredenie zvyškovej vody. Použitie vhodných textílií v kombinácii so správne zvoleným programom vám zaručí, že odevy sa počas prania nadmerne neničia. Na vyšších teplotách sa môže prať napríklad bavlna, avšak šetrnejšie zaobchádzanie si vyžadujú zmesové a jemné materiály či odevy zo syntetických materiálov. 

Etikety so symbolmi prania nájdete vo väčšine blúzok a košieľ na vnútornej ľavej strane alebo v oblasti krku. Pri nohaviciach a džínsoch ich zas hľadajte na vnútornej strane zadnej časti, prípadne na prednej vnútornej strane v oblasti opaska. Sledovanie symbolov prania na štítkoch vám pomôže predĺžiť životnosť vašich odevov a vďaka tomu predídete nepríjemným prekvapeniam po vytiahnutí bielizne z práčky.

Trieďte podľa farby

Sledovaním symbolov sa triedenie bielizne nekončí, dôležité je odevy roztriediť aj podľa farby. Nie je nič príjemné, ak sa vám jednotlivé odevy zafarbia jeden od druhého. Najmä novo kúpené kúsky zvyknú počas prvého prania strácať svoju farbu a tá sa môže zapustiť do iného oblečenia v práčke. Týka sa to hlavne odevov s výraznými farbami (červená alebo modrá), ktoré pri prvých praniach púšťajú veľa farbiva, čím sa stávajú rizikovými. Čo teda urobiť, aby bielizeň nepúšťala farbu? Ak chcete mať istotu, že sa nezničia vaše zvyšné odevy, nové farebné kúsky sa odporúča niekoľkokrát preprať ručne.

Základom pri triedení bielizne podľa farby je oddeliť tmavé oblečenie od svetlého a prať ich samostatne. Predídete tým zašednutiu alebo zafarbeniu bielizne. Samostatne sa odporúča prať bielu, čiernu a červenú bielizeň. Ak máte bielizne príliš veľa, prípadne z akéhokoľvek iného dôvodu nechcete prať opakovane, riaďte sa aspoň podľa odtieňov odevu. V tomto prípade môžete prať spoločne čiernu, tmavosivú, tmavomodrú a tmavofialovú. Keďže majú uvedené farby podobnú sýtosť, nemalo by dôjsť k nežiaducemu zafarbeniu. Spoločne môžete prať aj pastelové farby, akými sú bledoružová, svetlozelená, svetlomodrá, oranžová alebo žltá.

Triedenie špinavej bielizne podľa farby

Špeciálnu pozornosť venujte bielej bielizni a pokiaľ je to možné, vždy ju perte osobitne. Nezávisle od farby by ste mali prať samostatne aj citlivé kúsky oblečenia, akými sú spodná bielizeň, pančuchy, blúzky, hodváb alebo čipkované oblečenie. Zvlášť vytrieďte aj uteráky, posteľnú bielizeň, športové oblečenie a odevy z denimu. Nezabudnite, že pred praním je dôležité vyprázdniť všetky vrecká, zapnúť gombičky a zipsy a odevy je ideálne prevrátiť naruby.

Oddeľte ľahko a silno znečistenú bielizeň

Spoločne neperte ani ľahko a silno znečistenú bielizeň. Odolné škvrny sa odporúča vopred ručne predprať pomocou mydla na pranie, prípadne s použitím odstraňovača škvŕn. Extrémne znečistenú bielizeň by ste mali navyše očistiť okamžite po zašpinení. Čerstvé škvrny sa totižto čistia oveľa ľahšie než tie zaschnuté. Špeciálne ošetrenie pred vložením do práčky si vyžadujú predovšetkým mastné škvrny od oleja či tuku. Niektoré škvrny sa fixujú zvyšovaním teploty, čo by následne znemožnilo ich odstránenie. K odolným škvrnám, ktoré by ste nemali nechať zaschnúť, patrí i krv, mrkva, tráva, červené víno, kakao či čokoláda.

Ak bezprostredne po zašpinení nemáte možnosť prania, aspoň odev namočte. Následne môžete použiť odstraňovač škvŕn, ktorý nanesiete priamo na nečistoty a necháte pôsobiť. Pri žuvačkách a blate sa odporúča nečistoty nechať zatvrdnúť a až potom mechanicky zoškriabať. Na vyschnuté škvrny použite jemnú kefku, s ktorou aspoň čiastočne odstránite nečistoty z povrchu. Po vhodnom ošetrení silno znečistených kúskov odevu ich potom môžete vložiť do práčky a prať podľa návodu na pranie.

Používajte vrecká na pranie

Ak nechcete prať jemné tkaniny oddelene alebo máte jemnej bielizne málo, a preto sa vám ju neoplatí prať samostatne, existuje riešenie. Tým sú špeciálne vrecká na pranie, ktoré jemné oblečenie ochránia pred nešetrným opotrebením. Sieťové vrecká zoženiete v rôznych veľkostiach a za prijateľné obstarávacie ceny. Takéto vrecko je vhodné napríklad na pranie spodnej bielizne či citlivých jemných odevov. Sieťové vrecká na pranie sa používajú na ochranu jedného kusu odevu, prípadne niekoľkých kusov. Rozhodne do jedného vrecka nevkladajte veľký počet bielizne, ale radšej si bielizeň rozdeľte do viacerých vreciek. Vďaka vreckám môžete prať jemné odevy spolu s ostatnými vecami v práčke v rámci jednej bežnej dávky. Pamätajte si však, že vrecká na pranie nechránia oblečenie pred púšťaním farieb, preto ich perte s odevmi v podobnej farbe.

Vyberte vhodný prací prostriedok

Ak si myslíte, že s jedným druhom pracieho prostriedku si vystačíte na všetku bielizeň, ste na omyle. Väčšina má v domácnosti tri druhy, ktoré dokážu pokryť odevy rôznych farieb i materiálov. Predtým, než si pracie prostriedky nakúpite, prečítajte si príručku k vašej k práčke, aby ste zistili, aký typ pracieho prostriedku dokáže váš model spracovať. Súčasné moderné práčky nemajú problém s tekutými, práškovými a ani s kapsulovými pracími prostriedkami, vkladať do nich môžete i ďalšie čistiace prostriedky, napr. bielidlo alebo aviváž. Výber vhodných pracích prostriedkov by sa mal odvíjať od modelu práčky aj od bielizne, ktorú vlastníte. Rozdielnu starostlivosť si vyžaduje biela, čierna i farebná bielizeň.

