Concept Fresh VA-0020 vákuovačka potravín – recenzia, skúsenosti

Jednoduché použitie
Akumulátorové napájanie

Hodnotenie:
(79.4%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Ručná vákuovačka s akumulátorovým napájaním a nabíjačkou integrovanou v stojane. Fólie nezvára, namiesto toho musíte použiť špeciálne otvárateľné sáčky, v ktorý môžete potraviny mraziť i variť, a ktoré sú vhodné aj na opakované použitie. Okrem nich môžete odsávať vzduch aj z dóz či fliaš pomocou špeciálnych zátok.

Výkon zariadenia je vzhľadom na akumulátorové napájanie pomerne slabý a vákuum tak nie je dokonalé. Nehodí sa teda ako plnohodnotná náhrada zváračky fólií, ak to myslíte s varením vážne. Na predĺženie trvanlivosti bežných potravín v domácnosti však môže postačovať. 

Cena 16 eur je primeraná, k zariadeniu však musíte dokúpiť sáčky, prípadne dózy ako príslušenstvo.

Parametre: typ: ručná vákuovačka; príkon: 3 W; sací výkon: nešpecifikovaný; vhodný pre: špeciálne sáčky, dózy, zátky; hlučnosť: nešpecifikovaná; ďalšie funkcie: akumuátorové napájanie, stojan s integrovanou nabíjačkou; rozmery (š × v × h): 20 × 18 × 9,5 cm; hmotnosť: 0,72 kg

Vákuovačka potravín Concept Fresh VA-0020 je dostupná v ✅  slovenskom e-shope TPD.sk.

Akurát do ruky

Zariadenie Concept Fresh VA-0020 nám vzhľadom pripomínalo skôr tavné pištole na lepidlo než bežnú zváračku fólií, resp. vákuovačku. V skutočnosti však ani o zváračku fólií nejde, keďže prístroj obsahuje iba vákuovú pumpu na odsávanie vzduchu.

Concept Fresh VA-0020 recenzia

Prevedenie sa nám nezdalo byť príliš odolné, výrobca použil málo odolné plasty, čo však v tejto cenovej kategórii nie je nič nečakané. Výrobca sa mohol s dizajnom viac vyhrať, prístroj pôsobí pomerne lacno a kombinácia svetlozelenej a bielej nie je práve dizajnérskym skvostom.

Napájanie zabezpečuje integrovaný akumulátor, nabíjačka je integrovaná v šikovnom stojane.

Iba na špeciálne sáčky, dózy a zátky

Podstata ručnej vákuovačky Concept Fresh VA-0020 nespočíva v odsatí vzduchu z vrecka a následnom zvarení jeho konca tak, ako to robia bežné zváračky fólií. 

Zariadenie totiž využíva špeciálne zip vrecká s otvárateľným okrajom (určite ste ich už videli – používajú sa na skladovanie potravín, drobných predmetov či súčiastok). Vrecká pre toto zariadenie sú, na rozdiel od tých bežných, vybavené špeciálnym jednocestným ventilom, ktorý pasuje práve k nadstavcu pištole. Ventil prepustí vzduch von, nie však už dnu. Vrecko sme teda podľa pokynov výrobcu uzavreli pomocou špeciálnej pomôcky (nájdete ju v balení s vreckami) a následne odsali vzduch.

Ak chcete potraviny vybrať, vrecko jednoducho rozopnete na otvárateľnom okraji. Vo vrecku môžete potraviny aj variť (či už vo vode alebo v mikrovlnke) a tiež mraziť. Vrecká sú použiteľné opakovanie. V balení zariadenia sme ich nenašli, musíte ich teda dokúpiť zvlášť, pričom sú k dispozícii vo viacerých rozmeroch. Sada 12 ks stojí cca 12 eur.

Okrem vrecák si môžete dokúpiť aj špeciálne dózy na potraviny. Niektoré z nich sú vybavené aj číselníkom, na ktorom nastavíte dátum vákuovania, aby ste vedeli, dokedy máte potraviny spotrebovať. Ceny dóz sa líšia podľa počtu ks, počítajte však s cca 30 eurami.

Sortiment dopĺňajú aj špeciálne zátky na fľaše. Napr. z otvorenej fľaše s vínom môžete odsať vzduch a zabezpečiť tým, že víno sa „nezlomí“.

Vákuovačka potravín Concept Fresh VA-0020

Čo sa týka práce so zariadením, výrobca udáva výkon iba 3 W, čo bolo aj cítiť. Zariadenie malo občas problém odsať všetok vzduch, nehovoriac o tom, že odsávanie trvalo dosť dlho. Vákuum nie je dokonalé, vákuovač Concept Fresh VA-0020 teda nemôžeme odporučiť pre náročné použitie, ako napr. skladovanie surového mäsa či varenie štýlom sous-vide.

Lepšia ako klasická vákuovačka?

Cena vákuovača Concept Fresh VA-0020 začína na 16 eurách. Musíte však počítať s nízkym výkonom a s tým, že nejde o univerzálny prístroj. Ak to myslíte s varením vážne a považujete sa za vášnivého amatérskeho kuchára, vyberte si radšej kvalitnú zváračku fólií. Na predĺženie doby trvanlivosti potravín a zachovanie ich chuti však bude postačovať aj takéto zariadenie.

Pozitíva

Jednoduché použitie
Akumulátorové napájanie

Negatíva

Nutnosť použiť špeciálne sáčky, nádoby či zátky
Slabý výkon


Autor recenzie: Michal Toma
Dátum publikovania: 09.10.2020
Najlepšie zváračky fólií 2023 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie zváračky fólií 2023 – recenzie, test, porovnanie

Uskladnením potravín vo vákuu môžete výrazne predĺžiť ich životnosť. Zariadenia, používané na túto činnosť sa nazývajú zváračky fólií alebo vákuovačky a sú hojne využívané v reštauráciách a v profesionálnej gastronómii. Výrobcovia však postupne predstavujú aj modely pre domáce použitie s výrazne nižšími cenami. Dáme vám tipy, na čo môžete zváračky fólií použiť, poradíme vám, ako si... Prečítať článok


Pridať komentár