Domáce kíná - Recenzie domácich kín, skúsenosti, hodnotenia

Lacné a nekvalitné domáce kiná hrajú horšie ako 20 ročný tranzistor vášho deda. Vyberte si model, pri ktorom budú filmy úžasným zážitkom. Keď siahnete po domácom kine, tak už po kvalitnom. A kvalita neznamená automaticky aj vyššiu cenu, Stačí si vydieť vybrať. Práve preto vám prinášame recenzie najpredávanejších modelov. Pomôžeme vám vybrať si bez predajných omáčok a klamstiev.

Ako vybrať domáce kino

Chcete si užiť atmosféru kina s pocitom byť vtiahnutí priamo do deja filmu? Máte veľký televízor, ale zvukovo vám aj tak niečo chýba? Aj keď dnešné televízory ponúkajú po zvukovej stránke naozaj kvalitný zvuk, ak túžite po dokonalom komforte, tak určite zvážte nákup domáceho kina. Dnes aj v tomto segmente nájdeme veľmi bohatú ponuku. Či už preferujete rovnakú značku, akú má váš televízor alebo hľadáte dokonalý zvuk k projektoru vyberať si je z čoho. Problémom teda nie je z čoho, ale podľa čoho. Podľa akých parametrov si vybrať to správne domáce kino? Pokúsime sa vám pár vetami zhrnúť, aké parametre a kritéria je dobre pred samotným nákupom zvážiť.

Domáce kino

Pri základných vedomostiach o zvuku alebo ak máte nejaké reprosústavy už doma, určite viete, ako sa šíri zvuk v priestore a že od veľkosti a usporiadania miestnosti nábytkom závisí aj kvalita zvuku. Dosiahnuť výbornú zvukovú kvalitu môžete na základe správneho pomeru výkonu reprosústavy a veľkosti miestnosti. Akustika miestnosti a umiestnenie reproduktorov v miestnosti, majú dôležitý vplyv na kvalitu zvuku. Je zbytočné uvažovať o veľkej reprosústave s vysokým výkonom do malej izby. Tento výkon nevyužijete naplno a navýšite si tak zbytočne cenu. Takže si prejdime pár základných parametrov.

Slovník pojmov

AV Receiver - Pri domácom kine môžete naraziť na rôzne zostavy. Základné zariadenie plus reprosústavy. Ak vlastníte už Blueray alebo DVD prehrávač a nepotrebujete nový je pre vás vhodné domáce kino s AV receiverom, ktoré pozostáva zo zariadenia pre pripojenie rôznych audio video zariadení s integrovaným zosilňovačom, prevodníkom a AM/FM tunerom.

DVD/Blu-ray prehrávač - Zariadenie s integrovaným zosilňovačom alebo obvodmi pre prevod do priestorového zvuku.

Veľkosť a výkon reprosústavy - Výkon reprosústavy vyberajte podľa miestnosti, ktorú chcete ozvučiť. Pre menšie miestnosti vám postačí 2.1 (subwoofer), pre veľké miestnosti sú vhodné systémy 5.1 alebo 7.1. Počet a výkon reproduktorov sa môže líšiť. V zostavách nájdete 2, 5 alebo až 7 reproduktorov.

Kompatibilita s vašim TV alebo projektorom

Overte si konektory na vašom TV alebo projektore, aby ste sa vyhli prípadnej nekompatibilite. Ale skoro všetky zariadenia už disponujú HDMI konektorom

Možnosti pripojenia a konektorová výbava - Overte si dostatočný počet konektorov pre pripojenia viacerých zariadení. Prípadne pripojenie pomocou Wi-fi, Bluetooth alebo zdieľanie pomocou DLNA.

Označenie zvukového systému

DD - Dolby Digital je priestorový zvuk prenášaný do 5 reproduktorov, predné, zadné a subwoofer

DD EX- zvýraznenie zvuku zadných reproduktorov

DTS - kvalitnejšia verzia DD s väčším dorazom na dynamiku pre všetky zvukové kanály

Dolby Pro Logic II - systém prekódovania do 5 kanálového priestorového zvuku z rôzneho zdroja