Na pranie bielej bielizne sa odporúča používať prací prášok určený na ňu. Prášky sú zvyčajne účinné aj pri silnom znečistení a vyznačujú sa intenzívnejšou pracou silou. Obsahujú špeciálne aktívne zložky, ktoré majú bieliace účinky, aby sa zachovala pôvodná bielosť a žiarivosť. Taktiež obsahujú rozjasňujúce látky, vďaka ktorým bielizeň nedostane sivý či žltý nádych. Ak by ste takýto prášok použili na čierne alebo farebné odevy, mohli by stratiť svoju farbu. Klasické pracie prášky sú skvelým pomocníkom pri veľmi zašpinenej bielizni a môžete s nimi prať i na vysokých teplotách. Prací gél sa z dlhodobého hľadiska pri praní bielych tkanín neodporúča, pretože neobsahuje aktívny kyslík. Ten je súčasťou len pracích práškov. Práškový prací prostriedok sa sype do dávkovača práčky, nie do bubna. Pri extrémnom znečistení sa odporúča do prania pridať i odstraňovač škvŕn.

Prací prášok na bielizeň

Pri praní farebnej bielizne sa odporúča používať tekuté pracie prostriedky alebo rozpustné kapsuly určené na farebnú bielizeň. Mnoho gazdiniek dáva pri farebných tkaninách prednosť gélom s optickým rozjasňovaním. Tekutý prostriedok nezanechá na odeve práškové škvrny, pretože práčka ho dokáže z bielizne ľahšie a dôkladnejšie vypláchať. Pracie gély či rozpustné kapsuly získavajú popularitu kvôli tomu, že sa ľahšie rozpúšťajú a sú účinné aj pri nižších teplotách. Navyše sú koncentrovanejšie, preto je ich spotreba nižšia než pri klasickom prášku. Pracie gély sú vhodné aj na ručné pranie a môžete ich nalievať priamo do bubna práčky. Na tmavú bielizeň sú ideálne špeciálne prípravky, ktoré majú v sebe aktívne látky proti blednutiu farieb, respektíve na oživenie tmavých farieb.

Jemné tkaniny, akými sú vlna alebo hodváb, perte v pracom prostriedku určenom na konkrétny materiál. Zabránite tak ich znehodnoteniu a popritom ostanú jemné a nadýchané. Tieto pracie prostriedky bývajú k odevu šetrnejšie a navyše ich zjemnia, zmäkčia a obnovia ich pružnosť. Pri vlnených svetroch, pletených odevoch alebo jemných tkaninách je vhodné použiť lanolín. Svoje uplatnenie nájde pri praní diek, ovčieho rúna či spodnej bielizne. Lanolín má navyše antibakteriálne účinky a je hypoalergénny.

Ekologickou alternatívou k vyššie spomínaným pracím prostriedkom je mydlo na pranie a mydlové vločky. Ide o účinnú, lacnú a ekologickú alternatívu, ktorá je vhodná na pranie bielizne alergikov, malých detí či ľudí s citlivou pokožkou. Mydlo skvele využijete pri ručnom parní, mydlové vločky zas v automatickej práčke.

Ako vybrať najlepší prášok na pranie pre deti a dospelých? Recenzie chvália Ariel a Persil

Ako vybrať najlepší prášok na pranie pre deti a dospelých? Recenzie chvália Ariel a Persil

Vybrať z dnešnej ponuky kvalitný prací prášok vôbec nemusí byť také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Už len formy pracích práškov človeka nútia premýšľať, ktorý variant je pre pranie najlepší. Klasický prací prášok, tekutý prací prostriedok alebo gélové kapsuly. Prací prášok je pre nás... Prečítať článok

Dávkujte správne množstvo

Pre optimálne pranie by sa mal prací prostriedok dávkovať podľa odporúčaní, ktoré nájdete na obale pracieho prostriedku. Vo všeobecnosti platí, že na bežnú dávku prania stačí jedno plné viečko pracieho gélu alebo jedna odmerka klasického pracieho prášku. Množstvo pracieho prostriedku závisí aj od počtu oblečenia a tiež od toho, ako veľmi je znečistené a od tvrdosti vody. Rozhodovanie o správnom množstve pracieho prostriedku uľahčujú pracie gély, ktoré sú nadávkované v kapsuliach. Koncentrované pracie prostriedky zvyknú vystačiť až na 60 praní, pretože do zásobníka ide omnoho menšie množstvo než pri klasických práškoch. 

Niekto si myslí, že ak dá do práčky väčšie množstvo prášku či gélu, bude bielizeň čistejšia. Toto však neplatí a v mnohých prípadoch je to zbytočné. Navyše riskujete, že práčka nadbytočné množstvo pracieho prostriedku nevyplácha, ten sa bude držať v tkaninách textílií a následne bude dráždiť vašu pokožku. Žiaduci nie je ani opačný extrém, keď v snahe ušetriť vkladáte do práčky menšie množstvo pracieho prostriedku. V tomto prípade riskujete postupné zašednutie bielej bielizne a nevýrazné farby na farebnom oblečení

Práčky s predným plnením majú obvykle zásuvku na dávkovanie pracieho prostriedku a oddelené priehradky na aviváž a bielidlo. Do pračiek s vrchným plneným sa prací prostriedok zvyčajne sype alebo leje priamo do bubna pred spustením cyklu. Správnosť dávkovania si pre istotu overte aj v príručke na obsluhu, ktorú ste dostali k svojej práčke.

Nepoužívajte aviváž pri tejto bielizni

Aviváž je perfektným pomocníkom, ktorý vašu bielizeň krásne navonia a zjemní. Aj v tomto prípade sa pri dávkovaní držte pokynov, ktoré nájdete na obale. Mnoho súčasných práčok má samostatnú nádobku určenú na aviváž, ktorá sa počas prania sama uvoľní. Hoci vďaka aviváži dosiahnete príjemnú vôňu, zmäkčenie odevu či nekrčivosť, na niektoré typy oblečenia nie je vhodná. Aviváž nepridávajte, ak periete športové a funkčné oblečenie. Nehodí sa ani na outdoorové oblečenie, bundy či ďalšie oblečenie z nepremokavého materiálu.

Aviváž na prevoňanie bielizne

Pri použití aviváže s takýmto typom oblečenia hrozí, že stratí svoju funkčnosť. Aviváž totižto dokáže poškodiť špeciálne ochranné vrstvy, čím potom oblečenie nedokáže plniť svoj pôvodný účel. Aviváž sa neodporúča používať ani pri praní uterákov alebo osušiek, pretože utlačí vlákno a uterák pôsobí už na prvý pohľad spľasnuto. Navyše častým praním v aviváži postupne stráca svoju schopnosť nasávať do seba vodu, čím sa stáva nepoužiteľným. Aviváž nepoužívajte ani v prípade, ak sa chystáte sušiť bielizeň v sušičke. V textíliách zadržiava vodu, čím predlžuje sušenie.

Správne naplňte práčku

Každá práčka má určitú maximálnu kapacitu bubna. To však neznamená, že zakaždým ju musíte plniť takýmto množstvom. Jednotlivé pracie programy majú rozdielne odporúčané množstvo náplne. Každý program je nastavený na iné množstvo vody i čas a ak presiahnete odporúčanú dávku, oblečenie nebude dobre vypraté. Dbajte na to, aby ste práčku nepreplnili, pretože bielizeň potrebuje priestor, aby sa mohla v bubne pohybovať a tým sa čistiť. Niektoré modernejšie práčky dokonca signalizujú, či je vaša dávka bielizne malá, stredná alebo veľká. Táto funkcia nastaví hladinu vody pri pracom cykle podľa záťaže. Ak vaša práčka danou funkciou nedisponuje, riaďte sa podľa zdravého rozumu a nikdy bubon práčky neplňte až po vrch. Aj pri maximálnej možnej náplni by v práčke mal ostať voľný priestor, pričom sa odporúča, aby medzi bielizňou a vrchom bubna ostal priestor na vystretú dlaň.

Pri napĺňaní práčky bielizňou sa riaďte pokynmi v návode. Napríklad bavlnu môžete prať do maximálnej kapacity, avšak pri vlne alebo jemnej bielizni je vhodnejšie naplniť bubon len do polovice. Ak bubon preplníte, bielizeň sa dokonale nevyperie, pretože v bubne nebude môcť cirkulovať, nedostane sa k nej dostatočné množstvo vody a ani pracieho prostriedku. Prekračovaním maximálnej kapacity bubna zároveň riskujete predčasné poškodenie mechanických častí práčky. Problém môže nastať napríklad pri odstreďovaní, keď práčka v dôsledku preplnenia nedosiahne nastavené otáčky. Pri opačnej situácii, keď dáte do práčky príliš malé množstvo bielizne, bude síce bielizeň dokonale čistá, no spotrebujete veľa energie aj vody. Pozor si treba dávať pri práčkach, ktoré majú inteligentné senzory na vyvažovanie náplne. Tie môžu mať s menším množstvom problém, pretože sa im nepodarí vyvážiť bubon a v istej minúte sa zacyklia.

Najlepšie práčky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie práčky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Testy práčok sú ideálnym odrazovým mostíkom pri výbere práčky. Spolahnite sa na výsledky svetových testov, ktoré sme pre vás zozbierali a roztriedili. Výsledná tabuľka s odporúčanými modelmi ponúka tie najlepšie práčky, aké sú v súčasnosti na trhu. Do úvahy sa, samozrejme, brala aj cena a užívateľské recenzie. Okrem toho sme pre vás pripravili aj návod, ako si práčku vybrať. Treba si... Prečítať článok

Zvoľte vhodný prací cyklus

Aby ste z práčky vyťažili maximum, je vhodné pri praní zvoliť správny cyklus. Ten pozostáva z dvoch rýchlosti. Prvou je rýchlosť, akou sa oblečenie prehadzuje vo vode a druhou je rýchlosť, akou práčka odstreďuje. Cyklus, ktorý si zvolíte, by mal vždy zodpovedať druhu pranej tkaniny. Takto maximalizujete prací účinok a hlavne ochránite svoje oblečenie pred prípadným zničením. Na začiatok sa stačí oboznámiť s niekoľkými nastaveniami a cyklami, všetky zvyšné nájdete v návode vašej práčky.

  • Predpieranie – predpieranie je vhodné pre veľmi znečistenú bielizeň. Oblečenie nasiakne teplou vodou a pracím prostriedkom, tým sa zmäkčia akékoľvek tvrdé škvrny ešte pred hlavným cyklom prania. Pri samotnom praní sa tak oveľa ľahšie odstránia.
  • Bavlna – tento cyklus je účinný pri praní znečisteného a spoteného oblečenia, pretože pracuje na princípe rýchleho prehadzovania odevu vo vode aj rýchleho odstreďovania. Okrem bavlny ho môžete využiť aj pri ľane, džínsoch, uterákoch alebo posteľnej bielizni. 
  • Syntetika – cyklus sa používa pre syntetické vlákna, akými sú viskóza, pletenina, polyester alebo acetát. Tkaniny sa rýchlo operú, aby boli čisté, no odstreďovanie je pomalé, aby sa zabránilo pokrčeniu. Na syntetických vláknach sa zvyknú vytvárať nepekné hrčky a práve pomalé odstreďovanie pomáha hrčkám predísť.
  • Jemná bielizeň alebo ručné pranie – cyklus funguje tak, že redukuje prehadzovanie, čím bielizeň chráni pred opotrebovaním. Odstreďovanie je taktiež pomalé. Hoci je efektívnosť prania o niečo nižšia, tento cyklus využijete pri špecifických odevoch, akými sú spodná bielizeň, čipka, oblečenie s flitrami, voľne tkané látky alebo pančuchy a podobné háklivé kúsky.
  • Špeciálne cykly – špeciálnymi cyklami disponujú hlavne modernejšie práčky. Tieto cykly dokážu dezinfikovať, prípadne ponúkajú pranie v pare alebo chránia biele odevy a účinne odstraňujú škvrny. Stretnúť sa môžete aj so špeciálnymi cyklami pre tenisky, softshell bundy, záclony a ďalšie tkaniny. Každá práčka ponúka svojim užívateľom iné špeciálne pracie programy.

Perte na optimálnej teplote

Pri nastavovaní správnej teploty by ste sa mali riadiť podľa pokynov uvedených na vnútornom štítku oblečenia. Ak z nedostatku času alebo akýchkoľvek iných dôvodov etikety sledovať nechcete, riaďte sa nasledujúcimi pokynmi.

Tričká, košele, bežnú farebnú bielizeň, ktorá nie je príliš znečistená, či farebné oblečenie, ktoré môže púšťať farbu, vyperiete aj pri nízkej teplote 30 stupňov Celzia. Pri vyšších teplotách dochádza pri farebnej bielizni k stratám žiarivej farby a takisto hrozí jej zrazenie. Nemusíte sa obávať, že oblečenie bude kvôli nízkej teplote špinavé, pretože pracie cykly v moderných práčkach sú navrhnuté tak, aby maximalizovali svoju účinnosť. K dostatočnému vyčisteniu prispeje aj prací prostriedok, ktorý má iné (efektívnejšie) zloženie než v minulosti, a tak si bez problémov poradí aj s menšími škvrnami.

Symboly na štítku na oblečení

Pre syntetiku, tmavé odevy a mierne špinavé oblečenie je vhodná teplota 40 až 50 °C. Pranie na 60 °C sa odporúča pri uterákoch, kuchynských utierkach, vreckovkách, posteľnej bielizni či pri extrémne zašpinených tkaninách. Horúca voda dokáže dezinfikovať a lepšie zabíjať baktérie. Rovnako účinnejšie rozpúšťa čistiace prostriedky a odstraňuje odolnú špinu. Oblečenie je vďaka praniu na vysokej teplote čistejšie a žiarivejšie.

Pokiaľ idete prať citlivú tkaninu, maximálnu odporúčanú teplotu si pre istotu skontrolujte na štítku. Jemné vlákno sa môže v dôsledku vysokej teploty úplne zničiť. Oblečenie sa zbehne, vybledne alebo sa niektoré škvrny zafixujú, čím sa znemožní ich jednoduché odstránenie. Moderné automatické práčky majú teplotu vody prednastavenú podľa toho, aký cyklus prania si zvolíte.

Nastavte odstreďovanie

Pri moderných automatických práčkach je odstreďovací cyklus riadený zvoleným cyklom prania. Pri najvyšších otáčkach sa môže odstreďovať bavlnená bielizeň, avšak syntetické a zmesové materiály potrebujú šetrnejšie zaobchádzanie, preto sa pri nich volia nižšie otáčky.

Mnohé práčky umožňujú užívateľom upravovať otáčky aj manuálne. Jemná bielizeň sa poteší, ak otáčky znížite na minimum, prípadne ich úplne vypnete. Ak sa chystáte bielizeň po vypratí sušiť v sušičke, zvoľte najvyššiu silu odstreďovania. Bielizeň bude suchšia, čím sa následne skráti cyklus sušenia v sušičke.

Rady pre efektívnejšie pranie

Napriek tomu, že bielizeň správne roztriedite, pridáte vhodný prací prostriedok či nastavíte optimálnu teplotu vody, niekedy škvrny z oblečenia nezmiznú. S odevmi, ktoré vyberáte z práčky, nie ste spokojní, pretože sú špinavé alebo nevoňajú. Aj tieto problémy majú riešenie a my vám poradíme, ako sa zbaviť odolných škvŕn, ako prať tak, aby oblečenie voňalo, či kedy zvoliť namiesto prania v automatickej práčke radšej ručné pranie, ktoré je k citlivým látkam oveľa šetrnejšie.

Ako sa zbaviť odolných škvŕn

Škvrny sú nepríjemnou záležitosťou, ktorá nepoteší žiadnu domácu pani. Niekedy však hrozivo vyzerajúca škvrna ide pomerne ľahko dole. Základom je nenechať ju zaschnúť a pustiť sa do jej odstraňovania hneď, ako je to možné. Ak nemáte čas na ošetrenie znečistenej bielizne, aspoň ju namočte. Aj obyčajná voda pomôže sčasti predísť preniknutiu špiny hlboko do štruktúr tkaniny.

Pozornosť venujte najmä škvrnám od krvi, červeného vína, čokolády, kakaa, ovocného džúsu, trávy, mrkvy a podobne. Ak ste sa obliali kávou, kakaom alebo ovocným džúsom, namočte odev do teplej vody so soľou a potom ho preperte. Oblečenie s fľakom od červeného vína alebo krvi je ideálne namočiť do studenej vody a potom vydrhnúť kefkou, na ktorú nanesiete pastu s obsahom soli, prípadne môžete použiť šťavu z citróna.

Sóda a citrón na odolné škvrny

Bielizeň s odolnými škvrnami vkladajte do bubna práčky až po ošetrení. Okrem osvedčených babských receptov v podobe slanej pasty alebo citrónovej šťavy môžete použiť i odstraňovač škvŕn, ktorý nanesiete priamo na nečistoty a necháte pôsobiť. Pri škvrnách je veľmi účinné taktiež ručné predpieranie s použitím mydla na pranie.

Hoci sa pri väčšine škvŕn odporúča, aby ste ich nenechali zaschnúť, táto rada neplatí pri blate alebo žuvačke. Ak ste sa zamazali od blata, prípade sa vám na odev nalepila žuvačka, je lepšie tieto nečistoty nechať zaschnúť a až potom mechanicky zoškriabať. Použiť môžete napríklad zubnú kefku.

Ako prať, aby bielizeň voňala

Občas sa stane, že čerstvo vypratá bielizeň vás namiesto krásnej vône prekvapí zápachom. Dôvodom môže byť časté pranie na nízkych teplotách. Pri nízkej teplote sa dostatočne nerozpustí prací gél či prášok a tieto nerozpustené časti sa následne usádzajú. V usadeninách sa hromadia rôzne alergény, prach i nečistoty, ktoré vytvárajú okolo vnútorných častí práčky mazľavý povlak. Povlak sa môžete nalepiť na gumové tesnenie bubna, odtokovú hadicu, filtre alebo zásobník. Z práčky potom vychádza nevábne voňajúca bielizeň. Aj tento problém má pomerne jednoduché riešenie.

Pred ďalším praním venujete práčke adekvátnu pozornosť. Zapnite ju prázdnu na dlhší cyklus (minimálne 90 minút) s teplotou 90 stupňov Celzia. Po prvom odčerpaní prebytočnej vody stlačte pauzu a do bubna vlejte 1 liter octu. Práčku opätovne uveďte do chodu a nechajte pôsobiť ocot. Pranie na 90 stupňov Celzia vytvorí dostatočne horúcu vodu, ktorá v kombinácii s octom účinne odstráni mastné a mazľavé nánosy a dokonca si poradí aj s vápenatými usadeninami. Po dokončení pracieho cyklu vyčistite zásobník a jemnou handričkou utrite tesnenie bubna. Potom sa odporúča spustiť ešte skrátený program doplnkového pláchania a odstreďovania, vďaka ktorému zvyšky octu a uvoľnených nečistôt odtečú do odtoku.

Aby vaša bielizeň po vypraní nezapáchala, máme pre vás ešte jeden malý tip. Nikdy ju nenechávajte niekoľko hodín v práčke. Hneď po dokončení prania ju vytiahnete, vložte do sušičky alebo zaveste na sušiak, kde voľne vyschne.

Ako a kedy prať ručne

Väčšina súčasných práčok disponuje programom na ručné pranie, ktorý je k odevom oveľa šetrenejší než zvyšné pracie cykly. Aj napriek tomu sa v šatníkoch nachádzajú extra háklivé kúsky, ktoré sa mnohí neodvažujú vložiť do bubna práčky a perú ich radšej klasicky ručne.

Ručné pranie je vhodné pre jemnú spodnú bielizeň. Využijete ho pri dámskych podprsenkách, blúzkach z jemného materiálu, hodvábnych šatkách alebo aj pri niektorých vlnených svetroch. Mimoriadne citlivý je napríklad mohér.

Ručné pranie si podobne ako pranie v práčke vyžaduje dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel, aby ste boli s výsledkom prania spokojní. Dôležité je sledovať teplotu vody a ak je bielizeň odporúčané prať na 30 °C, nepoužívajte príliš horúcu vodu, ktorá vám bude páliť ruky. Pokiaľ pri ručnom praní neviete správne odhadnúť teplotu vody, nápomocný vám bude detský teplomer, s ktorým ju odmeriate.

Ručné pranie bielizne

Pred ručným praním si pripravte správne koncentrovanú zmes pracieho prostriedku a vody so správnou teplotou, až potom do nej vkladajte bielizeň. Samotné ručné pranie by nemalo byť príliš agresívne, a to ani v prípade, ak je vaša bielizeň intenzívne znečistená. Oblečenie perte jemne, nechajte ho dlhšie namočené a potom ho znova preperte.

Veľmi jemnú bielizeň by ste pri praní nemali vystavovať tečúcej vode a takisto ani pri oplachovaní. O dôkladné odstránenie zvyškov pracieho prostriedku sa postará vodný kúpeľ. Jemnú bielizeň by ste nemali ani intenzívne ručne žmýkať a na prebytočnú vodu radšej použite savý uterák alebo osušku. Bielizeň do uteráka zabaľte a jemne postláčajte. Pozor by ste si mali dať pri pletených svetroch, ktoré sa nemajú sušiť vo vertikálnej polohe. Horizontálne ich položte na uterák či na inú savú tkaninu a občas ich otočte zo strany na stranu.

Správne pranie konkrétnej bielizne

Pripravili sme pre vás sprievodcu správnym praním, v ktorom vám poradíme, ako prať konkrétne kúsky vybranej bielizne. Dočítate sa, ako prať spodnú bielizeň, ponožky, plavky, tričká, džínsy, svetre alebo bundy. Nezabudli sme ani na utierky, uteráky či funkčné oblečenie. Vďaka nám budete vedieť, ako prať často používané kúsky bielizne, a to bez toho, že by ste ich zničili alebo skrátili ich životnosť.

Ako prať spodnú bielizeň

Pranie spodnej bielizne nie je žiadna veda. Stačí práčku nastaviť na jemný cyklus. Tento cyklus je šetrný a nemal by prekážať ani tým kúskom spodnej bielizne, ktoré majú na štítku uvedené „ručné pranie“. Univerzálny prací prostriedok je vhodné zvoliť pri bavlne a syntetike, pri čipke siahnite radšej po jemnom čistiacom prostriedku.

Spodnú bielizeň môžete pred praním namočiť a zbaviť sa žltých fľakov, ktoré vznikajú pri potení. Bielizeň opatrne trite mydlom a teplou vodou a nechajte ju namočenú po dobu 30 minút. Pred vložením do bubna práčky dajte jemnú bielizeň do vreciek na pranie a zazipsujte ich. Vloženie do vreciek zabráni podprsenkám, nohavičkám, košieľkam, podväzkom či iným spodným odevom, aby sa v práčke pri krútení zachytili.

Spodnú bielizeň by ste mali prať oddelene a v malých dávkach. Neodporúča sa vkladať ju do práčky spolu s ťažkými kusmi, pretože by mohli spôsobiť ohnutie alebo zlomenie kostíc. Na koľko stupňov sa teda perie spodná bielizeň? Ideálna je teplota 30 °C. Ak máte strach, že pri nižšej teplote sa vám bielizeň dostatočne neoperie, zvoľte maximálne 40 °C. Spodnú bielizeň nechajte po praní voľne vyschnúť na vzduchu, aby nedošlo k poškodeniu ramienok alebo kostíc.

Pri luxusnej bielizni zvoľte ručné pranie. Týka sa to najmä hodvábu a podobných materiálov. Bielizeň nechajte niekoľko minút namočenú vo vode a jemným stláčaním ju preperte. Následne ju opláchnite a vložte do uteráka, ktorý do seba vsaje prebytočnú vodu. Potom nechajte bielizeň voľne vyschnúť na sušiaku.

Ako prať ponožky

Ponožky patria ku kúskom oblečenia, ktoré potrebujeme takmer každý deň. Čo robiť, aby sa vám v práčke nestrácali, nezošedli alebo neprichádzali o svoju sýtosť? Ponožky by ste mali roztriediť podľa farieb a prať s podobnými odtieňmi. Pred vložením do práčky prevráťte farebné ponožky naruby, aby ste predišli strate ich farebnosti. Pranie ponožiek sa odporúča na teplote 40 °C. Ide o dostatočnú teplotu na to, aby sa zahubili prípadné baktérie, no zároveň, aby sa nezničili vlákna. Na konci prania môžete pridať aviváž, čím sa zachová jemnosť vlákien a ponožky budú krásne voňať.

Biele ponožky zvyknú časom zašednúť alebo získať nádych žltej. Žiarivú bielosť im môžete prinavrátiť pomocou jedlej sódy alebo prášku do pečiva. Prášok do pečiva obsahuje jedlú sódu a taktiež ďalšie zložky, ktoré majú čistiaci účinok. Jedlú sódu alebo prášok do pečiva nasypte do vlažnej vody a vložte do nej ponožky. Jemne ich preperte v rukách a nechajte cez noc stáť vo vode. Potom ponožky operte spolu so zvyšnou bielou bielizňou v automatickej práčke.

Opraté ponožky zavesené na šnúre

Aby sa vám ponožky počas prania nestrácali, môžete použiť plastový štipec, ktorým jednotlivé ponožky k sebe pripnete. Na trhu nájdete aj špeciálne párovače ponožiek alebo párovacie štipce, ktoré neobsahujú kovové časti, a tak sa nemusíte obávať hrdze. Ďalšou alternatívou, ako predchádzať strácaniu ponožiek, sú vrecká na pranie.

Ako prať plavky

Plavky sa odporúča po každom kúpaní vypláchnuť v studenej vode. Zbavíte sa tak soli, chlóru, opaľovacích prípravkov, potu, plážového piesku, prípadne kamienkov. Všetky tieto veci narúšajú elastické vlákna, preto sa ich treba zbaviť čo najrýchlejšie.

Väčšina odborníkov neodporúča pranie plaviek v práčke. Vsadiť by ste mali na ručné pranie, ktoré je k plavkám šetrné. Stačí naplniť umývadlo studenou vodou a pridať malé množstvo tekutého pracieho prostriedku, ktorý je určený na ručné pranie. Potom vložte plavky do vody a nechajte ich aspoň po dobu 15 minút namočené. Následne ich ľahko premasírujte prstami, aby ste z nich odstránili zvyšky chlóru či iné nečistoty. Na záver ich dôkladne prepláchnite v studenej vode, no nikdy ich nežmýkajte. Nechajte ich prirodzene uschnúť.

Ako sme naznačili, plavky by sa nemali prať v práčke. Mnoho žien sa napriek tomu pýta, ako prať plavky v práčke. Pri praní v práčke vložte plavky do špeciálneho vrecka na pranie jemnej bielizne, čím zabránite poškodeniu pevných častí alebo zamotaniu do zvyšného oblečenia. Prať ich môžete napríklad s uterákmi, ktoré sú dostatočne mäkké aj veľké na to, aby plavky ochránili pred nechceným zničením. Voľte najjemnejší prací program a používajte na pranie studenú vodu a tekutý prací prostriedok. Nikdy nepridávajte aviváž, plavky nesušte v sušičke na bielizeň a ani ich nežehlite.

Pranie plaviek v práčke by napriek tomu nemalo byť samozrejmosťou. Ako hovoria niektorí odborníci, plavkám doprajte práčku len zhruba pri každom piatom praní. Vďaka tomu sa z nich odstránia nečistoty zo soli, piesku alebo opaľovacích krémov, ktoré nedokázalo zlikvidovať ručné pranie.

Ako prať uteráky

Uteráky by sa mali prať oddelene a s podobnými farbami. Neperte spolu biele a farebné uteráky či osušky, aby nedošlo k nežiaducemu zafarbeniu. Bežne znečistené uteráky stačí prať na 40 °C. Vďaka nižšej teplote vody si zachovajú svoju mäkkosť. Aby uteráky a osušky lepšie sali vodu, odporúča sa ich pred prvým použitím namočiť do studenej vody a potom ich oprať.

Pri praní je vhodné používať tekutý prací prostriedok, ktorý sa lepšie rozpúšťa. Do prania pridávajte odporúčané množstvo pracieho prostriedku. Príliš veľa prášku môže spôsobiť vyblednutie farieb a príliš málo prášku zas stvrdnutie uteráka. Ak vám uteráky alebo osušky páchnu aj po vypraní, preperte ich v horúcej vode pri teplote 60 °C. Takáto teplota zničí väčšinu baktérií, kvasiniek aj húb. Pokiaľ niekto z domácnosti trpí nejakou chorobou alebo plesňovou infekciou, teplotu vody zvýšte a perte na 90 °C. Pred praním si však skontrolujte štítky, či uterák takúto teplotu znesie.

Ak uteráky hneď po vypratí vytiahnete z práčky, prestriete ich a následne vysušíte, ostanú dlhšie mäkké. Ešte väčšiu mäkkosť a hebkosť dosiahnete sušením v sušičke. Pri praní uterákov a osušiek nepoužívajte aviváž. Aviváž sa viaže na vlákna bavlny, obaľuje ich neviditeľným filmom, čím uteráky strácajú svoju absorpčnú schopnosť. Pri bielych uterákoch a osuškách môže aviváž spôsobiť zašednutie.

Ako prať utierky

Utierky patria k často využívanému textilu v domácnosti. Používajú sa pri varení i upratovaní, a preto sa zvyknú rýchlo zašpiniť. Utierky môžete prať ručne v horúcej vode a s pomocou žlčového mydla, ktoré ich zbaví škvŕn, no oveľa jednoduchšie a menej namáhavé je to v automatickej práčke.

Ako prať utierky?

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistíte utierky, je vložiť ich do práčky, ktorá sa o všetko postará. Na koľko stupňov prať utierky? Biele utierky môžete prať pri teplote 95 °C, avšak väčšinou nie je takáto vysoká teplota nutná. Farebné utierky perte na 60 °C, no vždy si pre istotu prečítajte štítok, ktorý vás informuje o vhodnom spôsobe prania.

Použite bežný prací prostriedok, ale ak chcete mať istotu, že na utierkach neostanú baktérie, môžete pridať aj dezinfekčný prací prostriedok. V prípade tvrdej vody sa škvrny horšie odstraňujú, preto pridajte do prania trocha jedlej sódy alebo zmäkčovadla.

Ako prať tričká

Bežné bavlnené tričká, ktoré nie sú veľmi znečistené, perte pri nízkej teplote 30 °C. Takáto teplota zaručí, že farebné oblečenie nestratí svoju živosť a ani sa nezrazí. Na práčke môžete zvoliť program, ktorý je určený priamo pre bavlnu. Pracie cykly v súčasných moderných práčkach sú nastavené tak, aby aj pri nízkych teplotách dokázali odstrániť nečistoty. Ak máte tričká z iného materiálu než je bavlna, riaďte sa pokynmi na vnútornej etikete. Na základe uvedených informácií zvoľte vhodný prací program i teplotu vody.

Ako prať džínsy

Džínsy sú súčasťou šatníka takmer každého a veľkej obľube sa tešia mnohé roky. O tento nestarnúci kúsok odevu sa však treba správne starať, aby vám poslúžil čo najdlhšie. Nesprávne pranie a následná starostlivosť môže rifle zničiť alebo skrátiť ich životnosť.

Potešujúcou správou je, že rifle netreba prať často. Pokiaľ ste si ich neznečistili blatom či nejakou tekutinou, pokojne ich môžete nosiť týždne. Rifle vyrobené z lacného denimu perte podľa odporúčaní na vnútornom štítku. Všeobecne však platí, že pranie na teplote 30 °C by im nemalo ublížiť. Zvoľte šetrný program a použite kvalitný prací prostriedok určený na farebné oblečenie. Aviváž do prania nepridávajte, pretože by vlákna džínsov mohla poškodiť.

Rifle zo surového denimu neboli po farbení výrobcom prané ani nijak mechanicky opracované. Preto sú na dotyk tvrdšie a navyše púšťajú farbu. Takéto rifle sú odolnejšie a vydržia niekoľko sezón. Výrobcovia odporúčajú „surové“ džínsy prať až po 6 mesiacoch od zakúpenia a pravidelne ich nosiť. Ak sa takéto rifle rozhodnete oprať príliš skoro, indigo, ktorým sú džínsy zafarbené, sa zvykne rovnomerne rozliať po celých džínsoch, čím stratia svoj charakteristický vzhľad.

Aby ste svoje rifle udržali čisté a zároveň ich nemuseli často prať, skúste ich vyčistiť lokálne. Na špinavé miesto použite vatový tampón a prací prášok, ak je znečistenie väčšie. Zápachu džínsov sa zbavíte vyvetraním na čerstvom vzduchu, prípadne položením na radiátor alebo pôsobením mrazu. Rifle môžete vložiť do mrazničky, pričom chlad zabije baktérie i plesne. Ak napriek tomu potrebujete oprať celé rifle, vsaďte na ručné pranie, ktoré je k džínsom šetrné. V žiadnom prípade ich však po vypraní nežmýkajte. Radšej ich vložte medzi dva uteráky, zrolujte a opatrne na ne tlačte, aby sa zbavili prebytočnej vody.

Staršie rifle, ktoré pravidelné nosíte, stačí prať raz za mesiac. Pri praní ich prevráťte naruby, aby sa ich pôvodná farba zachovala čo najdlhšie. Týka sa to najmä džínsov tmavomodrej alebo čiernej farby. Nikdy neperte na vysokých teplotách a používajte osvedčené pracie prostriedky, ktoré chránia sýtosť farieb.

Rifle nesušte na priamom slnku, pretože by mohli vyblednúť. Ak ich chcete vložiť do sušičky, zvoľte režim s veľmi nízkou teplotou. Ideálne je rifle hneď po vypraní vytiahnuť z práčky, narovnať ich na vešiaku a nechať voľne vyschnúť. Džínsy by ste nemali ani žehliť, denim je totižto látka, ktorá sa nekrčí. Na druhej strane, po vyžehlení budú rifle na dotyk príjemnejšie. Zvážte preto, či je žehlenie nutné alebo nie.

Ako prať svetre

Svetre či pulóvre si vyžadujú pozornosť navyše. Asi každému sa aspoň raz za život stalo, že z práčky vytiahol sveter, ktorý sa počas prania zmenšil o niekoľko veľkostí, alebo naopak sa rozťahal do obrovských rozmerov. Sveter mohol nesprávnym praním zmeniť svoju farbu, stratiť hebkosť, prípadne sa na ňom vytvorili nepekné hrčky (žmolky).

Svetre sa vyrábajú z rôznych materiálov, k najbežnejším patrí pravá vlna, no v obchodoch sa stretnete aj s akrylom, kašmírom alebo mohérom. Pred praním si preto pozrite vnútornú etiketu, na ktorej zistíte, z akého materiálu je sveter vyrobený a štítok vám poradí i to, akým spôsobom a pri akej teplote ho treba prať.

Svetre v koši na bielizeň

Svetre z pravej vlny je ideálne prať v rukách. Stačí napustiť do umývadla vodu dosahujúcu teplotu max. 30 °C a pridať trocha šetrného pracieho prášku bez bielidiel. Sveter následne jemne preperte v rukách. Príliš ho netlačte, aby sa nezničil a hneď ako ho v rukách preperiete, vodu vypusťte a napusťte čistú studenú vodu. Sveter znova jemne prepláchnite, potom ho veľmi šetrne postláčajte, čím sa zbaví nadbytočnej vody a položte ho na uterák. Vlnené svetre vždy sušte vo vodorovnej polohe, aby sa nevyťahali.

Ak nechcete prať ručne, na automatickej práčke zvoľte program „vlna“ a pridajte do nej šetrný prací prostriedok.

Akryl je takpovediac umelá vlna a ide o lacnejšiu alternatívu. Oproti pravej vlne vás sveter nebude hrýzť, nebude sa krčiť a rýchlejšie sa vysuší. Na druhej strane horšie pohlcuje pachy, ľahšie sa vyťahá a často sa na ňom tvoria hrčky. Akrylový sveter môžete prať v rukách alebo v automatickej práčke. V oboch prípadoch zvoľte nižšiu teplotu prania 30 °C, pretože pri vyššej teplote by sa sveter mohol zraziť. Vy by ste tak z práčky vytiahli odev zmenšený o niekoľko čísel. Odporúča sa požiť šetrný prací program.

Kašmírový sveter je oproti ovčej vlne niekoľkonásobne drahší. Isto by vás preto nepotešilo, keby ste si ho nesprávnym praním zničili. V prvom rade sa pozrite na vnútorný štítok a odporúčania výrobcu. Keďže kašmír je drahý, pri výrobe sa používajú aj ďalšie materiály. Ak chcete kašmírový sveter zachovať čo najdlhšie ako nový, perte ho v rukách. Napusťte si vlažnú vodu a pridajte šetrný prací prostriedok.

Mohérové svetre patria k luxusným kúskom, preto si zaslúžia opatrné zaobchádzanie. Vyznačujú sa hebkosťou a skvelými tepelnými vlastnosťami. Tieto sa svetre sa nezvyknú zrážať, neškriabu a ani sa nekrčia. Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch sa odporúča práčke radšej vyhnúť a zvoliť šetrné ručné pranie. Do vody s teplotou do maximálne 30 °C pridajte jemný prací prášok alebo mydlo. Mohérový sveter príliš nežmýkajte, ani ho neprepierajte v rukách, nechajte ho vo vode máčať sa a po 10 minútach vymeňte vodu za čistú a chladnejšiu. Sveter sušte položený na uteráku.

Ako prať bundy

Bundy sú nenahraditeľným pomocníkom počas zimných mesiacov. Ako sa však o ne starať tak, aby vám čo najdlhšie vydržali ako nové? V prvom rade si prečítajte pokyny na štítku, z ktorých zistíte, či bundu môžete prať v automatickej práčke a pri akej teplote. Potom sa riaďte jednoduchými zásadami.

Ak má bunda kožušinové časti, ktoré sa nedajú odopnúť, mali by ste zvoliť ručné pranie. Pokiaľ sa kapucňa s kožušinovým okrajom dá zložiť, odopnite ju. Kožušinu zvyknú výrobcovia pridávať aj do blízkosti vreciek, tú však zložiť neviete. Aj jedno pranie v práčke môže prírodnej i umelej kožušine uškodiť.

Oveľa jednoduchšie sa vám bude prať bunda bez kožušinových doplnkov alebo prešívaná bunda. V každom prípade, bundy sa neodporúča prať často, pretože vonkajšia vrstva látky častým praním stráca svoju odolnosť proti opotrebeniu aj vlhkosti a navyše môže klesnúť ohrievacia schopnosť bundy, časom vám v nej teda bude zimšie. Ak bunda nie je príliš znečistená, vždy dajte prednosť lokálnemu čisteniu pred kompletným praním.

Bundu perte pri nižších teplotách. Ideálna je teplota okolo 30 až 40 °C. Nikdy nepoužívajte odstraňovače škvŕn alebo bielidlá, ktoré by ju mohli poškodiť. Pred praním v práčke je vhodné očistiť rukávy a golier bundy, pretože práve to sú miesta, ktoré sa zvyknú najviac zašpiniť. Čistiť môžete ručne pomocou pracieho mydla. Špinavé miesta šúchajte opatrne, aby na látke nevznikla diera.

Červená bunda v práčke

Pri praní vsaďte na tekutý prací prostriedok, pretože z klasického prášku by mohli na bunde vzniknúť biele mapy a škvrny. Pred praním nezabudnite dať dole z bundy všetko, čo je možné odopnúť (kožušina, golier, pás a podobne) a vyprázdnite aj všetky vrecká. Potom zapnite zipsy, gombíky a otočte bundu naruby. Takto sa vyhnete zdeformovaniu vonkajšej tkaniny alebo podšívky.

Režim prania nastavte na automatickej práčke na jemný alebo na ručné pranie. Ak vaša práčka takýto špeciálny režim nemá, zvoľte minimálnu rýchlosť otáčok a teplotu do max. 40 °C. Ako sme už naznačili, za optimálnu teplotu sa považuje 30 °C. Pre dosiahnutie lepšie efektu vložte do práčky tri až päť tenisových loptičiek. Tie najskôr namočte a až potom ich pridajte do bubna práčky.

Zimná bunda by sa mala prať samostatne, pretože môže absorbovať veľa vody, čo zvýši jej váhu. Ak by bola v práčke ďalšia bielizeň, mohol by sa preťažiť bubon. Bundu po vypratí môžete sušiť v sušičke. Teplotu nastavte na max. 30 °C a použite režim pre syntetické tkaniny. Ak chcete sušiť prirodzene, bundu prevráťte tak, aby nebola naruby a zaveste ju na vešiak. Nemali by ste ju sušiť vodorovne, pretože by vám na nej mohli ostať nepekné mapy a fľaky. Pri sušení ju nepokladajte do blízkosti radiátora.

Ako prať funkčné oblečenie

Funkčné športové oblečenie potrebuje počas prania špeciálnu starostlivosť, aby si zachovalo svoje vlastnosti. Nevhodným praním by ste ho mohli nenávratne zničiť. Odporúčame vám riadiť sa podľa vnútorných štítkov na oblečení. Niektoré športové materiály sa môžu prať na 40 °C, iné len na 30 °C. Na bežne znečistené oblečenie vo väčšine prípadov stačí tridsiatka.

Ak vaša práčka obsahuje program na pranie športových odevov, zvoľte ten. Ak takýto program nemá, perte na spomínaných nižších teplotách. Namiesto klasického pracieho prášku je vhodné použiť tekutý prací prostriedok určený pre športové oblečenie. Ten je k odevom šetrný a nenarúša membránu tkanín. V prípade, že špeciálny prací prostriedok nemáte, použiť môžete aj bežný tekutý prací prostriedok, avšak bez obsahu bielidiel.

Pred samotným praním nezabudnite športovú bielizeň roztriediť podľa farieb, zabránite tak prípadnému zafarbeniu. V žiadnom prípade nepoužívajte aviváž, pretože tá narúša základné funkcie a oblečenie by kvôli nej stratilo svoje vlastnosti. Niektoré kúsky funkčného oblečenia je možné sušiť v sušičke, preverte si to na vnútornej etikete odevu. My vám však sušenie v sušičke neodporúčame, pretože športový materiál dokáže voľne vyschnúť behom pár hodín na sušiaku.

Najčastejšie otázky a otázky (FAQ)

Na záver vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Dozviete sa, ako často treba prať, čo robiť v prípade, ak z práčky vychádza zaprášená bielizeň, alebo ako si poradiť s tvrdou vodou. Odpovieme tiež na to, ako prať oblečenie pre malé deti, alergikov či pre ľudí trpiacich kožným ochorením.

Ako často treba prať?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Niekto perie až vtedy, keď sa mu nakopí plný kôš špinavej bielizne, iný zas po nazbieraní niekoľkých kúskov oblečenia. Riaďte sa preto vlastným rozumom. Práčku by ste nemali zbytočne zapínať, ak je poloprázdna, no na druhej strane by ste ju nemali plniť ani nadbytočným množstvom bielizne. Ak sa vám teda nazbiera veľké množstvo odevov, pranie si rozdeľte na niekoľko menších dávok. Vo všeobecnosti sa odporúča prať hneď, ak ste si veci zamazali niečím, čo by išlo po zaschnutí veľmi ťažko dole.

Čo robiť, ak z práčky vychádza zaprášená bielizeň?

Na vine môže byť neadekvátne množstvo pracieho prášku. To vedie k vytváraniu nadmernej peny, ktorá potom zhromažďuje nečistoty. Oblečenie bude po vypraní vyzerať ešte špinavšie, než keď ste ho vkladali do práčky. Dôvodom zaprášenej bielizne môže byť aj to, že sa o práčku nestaráte a nečistíte ju. Raz za čas by ste mali dôkladne vyčistiť nádobu určenú na prací prášok aj ďalšie súčasti práčky, v ktorých sa môžu usádzať nečistoty. Taktiež je vhodné po každom praní nechať dvierka práčky otvorené po dobu niekoľkých hodín, aby sa práčka vysušila a vyvetrala. Minimálne jedenkrát do roka, no optimálne aj niekoľkokrát za rok, spusťte čistiaci cyklus s teplou vodou a octom.

Má tvrdá voda vplyv na kvalitu prania?

Bielizeň sa môže kvôli tvrdej vode zle vyprať. Tvrdá voda navyše predstavuje riziko pre výhrevné teleso práčky, ktoré sa ľahšie zanesie vodným kameňom, čím sa zníži efektivita ohrevu vody. Výhrevné teleso sa potom musí viac zahrievať, čo časom môže viesť k jeho úplnej nefunkčnosti. Tam, kde je tvrdá voda, sa odporúča pridávať do každého prania trocha sódy na pranie, ktorá dokáže vodu zmäkčiť.

Ako prať oblečenie pre deti?

Pokožka malých detí je veľmi jemná a tým pádom aj náchylná na podráždenie. Preto si bielizeň, ktorá je určená najmenším, vyžaduje špeciálnu starostlivosť. V obchodoch sa stretnete s množstvom pracích prostriedkov, ktoré sú šetrné a svojím zložením prispôsobené pokožke bábätka. Pri ošetrovaní bielizne pre bábätká by ste okrem prania vo vhodnom pracom prostriedku nemali zabúdať ani na žehlenie. To odstráni z odevu baktérie.

Vyžadujú si alergici špeciálnu starostlivosť o bielizeň?

S podobnou situáciou ako pri malých deťoch sa môžete stretnúť aj pri alergikoch alebo pri ľuďoch trpiacich ekzémom či iným kožným ochorením. Aj ich pokožka je veľmi citlivá, a preto by ste mali na pranie bielizne voliť šetrné programy a ekologické pracie prostriedky. V práčke môžete používať parný režim a pokiaľ máte aj sušičku, bielizeň sušte tam. Sušenie na slnku vo vonkajších priestoroch by malo byť pre vás tabu počas peľovej sezóny. Všetky alergény by sa totižto zachytili na čisto vypratej bielizni a alergickú osobu by následne počas nosenia dráždili.

Práčky – recenzie

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 17.02.2021

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár