Ako vybrať najlepší prášok na pranie pre deti a dospelých? Recenzie chvália Ariel a Persil

Vybrať z dnešnej ponuky kvalitný prací prášok vôbec nemusí byť také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Už len formy pracích práškov človeka nútia premýšľať, ktorý variant je pre pranie najlepší. Klasický prací prášok, tekutý prací prostriedok alebo gélové kapsuly. Prací prášok je pre nás samozrejmosťou a väčšinou máme dojem, že používame ten správny. My vám poradíme, ako prací prášok vybrať a na základe testov pre vás máme výber tých najlepších pracích práškov.

Ako vybrať kvalitný prací prášok?

Čo od pracieho prášku očakávate? Čisté a voňavé oblečenie. Berme do úvahy, že vôni napomáha aj samotná aviváž, no kvalitný prací prášok sa má postarať o čistotu a sviežosť pranej bielizne. Samozrejme, pri výbere človek zohľadňuje cenu, niekto si dáva pozor na zloženie a niekto si vyžaduje antialergénny alebo ekologický prací prostriedok. Keď si všetky tieto požiadavky dáme dohromady, vznikne ideálny a univerzálny prací prášok. Poďme postupne na to, čo pri výbere pracieho prášku, kvalitného pracieho prášku, zohľadniť.

Najlepšie pracie prášky, gély a kapsuly

Pracie prášky – recenzie

Spomedzi rôznych spotrebiteľských testov sme pre vás vybrali 5 najlepších pracích práškov, ktoré na našom trhu nájdete. V rámci testov boli hodnotené rôzne parametre. Prioritne šlo o čistiace účinky, šetrnosť voči tkaninám, obsah aktívnych zložiek či obsah alergénov. Takisto bol hodnotený pomer ceny a pracích dávok. V neposlednom rade mnohé pracie prášky získali body aj za ekologickosť a menšie znečisťovanie vody.

Vyberáme si prací prášok

Tradičná klasika, ktorá tu bola prvá. Teda, ak nerátame kamene, palice, korytá alebo živočíšne mydlá. Prací prášok je spomedzi všetkých foriem pracích prostriedkov najsilnejším bojovníkom so škvrnami. Či ide o kávu, trávu, blato, krv alebo iné bežné odolné nečistoty. Jeho výhodou je, že je v suchom stave a svoje aktívne látky uvoľňuje až pri dosiahnutí istého stupňa vlhkosti.

Súčasťou pracieho prášku je viacero zložiek. Pre bieliaci účinok sa využíva aktívny kyslík, ktorý napomáha práve pri rozpúšťaní odolných nečistôt. Treba však rátať aj s nevýhodami. Prášok je aj agresívnejším pracím prostriedkom a postupne môže zbavovať farebné oblečenie sýtosti. Na druhej strane, ak sa chcete zbaviť odolných nečistôt, stačí navýšiť dávku a ide to.

Vyberáme si prací gél

Tekutý prací prostriedok sa stal veľmi používanou alternatívou voči praciemu prášku. Predovšetkým pre jednoduchosť dávkovania. Takisto nemusíte riešiť žiadnu rozpustnosť a rovnako tak tekutá forma pracieho prášku nezanecháva škvrny z dôvodu slabej rozpustnosti, ako tomu niekedy býva pri pracom prášku. Je takisto menej agresívny. Prací gél sa odporúča pre kratšie pracie cykly s nižšími teplotami. Gély neobsahujú aktívny kyslík a nemajú taký silný bieliaci účinok.

Najlepší prací gél – výhody, nevýhody

Pri praní farebného oblečenia alebo čiernej bielizne oceníte, že sú k sýtosti farieb omnoho šetrnejšie. Gély nie sú také agresívne. Na druhej strane, v boji s odolnými škvrnami nie sú také účinné ako napríklad pracie prášky. Gélová forma väčšiny pracích prostriedkov obsahuje takisto zložky, ktoré umožňujú prať rôzne farby bielizne spolu. Nižšia agresivita a špeciálne látky eliminujú prípadné miešanie farieb. Negatívom je, že prací gél pri dlhodobom používaní spôsobuje zašednutie bielizne.

Vyberáme si gélové kapsuly

Úplne najkomfortnejšou formou spomedzi pracích prostriedkov sú čoraz obľúbenejšie gélové kapsuly. V princípe ide o tekutý prací prášok v rozpustnej kapsule. Avšak, kapsula obsahuje koncentrovaný prací prípravok. Možno ich používať na farebnú, bielu i čiernu bielizeň.

Táto forma sa teší veľkej popularite. Ľudom často neprekáža, že ide o cenovo menej výhodný nákup. Na jedno pranie sa používa jedna kapsula. Nič viac – nič menej. Práve to je nevýhoda, že kapsulu nemožno dávkovať. Dávať do prania dve kapsuly by nebolo práve účinné a predovšetkým ekonomicky výhodné. V zásade však platí, že používanie gélových kapsúl je čiastočne ekologickejšie, pretože sa nenavyšuje objem použitého pracieho prostriedku.

Ekologické pracie prostriedky – bez alergénov

Táto téma je aktuálnejšia ako nikdy predtým. Množstvo výrobcov, predovšetkým tých menších, tlačí na vyššie zastúpenie ekologických zložiek vo svojich pracích prostriedkoch. Na trhu nájdete množstvo pracích práškov či gélov, ktoré sú antialergénne a zároveň neobsahujú žiadne farbivá, parfumy, fosfáty či iné chemikálie. Na trhu je napríklad množstvo pracích prostriedkov určených pre detskú bielizeň. Pre bežné pranie v domácnosti by však išlo o ekonomicky nerentabilný spôsob prania.

Prací prášok bez alergénov

Ak máte citlivú pokožku alebo chcete šetriť našu planétu, potom určite hľadajte pracie prášky, ktoré sú dermatologicky testované. Hodnota alergénov by nemala presahovať 100 mg/1 kg. V prípade vyššej koncentrácie môžu vašu pokožku podráždiť.

Univerzálne vs špeciálne prášky

Ak chcete dlhodobo používať jeden druh pracieho prostriedku na všetko, nie je to možné. Síce existujú kompaktné prášky, ktoré by mali byť riešením na všetko, no testy ukázali, že to tak byť nemusí. Každá forma pracieho prostriedku má svoje plusy i mínusy. Jednoduché pravidlo hovorí, že ak vo vašom šatníku prevláda jedna farba, používajte na takúto bielizeň prací gél. Pre bielu bielizeň je však lepší prací prášok. Ak chcete používať špeciálny prací prášok na tmavé a špeciálny na biele oblečenie, chybu určite neurobíte. Samozrejme, náklady sa čiastočne navýšia.

Najlepšie práčky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie práčky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Testy práčok sú ideálnym odrazovým mostíkom pri výbere práčky. Spolahnite sa na výsledky svetových testov, ktoré sme pre vás zozbierali a roztriedili. Výsledná tabuľka s odporúčanými modelmi ponúka tie najlepšie práčky, aké sú v súčasnosti na trhu. Do úvahy sa, samozrejme, brala aj cena a užívateľské recenzie. Okrem toho sme pre vás pripravili aj návod, ako si práčku vybrať. Treba si... Prečítať článok

Alergénne zložky

Jednou z informácií, ktoré by ste si mali všímať na obale/etikete pracieho prostriedku je určite prítomnosť alergénnych látok. Koncentrácia alergénov by nemala presiahnuť 100 mg na 1 kg pracieho prostriedku. To však nie je zárukou toho, že prací prostriedok je hypoalergénny. Alergikovi môže prekážať istý alergén aj v menšej koncentrácii. A môže podráždiť jeho pokožku. Ak máte pocit, že prací prášok, prípadne aviváž dráždi vašu pokožku, musíte prejsť na ekologické alebo dermatologicky testované pracie prostriedky.

Väčšie neznamená lepšie

Spotrebiteľský nemecký magazín Stiftung Warentest vo svojom teste zistil, že víťaz ich testu, prací prášok Ariel dosiahol najlepší a zároveň najhorší výsledok. Kým kompaktný prášok v menšom balení sa ocitol medzi najlepšími, čo sa účinnosti pri odstraňovaní odolných škvŕn týka, XL – 5 kg balenie rovnakého pracieho prostriedku v teste pohorelo a dosiahlo podpriemerné výsledky. Odlišnosti test odhalil aj medzi práškami Persil či Aldi (Lidl). Príčinou je odlišné zloženie, a teda hlavne menšie zastúpenia účinných zložiek a aktívnych látok, ktoré sa starajú o kvalitu čistenia pri praní. V dobrom svetle sa ukázala i značka Persil.

Väčšie balenie nemusí byť vždy ekonomicky výhodnejšie

Množstvo pracích dávok

Vedzte, že ak sa domnievate, že nákupom XXL balení pracieho prášku nakupujte výhodnejšie, nemusí to tak byť. Na trhu je situácia taká, že často menšie balenia sú výhodnejšie a netreba naletieť hneď na cenu v žltom či červenom poli. Takisto, ako sme písali vyššie, väčšie balenia často nie sú také efektívne. A to v tom zmysle, že menšia dávka má rovnakú čistiacu silu, ako dávka pracieho prostriedku z XXL balenia. Preto myslite na to, aký je objem pracieho prostriedku, aká je dávka na jedno pranie a na koľko dávok má vystačiť celé balenie.

Existuje dvojaká kvalita?

Aféra, ktorá v Európe trvá už niekoľko rokov. Rozhodne nejde o fámu. Na Slovensku i v ďalších krajinách strednej a východnej Európy sa skutočne objavili produkty, ktorých totožné verzie na západ od nás mali omnoho väčšiu koncentráciu účinných a aktívnych látok. Dvojaká kvalita v prípade pracích prostriedkov skutočne existuje. Treba však dodať, že Európska únia zaviedla prísne opatrenia, ktoré výrobcom v prípade distribúcie produktov dvojakej kvality majú byť dostatočnou výstrahou. Inak hrozí výrobcovi vysoká sankcia.

Hodnotenie článku:
(79.6%)

Pulbikované dňa: 16.04.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

28/04/2020 14:44
Lenka M.

Moja svokra nedá na Ariel dopustiť :) ja mám radšej tekuté pracie prášky, ale snažím sa to striedať, aby prádlo nezašedlo. Persil aj Woolite mám odskúšaný a bola som spokojná.

Pridať komentár