Dôvody, prečo mať doma tlačiareň: Výhody a nevýhody domácej atramentovej a laserovej tlačiarne

Tlačiareň je praktické zariadenie, ak potrebujete častejšie tlačiť dokumenty, prípadne fotografie. Dnes sú už tlačiarne multifunkčné a okrem tlače a kopírovania bez problémov zvládnu aj skenovanie a následné odosielanie oskenovaných dokumentov cez email alebo fax.

Výhody domácej tlačiarne

Moderné tlačiarne sa pýšia vysokou kvalitou tlače, rýchlym tlačením i ďalšími vymoženosťami, ku ktorým patrí napríklad pripojenie cez Wi-Fi. V domácnosti máte vďaka takejto Wi-Fi tlačiarni menej káblov a tlačiť môžete nielen z počítača a notebooku, ale aj zo smartfónu, tabletu či priamo z emailu. Prečo sa oplatí mať doma vlastnú tlačiareň?

Najlepšie atramentové tlačiarne

Názov Hodnotenie Detail
HP DeskJet 2720 3XV18B   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Epson L1300   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Canon G1411   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
HP Ink Tank Wireless 415   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Epson SureColor SC-P700   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie laserové tlačiarne

Názov Hodnotenie Detail
Xerox Phaser 3020Bi   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
HP LaserJet Pro M15a   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Canon LBP712CX   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
HP LaserJet Pro MFP M28a   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
OKI C532DN   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Ušetríte čas strávený v kopírovacom centre

Vlastná tlačiareň vám ušetrí čas, ktorý by ste museli stráviť v kopírovacom centre. Určite to poznáte, ráno sa ponáhľate do školy alebo do práce a potrebujete si dať vytlačiť nejaký dokument. Ako naschvál je v tej chvíli v kopírovacom centre plno zákazníkov pred vami. Ak vlastnú tlačiareň nemáte, neostáva vám nič iné, len si vystáť rad, aby ste získali svoje tlačené dokumenty.

Tlačíte kedykoľvek

S vlastnou tlačiarňou v domácnosti sa nemusíte obmedzovať na otváracie hodiny kopírovacích centier. V pohodlí domova tlačíte cez víkendy, sviatky, neskoro večer alebo skoro ráno. Jednoducho kedykoľvek, keď to potrebujete. Isto to ocenia aj starší žiaci základných škôl, stredoškolskí študenti či vysokoškoláci, ktorí na poslednú chvíľu dokončili písomnú prácu do školy. Nemusia sa stresovať zháňaním najbližšieho kopírovacieho centra a hlavne tŕpnuť, či ráno stihnú prísť do školy na čas. Pred cestou do školského zariadenia si dokumenty ľahko vytlačia v pohodlí domova.

Tlačíte odkiaľkoľvek

Vývoj ide dopredu míľovými krokmi, a preto na trhu nájdete okrem klasických tlačiarní pripájaných k zariadeniam pomocou USB kábla aj bezdrôtové tlačiarne. S bezdrôtovou Wi-Fi tlačiarňou tlačíte odkiaľkoľvek. Nemusíte sa obmedzovať len na počítač alebo notebook, ale jednoducho a pohodlne si vytlačíte dokumenty a fotografie tiež z tabletu či mobilu. Odpadá nutnosť nahrávať dokument na USB kľúč alebo ho posielať z mobilu do počítača. S bezdrôtovou tlačiarňou preto máte dokument v ruke behom niekoľkých sekúnd. Samozrejme, platí to len v tom prípade, ak máte v tlačiarni toner. Raz za čas ho preto skontrolujte, aby ste pri najbližšej tlači neboli nepríjemné prekvapení, že sa vám minul a vy si najskôr musíte zaobstarať nový. Nové náplne do tlačiarne ponúkajú mnohé kamenné i internetové obchody, preto by ste s ich zaobstaraním nemali mať problém. Ideálne je, ak používate náplne rovnakého výrobcu ako je vaša tlačiareň.

Výhody a nevýhody multifunkčnej tlačiarne

Bežná tlač za pár centov

Domáce tlačiarne prešli vývojom, vďaka čomu klesli ich obstarávacie ceny aj ceny náplní. Navyše počas rôznych výpredajových akcií, ktoré sem-tam robia predajcovia, sa k tlačiarenským náplniam môžete dostať za ešte priaznivejšie sumy. Domáca tlač vás preto vyjde lacnejšie než v kopírovacom centrom. Za jednu čiernobielu stranu na domácej tlačiarni zaplatíte približných 0,002 eura. Ak teda tlačíte často, je pre vás domáca tlačiareň oveľa výhodnejšia než neustále navštevovanie kopírovacieho centra.

Lacnejšie fotografie v perfektnej kvalite

Ak radi fotografujete a svoje spomienky si uchovávate v podobe tlačených fotografií, bude pre vás vhodná atramentová tlačiareň. Predsa len, držať v rukách tlačenú fotografiu je úplne iný pocit, než si ju prezerať na monitore počítača alebo displeji mobilu.

Domáca atramentová tlačiareň vám vytlačí fotografie v požadovanej kvalite, no aby bol výsledok naozaj prvotriedny, nezabudnite siahnuť po kvalitnom fotopapieri. Fotky z moderných tlačiarní sa pýšia úžasnými farbami a poteší aj rýchlosť tlačenia.

Vytlačené fotografie si môžete vložiť do foto albumu, nalepiť do knihy vašich spomienok či dať do rámika. Fotky si tak môžete prezerať aj po rokoch a nemusíte sa obávať zlyhania digitálnej techniky. Je nepríjemné, ak vám fotky, ktoré ste snímali dlhé roky, no zabudli ste ich zálohovať na dostatočne bezpečné zariadenie, nenávratne zmiznú kvôli poruche vo vašom notebooku alebo v mobile. S tlačenými fotografiami sa nič podobné nemôže stať a vaše fotografické spomienky ostanú uchované.

K výhodám domáceho tlačenia fotiek patrí aj nižšia cena. Zatiaľ čo v kopírovacom centre alebo vo fotolabe vás jedna fotografia vyjde na niekoľko desiatok centov (cena závisí od veľkosti fotografie), na modernej tlačiarni ju vytlačíte za podstatne nižšiu sumu.

Pohodlná práca z domu

Pokiaľ patríte k šťastlivcom, ktorým zamestnávateľ povolil home office, prípadne ste malý podnikateľ pracujúci zo svojho domova, bez dobrej tlačiarne sa nezaobídete. Bez problémov si vytlačíte zmluvy, faktúry a rôzne ďalšie potrebné dokumenty.

Tlač na laserovej domácej tlačiarni v home office

Mnohé moderné domáce tlačiarne navyše disponujú funkciou, ktorá umožňuje tlačenie z mobilu alebo tabletu. To vám prácu s tlačiarňou ešte viac uľahčí a vy sa pri pracovných povinnostiach nemusíte zdržiavať či rozptyľovať. Do smartfónu si nainštalujete príslušnú aplikáciu a prostredníctvom Wi-Fi vytlačíte potrebné dokumenty.

Najlepšie laserové a atramentové tlačiarne 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie laserové a atramentové tlačiarne 2020 – recenzie, test, porovnanie

Aby sme vám výber tlačiarne uľahčili, prinášame vám výber toho najlepšieho, čo si môžete v dnešnej dobe kúpiť. Rebríček najlepších tlačiarní je výsledkom porovnávacích testov, ktoré odzrkadlujú výsledky domácich aj zahraničných testov. Prešli sme si desiatky diskusií o tlačiarňach, prečítali sme stovky recenzií. Dúfame, že vám náš rebríček pomôže. Rovnako sme pre vás pripravili... Prečítať článok

Letenky či vstupenky okamžite po ruke

Vstupenky do kina či na koncert, prípadne lístok na vlak alebo autobus, už nemusíte mať v dnešnej dobe vytlačené, pretože ich stačí ukázať v mobile. No letenky je nutné tlačiť aj naďalej. Ak často cestujete a využívate na to práve leteckú dopravu, nie je pre vás prekvapením, že mnohé letiská vyžadujú aj tlačenú verziu a ukázať letenku v mobile nebude postačujúce. Ak máte tlačiareň doma, cestovné dokumenty si vytlačíte v predstihu.

Ako sme uviedli, vstupenky do kina či na koncert už nie je nutné tlačiť, avšak mnohí ľudia si ich napriek tomu tlačia. Dôvod je jednoduchý – bezpečnosť a istota. Ak vám totižto zlyhá technika, napríklad sa vám nečakane vybije mobil, prípadne nebudete mať signál, či nastane iný problém, na koncert či do kina vás bez preukázania vstupenky nemusia vpustiť. Vy tak prídete o zaplatené peniaze, no najmä o kultúrny zážitok, na ktorý ste sa dlho tešili. S vytlačenými vstupenkami preto máte väčšiu a dvojitú istotu.

Šetríte energiu aj životné prostredie

Atramentová tlačiareň je oproti laserovej ekonomicky výhodnejším riešením pre domácnosť, pretože má vo väčšine prípadov nižšiu spotrebu elektrickej energie. Atramentovej tlačiarni nahráva do karát aj fakt, že vytvára oveľa menej odpadu, preto ňou potešíte aj životné prostredie. Ak si navyše vyberiete tlačiareň, ktorá podporuje obojstrannú tlač, ušetríte papier a tým aj prírodu.

Dôvod, prečo laserová tlačiareň spotrebuje viac elektrickej energie, tkvie v samotnom laseri a zažehľovacích valcoch, ktoré pri vysokej teplote zafixujú tonerový prášok na papier. Keďže atramentové tlačiarne fungujú iným princípom a nepracujú s vysokými teplotami, schnutie atramentu sa deje pri podstatne nižších teplotách, čím sa aj znižuje spotreba energie.

Multifunkčnosť zariadenia

Väčšina súčasných tlačiarní sa vyrába ako multifunkčné zariadenie, preto ide o tlačiareň, ktorá vám poskytne viacero funkcií. Okrem tlače dokáže zariadenie aj kopírovať či skenovať dokumenty a fotografie. V domácnosti tak šetríte miesto a nemusíte kupovať viacero prístrojov. Vývoj moderných tlačiarní za posledné roky výrazne pokročil a niektoré fungujú tiež ako fax, prípadne majú v sebe zabudovanú čítačku pamäťových kariet alebo disponujú bezdrôtovým Wi-Fi pripojením.

Tlač fotiek cez Wi-Fi tlačiareň

Wi-Fi technológia umožňuje skenovať dokumenty a následne ich jednoducho posielať na email alebo faxom. V prípade skenovania dokumentov isto oceníte ovládanie skenera z mobilnej aplikácie alebo uloženie už naskenovaných súborov priamo do pamäte telefónu. Niektoré tlačiarne sa pýšia aj automatickým podávačom dokumentov pre ľahšie skenovanie viacerých papierov naraz. Samozrejme, funkcie bezdrôtových tlačiarní sa líšia v závislosti od zvoleného modelu i výrobcu.

Ako sme naznačili, pomocou Wi-Fi tlačiarne máte k dispozícii rozmanité možnosti, tlačiť môžete z počítača alebo notebooku cez USB rozhranie, z pamäťovej karty, z cloudu aj priamo cez Wi-Fi sieť bezdrôtovo. Vďaka tomu si dokumenty a fotografie vytlačíte i z mobilu alebo tabletu. Drahšie a prepracovanejšie modely multifunkčných tlačiarní majú aj vlastnú emailovú adresu, ktorá umožňuje tlač zo smart aplikácie, cez ktorú sa odošle email. Pre jednoduchšie vysvetlenie – tlačiareň vytlačí dokument, ktorý bol zaslaný na jej emailovú adresu.

Tlač na multifunkčnej tlačiarni sa vyznačuje rýchlosťou a jednoduchosťou a niektoré modely ponúkajú taktiež automatickú obojstrannú tlač, preto odpadáva nutnosť manuálneho otáčania papiera v zásobníku.

Atramentová verzus laserová tlačiareň

Ako už asi tušíte, tlačiarne sa delia na viacero typov, najčastejšie sa môžete stretnúť s atramentovými tlačiarňami a laserovými. Poznáme aj ihličkové tlačiarne, ale im sa v našom článku nebudeme venovať. My sa pozrieme na niektoré rozdiely medzi atramentovými a laserovými tlačiarňami a prezradíme vám, ktorá z nich je vhodnejšia do domácnosti.

Podstatným rozdielom medzi týmito tlačiarňami je technológia tlače, ktorú pri prenose textového alebo obrazového dokumentu tlačiarne využívajú. Pri atramentových tlačiarňach sú mikroskopické kvapôčky atramentu nanášané priamo na papier termickým alebo piezoelektrickým spôsobom. Laserové tlačiarne využívajú suchý elektrooptický princíp, pri ktorom hrá dôležitú rolu zložitá optika, vodivý valec, toner a zažehľovacie valce, ktoré sa starajú o fixovanie textu do papiera. Kvôli rozdielnej technológii vychádzajú z tlačiarní aj rozdielne výsledky tlače.

Atramentová tlačiareň

Atramentové tlačiarne si držia svoje stále miesto na trhu už od 90. rokov minulého storočia. Samozrejme, odvtedy prešli obrovským vývojom a zdokonalením svojich funkcií, preto sú niektoré dnešné modely atramentových tlačiarní vybavené viacerými sofistikovanými technológiami. Atramentová tlačiareň je vďaka nízkej obstarávacej cene najuniverzálnejším a najpoužívanejším typom tlačiarne.

Výhody a nevýhody atramentovej tlačiarne

K výhodám atramentovej tlačiarne patria jej kompaktné rozmery, prívetivejšie dizajnové prevedenie či menšia hmotnosť. Práve to ich robí ideálnymi pomocníkmi do domácnosti. K benefitom atramentových tlačiarní rovnako patrí vysoká kvalita tlače, ktorá je ideálna aj na tlačenie fotografií. Ak navyše siahnete po papieri, ktorý je určený atramentovým tlačiarňam, kvalitu tlače ešte viac podčiarknete.

Atramentovú tlačiareň po úspešnej inštalácii môžete začať okamžite využívať a nevyžaduje si ponechanie istého času na začatie tlače (ako je to pri laserovej tlačiarni). Moderná atramentová tlačiareň poteší aj vysokou rýchlosťou tlače a nízkou hlučnosťou.

Samozrejme, každé zariadenie má okrem výhod aj svoje nevýhody. Za mínusy atramentových tlačiarní môžeme považovať určenie skôr pre tlač v menších objemoch. Modely atramentových tlačiarní spravidla nemajú prídavné zásobníky na papier, čím je nutné zásobník častejšie dopĺňať.

Laserová tlačiareň

Laserové tlačiarne sa v minulosti využívali výhradne v kanceláriách firiem, prípadne v kopírovacích centrách. No postupne ich ceny začali klesať, a preto sa objavujú už aj v domácnostiach. Existujú laserové tlačiarne na čiernobielu tlač, no aj také, ktoré zvládnu farebnú tlač.

K výhodám laserových tlačiarní nesporne patrí rýchlosť tlače čiernobielych textových strán. Je vhodná na veľkoobjemovú tlač a vysoká kapacita zásobníka nenúti užívateľa k častému dopĺňaniu papiera. Laserová tlačiareň navyše kvôli vyššej kapacite toneru poskytuje nižšie prevádzkové náklady (oproti atramentovej tlači).

Hoci ceny laserových tlačiarní klesajú, stále sú ich obstarávacie náklady vyššie. Užívateľov laserových tlačiarní nepoteší ani nižšia kvalita farebnej tlače, pričom rozdiel je najviac viditeľný pri tlači fotografií. Ak teda chcete používať tlačiareň aj na tlačenie fotiek, laserovej sa radšej vyhnite.

Ktorá tlačiareň vyhrala a je vhodnejšia pre domácnosť?

Ak zhrnieme výhody a nevýhody týchto tlačiarní, pre domáce použitie je jasnou voľbou atramentová tlačiareň. Hlavnými argumentami pre jej kúpu do domácnosti je nízka obstarávacia cena, malé rozmery, kompaktný a prívetivý dizajn, nízka hlučnosť a kvalita tlače.

Ako sme už viackrát podotkli, atramentové tlačiarne ponúkajú dokonalejšiu tlač fotografií a majú aj nižšiu spotrebu elektrickej energie. Sú ideálne, ak netlačíte príliš často a veľké objemy. Treba však podotknúť, že pri nízkoobjemovej a nepravidelnej tlači môže dochádzať k zaschnutiu atramentu. Z tohto dôvodu je vhodné použiť atramentovú tlačiareň aspoň jedenkrát do týždňa. Problému so zaschnutím atramentu je možné čiastočne predísť spustením automatického čistenia trysiek. Nie každá atramentová tlačiareň však takouto funkciou disponuje.

Okrem tlače spomínaných fotografií je atramentová tlačiareň vhodná aj na tlačenie propagačných či prezentačných materiálov, ako napr. grafov, obrázkov, plagátov, letákov, pozvánok a ďalších podobných dokumentov. S takouto tlačiarňou bez problémov a kvalitne potlačíte aj CD a DVD nosiče. Nezabúdajte, že najlepšie výsledky tlače dosiahnete použitým originálnych atramentových náplní (tonerov). Atramentová tlačiareň je preto najlepšou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú kvalitné a všestranné zariadenie za rozumnú cenu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Spotrebitelia, ktorí vlastnia tlačiareň, prípadne zvažujú jej kúpu, môžu mať niekoľko otázok. Zamerali sme sa na tie najčastejšie, ktoré vám objasnia, ako pripojiť tlačiareň k notebooku alebo počítaču a tiež pomocou Wi-Fi, pomôžu pri výbere vhodnej tlačiarne na tlačenie fotografií, či objasnia, aké rozlíšenie tlačiarne je najideálnejšie.

Ako pripojiť tlačiareň k notebooku alebo PC?

Kedysi bolo pripájanie zložitejšie, no tým, že sa vyvíjajú samotné tlačiarne aj počítačové systémy, sa tento proces zjednodušil. Do počítača alebo notebooku stačí nainštalovať príslušné ovládače, zapojiť tlačiareň a tlačiť. Pripojenie cez USB: V prvom rade nájdite vhodné miesto na umiestnenie tlačiarne, potom sa pustite do inštalácie ovládačov, ktoré dostanete na CD. Ak váš notebook nemá CD mechaniku, nie je to problém, pretože výrobcovia ponúkajú stiahnutie ovládačov aj online z ich webovej stránky. Následne spusťte inštalačný program a preklikajte sa jednotlivými krokmi, čím sa ovládač nainštaluje. Každý výrobca má isté odlišnosti, preto je vhodné riadiť sa pokynmi v dodávanom manuáli. Niektoré tlačiarne sa k PC alebo notebooku pripájajú až po dokončení inštalácie ovládačov a následnom resetovaní systému, iné vás môžu vyzvať k pripojeniu už počas inštalácie. Tlačiareň sa k stolnému počítaču alebo notebooku najčastejšie pripája pomocou USB kábla. Po pripojení USB konektora bude operačný systém rozpoznávať zariadenie a pokiaľ ho rozpozná, informuje vás o úspešnej inštalácii. Teraz je už všetko pripravené k prvej tlači. Pripojenie cez Wi-Fi: Ak vlastníte bezdrôtovú tlačiareň s funkciou Wi-Fi, tlačiareň s notebookom alebo PC prepojíte síce bez káblov, no nastavenie je v tomto prípade o čosi zložitejšie a pri každom type tlačiarne sa líši. Ako nastaviť tlačiareň s funkciou Wi-Fi? V zásade sa využívajú dve metódy, a to buď zapojenie tlačiarne do domácej Wi-Fi siete, alebo cez Direct Wi-Fi, čo je priamy prístup k tlačiarni. Na pripojenie tlačiarne do domácej siete musíte štandardne najskôr nainštalovať potrebné ovládače do notebooku alebo PC a následne tieto zariadenia pomocou USB kábla prepojiť. V nastavení si zvoľte bezdrôtové pripojenie a zadajte heslo domácej siete. Ak sa tlačiareň k sieti úspešne pripojila, bude online aj po odpojení USB kábla. Pri tlači cez Direct Wi-Fi sa nezadáva heslo domácej siete, pretože počítač či notebook sa bude pripájať priamo k tlačiarni. Tento spôsob funguje rovnako ako pripojenie tlačiarne cez Bluetooth. Oceníte ho pri tlači na neznámych tlačiarniach alebo ak chcete tlačiť aj z mobilu či tabletu.

Ktorá je najlepšia tlačiareň na fotky?

Ak chcete tlačiť fotografie, rozhodne si kúpte atramentovú tlačiareň. Po akom výrobcovi a konkrétnom modeli siahnete, je už na vašej voľbe a vašich preferenciách, no tlačiarne s atramentovou technológiou vo všeobecnosti ponúkajú najdokonalejšiu tlač fotografií. Dôvodom je samotná technológia atramentových tlačiarní, ktorá umožňuje vytváranie jemnejších odtieňov než je v prípade laserových tlačiarní. Atrament je zároveň schopný lepšie sa miešať s inými farbami, čo v praxi znamená, že fotografie budú sýtejšie aj vizuálne príťažlivejšie. Ako sme naznačili vyššie v článku, kvalitu výsledných fotografií podporíte ešte viac, ak si vyberiete vhodný fotopapier. V tejto kombinácii bude výsledok dokonalý a rozdiel medzi fotkou z vašej tlačiarne a fotolabu voľným okom nespoznáte.

Čo znamená tlačidlo WPS na tlačiarni?

WPS je skratkou anglického označenia Wi-Fi Protected Setup. Vďaka tomuto tlačidlu sa tlačiareň pripojí k bezdrôtovej sieti, pričom využije na to spomínaný protokol WPS (nastavenie zabezpečenia Wi-Fi siete). Pred použitím tohto protokolu si skontrolujte prístupový bod (bezdrôtový smerovač), či je certifikovaný alebo kompatibilný s WPS. Ďalej postupujte podľa pokynov výrobcu, ktoré sú uvedené v manuáli vašej tlačiarne.

Aké rozlíšenie tlačiarne je najideálnejšie?

Modely tlačiarní sa vyrábajú vo viacerých rozlíšeniach. To môže byť pri mnohých digitálnych zariadeniach udávané v pixeloch, ale pri tlačiarňach sa častejšie stretnete s hodnotou uvedenou v jednotkách DPI. Rozlíšenie tlačiarne patrí k jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere, hoci mnoho spotrebiteľov tento parameter prehliada. Rozlíšenie však zohráva podstatnú úlohu v rámci kvality i rýchlosti tlače. Niektoré tlačiarne ostávajú pri štandardnom rozlíšení 300 alebo 600 DPI. Tie kvalitnejšie ponúkajú rozlíšenie 1200 až 1440 DPI, no a a tie najkvalitnejšie a najdrahšie môžu mať rozlíšenie pokojne aj 9600 DPI. Neplatí však, že čím má tlačiareň vyššie rozlíšenie, tým je to pre vás vhodnejšia. Skratka DPI je odvodená z anglického dots pre inch, čo znamená počet bodov na palec. Tento údaj teda vyjadruje, koľko bodov dokáže tlačiareň vytlačiť v jednom riadku na dĺžkovú jednotku jedného palca (inch = 2,54 centimetra). Jednoducho povedané, určuje hustotu tlačových bodov a teda aj ostrosť (rozlíšenie) vytlačeného dokumentu. Čím vyššia je hodnota DPI, tým detailnejší a kontrastnejší bude vytlačený text či obrázok. Údaj o rozlíšení sa zvyčajne uvádza dvojrozmerným vyjadrením – vertikálnym aj horizontálnym. Pokiaľ má tlačiareň rozlíšenie 600 x 1200 DPI, znamená to, že tlačiareň vytvorí v riadku na jeden palec 600 bodov a v stĺpci pri totožnej jednotkovej dĺžke 1200 bodov. Niektoré tlačiarne disponujú len jedným údajom (napr. 300 DPI), tieto majú rovnaké vertikálne aj horizontálne rozlíšenie. Rátajte s tým, že čím má tlačiareň vyššie rozlíšenie, tým je aj vyššia jej obstarávacia cena, nehovoriac o tom, že sa spotrebuje viac atramentu, a preto je nutné častejšie dokupovanie náplní. Rovnako sa predlžuje čas nutný na spracovanie dokumentu, v čoho dôsledku bude tlač o niečo pomalšia. Zmenšením rozlíšenia sa úmerne skráti aj čas tlače, preto je na väčšinu dokumentov či obrázkov postačujúce rozlíšenie 300 DPI. Predtým, než si vyberiete vhodnú tlačiareň do domácnosti, sa zamyslite nad tým, čo budete najčastejšie tlačiť. Ak plánujete okrem textových dokumentov tlačiť aj grafy alebo nákresy, vhodnejšia bude pre vás tlačiareň s rozlíšením aspoň 600 DPI. V prípade, že chcete domácu tlačiareň využívať ako minilab na tlačenie fotografií, vyberajte z modelov, ktoré majú rozlíšenie 1200 x 2400 DPI a viac. Uvedené rozlíšenie vám poskytne dostatočnú kvalitu tlačených fotografií a nemusíte sa naháňať za prístrojom, ktorý ponúka najväčšie dostupné rozlíšenie na trhu.

Hodnotenie článku:
(82.6%)

Pulbikované dňa: 23.09.2020

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár